Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da, merg pe toata plaja aia de tensiune pentru ca se foloseste si un stabilizator de tensiune sau de curent (eu as folosi a doua varianta, ca sa am exact aceeasi intensitate a curentului prin leduri, indiferent de tensiunea de alimentare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fara driver nu scoti tot ce poate un led. Cele mai capabile sunt in stare sa-ti consume toata bateria cu eficienta luminoasa de minim 90% si cand nu mai au ce, se sting instant, nu palpaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Korben, eu am făcut calculele după datele ce-au fost furnizate de producător, în descrierea produsului. Dacă ofereau intensitatea curentului consumat la o tensiune de 14V, cu acele date făceam calculele.

În postarea anterioară am vrut doar să-i transmit lui lucescuciprian că are de-aface cu două produse identice, însă cu denumire diferită ( marketing... )

 

Fără a mai intra în discuţii ce privesc alimetarea LEDurilor, aici o poză cu produsul desfăcut, cu ceea ce pare a fi un mic driver : http://club.dx.com/reviews/photos/94138/142210 .

 

Legat de calcule, poate ţi-o plăcea asta :

:alcy: Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andry: corect, acei 26w sunt puterea consumata,nu puterea luminoasa. Desi la cel de 10 w scrie ca emite 800 lumeni, iar la cel de 26w ca emite 1000 de lumeni. Poate ca e doar marketing si de fapt sunt la fel.

Stiu ca vor avea alta nuanta de alb, dar nu ma deranjeaza. Nu vad de ce sa-l cumperi de la mine, e foarte usor de comandat si transportul e gratis.

@korben: E mai mult decat o dioda in montajul acela, am vazut in proiectorul care mi s-a stricat.

 

Inca o data va sfatuiesc: daca intentionati sa le folositi noaptea, neaparat montati-le acele lupe cu striatii, altfel veti lumina pana si soferul din tirul de pe contrasens. Vorbesc din experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca e acelasi produs.. mai ales ca e aprox. acelasi pret. Mi-am luat si eu o lanterna cu led de pe dealextreme de vreo 4 ani, constructie beton, lumineaza ca o nocturna de stadion si inca merge perfect - ma tenteaza si pe mine niste proiectoare pentru motor, dar in principiu ca sa fiu vazut mai bine, ca in rest noaptea imi ajung farurile de tir de pe vstrom.

 

@lucescuciprian: dupa cat timp ti s-a ars ledul? nu se poate schimba doar ledul propriuzis? carcasa pare bine facuta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto kit-ul ala de proiectoare led.

Eu am mers pe varianta ieftina si anume proiectoare auto cu lupa si bec cu soclu H1, Apoi am modificat becurile din 55W in 10W folosind niste becuri pe soclu G4 (alea cu doi pini) de 12V 10W de la Osram pe care le-am cositorit in locul celor de 55W. Fac lumina putina dar eu le-am pus ca sa fiu vazut mai bine. Dezavantajul este ca trebuie sa iti faci becuri de rezerva singur. Pana acum nu am ars niciunul in aprox 30000km

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da astea de care voi vorbiti aici mie mi se pare ca arata, no offense, ca niste spoturi de camera, plus ca sunt argintii

alea negre de care ziceam eu par mai diferite, mai aproape de liga mare :D

 

PS: sunt ok astia de pe dx, adica nu a luat nimeni teapa...daca comand mai multe produse deodata, mi l;e pun pe acelasi colet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt prea batran

Nu prea imi dau seama de ce spuneti voi "driver" unei diode de protectie :(

 

Analizează măcar pozele din căutarea aceasta si ai să vezi că nu dau nume pompos unei simple protecţii sau limitări de curent : https://www.google.ro/search?client=opera&q=driver+led&oe=utf-8&channel=suggest&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&authuser=0&ei=901mUZmaKoK2hQez6QE&biw=1680&bih=949&sei=-U1mUYPrIMu0hAf8mIH4Cw :)

 

Nu vad de ce sa-l cumperi de la mine, e foarte usor de comandat si transportul e gratis.

Ca să te fi ajutat pe tine să 'scapi' de el, dacă nu ai fi vrut să-l păstrezi, de pe dx comand destul de des de toate măgăriile.

 

PS: sunt ok astia de pe dx, adica nu a luat nimeni teapa...daca comand mai multe produse deodata, mi l;e pun pe acelasi colet?

 

Spoturi sau nu, se pot vopsi, sunt mai ieftine decât varianta ta, sunt ( cred eu ) la fel de bune, aşa că ţi le-am recomandat.

Există şi variante negre, mai frumoase dpdv estetic, caută pe siteul lor şi sigur vei găsi. Numai că acelora trebuie sa le comanzi şi lupe separat, tot de pe acelaşi site.

 

Nu dau ţeapă vreodată, ţi le pun pe toate în acelaşi colet, dar de preferat ar fi să lansezi mai multe comenzi mai mici, la un interval de o zi măcar, pentru a nu avea discuţii inutile cu cei de la vamă ( să-ţi ceară să plăteşti TVA şi altele ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep, mai bine zis sunt puturos sa ma apuc de inginerii. dar mi-a venit de vreo luna ideea sa montez pe mobra niste proiectoare in genul pozitiilor albe de pe masinile astea noi, daytime running lights sau cum le-o zice. nu ma intereseaza sa vad mai bine cu ele, varadero are un far excelent. vreau doar sa fiu vazut mai bine, cum se vad led-urile alea albe de pe noile audi/bmw/etc. ce tehnologie s-o folosi acolo si cum as putea sa pun asa ceva pe mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep, mai bine zis sunt puturos sa ma apuc de inginerii. dar mi-a venit de vreo luna ideea sa montez pe mobra niste proiectoare in genul pozitiilor albe de pe masinile astea noi, daytime running lights sau cum le-o zice. nu ma intereseaza sa vad mai bine cu ele, varadero are un far excelent. vreau doar sa fiu vazut mai bine, cum se vad led-urile alea albe de pe noile audi/bmw/etc. ce tehnologie s-o folosi acolo si cum as putea sa pun asa ceva pe mobra?

ceva in genul am pus eu azi defapt sunt 2 smd-uri cu lupa sub far mai mul de tifrasag dar pt 2 leduri stalucesc tare

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto kit-ul ala de proiectoare led.

Eu am mers pe varianta ieftina si anume proiectoare auto cu lupa si bec cu soclu H1, Apoi am modificat becurile din 55W in 10W folosind niste becuri pe soclu G4 (alea cu doi pini) de 12V 10W de la Osram pe care le-am cositorit in locul celor de 55W. Fac lumina putina dar eu le-am pus ca sa fiu vazut mai bine. Dezavantajul este ca trebuie sa iti faci becuri de rezerva singur. Pana acum nu am ars niciunul in aprox 30000km

 

Salut. Ai reusit sa pui bec cu leduri pe ceva de genul asta si zici ca nu mai bat ca alea de 55W? ok, dar ma refer noaptea daca le pozitionezi sa bata in jos nu prea isi mai fac treaba? te intreb ca eu le vreau sa si vad mai bine cu ele noaptea dar as vrea led ca sa nu am probleme cu bateria in oras - far + 2proiectoare = 3 x 55w. Mersi.

 

http://www.superflux.ro/magazin/images/proiectoare%20auto%20ceata%20740-zsgdhzdghsdghad.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stefan gs: am pus eu pe proiectoare ca cele din linkul tau bec din acela cu 24 de leduri. pe langa ca nu luminau mai deloc, in cele din urma s-au dezmembrat de la vibratii.

 

Aha, mersi de raspuns. Inseamna ca ramanem pe 2 x 55w cu buton on/off pt.oras la ralanti. Vad ca si Vlady_80 a pus doar 2smd cu lupa, poate astfel nu o sa aibe probleme cu ele de la vibratii. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut şi eu proiectoare din acelea Stefan GS, mă bătea atunci gândul să le pun becuri H3 cu LED, doar pentru a fi vizibil. Cu becurile originale mi-au cam nenorocit bateria, dar le şi foloseam mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ai reusit sa pui bec cu leduri pe ceva de genul asta si zici ca nu mai bat ca alea de 55W? ok, dar ma refer noaptea daca le pozitionezi sa bata in jos nu prea isi mai fac treaba? te intreb ca eu le vreau sa si vad mai bine cu ele noaptea dar as vrea led ca sa nu am probleme cu bateria in oras - far + 2proiectoare = 3 x 55w. Mersi.

 

http://www.superflux.ro/magazin/images/proiectoare%20auto%20ceata%20740-zsgdhzdghsdghad.jpg

Becurile alea pe led SMD care vin montate pe soclu ca de bec H1, H3 etc sunt slabe rau ziua nu se vad mai deloc iar noaptea singura lumina care o fac este asemanatoare unui bec de pozitie, am cumparat vreo cateva si tot la gunoi au ajuns.

Proiectoarele de 55W sunt foarte mari pentru majoritatea motocicletelor (exceptie fac noile triumph-uri si bmw-urile R11xx gs sau r1200gs) Proiectoarele din linkul tau lumineaza slab de tot chiar si cu becuri de 55w, le avea un amic chiar pe un 650gs. Daca vrei pentru lumina si consum rezonabil ia niste proiectoare de calitate hella, piaa etc si apoi montezi halogene de 35w (se gasesc mai greu dar se gasesc) sau pui xenon pe ele.

Proiectoarele pe led care fac si lumina buna sunt destul de scumpe

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becurile alea pe led SMD care vin montate pe soclu ca de bec H1, H3 etc sunt slabe rau ziua nu se vad mai deloc iar noaptea singura lumina care o fac este asemanatoare unui bec de pozitie, am cumparat vreo cateva si tot la gunoi au ajuns.

Proiectoarele de 55W sunt foarte mari pentru majoritatea motocicletelor (exceptie fac noile triumph-uri si bmw-urile R11xx gs sau r1200gs) Proiectoarele din linkul tau lumineaza slab de tot chiar si cu becuri de 55w, le avea un amic chiar pe un 650gs. Daca vrei pentru lumina si consum rezonabil ia niste proiectoare de calitate hella, piaa etc si apoi montezi halogene de 35w (se gasesc mai greu dar se gasesc) sau pui xenon pe ele.

Proiectoarele pe led care fac si lumina buna sunt destul de scumpe

 

Mersi de raspuns Florin.Radu. Da, stiu ca noi astia cu alternatoare de 400w nu ne comparam cu aia de peste 700w.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Gasesti sa cumperi kit, mai trebuie doar sa ii faci micile adaptari pt motorul tau. Da o cauutare pe forum (sau google), s-a mai discutat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am si eu de gand sa fac la gixerul meu te costa doar setul de lupe care sunt bixenon cu toate incluse si ceva mana de lucru adica desfacerea farului sau mai exact a sticlei cu un feon si multa migaleala montarea lupelor in far si montarea geamului la loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

S-a mai discutat, se poate face, citeste topicul asta...



(... ...) ceva mana de lucru adica desfacerea farului sau mai exact a sticlei cu un feon si multa migaleala montarea lupelor in far si montarea geamului la loc

La cum suna "ceva mana de lucru" pare o treaba simpla, daca se doreste si vopsirea in negru mat dureaza aproape o zi, mai amintesc de modificari care nu sunt simple la instalatia electrica, sa ti se aprinda ambele faruri si pe lunga si pe scurta..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...