Sari la conținut

AGV - Discutii Generale


Pako
 Share

Postări Recomandate

la anumite forte sistemul de prindere TREBUIE sa se rupa, altfel iti smulge fata si rupe gatul (din pacate am vazut asa ceva cu ochii mei)

 

 

Nici eu nu vreau sa intru cu picioarele in topicul omulu, pentru ca apreciez la maxim, eforturile putinelor magazine care au echipamente pe stoc. Iar eu toate echipamentele pe care le am, le-am cumparat din romania din magazine.

 

Dar ceea ce ai spus tu, este una dintre cele mai mari aberatii pe care le-am citit pe acest forum plin de experti ca si tine. Nu o sa-ti dau tie detalii logice exptertule in casti, dar castile nu sunt schiuri sa-ti sara din cap cand cazi - asa cum crezi tu.

Sa-ti smulga fata si sa-ti rupa gatu'? Tu ai dat vreodata cu capu de asfalt macar, sau din ce filme vorbesti? Si daca da, de cate ori si la ce viteza? Cu ce rezultat si cu ce casca?

 

AGV este unul dintre marii producatori de casti ( chiar daca low costurile lor, nu sunt tocmai stralucite), iar comentariul meu de mai sus nu a fost nici mincinos, nici sa scoata in evidenta o posibila slabiciune/defect al unei casti de top ( de super top chiar), nici sa denigreze, si nici sa jigneasca ( asa cum te pregateai tu sa o faci). A fost pur si simplu o remarca cat se poate de ADEVARATA ( sau cumva nu i s-a rupt casca ?). Am zis eu ca d'asta a murit, sau nu intelegi sensul unor cuvinte atat de simple si de banale precum cele de mai sus. Poate orice casca ar fi avut fix aceeasi soarta, dar a fost AGV, iar din punctul meu de vedere ( aici o sa te rog sa fii foarte atent cand/daca citesti, ca sa nu intelegi iar altceva), ceea ce s-a intamplat este un lucru destul de important, mai ales ca sunt sigur ca a fost p premiera pentru multi, sa vada casca sarind pe asfalt - repet pute sa fie orice casca - mai ales ca sistemele de prindere sunt identice la multe casti.

 

Imi pare rau ca s-a inteles ceva gresit, sper ca de data asta sa fie clar. Inca o data multe succesuri si felicitari pt. kawa moto, pt. ceea ce face, si poate cand o sa vina vrmea sa-mi schimb actuala casca o sa incerc si AGV'ul de top.

 

PS: tu ce casca ai? asa ca idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 348
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si casca mea Uvex Boss 525,scrie ca la un impact mai puternic,casca sare din cap pt a prevenii alte leziuni,si culmea,are alt sistem de prindere fata de cele clasice(e gen catarama), stiu ei ce stiu de le-au proiectat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@id

 

Iti pot spune ca am avut ocazia neplacuta sa testez casca AGV si si-a facut cu brio treaba. Nu era top, era un amarat de K3. Nu a fost nici pe departe acelasi impact ca la Simoncelli, dar cred ca orice casca ar fi avut, acelasi ar fi fost rezultatul. Cum a spus si bozoro mai sus, sistemele de prindere trebuie sa se rupa la anumite forte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Acum pentru ca incepe sezonul, m-am decis sa spal din nou casca. Am dat interiorul jos si cand am dat si obrajii mi-a cazut plasticul acela de la barbie. Am vazut ca era lipit, intrebarea este cu ce sa-l lipesc sa tina..!? Raman dator cu o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prenadezul este solutia

+1. Aceeasi parte am lipit-o si eu la o casca cu prenandez. Dar vezi sa nu o pui o cap imediat cum ai lipit, ca s-ar putea sa se invarta totul in jurul tau. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci merge si cu prenandez, sa nu mai dau banii pe poxipol. Multumesc de ajutor. Cat despre casca, am facut alegerea buna cand am cumparat-o, chiar o recomand. Va multumesc inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai cu putin prenandez pe casca si putin pe cauciucul ala. Stai 2 minute si le unesti. Eventual prinzi cu vreo 2 clestuti de rufe sa stea fix pe pozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a fost lipit cu bagheta din aceea de ceara, la cald. Acum cand s-a desfacut, se vedea lipitura. Am aplicat niste prenandez si s-a lipit. Pe viitor daca se dezlipeste o sa bag niste poxipol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stimate "importator" AGV, eu cred ca pana cand nu apareti pe site-ul lor oficial ca si importator, mi se pare ca postul incepe cu o minciuna, si anume cea ca sunteti importatori. Momentan, sunteti doar niste baieti care aduceti casti, probabil luate de pe site-uri de profil la numar mare de bucati ca sa aveti reduceri semnificative.

 

Cred ca nemultumirea celor de aici vizeaza nu neaparat activitatea voastra comerciala cat a tuturor comerciantilor din Romania, care practica stilul "afacerist trist, in stil maratonist". Adica, pe scurt, preturi mari ca sa se imbogateasca repede.

 

Si ca sa nu lansez o afirmatie fara dovada, va prezint lista de distribuitori pentru Romania:

 

EUROPE - ROMANIA:

 

tit_distributori_eng.gif

 

PAULA'S BIKER SHOP

DN1, COM. BARCANESTI - SAT. TATARANI 740

PRAHOVA

tel. +40 244 277 368

fax. +40 244 277 369

email paula@paulas-bikershop.com

 

 

Salut , in ciuda nickului meu ciudat ( care dateaza de 10 ani de pe Pro-bike) sunt Alex Dutu propietarul magazinului Kawa Motors .

 

Acum am ajuns sa citesc acest post si sincer nu imi vine sa cred cata rautate exista . Noi facem eforturi destul de mari sa tinem magazinele in picioare si sa ne intretinem PASIUNEA . Da PASIUNEA pt ca cu 6 luni de frig+ploi pe an este extraordinar de greu sa tii o afacere .

 

1. Din cate stiu Paula nu mai exista . 2. Situl oficial nu se updateaza instant . 3.Preturiile sunt cele de lista AGV nu le am inventat noi pt ca nu avem voie. 4. Poti sa intrebi orice om care a intrat la noi si i a placut ceva daca a primit discount ( si nu mic) instant sau nu .

 

Dupa ce ne calci pragul ( si sper sa o faci ) dabea dupa sa ne jicnesti .

 

Iti multumesc Alex Dutu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar rotile, rotile, sunt echilibrate????

da ...au fost roluite si au necesitat putini plumbi ,roata fata 5 g si 10 g spatele. daca ma duceam cu motorul sa imi demonteze ei rotile cred ca ma uscau daca de pus 2 plumbi au costat 50 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ei ti-au taxat tie o ora de manopera, probabil!

La un service autorizat prima ora e indivizibila, din cate stiu eu. Ei nu au cum sa taxeze mai putin. Restul se plateste la ora, cum am zis!

Daca au facut treaba buna (roata echilibrata) atunci nu ai de ce sa te plangi! Eventual, singurul vinovat esti tu ca nu ai intrebat din start cat te costa!

Daca e facuta prost, adica roata neechilibrata, atunci poti sa mergi cu OPC-ul pe ei!Pentru asta tre sa mergi la alt service autorizat sa verifici ce au facut ei + iti trebe si niste martori care sa confirme ca nu ai montat roata pe motor dupa ce ai scos-o din service-ul KawaMotors!

Pentru martori,nu-ti fa griji, ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ei ti-au taxat tie o ora de manopera, probabil!

La un service autorizat prima ora e indivizibila, din cate stiu eu. Ei nu au cum sa taxeze mai putin. Restul se plateste la ora, cum am zis!

Daca au facut treaba buna (roata echilibrata) atunci nu ai de ce sa te plangi! Eventual, singurul vinovat esti tu ca nu ai intrebat din start cat te costa!

Daca e facuta prost, adica roata neechilibrata, atunci poti sa mergi cu OPC-ul pe ei!Pentru asta tre sa mergi la alt service autorizat sa verifici ce au facut ei + iti trebe si niste martori care sa confirme ca nu ai montat roata pe motor dupa ce ai scos-o din service-ul KawaMotors!

Pentru martori,nu-ti fa griji, ai!

u vrei sa zici ca daca ma duceam cu 10 roti si le faceau intr-o ora imi luau tot 50 lei ? ma faci sa rad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

u vrei sa zici ca daca ma duceam cu 10 roti si le faceau intr-o ora imi luau tot 50 lei ? ma faci sa rad

Nu!

Asta ai inteles tu! Eu am zis ca ei au un tarif pe ora de munca. In mod normal, fiecare operatiune care are loc intr-un service este normata in functie de specificul ei. De exemplu:

- pentru reparatii la motociclete se folosesc timpii dati de fabricant pentru efectuarea reparatiilor, sa zicem pentru demontat roata fata la un Kawasaki --fabricantul zice 10 minute!

- pentru alte operatiuni care nu sunt normate de catre o autoritate, service-ul le poate norma el in functie de capacitatea lui de lucru;

In cazul in care tu aduci 10 roti, el iti baga in fata normativul in care zice ca la echilibrarea unei roti el are 15 minute, inmultit cu 10 rezulta 150 minute! Decei o sa-ti factureze doua ore jumate! Adica 125 lei, chiar daca ei termina in 30 minute :D!

Ceva de genu!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu!

Asta ai inteles tu! Eu am zis ca ei au un tarif pe ora de munca. In mod normal, fiecare operatiune care are loc intr-un service este normata in functie de specificul ei. De exemplu:

- pentru reparatii la motociclete se folosesc timpii dati de fabricant pentru efectuarea reparatiilor, sa zicem pentru demontat roata fata la un Kawasaki --fabricantul zice 10 minute!

- pentru alte operatiuni care nu sunt normate de catre o autoritate, service-ul le poate norma el in functie de capacitatea lui de lucru;

In cazul in care tu aduci 10 roti, el iti baga in fata normativul in care zice ca la echilibrarea unei roti el are 15 minute, inmultit cu 10 rezulta 150 minute! Decei o sa-ti factureze doua ore jumate! Adica 125 lei, chiar daca ei termina in 30 minute :D!

Ceva de genu!

 

 

da chiar nu exista nici un admin sa faca curat in topicul asta? nu va mai satura d-zeu de barfe si de posturi inutile!

 

multa bafta echipa kawa... cam cel mai serios service/magazin din bucuresti daca nu romania!

 

multa bafta incontinuare...poate renunt la shoei si ma "pacalesc" cu un agv!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va recomand acest service,am fost astazi la ei pentru a echilibra doua roti moto ( rotile fiind demontate ) cost final 50 lei...cei mai jepcari :finger:

 

Salut te rog mult de tot sa ma suni maine sa inteleg si eu ce s a intamplat , la noi echilibratul este 15-20ron pe roata , daca vii cu moto si o demontam noi cu tot cu schimbat de cauciuc si echilibrat este 40 ron pe roata .

 

Te rog mult chiar vreau sa stiu ce s a intamplat pentru ca nu este normal sa dai 50 ron doar pt echilibrat .

 

Astept sa ma suni , multumesc frumos Alex 0722 353 353

 

Salut te rog mult de tot sa ma suni maine sa inteleg si eu ce s a intamplat , la noi echilibratul este 15-20ron pe roata , daca vii cu moto si o demontam noi cu tot cu schimbat de cauciuc si echilibrat este 40 ron pe roata .

 

Te rog mult chiar vreau sa stiu ce s a intamplat pentru ca nu este normal sa dai 50 ron doar pt echilibrat .

 

Astept sa ma suni , multumesc frumos Alex 0722 353 353

 

Te rog din tot sufletu meu daca se poate sa vii pana la kawa maine sau cand ai un pic de timp sa iti dau banii inapoi , stiu ca nu e o suma mare sau ceva de genu dar vreau sa ma iau rau de tot de Marius , baiatul ca ti a facut rotile. Mie mi a zis azi ca s a dus in magazin sa iti aduca restul si cand s a intors nu mai erai . Dupa cate imi zici tu acum minte cu nerusinare si nu vreau sa se intample asa ceva la mine in firma . Crede ma ca am muncit mult de tot de 7 ani incoace sa fie totul perfect si sa nu am surprize dastea .

 

Daca poti sa ma ajuti iti raman recunoscator.

 

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roluitul nu a costat si ala?

am avut si eu vreo doua jante la masina de roluit si stiu ca parca nu e chiar 2 bani

roluitul si vopsitul au fost in alta parte executate. Eu am fost strict pt echilibrat la kawa si nimic mai mult.

 

da chiar nu exista nici un admin sa faca curat in topicul asta? nu va mai satura d-zeu de barfe si de posturi inutile!

 

multa bafta echipa kawa... cam cel mai serios service/magazin din bucuresti daca nu romania!

 

multa bafta incontinuare...poate renunt la shoei si ma "pacalesc" cu un agv!

Nu este vorba de barfa prietene...daca nu stii despre ce este vorba mai bine te abtii.

 

Salut te rog mult de tot sa ma suni maine sa inteleg si eu ce s a intamplat , la noi echilibratul este 15-20ron pe roata , daca vii cu moto si o demontam noi cu tot cu schimbat de cauciuc si echilibrat este 40 ron pe roata .

 

Te rog mult chiar vreau sa stiu ce s a intamplat pentru ca nu este normal sa dai 50 ron doar pt echilibrat .

 

Astept sa ma suni , multumesc frumos Alex 0722 353 353

 

 

 

Te rog din tot sufletu meu daca se poate sa vii pana la kawa maine sau cand ai un pic de timp sa iti dau banii inapoi , stiu ca nu e o suma mare sau ceva de genu dar vreau sa ma iau rau de tot de Marius , baiatul ca ti a facut rotile. Mie mi a zis azi ca s a dus in magazin sa iti aduca restul si cand s a intors nu mai erai . Dupa cate imi zici tu acum minte cu nerusinare si nu vreau sa se intample asa ceva la mine in firma . Crede ma ca am muncit mult de tot de 7 ani incoace sa fie totul perfect si sa nu am surprize dastea .

 

Daca poti sa ma ajuti iti raman recunoscator.

 

Multumesc frumos

Nu vin pentru bani dar daca doresti vin sa clarificam treaba pt ca nu sa pus vorba de nici un rest, mi-a sous clar 50 ron se achita la mine, a bagat banii in buzunar si sa apucat de lucru la un atv. Bafta in ceea ce faceti si sper sa fiu doar eu singurul nemultumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roluitul si vopsitul au fost in alta parte executate. Eu am fost strict pt echilibrat la kawa si nimic mai mult.

 

 

Nu este vorba de barfa prietene...daca nu stii despre ce este vorba mai bine te abtii.

 

 

nu ma refeream strict la postul tau si problema ta cu service`ul kawa! dar totusi puteai sa o faci mult mai retras si printr`un pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked și unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...