Sari la conținut

Clasice- made in japan


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Sa ai timp sa intelegi ca o "clasica" are 30 de ani de la iesirea din fabricatie a modelului constructiv

Asta e definitia folosit in legea in Romania. Adica, este posibil sa plec pe drum in occident cu o motocicleta (sau masina) care este considerat clasic, ca sa ma trezesc, dupa ce trec granita cu Romania, ca este doar o vechitura si nu este apreciata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Specific Romania si orice topic . Incepe cu o vorba si se termina pe cu totul alta tema [cand eram mici ne jucam ;;telefonul fara fir;; ] . Cer o informatie despre o ''vechitura'' si primesc raspuns ca nu are 30 ani . OK , o sa scriu peste 2luni cand implineste 30ani

 

Sa ai timp sa intelegi ca o "clasica" are 30 de ani de la iesirea din fabricatie a modelului constructiv (GSX, Magna, GPZ etc inca nu au anii). Peste un an bagam la clascie CX500, o motocicleta extraordinara mai ales dpdv solutii tehnologice. Au dat clasa BMW-ului, Moto GUzzi-ului reusind sa faca o motocicleta cu cardan cu acces rapid si la chiulase dar si la ambreiaj culmea aranjament axial ca la BMW, filtru de ulei, o cutie fina si compacta, un stater micut usor accesibil. Ce sa mai au optimizat aranjamentul.

 

Sa ma scuze JEAN . Va pupa tata Jean[nos66]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Specific Romania si orice topic . Incepe cu o vorba si se termina pe cu totul alta tema [cand eram mici ne jucam ;;telefonul fara fir;; ] . Cer o informatie despre o ''vechitura'' si primesc raspuns ca nu are 30 ani . OK , o sa scriu peste 2luni cand implineste 30ani

Sa ma scuze JEAN . Va pupa tata Jean[nos66]

Ai cautat o informatie despre motociclete care nu sunt "clasice". Magna de saptejumate e clasica peste 21 de ani, scrie atunci ca vrei o parere sau mai bine cauta pe gugle sau ce plm o sa fie peste 21 de ani :grinbandit: .

 

taticule ai o juma de vadRA DE VIN DE LA MINE SA ZICI UNDE SA FAC LIVRAREA....cx 500 este cea mai cea dintre toate , am avut si cbr 1100 xx da ca cx u nu este niciuna!

la anu' o sa mai postez in legatura cu CX-ul sau sa invitam pe unii din posesori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp sa citesc atatea pagini si poate scriu gresit si cer scuze . Am o intrebare . Despre Honda Magna 750 ,sau 1100cc an 1982, 1984 ce parere aveti? Doar este o clasica la varsta ei .

Despre Honda Magna 1100 numai de bine. Este o motocicleta extraordinara pt anii in care a fost croita de japonez. Racita cu lichid, are vreo 116 Cp, bicicleta impresionanta, design desavarsit pt imaginea sa de old school.., elemente de bord destule cat sa te faca sa intelegi ce si cum.., ce mai superba!. In schimb sunt destul de rare si mai greu de gasit una intr-o stare cat mai buna. Eu am vrut sa cumpar Honda Sabre , e un naked cu motorul de pe \Magna, motor steroizat pt acei ani.., 125 cP, insa cand am ajuns la Oradea mi-a venit rau in ce stare era!. Am mers cu Honda Magna de 750.., super tare motorasul dar ciclistica te inspaimanta!. Asta cred ca e valabil la toate motoarele grele facute prin anii '80. Franele si ciclistica sunt problematice. :cheers: PS Jeniffer, scuze dar nu am putut vb la tel in seara aceea. Suna ma cand poti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati ce am gasit.

Eu nu am bani acum, dar poate o vrea careva.

 

 

http://www.tocmai.ro/honda-cb-550-1976-6169052.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Honda Magna 1100 numai de bine. Este o motocicleta extraordinara pt anii in care a fost croita de japonez. Racita cu lichid, are vreo 116 Cp, bicicleta impresionanta, design desavarsit pt imaginea sa de old school.., elemente de bord destule cat sa te faca sa intelegi ce si cum.., ce mai superba!. In schimb sunt destul de rare si mai greu de gasit una intr-o stare cat mai buna. Eu am vrut sa cumpar Honda Sabre , e un naked cu motorul de pe \Magna, motor steroizat pt acei ani.., 125 cP, insa cand am ajuns la Oradea mi-a venit rau in ce stare era!. Am mers cu Honda Magna de 750.., super tare motorasul dar ciclistica te inspaimanta!. Asta cred ca e valabil la toate motoarele grele facute prin anii '80. Franele si ciclistica sunt problematice. :cheers: PS Jeniffer, scuze dar nu am putut vb la tel in seara aceea. Suna ma cand poti.

eu te rog sa ma scuzi pentru insistenta.....mama ce politeturi :friends: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  1. Imi spune si mie cineva de ce topicul meu , fata de celelalte, apare fara litere ingrosate pe pagina de start a subforumului?. Multumesc, pt ca eu nu imi dau seama! :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai topicul meu.., si cel cu motoretele clasice nejaponeze.., cine este Adminu-ul asta sa-l rastignesc?!! X-( Cine loveste in 'copilul' meu are de-a face cu mine! Sabotaaaaj!! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Lume, lume, cine are vreun CX sau ceva piese pentru modelul ăsta?

 

La GL-ul meu distribuția a ales să meargă în Valhalla și am putut să o opresc. Patina întinzătoare se găsește dar nicăieri nu găsesc patina de ghidaj al lanțului de distribuție, nici măcar nu se mai fabrică în Japonia. Este modelul de la începutul anilor 80 cu întidere manuală a lanțului.

 

De o lună și jumătate am rămas fără motor și sunt ofticat la culme că nu găsesc patina respectivă.

 

Am scris și pe topicul cu CX dar așa a rămas. Am zis să încerc aici, poate poate.

 

Mulțam.

Superba motocicleta ai.Si clasica pe deasupra.Eu am gasit una prin Europa si sper sa o iau pana de sarbatori.Daca nu rezolvi problema pana atunci sper sa te pot ajuta pentru ca ma duc la ea acasa.Si am mai gasit un Gold wing din 1976,intreg,original,acte si in stare de functionare si putini bani.Oricum bafta la achizitionarea piesei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

HondaSan am rezolvat-o ieri după amiază.

 

Am primit de la cineva de pe forum un link de pe ebay cu distribuție de CX și am ieri după amiază un prieten austriac m-a sunat să-mi spună că mi-a cumpărat piesele. Bucurie mare pe capul meu, de mâine mă apuc de pus la loc ce-am desfăcut astă vară.

 

Dacă găsești piese la ea, ia-le și pe alea, nu știi când te lasă una și nu găsești.

 

Ideea cu patina de ghidaj este că nu se mai fabrică nici măcar în Japonia.

 

Baftă cu achiziționarea motocicletelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo.Sper sa apari cu ea la adunarea clasicelor si comunistelor de anu viitor.O sa faca senzatie.

 

Îmi doresc din tot sufletul sa vin la adunarea clasicelor, sper doar să nu fiu ocupat când e întrunirea.

 

Vad ca in posturile mele scrise cu diacritice apar fel de fel de numere si cifre sau doar eu vad asa?

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

(scuzati dezacordul din postul meu anterior, cand postez de la munca nu mai am timp sa mai citesc postul sa il corectez)

 

Cu placere! Sau poate vrei sa il faci cafe-racer :) Kawa-ul ala ar merge la fix. Desi daca ai posibilitati mai degraba ar merge restaurat. 21.jpg

 

Si ca fapt divers, intre timp m-am apucat si eu de cea de-a doua operatiune de intinerire a VF-ului. Voiam sa il fac cafe-racer, insa nu prea se preteaza la asa ceva.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...