Sari la conținut

Accident posta Moghioros, pieton lovit pe trecerea de pietoni


Adrian C
 Share

Postări Recomandate

Din pacate pe forumul asta se gasesc foarte multi motociclisti care nu au gresit niciodata in trafic si cand un confrate pateste ceva "sar cu gura" mai ceva ca fetele de pe centura.

 

Ai dreptate! Sa-i..in freza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si legislatia spune sa reduci viteza cand te apropii de trecerea de pietoni!

 

eu asa am invatat in scoala - sa nu imi sara nici un pietont pe trecere ... iar daca nu vederea iti este obstructionata de vre-un vehicol parcat la mai putin de 50 m de trecere - reduci si mai mult viteza de deplasare, care iti permite franarea/oprirea in conditii de siguranta

 

dar legislatia rutiera se pare ca este un mit pentru multi detinatori de motociclete!

(avem plastic hai sa o ardem racing p'o'roata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

il vad pe unu cu sacosile trece pana la jumate , apoi se razgandeste , il fereste o masina , , il fereste inca una si imi apare in fata , mergeam direct pe el , fac stanga sa il evit , face si el stanga , fac drepta face dreapta , din spate veneau masini , nu prea aveam unde sa il feresc . intr-un final cand ajung la 5 metri de el se opreste in loc , si il feresc prin stanga , asta in contidiile in care , pana sa ajung la 5 metri de el am tot facut stanga dreapta sa il feresc .

 

ti-a furat vre-o pasarica maneta si pedala de frana

 

..la trecerea de la mihai bravu sa fac stanga la dristor , erau 2 pe biciclete , el si ea , intradevar , era verde , dar treceau pe trecere fara nici o problema , am dat sa trec , nu au oprit , si intr-un final am oprit eu

 

ai sindromul eroului mort cu dreptatea-n mana, daca era un tir te gandeai de 2 ori inainte sa-i dai prioritate?.. ce pm pan la urma biciclistii nu au voie sa treaca pe trecere calare chiar daca au VERDE....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba unui prieten

 

imi voi lua o vidanja plina cu CAH! si cand dau peste cate unu de asta tupeist sa basculeze toata materia transportata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-a furat vre-o pasarica maneta si pedala de frana

 

aveam 30 la ora MAXIM deci nu se pune problema de viteza . daca oprem in loc , venea vreo dacie racing si-mi dadea una de om ma facea

 

 

 

ai sindromul eroului mort cu dreptatea-n mana, daca era un tir te gandeai de 2 ori inainte sa-i dai prioritate?.. ce pm pan la urma biciclistii nu au voie sa treaca pe trecere calare chiar daca au VERDE....

 

(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

http://www.stiridecluj.ro/social/biciclist-lovit-si-amendat-pe-o-trecere-de-pietoni-de-pe-calea-floresti-video

 

si am sa te rog sa citesti descrierea evenimentului si ce a primit fiecare sofer , inclusiv biciclistul ;)

 

Conform Regulamentului de aplicare a O.U.G. 195/2002 Rep. :

Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:

o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau moped;

deci în consecință nu ai de ce să-i acorzi prioritate atîta timp cât el ``meseriaÂşul`` se află pe bicicletă/moped deoarece nu are calitatea de pieton.

Ba mai mult dacă e observat de un polițist are Âşansa să se lipească Âşi de o sancțiune de 6-8 puncte-amendă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

http://www.stiridecluj.ro/social/biciclist-lovit-si-amendat-pe-o-trecere-de-pietoni-de-pe-calea-floresti-video

 

si am sa te rog sa citesti descrierea evenimentului si ce a primit fiecare sofer , inclusiv biciclistul ;)

 

cum spuneam, erou cu dreptatea-n mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

http://www.stiridecluj.ro/social/biciclist-lovit-si-amendat-pe-o-trecere-de-pietoni-de-pe-calea-floresti-video

 

si am sa te rog sa citesti descrierea evenimentului si ce a primit fiecare sofer , inclusiv biciclistul ;)

 

Conform Regulamentului de aplicare a O.U.G. 195/2002 Rep. :

Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:

o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau moped;

deci în consecință nu ai de ce să-i acorzi prioritate atîta timp cât el ``meseriaÂşul`` se află pe bicicletă/moped deoarece nu are calitatea de pieton.

Ba mai mult dacă e observat de un polițist are Âşansa să se lipească Âşi de o sancțiune de 6-8 puncte-amendă.

 

Ok, deci daca vedem ca trece vreunul calare pe bicicleta/moped pe trecerea de pietoni, dam peste el, ca el merge ilegal. Daca un TIR nu ne acorda prioritate si ne iese in fata, intram in el pt ca el nu a respectat legea.

 

Asta incerca si BEC sa spuna ;) ca nu conteaza faptul ca ala nu respecta legea (fuge pe trecere, nu se asigura, etc), ci conteaza sa ii feresti tu pe ei.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

http://www.stiridecluj.ro/social/biciclist-lovit-si-amendat-pe-o-trecere-de-pietoni-de-pe-calea-floresti-video

 

si am sa te rog sa citesti descrierea evenimentului si ce a primit fiecare sofer , inclusiv biciclistul ;)

 

Conform Regulamentului de aplicare a O.U.G. 195/2002 Rep. :

Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:

o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau moped;

deci în consecință nu ai de ce să-i acorzi prioritate atîta timp cât el ``meseriaÂşul`` se află pe bicicletă/moped deoarece nu are calitatea de pieton.

Ba mai mult dacă e observat de un polițist are Âşansa să se lipească Âşi de o sancțiune de 6-8 puncte-amendă.

Ce legatura are postul tau cu accidentul in cauza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un tir nu are ce cauta pe trecerea de pietoni ;)

 

eu inteleg ideea , dar haideti sa vedem altfel problema

 

mergi ca omul legal , perfect legal , indiferent ca esti cu masina sau cu motoreta , si lovesti un ametit pe bicicleta.

 

stiti ce urmeaza dupa asta nu ?

 

politie , spital, asigurari etc

 

ideea nu era daca acordam sau nu prioritate , ideea e ca in legislatie scrie CLAR ca pe trecere pietonul trebuie sa se asigure , sa NU treaca in fuga , iar biciclistul , sau mopedistul trebuie sa treaca PE LANGA atelaj . punct

 

asta era ideea , nu daca acord sau nu prioritate tirurilor care trec pe trecerea de pietoni

 

Ce legatura are postul tau cu accidentul in cauza ?

 

s-a deviat , ca de obicei ca e vina motociclistului , ca nu a incetinit la trecere si tot asa , dar vreau sa subliniez ca nu e vina doar a conducatorilor auto sau moto , asta era ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa-si revina batrana si motociclistul sa scape ieftin.

 

offtopic: merg destul prin bucuresti si pot spune ca procentul biciclistilor batuti in cap e (mult) mai mare decat in cazul pietonilor. 4 din 5 trec pe rosu printre masini si pietoni fara nici o jena.

in rest ce sa zic..tocmai pentru ca-s conditiile nasoale, vizibilitate mica, denivelari si gropi, retardati jeepuri cu bullbar, ar fi logic sa reduci viteza si sa mergi 'on the safe side'. Dar la noi e cam asa: infrastructura si conditii proaste => ii dam blana pe bucatile bune ca sa compensam :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... ideea e ca in legislatie scrie CLAR ca pe trecere pietonul trebuie sa se asigure , sa NU treaca in fuga , iar biciclistul , sau mopedistul trebuie sa treaca PE LANGA atelaj

 

Din pacate, pentru noi conducatorii, nu ai dreptate. Citatul dat de tine din Codul Rutier nu specifica asa ceva, exceptie facand cazul in care traversarea nu se face prin locurile special amenajate. Citeste mai atent. Ceea ce nu este cazul acum, fiind vorba despre traversare pe "zebra"...la prima vedere. Este partea cu "iar in lipsa acestora".

Altfel...poate sa treaca si mergand cu spatele in mersul piticului. Pietonul este rege pe "zebra", conform legislatiei romanesti.

 

Cica ar fi prin tarile baltice, Lituania, cred, un cod care prevede ca pietonul poate sa traverseze numai atunci cand s-a asigurat ca toate autovehiculele s-au oprit atunci cand el se angajeaza in traversare. Misto si logic. Astfel se transfera o parte din responsabilitate si pietonului, nu numai conducatorului de autovehicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a trece pe trecerea de pietoni trebuie sa te asiguri

pet trecerea de pietoni nu se trece in fuga

pe trecerea de pietoni se trece pe langa bicicleta

 

cate se respecta ??

 

nici una

 

ok , trecerea de la nivel cu calea ferata din pipera , depasesc coloana de masini si ma asez frumos dupa a doua masina , niciodata nu ma bag in fata , dupa bariera sau in fata primei masini , mi se pare sfidare

 

 

un tir nu are ce cauta pe trecerea de pietoni ;)

 

eu inteleg ideea , dar haideti sa vedem altfel problema

 

mergi ca omul legal , perfect legal , indiferent ca esti cu masina sau cu motoreta , si lovesti un ametit pe bicicleta.

 

stiti ce urmeaza dupa asta nu ?

 

politie , spital, asigurari etc

 

ideea nu era daca acordam sau nu prioritate , ideea e ca in legislatie scrie CLAR ca pe trecere pietonul trebuie sa se asigure , sa NU treaca in fuga , iar biciclistul , sau mopedistul trebuie sa treaca PE LANGA atelaj . punct

 

asta era ideea , nu daca acord sau nu prioritate tirurilor care trec pe trecerea de pietoni

 

 

mai citeste ce ai scris mai sus .. nu ti se pare ca te contrazici singur? nu? pai hai sa-ti explic eu .. ceri ca pietonii, tiristii, scuteristii, biciclistii, etc sa respecte regulile de circulatie .. dar tu? le respecti? unde scrie in lege ca ai voie sa depasesti coloana de masini stationate la trecerea cu cale ferata? si tot sfidare se numeste ca depasesti 2-3 masini si te opresti al 2-lea si nu te pui lipit de bariera.

biciclistii aia ar fi trebuit sa opreasca sa coboare de pe bicicleta si sa o impinga .. ai fi asteptat mai mult pana traversau, asa ca nu vad cu ce te-au deranjat...aveau verde? atunci taci si lasa-i sa treaca, pt ca nu ii tavalesti numai pe ei la impact, ci te tavalesti si tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo cind inca era politia si facea masuratorile.

Pata de sange era la vreo 5 metri dupa trecere de pietoni.

Am trecut pe acolo inca o data dupa vreo ora.

Motociclistul era ok, motorul tavalit (oglinzi/semnale... etc), dar n-am putut sa vorbesc prea multe, era destul de retinut. (eu eram pieton). Zicea oricum ca femeia accidentata alerga si ca accidentul a fost dupa trecerea de pietoni.

 

Inainte de trecere e statie, ma gandesc ca e posibil ca femeia sa fi alergat sa prinda troleul....

 

Doar relatez ce am vazut si ce am dedus, nu imi dau cu parerea cine a fost de vina sau cine a fost nevinovat.

 

numar motor B-xx-VVH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

http://www.stiridecluj.ro/social/biciclist-lovit-si-amendat-pe-o-trecere-de-pietoni-de-pe-calea-floresti-video

 

si am sa te rog sa citesti descrierea evenimentului si ce a primit fiecare sofer , inclusiv biciclistul ;)

 

Conform Regulamentului de aplicare a O.U.G. 195/2002 Rep. :

Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:

o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau moped;

deci în consecință nu ai de ce să-i acorzi prioritate atîta timp cât el ``meseriaÂşul`` se află pe bicicletă/moped deoarece nu are calitatea de pieton.

Ba mai mult dacă e observat de un polițist are Âşansa să se lipească Âşi de o sancțiune de 6-8 puncte-amendă.

 

 

Maestre, lasa tu "traversatul drumului public perpendicular pe axa acestuia" sau traversatul pe langa bicicleta nu pe ea, ca dispozitiile alea normative nu te privesc. Tu nu esti nici cu bicla si nici la picior, ca altfel ai fi postat pe alt forum. Tu esti calare pe mobra si la catastif zice clar ca tu tre' sa reduci viteza si sa cedezi prioritatea inaintea trecerilor de pietoni. Atata ne priveste nu obligatiile altora. Pana la urma, fiecare cu p. ma-sii...Ideea cred ca e sa nu iti ruinezi viitorul cu incidente dinastea, fie ca accidentezi pe cineva sau esti accidentat si asta implica invatarea din greseli...chestie pt. care trebuie sa le recunosti prima data nu sa dai vina pe altii -chiar daca si ei au parte din vina- (si eu am facut si probabil voi face in continuare multe greseli in trafic dar incerc sa le constientizez si sa nu le repet)...parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai merg cu bicicleta, iar la trecerea de pietoni nu m'am dat niciodata jos sa merg paralel cu ea. E de ajuns sa le vad dezamagirea conservarilor ca au prins inca o trecere de pietoni, dar mai sa astepte si mai mult ca eu sa merg pe langa bicicleta. Totusi nu ma apuc sa traversez pana nu vad ca am primit prioritate pe toate benzile. Probabil d'aia nici nu am facut buf pana acum

 

Faza cu incetinirea in apropierea unei treceri e de bun simt. Nici nu as fii banuit ca e si in codul rutier, din moment ce nu se respecta.

Editat de ink.mars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricare dintre noi puteam fi in locul motociclistului ,toti stim ce balamuc e in zona pietelor ca sar pietonii pe carosabil sau trecerea de pietoni ca lacustele pe un lan de griu . de nenumarate ori in zona aia am vazut cum sar pietonii pe zebra aia mai sunt si unii care mai afiseaza o mutra cu un aer din ala superior :lol: de zici al naibii lord acum a iesit din parlamentul englez , iti fac cumva in ciuda "uite ba sunt tare sunt pe zebra si merg in figuri incet incet ca imi permit ".cea mai tare faza e cind vii de la romancierilor si faci stinga spre mall si te trezesti ca se apuca pietonii desi au rosu sa traverseze strada spre tramvai sa vezi distractia naibii cind tu ai tot dreptul sa treci iar mosii se apuca sa agite amenintator sacosele iar daca le arati ca nu au dreptate te mai iau si la injuraturi si blesteme .

da scrie in regulament ca trebuie sa incetinesti dar ce faceti voi cind dati gaz si va treziti cu un pieton de genul asta pe zebra ?Ce am invatat din accident ? sa cascam ochii si desi suntem grabiti sa asteptam ca nu se stie cum vreun pieton poate sa ne strice ziua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu postez in general la chestii dastea,insa acum o fac pt ca am trecut pe acolo la 5-10 min dupa ce se intamplase plus ca locuiesc acolo(imi tin motorul parcat chiar in posta aia).Daca motociclistu mergea cu 50 oprea! asta e clar si alte comentari sunt de prisos.omu a mers mai tare acum isi trage ponoasele.Si eu si oricare dintre noi mergem peste 50,dar trebuie sa fim pregatiti si pt consecinte.Important acum e ca femeia aia sa fie sanatoasa,iar pt motociclist sa aibe noroc si sa nu se lase cu chestii mai grave.trecerea de pietoni de acolo are in stanga ei o piata si in dreapta o statie ratb.......deci chiar nu e locu acolo unde sa mergi tare.Inainte sa cautam motivatii precum,alerga pe trecere,masina nu a redus viteza,hai sa ne gandim daca femeia aia nu era una de pe strada si era parintele nostru sau prietena,va zic eu atunci te durea in p... de toate argumentele astea.

 

multa sanatate victimei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu postez in general la chestii dastea,insa acum o fac pt ca am trecut pe acolo la 5-10 min dupa ce se intamplase plus ca locuiesc acolo(imi tin motorul parcat chiar in posta aia).Daca motociclistu mergea cu 50 oprea! asta e clar si alte comentari sunt de prisos.

multa sanatate victimei!

 

poate nici nu a franat ! daca i-s iesit de dupa masina in 2-3 metri cand sa mai franeze ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul rutier italian (cel romanesc probabil e identic, dar nu il cunosc asa de bine) spune ca in momentul in care pietonul a pus piciorul pe trecerea de pietoni are prioritate. Datoria soferului este sa reduca viteza in dreptul trecerii de pietoni pana la limita evitarii oricarui pericol, inclusiv pieton care traverseaza in graba. Daca sunt biciclisti CALARE pe bicicleta, pierd prioritate pentru ca sunt considerate vehicule participante la trafic, de aceea trebuie sa traverseze zebra PE LANGA bicicleta.

Mama mea a fost lovita pe trecerea de pietoni de un scooter anul trecut, era calare pe bicicleta. Acum sunt in proces, nu se stie cum va fini totul, a declarat ca nu isi mai aduce aminte nimic ... deh, treaba ei i-am tot zis sa aiba grija pe bicicleta.

Si o ultima chestie : am citit in ziar de o baba de vreo 80 de ani care a murit pe trecerea de pietoni lovita de o masina. Cei 2 fii au obtinut in instanta cam 60 de mii de E 'despagubiri morale', desi soferul a declarat ca practic baba s-a aruncat in fata masinii ... probabil vroia sa lase ceva mostenire celor 2 parliti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce 50?

care i viteza obligatorie in dreptul trecerilor? ce se poate ntampla la 30?

ai lovit inainte, pe, dupa...te ai ars. nu conteaza cum, cine, de ce, cat de retardat, riscant etc. daca batranica e senila? daca se gandeste ca daca nu prinde busu' ala risca o lesinatura de la caldura? etc etc. plm, greu si pe partea cealalta la ghidon/volan, dar TRECERE, so...

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...