Sari la conținut

Accident grav in zona Cotroceni B** GLW


AllyMcBeal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 767
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi-am facut cont doar ca sa pot sa (va) transmit condoleante, celor care l-ati cunoscut. Pana acum mi-a stat bine doar ca simplu cititor si pasionat de fenomen, desi nu am avut motocicleta so far.

Doar ca perere, nu stiu in ce masura razbunarea voastra impotriva soferitei ar putea avea efecte palpabile, la modul obiectiv, asupra soferilor. Vanataile respectivei nu cred ca ar putea aduce un plus de atentie soferilor din bucuresti, nu ii vor face pe taximetristi sa conduca mai putin salbatic decat acum, nu ii vor face sa se uite o data in plus in retrovizoare. Si, mai mult, nu il vor aduce inapoi pe Raducu. Cat despre tipa...prietena mea lucreaza la maxim 50 de metri de locul unde a avut loc accidentul. Fara sa-l fi vazut in direct, a avut ocazia sa asiste destul de repede. Cu siguranta tipa va ramane oricum traumatizata dupa un astfel de accident, era oricum in stare de soc de pe atunci. Cat despre accident, s-a auzit doar o frana puternica, imediat dupa impact. Poate a cuiva care a asistat. In rest, nimic, probabil nu a avut timp sa reactioneze. Cat despre protest, e util, dar problema e generalizata, in romania se conduce prost. In bucuresti, cu atat mai mult. Cu mentiunea ca motociclistii sunt mai expusi...

 

Cum e posibil ca cineva care nu a auzit de "cedeaza trecerea" sa aiba permis ?

Aaa ... Romania ... Da ... aveti dreptate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut si noi, cei din Oradea la cursul moto de perfecionare a conducerii, cel sustinut pe 4 iunie 2011. Pe mine personal m-a ajutat sa-mi reglez cablul de la ambreiaj si acolo am legat oarecum ceva intre noi ... tot ce pot sa spun este ca a fost un om cu un suflet mare, un om deschis, un motociclist pasionat si dedicat cu adevarat... cel putin asa a ramas in amintirea mea/a noastra.

 

Sincere condoleante sotiei, familiei.

 

Doamne iarta-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cat despre accident, s-a auzit doar o frana puternica, imediat dupa impact. Poate a cuiva care a asistat. In rest, nimic, probabil nu a avut timp sa reactioneze."

 

Daca este real ce spui aici inseamna ca autista a franat DUPA impact pe o sectiune de drum unde avea oricum cedeaza trecerea... si unii continua sa-i gaseasca circumstante atenuante, cum ca toti gresim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte! Condoleante familiei.. va face curse prin rai cu ceilalti pasionati.. imi pare tare rau sa vad asemenea intamplari.. n-as' vrea sa fiu in locul familiei..al sotiei..din pacate mor prea multi motociclisti pe soselele romaniei..trebuie sa fiti voi f atenti in trafic..chiar daca aveti prioritate..eu n-am motor da' asa de mult imi plac..numai ca la cate nenorociri se intampla ma rezum doar la admirat..din pacate..in trafic sunt extrem de atenta..sper ca niciodata sa nu fiu implicata in asa ceva..si eu,desi sunt femeie,sunt exasperata de multe tute care n-ar trebui sa aiba permise..atat ca o clipa de neatentie poate distruge atatea suflete..ireversibil..pacat.. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sensei, se ocupa R4F-ul de banderole, eventual poze printate in pliculete de plastic pentru a le afisa pe parbrize? Daca nu aveti cum, anuntati aici, sunt sigur ca are cine sa scoata cateva poze la imprimanta, sau sa dea o fuga sa cumpere putin material negru..

 

In ceea ce priveste acest aspect, acum se lucreaza la un oarecare numar de poze ptr moto si auto, la fel si de banderole.

referitor la priveghi si la ultimul omagiul adus lui Raducu, recomandarea noastra este sa se faca astazi dupa orlee 17-18, sa lasa un timp ca familia sa-si poata plange .......

 

:((:((:((

 

multumim tuturor ptr eforturile depuse, ptr gandurile bune si sustinere.

ne vedem la Vizantea 9.

 

Rugamintea cea mai mare a familiei este aceea de a nu face galagie, ture , limitari etc.

 

Dorim sa fie un cortegiu de motociclisti civilizati si demni de tot respectul.

 

Daca au acceptat acest lucru, ar fi frumos din partea noastra sa tinem cont de singura lor rugaminte.

 

in ideea ca am reusit sa ma fac inteles, va multumesc anticipat.

 

avem noi timp sa turam motoarele alta data.

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de usor suntem de usor de distrus... De perisabili... Nu suntem in stare sa avem grija unii de altii cu nimic... Desi ar fi atat de simplu doar sa intoarcem capul sa ne asiguram, sau sa ne uitam intr-o oglinda, sau... Pacat!

Sa aiba liniste acolo unde e acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e posibil ca cineva care nu a auzit de "cedeaza trecerea" sa aiba permis ?

Aaa ... Romania ... Da ... aveti dreptate !

 

MMM, asta cu nu a auzit de cedeaza trecerea e o exagerare, cred (no offence). S-au vazut cazuri de soferi analfabeti, dar tipa se pare ca era studenta la medicina, deci cred totusi ca ceva ceva tot ar duce-o capul. Dar, din nou, se incadreaza in gama mare a soferilor praf de Romania. Pana la urma toate accidentele de genul asta sunt rezultatul unui sistem de (cuvant urat) in care traim cu totii.. Pana la urma scapa cine poate...

 

"Cat despre accident, s-a auzit doar o frana puternica, imediat dupa impact. Poate a cuiva care a asistat. In rest, nimic, probabil nu a avut timp sa reactioneze."

 

Daca este real ce spui aici inseamna ca autista a franat DUPA impact pe o sectiune de drum unde avea oricum cedeaza trecerea... si unii continua sa-i gaseasca circumstante atenuante, cum ca toti gresim...

 

Discutabil. Golful are ABS deci e greu sa se fi auzit frana de pe un balcon aflat la vreo 30 de metri...Pe de alta parte, motorul lui Radu avea ABS sau ceva? Ma gandesc ca la o frana "de urgenta" de genul asta ar fi blocat rotile, mi se pare mai edificatoare lipsa franei inainte de impact...Dar, desigur, toate astea sunt discutii inutile acum...

Editat de ciprianc84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MMM, asta cu nu a auzit de cedeaza trecerea e o exagerare, cred (no offence). S-au vazut cazuri de soferi analfabeti, dar tipa se pare ca era studenta la medicina, deci cred totusi ca ceva ceva tot ar duce-o capul. Dar, din nou, se incadreaza in gama mare a soferilor praf de Romania. Pana la urma toate accidentele de genul asta sunt rezultatul unui sistem de (cuvant urat) in care traim cu totii.. Pana la urma scapa cine poate...

 

Ma scuzati de offtopic, da' mi se ridica sangele la cap. oricine detine o suma de X euro devine instant student. calitatea de student nu mai inseamna nimic de foarte mult timp. Din, nou, scuze ptr. offtopic.

 

Voi incerca sa vin si eu maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati de offtopic, da' mi se ridica sangele la cap. oricine detine o suma de X euro devine instant student. calitatea de student nu mai inseamna nimic de foarte mult timp. Din, nou, scuze ptr. offtopic.

 

Voi incerca sa vin si eu maine.

 

Spun doar ca intr-un moment asa de trist cum e cel de fata, o doza de echilibru nu poate decat sa ajute. E cam singura chestie care poate fi constructiva... In rest, propun montarea de public announe systems pe fiecare motor, poate asa vom/veti putea fi mai usor remarcat in trafic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumim Jack si Blacky pentru colaje. Marturisesc ca nu m-am putut abtine sa nu plang. Raducu este si va fi mereu in sufletul nostru. El a fost in lipsa voastra unul dintre cei care au reusit sa ne tina in continuare uniti.

 

Relativ la razbunari si alte manifestari violente, personal nu sunt nici eu de acord. Cu toate astea insa, nu stiu cati dintre voi au batut drumurile prin Bulgaria. Acolo toti soferii cat si politistii, au un deosebit respect pentru motociclisti. Stiti de ce ?

Discutam acum vreo 2-3 ani cu un bulgar si l-am intrebat de ce toti soferii se grabesc sa-ti faca loc in trafic daca te vad pe motocicleta. Acesta mi-a raspuns: Stii ce rai sunt motociclistii la noi ? Daca nu le dai prioritate se dau jos la tine si te bat ! Poate ca ar trebui sa urmam exemplul bulgarilor, ca in nadejdea legiuitorilor....or sa mai moara multi si tot nimic nu se va intampla.

 

Drum bun Raducule in ultima ta calatorie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare sincer rau cand aud o intampare asa trista cu un om deosebit

am sperat sa avem parte de o minune de cand am aflat de accident

 

Condoleante familiei

 

As dori sa vin si eu maine la orhideea cu toate ca nu il cunosteam personal si nu am participat la asa ceva pana acum fiind un incepator.pot participa? acum ii intreb pe cei care se ocupa de pregatiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare sincer rau cand aud o intampare asa trista cu un om deosebit

am sperat sa avem parte de o minune de cand am aflat de accident

 

Condoleante familiei

 

As dori sa vin si eu maine la orhideea cu toate ca nu il cunosteam personal si nu am participat la asa ceva pana acum fiind un incepator.pot participa? acum ii intreb pe cei care se ocupa de pregatiri

 

Poate participa oricine doreste, cu rugamintea sa respecte dorinta familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit topicul cap coada , am stat cu sufletul la gura in speranta ca se va face bine , dar astazi cand am intrat s-a ridicat parul pe mine :(

 

Odihneste-te in pace tinere :rose:

 

nu mai am cuvinte .... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit topicul cap coada , am stat cu sufletul la gura in speranta ca se va face bine , dar astazi cand am intrat s-a ridicat parul pe mine :(

 

Odihneste-te in pace tinere :rose:

 

nu mai am cuvinte .... :(

+1.....am vorbit si eu de cateva ori pe forum cu el......imi dau lacrimile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate paginile pana acum .. post cu post... am sperat totul sa fie ok pana la urma am sperat sa fie o stire la tv cu o declaratie oficiala a soferitei si scuzele de rigoare.. cu ce a fost in capul ei sa iasa de pe o straduta fara sa se asigure... si fara sa o aud ca nu l-a avzut ca daca era un TIR il vedea....

 

Imi pare rau pentru ce s0a intamplat ma doare sufletul cand aud ca unul dintre noi s-a dus, condoaleante familii si prietenilor!

 

Da trebuie facut ceva m-am saturat sa tot aud o gramada de soferi ca noi motociclistii nu aveam ce cauta pe strazi.. soferi care se bucura cand aud ca mai crapa cate unu din noi .. sunt o gramada care asa gandesc de tarani mutati la oras .. in toate orase aceeasi problema, nu ca sunt misogin dar uneori femeiele provoaca accdente destul de grave .. chair azi citeam in ziar ca o tanti a luat un pieton pe trecere..... ieri alta tanti o intrat intr-un stalp si lista continua... dupa asta is mosngeii de 80 de ani din dacii 1300 toamna care nu vad la un metru in fata .. taximetristi grabiti sa faca cat mai multi clienti pe zi ca sa le iasa norma si tot asa....

 

Unde sunt vremurile alea cand la soferilor le era frica de motociclisti .... vreau sa aud la stiri "ochii beliti cat cepele motociclistii s-au pus pe fapte rele pentru cei care incalca legile rutiere" eu personal unu daca imi taie fata unu i-am zburat oglinda.... sau ii trag un sut in portiera da.. is BAD ASS BIKER si ce daca sa se duca la politie cu numarul meu in dinti si am sa declar ca a intrat el mine si ma lovit cu oglinda sau cu portiera ca s-a bagat peste mine sa ma puna si la aparat pentru ca asta este adevarul ..

 

 

Degeaba sunt o gramada de cluburi moto daca nu a sa ne unim intre noi pentru o cauza, Raducu nu a fost singurul accident au multi altii care au plecat dintre noi din cauza unor soferi care (nu l-am vazut sau avea viteza prea mare) asa ceva nu exista!!

 

R.I.P. Raducu si toata puterea din lume famillii pentru aceste clipe dureroase!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate paginile pana acum .. post cu post... am sperat totul sa fie ok pana la urma am sperat sa fie o stire la tv cu o declaratie oficiala a soferitei si scuzele de rigoare.. cu ce a fost in capul ei sa iasa de pe o straduta fara sa se asigure... si fara sa o aud ca nu l-a avzut ca daca era un TIR il vedea....

 

Imi pare rau pentru ce s0a intamplat ma doare sufletul cand aud ca unul dintre noi s-a dus, condoaleante familii si prietenilor!

 

Da trebuie facut ceva m-am saturat sa tot aud o gramada de soferi ca noi motociclistii nu aveam ce cauta pe strazi.. soferi care se bucura cand aud ca mai crapa cate unu din noi .. sunt o gramada care asa gandesc de tarani mutati la oras .. in toate orase aceeasi problema, nu ca sunt misogin dar uneori femeiele provoaca accdente destul de grave .. chair azi citeam in ziar ca o tanti a luat un pieton pe trecere..... ieri alta tanti o intrat intr-un stalp si lista continua... dupa asta is mosngeii de 80 de ani din dacii 1300 toamna care nu vad la un metru in fata .. taximetristi grabiti sa faca cat mai multi clienti pe zi ca sa le iasa norma si tot asa....

 

Unde sunt vremurile alea cand la soferilor le era frica de motociclisti .... vreau sa aud la stiri "ochii beliti cat cepele motociclistii s-au pus pe fapte rele pentru cei care incalca legile rutiere" eu personal unu daca imi taie fata unu i-am zburat oglinda.... sau ii trag un sut in portiera da.. is BAD ASS BIKER si ce daca sa se duca la politie cu numarul meu in dinti si am sa declar ca a intrat el mine si ma lovit cu oglinda sau cu portiera ca s-a bagat peste mine sa ma puna si la aparat pentru ca asta este adevarul ..

 

 

Degeaba sunt o gramada de cluburi moto daca nu a sa ne unim intre noi pentru o cauza, Raducu nu a fost singurul accident au multi altii care au plecat dintre noi din cauza unor soferi care (nu l-am vazut sau avea viteza prea mare) asa ceva nu exista!!

 

R.I.P. Raducu si toata puterea din lume famillii pentru aceste clipe dureroase!!!

 

 

raule .... sa ne ferim de tine pe strada ....

 

ON: condoleante familiei ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate paginile pana acum .. post cu post... am sperat totul sa fie ok pana la urma am sperat sa fie o stire la tv cu o declaratie oficiala a soferitei si scuzele de rigoare.. cu ce a fost in capul ei sa iasa de pe o straduta fara sa se asigure... si fara sa o aud ca nu l-a avzut ca daca era un TIR il vedea....

 

Imi pare rau pentru ce s0a intamplat ma doare sufletul cand aud ca unul dintre noi s-a dus, condoaleante familii si prietenilor!

 

Da trebuie facut ceva m-am saturat sa tot aud o gramada de soferi ca noi motociclistii nu aveam ce cauta pe strazi.. soferi care se bucura cand aud ca mai crapa cate unu din noi .. sunt o gramada care asa gandesc de tarani mutati la oras .. in toate orase aceeasi problema, nu ca sunt misogin dar uneori femeiele provoaca accdente destul de grave .. chair azi citeam in ziar ca o tanti a luat un pieton pe trecere..... ieri alta tanti o intrat intr-un stalp si lista continua... dupa asta is mosngeii de 80 de ani din dacii 1300 toamna care nu vad la un metru in fata .. taximetristi grabiti sa faca cat mai multi clienti pe zi ca sa le iasa norma si tot asa....

 

Unde sunt vremurile alea cand la soferilor le era frica de motociclisti .... vreau sa aud la stiri "ochii beliti cat cepele motociclistii s-au pus pe fapte rele pentru cei care incalca legile rutiere" eu personal unu daca imi taie fata unu i-am zburat oglinda.... sau ii trag un sut in portiera da.. is BAD ASS BIKER si ce daca sa se duca la politie cu numarul meu in dinti si am sa declar ca a intrat el mine si ma lovit cu oglinda sau cu portiera ca s-a bagat peste mine sa ma puna si la aparat pentru ca asta este adevarul ..

 

 

Degeaba sunt o gramada de cluburi moto daca nu a sa ne unim intre noi pentru o cauza, Raducu nu a fost singurul accident au multi altii care au plecat dintre noi din cauza unor soferi care (nu l-am vazut sau avea viteza prea mare) asa ceva nu exista!!

 

R.I.P. Raducu si toata puterea din lume famillii pentru aceste clipe dureroase!!!

Condoleante familiei !!!! R.I.P.

:agree: sper ca mai existe si altii asa...............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sora lui Raducu. Nu am moto, dar mi-am facut cont aici marti pentru ca voiam sa multumesc din tot sufletul tuturor celor de aici care au donat sange pentru el. Eram foarte sigura ca sangele strans in urma ajutorului vostru il va salva si voiam sa imi exprim recunostinta imensa pentru asta.

 

Acum va multumesc pentru caldura, gandurile frumoase si puterea pe care ne-ati dat-o si ne-o dati in continuare. Fara voi nu am fi reusit sa ne tinem creierii acasa pana acum. Sunteti extraordinari, si acum am inteles de ce Raducu mi-a vorbit despre voi cu atata bucurie si admiratie.

 

Moto a fost pasiunea vietii lui. Nu va pot descrie in cuvinte cat de fericit a fost cand si-a cumparat la 16 ani primul scuter, o rabla veritabila, pe care o cara pe scari in fiecare seara pana la etajul 1 si o parca in balcon.

Sarcina mea era ca o data pe saptamana sa o spal. Nu bine, ci foarte bine. Si nu cu detergent de vase, ci cu gel de dus, ca nu e asa coroziv. Nu avea sens sa ma cert cu el, pentru ca scuterul era mai sfant decat biblia.

 

Si mai fericit a fost cand a intrat prima oara in gasca de motociclisti.

 

Apoi, fericire maxima cand si-a cumparat scuterul mai de Doamne-ajuta. A fost incantat cand ne-am mutat la curte pentru ca avea unde sa parcheze scuterila.

Era cat pe ce sa demontam gardul ca sa o poata baga in curte.

Nu are sens sa va spun cat ne-am certat pentru ca l-a parcat fix unde ma apucasem sa pun iarba si flori. "Aici e locul cel mai bun pentru scuterila"... ma rog... I s-a facut mila de lacrimile mele dupa cateva saptamani si l-a parcat pe un loc unde pavasem cu caramizi ca sa pun o masa si scaune de gradina. Evident ca am mutat masa si scaunele in alt loc.

 

 

A fost si mai fericit cand a cunoscut-o pe Clau si de cand s-au casatorit, pana in ultimul moment. Pentru asta ii multumesc Claudiei - l-a facut cel mai fericit dintre pamanteni.

 

A explodat de fericire si mi-a facut capul patrat cand si-a cumparat motocicleta asta rosie.

 

Nu a vrut niciodata sa ma plimbe cu motocicleta sau cu scuterul, pentru ca... "sor'meo, esti varza..mai bine sta cainele pe sha decat tine". Avea dreptate.

 

Va rog sa nu fiti tristi, si sa nu va ganditi la el cu lacrimi in ochi. A iubit viata enorm. A trait fiecare clipa ca si cand ar fi fost ultima. A fost un om cald, generos, bun, extrem de inteligent si da, in orice grup s-a bagat ca musca in lapte, a stiut sa ii tina pe toti uniti.

 

Fratiorul meu scump si drag, te iubesc. Bafta ta e ca nu numai eu.

 

"Sor'ta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, permite-mi sa-mi exprim personal regretul fata de pierderea suferita. Intr-adevar, era foarte greu sa nu-l placi pe Raducu, data fiind firea lui vesela si deschisa. Eu l-am intalnit in 2008 si prin intermediul lui am cunoscut o parte dintre oamenii care imi sunt in prezent prieteni buni. Si pentru acest lucru, si nu numai, ii sunt profund recunoscatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare atat de rau.. nu am cuvinte, Catalina.

Asfalt uscat, Raducule, acolo unde ai plecat. Nu ne ramane decat sa traim frumos si pentru tine.

O sa fii mandru de noi, agasantule. O sa vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...