Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL ARAD


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Lydiekoto si betzigash...................care e problema? ca nu prea am inteles.

 

merci :)

 

in momente d'astea de rascruce toti ne gandim ca "pentru un timp" cred. asta a fost prima idee: mai fac traseul de anul asta, lung/hardcore sa mi ajunga dupa care 2-3 ani pauza si mai vedem, pana atunci poate un 1200 GS Adventure, sau busica 2008... vedem. odata ce te obisnuiesti cu ideea pauzei gandesti mai relaxat, te poti bucura mai intens de alte lucruri si face descoperiri noi. un snowboard, o parapanta, o coarda elastica, o parasuta, scuba etc. sezonul urmator te axezi pe altceva si gata, ai devenit pussy. nasol asa. sa nu faceti asta ca s ar putea sa nu puteti trece peste faptul ca ati decazut in ochii unor motociclisti si sa ajungeti cine stie... la suicid.

 

combinezonul nu se rupe ca pielea de om, dar se ndoaie/mototoleste mai tare. macar nu te mai face un subiect de stiri atat de mediatizat.

 

 

un sfat aparte cu un limbaj aparte de la un uzer aparte ce vrea sa "Sa socializez si sa invat tainele mersului pe 2 roti". pentru?

 

 

sfatul era in general, pentru toti, dar se pare ca pe voi ...motociclisti cu experienta va deranjeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

chiar sunt infioratoare pozele....mi-a taiat pofta de mancat...Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace si condoleante familiei! :rose: .....timp de 3 zile mama tot imi zicea in fiecare zi ca o vazut la stiri ca a fost accidente cu motociclisti...1 o murit la altu nu a mai avut o mana si acum cand citesc pe forum despre accidentul asta ma ingrozesc...fiecare la randul lui am tras de gaz....intr-un mod oportun la altii nu a mai fost asa....ce vreau sa zic incercati sa nu mai puneti jar pe foc....sa invatam din greseli ca suntem oameni si invatam din greselile proprii sau ale altora....aveti grija de voi si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ce vreau sa zic incercati sa nu mai puneti jar pe foc....sa invatam din greseli ca suntem oameni si invatam din greselile proprii sau ale altora....aveti grija de voi si asfalt uscat!

 

De cativa ani de cand e forumul asta, se tot invata din greselile altora, si, obesrv cu stupoare ca fix aceleasi greseli continua sa alimenteze cimitirele cu motociclisti an de an!

Adevarul este ca, multi dintre noi "suntem prea motociclisti" pentru ca asa ceva sa ni se intample tocmai noua!

 

... ce poti sa mai zici la un astfel de "accident" ?

 

 

 

Sa-i fie tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred...chiar nimeni nu zice nimic,,rau" de biker? Daca intra in voi eventual sa aveti si pasager...mai dadeati cu atatea R.I.P -uri? Chiar este de acuzat ce a facut omu ala si bine ca nu a mai luat pe cativa dupa el. A murit un om.Tragic. Da de acolo pana a omite de fapt ce s-a intamplat si sa tot comentam ca daca avea costum nu se rupea...jenibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cativa ani de cand e forumul asta, se tot invata din greselile altora, si, obesrv cu stupoare ca fix aceleasi greseli continua sa alimenteze cimitirele cu motociclisti an de an!

Adevarul este ca, multi dintre noi "suntem prea motociclisti" pentru ca asa ceva sa ni se intample tocmai noua!

 

... ce poti sa mai zici la un astfel de "accident" ?

 

 

 

Sa-i fie tarana usoara!

 

adevar graiesti!....nu zic ca motociclistii nu sunt de vina....de teribilisti ii plina Romania....de vreo 2 sapt cat tot umblu sa rezolv problemele vad cu atata inconstienta rideri fara casca si pe ss sau sport touring cu tricou si pantaloni scurti mergand cu viteza......totusi nu prea inteleg multe....si in anii precedenti erau accidente da acuma din 2009 zici ca o iesit ca ciupercile de dupa ploaie...ma ingrozesc si ma intristez cand vad accidente mai ales ca-s colegi de ai mei si ma gandesc de multe ori daca sa ma las de motociclism da din moment ce esti pasionat si ai in sange asa ceva greu scapi

Editat de angel_wings
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevar graiesti!....nu zic ca motociclistii nu sunt de vina....de teribilisti ii plina Romania....de vreo 2 sapt cat tot umblu sa rezolv problemele vad cu atata inconstienta rideri fara casca si pe ss sau sport touring cu tricou si pantaloni scurti mergand cu viteza......totusi nu prea inteleg multe....si in anii precedenti erau accidente da acuma din 2009 zici ca o iesit ca ciupercile de dupa ploaie...ma ingrozesc si ma intristez cand vad accidente mai ales ca-s colegi de ai mei si ma gandesc de multe ori daca sa ma las de motociclism da din moment ce esti pasionat si ai in sange asa ceva greu scapi

 

(Scriu la modul impersonal - nu ma adresez tie, direct, dar cumva mesajul tau m-a facut sa scriu asta, asa ca i-am dat quote):

 

De ce sa te lasi de motociclism? Pentru ca-s altii idioti si trag de gaz ca disperatii si apoi crapa ca mustele? E problema lor. Pe forumuri o sa se dea cu "RIP, ce baiat bun era", mamele o sa-si smulga parul din cap, prietenele/nevestele raman pe mana altuia s.a.m.d. Dar asta e problema lor. Tu trebuie sa-ti vezi de drumul tau, prevazator si precaut si o sa ajungi sa iesi la pensie fiind in continuare motociclist. Dupa parerea mea 99% din accidentele moto/auto se pot evita daca esti suficient de prevazator, iar restul de 1% sunt, vorba cuiva de aici, "glontul de la ruleta ruseasca. Daca e sa pice, pica" - vezi accidentul de pe podul Otopeni, unde un (cuvant urat) a facut slalom cu masina, a prins parapetul si s-a aruncat direct in bietul Tiberiu care a avut ghinionul cumplit sa se afle pe traiectorie.

 

Dar astea sunt situatii exceptionale. Hai sa fim sinceri si sa recunoastem - marea majoritate a accidentelor moto se petrec din (si) din vina motociclistului. "Nu mi-a dat prioritate si am murit". Da, asa e. DAR AVEAI 170!!!! de-aia ai murit! daca aveai 60 scapai cu o fractura, sau poate nici atat. Daca mori, vita ramane fara carnet, in cel mai rau caz. Daca nu mori, vita ramane fara carnet, in cel mai rau caz. Singura diferenta e la tine - esti mort sau traiesti. Nu-i mai bine sa traiesti si sa te bucuri si sezonul urmator de motor?

 

Nu inteleg de ce e nevoie sa-i dea unii gaz in oras. Aia nu mai e calatorie - e rockoteca. Iti fac creierii in cap ca la cateii aia din dacii. Pleci primul de la stop si peste 100 de metri franezi ca e urmatorul semafor. WTF. Si cand ai trecut de 100, daca se intampla ceva, ORICE - un caine care trece strada, un surub care se desface din motor, o zona udata de astia de la Apa Nova cu zoaie din Dambovita, o proasta care-ti inchide banda fiindca vorbeste la telefon, repet, ORICE, esti mort. Nu e o problema de "daca", ci de "cand".

 

Azi dimineata am plecat din Drumul Taberei pana in Crangasi. In cei 5 kilometri am evitat la mustata 2 accidente. Clasicul "facut dreapta de pe banda a II-a prin fata motociclistului" intr-o straduta laterala si un scuterist in slapi care a iesit pe Virtutii, dintre masinile de pe banda I in banda a II-a fix peste mine. Am mers cu 50-60 max. Daca as fi mers cu 100 as fi ajuns, probabil, cu vreo 30 de secunde mai devreme. SAU DELOC.

 

Merita? Nu.

 

Concluzia mea personala din toate accidentele astea e ca fiecare merge pe barba lui, pana la urma. Daca vreau sa-i bag mana in gaz, cat e frate pana la AII? Ma duc acolo si pana la Drajna imi omor microbul (pe care oricum nu-l am, dar sa presupunem). Sunt doar vreo 3 locuri unde pun astia radare. In rest, cat duce. Ce vreau sa spun e ca daca simti nevoia sa mergi tare, ai unde. Dar nu in oras. Motivul principal pentru care mor motociclisti este viteza (indiferent a cui e vina). Viteza face diferenta dintre viata si moarte. Cine avea prioritate si cine nu, prea putin mai conteaza cand esti mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevar graiesti!....nu zic ca motociclistii nu sunt de vina....de teribilisti ii plina Romania....de vreo 2 sapt cat tot umblu sa rezolv problemele vad cu atata inconstienta rideri fara casca si pe ss sau sport touring cu tricou si pantaloni scurti mergand cu viteza......totusi nu prea inteleg multe....si in anii precedenti erau accidente da acuma din 2009 zici ca o iesit ca ciupercile de dupa ploaie...ma ingrozesc si ma intristez cand vad accidente mai ales ca-s colegi de ai mei si ma gandesc de multe ori daca sa ma las de motociclism da din moment ce esti pasionat si ai in sange asa ceva greu scapi

 

Si mai nasol este ca incep sa am scandal cu familia care tot face presiuni sa vand motoreta!!

Degeaba le explici "chestii" si cum tu faci tot posibilul sa ajungi intreg la destinatie, cand familia deschide tv-ul si vede accidente d'astea gen "filme cu janDamme"!

 

Toti dintre noi stim ca si la o viteza mica se poate intampla acel lucru care are potential sa ne trimita in lumea celor drepti! Ca nu toti acceptam ca ni se poate intampla chiar noua, aste e total alta discutie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred...chiar nimeni nu zice nimic,,rau" de biker? Daca intra in voi eventual sa aveti si pasager...mai dadeati cu atatea R.I.P -uri? Chiar este de acuzat ce a facut omu ala si bine ca nu a mai luat pe cativa dupa el. A murit un om.Tragic. Da de acolo pana a omite de fapt ce s-a intamplat si sa tot comentam ca daca avea costum nu se rupea...jenibil.

 

 

Hai Sfantu` Petru , du-te si canta prin alte parti. Daca nu muream si eu in accident si mi-as fi putut misca degetele pe tastatura de pe patul spitalului, da, dadeam cu RIP. Nu ai fost acolo, deci nu stii EXACT CE SI CUM s-a intamplat. Ca atare, nu esti in masura sa condamni. La lege scrie clar ca daca se pune galben si nu mai poti opri in conditii de siguranta, iti continui deplasarea.

Jenibil esti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Sfantu` Petru , du-te si canta prin alte parti. Daca nu muream si eu in accident si mi-as fi putut misca degetele pe tastatura de pe patul spitalului, da, dadeam cu RIP. Nu ai fost acolo, deci nu stii EXACT CE SI CUM s-a intamplat. Ca atare, nu esti in masura sa condamni. La lege scrie clar ca daca se pune galben si nu mai poti opri in conditii de siguranta, iti continui deplasarea.

Jenibil esti tu.

Domnule Agresiv...nu e prima data cand jignesti pe aici,de cateva ori si pe mine m ai jignit,am tacut...ti am respectat parerea,parerile oamenilor trebuie respectate si luate ca atare...e o chestiune de bun simt si de cei 7 ani de acasa,mai ales ca si noi umilii forumisti impartim ca si matale aceeasi pasiune,mobrele...un sfat asa de la un om mai in varsta si mai trecut prin ele...nu e frumos si etic ce faci,as vrea sa ne intalnim o data prin tara la vreo intrunire sa stam nitel de vorba,asa ca intre ,,bikeri,, ce zici???...nu din spatele tastaturii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ce s-a intamplat, eu unul nu o sa mai fortez galbenul/rosul la semafor.

Rest in pieces...

 

 

asta era cel mai bun raspuns pe care trebuia sa.l avem toti in minte dupa ce am vazut pozele

 

care cine unde cum deja nu mai au valoare..... A MURIT UN OM

 

concluzia acestui accident pentru mine asta este

 

nu o sa mai fortez galbenul/rosul la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grigore, un like de la mine ca le-ai zis bine.

Multumesc. M-am descarcat si eu. Am o varsta si pana acum am facut in jur de 600.000 km cu auto si vreo 40.000 pe doua roti, din care vreo 35.000 in Bucuresti. Singurul incident pe care l-am avut a fost in a 4-a zi de mers pe doua roti, cand mi-a fugit fata (tipic, incepator) la 20/ora, am culcat-o- pe dreapta, am cazut pe umar si mi-am rupt clavicula. Singur, intr-o parcare. Dap. Imi vine sa-mi dau palme cand ma gandesc cat am fost de prost. Dar in trafic n-am avut nici un incident, in 35000, in orasul asta turbat. Ma gandesc ca poate inseamna ceva, totusi.

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai nasol este ca incep sa am scandal cu familia care tot face presiuni sa vand motoreta!!

Degeaba le explici "chestii" si cum tu faci tot posibilul sa ajungi intreg la destinatie, cand familia deschide tv-ul si vede accidente d'astea gen "filme cu janDamme"!

 

 

Daca-ti iubesti familia te gandesti cat ar suferi ei "daca".

Problema e ca mai usor te lasi de fumat decat de motociclit,odata prins "microbul" devenim egoisti si ne mintim ca noua nu ni se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca e adevarat acest lucru ?

Motociclistul a intrat într-o intersecție fără să acorde prioritate. PolițiÂştii au descoperit apoi că barbatul conducea motocicleta fără permis.

http://www.antena3.ro/auto/arad-un-motociclist-a-fost-surprins-circuland-cu-142-km-h-130514.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Agresiv...nu e prima data cand jignesti pe aici,de cateva ori si pe mine m ai jignit,am tacut...ti am respectat parerea,parerile oamenilor trebuie respectate si luate ca atare...e o chestiune de bun simt si de cei 7 ani de acasa,mai ales ca si noi umilii forumisti impartim ca si matale aceeasi pasiune,mobrele...un sfat asa de la un om mai in varsta si mai trecut prin ele...nu e frumos si etic ce faci,as vrea sa ne intalnim o data prin tara la vreo intrunire sa stam nitel de vorba,asa ca intre ,,bikeri,, ce zici???...nu din spatele tastaturii...

 

 

Mai Lucian Bute, aaa...obeaepaul, scuze, daca asta intelegi tu prin discutie intre biker-i, nu am nimic impotriva. Sunt aproximativ la fel si in viata de zi cu zi. As putea spune chiar ca sunt mult mai pasnic din spatele tastaturii, decat in viata reala.

 

In plus, nu trebuie sa asteptam vreo intalnire moto ca sa ne ...."conversam". Eu pe 25 august merg in Baile Herculane, si voi ajunge si in Timisoara, la niste amici. Lasa-mi un numar pe PM si ne auzim la un telefon cand se apropie concediul meu.

Nu ma prind insa unde te-am jignit acum, dar imi "arati" fata in fata.:friends:

Pana atunci, sanatate!

Editat de AgresivRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

:agree: :10: :agree:

 

cat adevar spui... pacat ca nu sunt multi care baga ceva la cap de la un om cu toate tiglele pe casa:( in special cei care ar trebui sa ia aminte nici nu cred ca se obosesc sa citeasca...

multa bafta!

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Lucian Bute, aaa...obeaepaul, scuze, daca asta intelegi tu prin discutie intre biker-i, nu am nimic impotriva. Sunt aproximativ la fel si in viata de zi cu zi. As putea spune chiar ca sunt mult mai pasnic din spatele tastaturii, decat in viata reala.

 

In plus, nu trebuie sa asteptam vreo intalnire moto ca sa ne ...."conversam". Eu pe 25 august merg in Baile Herculane, si voi ajunge si in Timisoara, la niste amici. Lasa-mi un numar pe PM si ne auzim la un telefon cand se apropie concediul meu.

Nu ma prind insa unde te-am jignit acum, dar imi "arati" fata in fata.:friends:

Pana atunci, sanatate!

ce barbati :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

]Un motociclist a fost surprins de radar circulând cu 142 de km pe oră [...]

MaÂşina poliției reuÂşeÂşte cu greu să îl ajungă pe vitezoman. [...][/b]

Te cufuresti pe tine cu stropi... daca si 140 a ajuns deja viteza extraordinara pe la stiri... maine poimaine o sa ma vad pe sticla ca am depasit cu 95 la ora o dacie....

Iar politia din Arad cu ce circula de abia au prins 140 ?... Telejurnal de kkat.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Lucian Bute, aaa...obeaepaul, scuze, daca asta intelegi tu prin discutie intre biker-i, nu am nimic impotriva. Sunt aproximativ la fel si in viata de zi cu zi. As putea spune chiar ca sunt mult mai pasnic din spatele tastaturii, decat in viata reala.

 

In plus, nu trebuie sa asteptam vreo intalnire moto ca sa ne ...."conversam". Eu pe 25 august merg in Baile Herculane, si voi ajunge si in Timisoara, la niste amici. Lasa-mi un numar pe PM si ne auzim la un telefon cand se apropie concediul meu.

Nu ma prind insa unde te-am jignit acum, dar imi "arati" fata in fata.:friends:

Pana atunci, sanatate!

Ai inteles ...!!!pfuaiii!!!

Buna si beutura...ce sa mai zic,da tu un pm cu,, oarece legatura ,,sa ne ,,pretenim,,chiar as vrea sa ti povestesc oaresce ...

ce barbati :disappointed:

AHAAAA!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...