Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL ARAD


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

(Scriu la modul impersonal - nu ma adresez tie, direct, dar cumva mesajul tau m-a facut sa scriu asta, asa ca i-am dat quote):

 

De ce sa te lasi de motociclism? Pentru ca-s altii idioti si trag de gaz ca disperatii si apoi crapa ca mustele? E problema lor. Pe forumuri o sa se dea cu "RIP, ce baiat bun era", mamele o sa-si smulga parul din cap, prietenele/nevestele raman pe mana altuia s.a.m.d. Dar asta e problema lor. Tu trebuie sa-ti vezi de drumul tau, prevazator si precaut si o sa ajungi sa iesi la pensie fiind in continuare motociclist. Dupa parerea mea 99% din accidentele moto/auto se pot evita daca esti suficient de prevazator, iar restul de 1% sunt, vorba cuiva de aici, "glontul de la ruleta ruseasca. Daca e sa pice, pica" - vezi accidentul de pe podul Otopeni, unde un (cuvant urat) a facut slalom cu masina, a prins parapetul si s-a aruncat direct in bietul Tiberiu care a avut ghinionul cumplit sa se afle pe traiectorie.

 

Dar astea sunt situatii exceptionale. Hai sa fim sinceri si sa recunoastem - marea majoritate a accidentelor moto se petrec din (si) din vina motociclistului. "Nu mi-a dat prioritate si am murit". Da, asa e. DAR AVEAI 170!!!! de-aia ai murit! daca aveai 60 scapai cu o fractura, sau poate nici atat. Daca mori, vita ramane fara carnet, in cel mai rau caz. Daca nu mori, vita ramane fara carnet, in cel mai rau caz. Singura diferenta e la tine - esti mort sau traiesti. Nu-i mai bine sa traiesti si sa te bucuri si sezonul urmator de motor?

 

Nu inteleg de ce e nevoie sa-i dea unii gaz in oras. Aia nu mai e calatorie - e rockoteca. Iti fac creierii in cap ca la cateii aia din dacii. Pleci primul de la stop si peste 100 de metri franezi ca e urmatorul semafor. WTF. Si cand ai trecut de 100, daca se intampla ceva, ORICE - un caine care trece strada, un surub care se desface din motor, o zona udata de astia de la Apa Nova cu zoaie din Dambovita, o proasta care-ti inchide banda fiindca vorbeste la telefon, repet, ORICE, esti mort. Nu e o problema de "daca", ci de "cand".

 

Azi dimineata am plecat din Drumul Taberei pana in Crangasi. In cei 5 kilometri am evitat la mustata 2 accidente. Clasicul "facut dreapta de pe banda a II-a prin fata motociclistului" intr-o straduta laterala si un scuterist in slapi care a iesit pe Virtutii, dintre masinile de pe banda I in banda a II-a fix peste mine. Am mers cu 50-60 max. Daca as fi mers cu 100 as fi ajuns, probabil, cu vreo 30 de secunde mai devreme. SAU DELOC.

 

Merita? Nu.

 

Concluzia mea personala din toate accidentele astea e ca fiecare merge pe barba lui, pana la urma. Daca vreau sa-i bag mana in gaz, cat e frate pana la AII? Ma duc acolo si pana la Drajna imi omor microbul (pe care oricum nu-l am, dar sa presupunem). Sunt doar vreo 3 locuri unde pun astia radare. In rest, cat duce. Ce vreau sa spun e ca daca simti nevoia sa mergi tare, ai unde. Dar nu in oras. Motivul principal pentru care mor motociclisti este viteza (indiferent a cui e vina). Viteza face diferenta dintre viata si moarte. Cine avea prioritate si cine nu, prea putin mai conteaza cand esti mort.

 

:ok: M-ai scutit de scris.

 

Stie cineva daca e adevarat acest lucru ?

 

http://www.antena3.r...m-h-130514.html

 

E posibil ca referinta sa fie pentru "Un motociclist a fost surprins de radar circulând cu 142 de km pe oră pe o Âşosea din județul Arad."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Sâmbătă, un tânăr de 28 de ani a murit, după ce a fost lovit în plin de o maÂşina în centrul Aradului.

 

Motociclistul a intrat într-o intersecție fără să acorde prioritate. PolițiÂştii au descoperit apoi că barbatul conducea motocicleta fără permis. "

 

cred ca la asta se referea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred...chiar nimeni nu zice nimic,,rau" de biker? Daca intra in voi eventual sa aveti si pasager...mai dadeati cu atatea R.I.P -uri? Chiar este de acuzat ce a facut omu ala si bine ca nu a mai luat pe cativa dupa el. A murit un om.Tragic.

Data concrete: nu a avut permis categoria A, si a trecut cu viteza mare pe culoarea rosie a semaforului.

De curand mai avusese un accident minor cu aceeasi motocicleta. Singurul vinovat este "motociclistul"

Repercusiuni:

PolițiÂştii arădeni au sancționat 75 de motocicliÂşti în doar câteva ore, într-o acțiune pe B-dul Revoluției.

http://www.aradon.ro/bombe-cu-ceas-pe-doua-roti/948251

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

highheaven, au sanctionat pe buna dreptate! Si nu e vorba exclusiv de motociclisti, ci mai ales de scuteristi! in ultima vreme prea multi rossi in slapi si cu gel pe cap dau gaz prin oras pe niste drujbe numite scutere.. in sfarsit s-au gandit cei de la rutiera sa ii mai tempereze nitel. Eu am vazut cel putin 4 scuteristi mai maronii fara casca sau vesta, opriti de filtrele de politie. Multi dintre ei habar n-au de regulile de circulatie, te vad ca te apropii de intersectie semnalizand dreapta, ei vin tare din spate si .. se baga in depasire prin dreapta. Alte faze- de obicei eu fac stanga pe poetului sa intru in gai cu conserva.. nu de putine ori vedeam in spate in departare cate-o drujba de-asta cu un maroniu pe ea.. dadeam din timp semnal stanga, incetineam sa dau prioritate din fata si... ma trezeam ca intra kamikatze ala in depasire prin stnaga exact in momentul in care eu ar fi trebuit sa intru pe strada... Asa ca referitor la filtrul politiei in urma accidentului suferit de Norby- ar trebui facute astfel de filtre zilnic, nu numai atunci cand moare cieneva in accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara permis, da-i o blana si apoi treci pe ROSU! Rezultatul, un scurt moment de faima la rubrica accidente si posibil pe ceva site-uri de cancan si horror/ogrish. mult prea putin pentru o viata de om.

 

Selectia naturala este neiertatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Scriu la modul impersonal - nu ma adresez tie, direct, dar cumva mesajul tau m-a facut sa scriu asta, asa ca i-am dat quote):

 

De ce sa te lasi de motociclism? Pentru ca-s altii idioti si trag de gaz ca disperatii si apoi crapa ca mustele? E problema lor. Pe forumuri o sa se dea cu "RIP, ce baiat bun era", mamele o sa-si smulga parul din cap, prietenele/nevestele raman pe mana altuia s.a.m.d. Dar asta e problema lor. Tu trebuie sa-ti vezi de drumul tau, prevazator si precaut si o sa ajungi sa iesi la pensie fiind in continuare motociclist. Dupa parerea mea 99% din accidentele moto/auto se pot evita daca esti suficient de prevazator, iar restul de 1% sunt, vorba cuiva de aici, "glontul de la ruleta ruseasca. Daca e sa pice, pica" - vezi accidentul de pe podul Otopeni, unde un (cuvant urat) a facut slalom cu masina, a prins parapetul si s-a aruncat direct in bietul Tiberiu care a avut ghinionul cumplit sa se afle pe traiectorie.

 

Dar astea sunt situatii exceptionale. Hai sa fim sinceri si sa recunoastem - marea majoritate a accidentelor moto se petrec din (si) din vina motociclistului. "Nu mi-a dat prioritate si am murit". Da, asa e. DAR AVEAI 170!!!! de-aia ai murit! daca aveai 60 scapai cu o fractura, sau poate nici atat. Daca mori, vita ramane fara carnet, in cel mai rau caz. Daca nu mori, vita ramane fara carnet, in cel mai rau caz. Singura diferenta e la tine - esti mort sau traiesti. Nu-i mai bine sa traiesti si sa te bucuri si sezonul urmator de motor?

 

Nu inteleg de ce e nevoie sa-i dea unii gaz in oras. Aia nu mai e calatorie - e rockoteca. Iti fac creierii in cap ca la cateii aia din dacii. Pleci primul de la stop si peste 100 de metri franezi ca e urmatorul semafor. WTF. Si cand ai trecut de 100, daca se intampla ceva, ORICE - un caine care trece strada, un surub care se desface din motor, o zona udata de astia de la Apa Nova cu zoaie din Dambovita, o proasta care-ti inchide banda fiindca vorbeste la telefon, repet, ORICE, esti mort. Nu e o problema de "daca", ci de "cand".

 

Azi dimineata am plecat din Drumul Taberei pana in Crangasi. In cei 5 kilometri am evitat la mustata 2 accidente. Clasicul "facut dreapta de pe banda a II-a prin fata motociclistului" intr-o straduta laterala si un scuterist in slapi care a iesit pe Virtutii, dintre masinile de pe banda I in banda a II-a fix peste mine. Am mers cu 50-60 max. Daca as fi mers cu 100 as fi ajuns, probabil, cu vreo 30 de secunde mai devreme. SAU DELOC.

 

Merita? Nu.

 

Concluzia mea personala din toate accidentele astea e ca fiecare merge pe barba lui, pana la urma. Daca vreau sa-i bag mana in gaz, cat e frate pana la AII? Ma duc acolo si pana la Drajna imi omor microbul (pe care oricum nu-l am, dar sa presupunem). Sunt doar vreo 3 locuri unde pun astia radare. In rest, cat duce. Ce vreau sa spun e ca daca simti nevoia sa mergi tare, ai unde. Dar nu in oras. Motivul principal pentru care mor motociclisti este viteza (indiferent a cui e vina). Viteza face diferenta dintre viata si moarte. Cine avea prioritate si cine nu, prea putin mai conteaza cand esti mort.

 

 

 

corect domnu Grigore,aveti dreptate...in ciuda spuselor nu putem da la o parte si viteza cauzata conservarilor....poti sa mergi linistit cand un cocalar cu x6 goneste pe strada cu 160 si nai timp nici sa clipesti cand da peste tine ca pierde controlul bolidului si cum a-ti spus si cu slalomul printre masini in cauza lui Tiberiu(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace)!...dar cum am zis si mai sus nu ma pot lasa de motociclism da de multe ori imi vine sa las totul balta

 

Si mai nasol este ca incep sa am scandal cu familia care tot face presiuni sa vand motoreta!!

Degeaba le explici "chestii" si cum tu faci tot posibilul sa ajungi intreg la destinatie, cand familia deschide tv-ul si vede accidente d'astea gen "filme cu janDamme"!

 

Toti dintre noi stim ca si la o viteza mica se poate intampla acel lucru care are potential sa ne trimita in lumea celor drepti! Ca nu toti acceptam ca ni se poate intampla chiar noua, aste e total alta discutie!

corect Kosh..si eu pot sa le explic familiei mele mai ales in special la mama da cand vede stirile se ingrozeste si se abtine sa nu planga cand vede si se gandeste la mine....sora mea o zis ca dak nu-mi iau motocicleta imi ia masina si ma duce in Italia sa lucru pentru ea da cand o auzit ca mi-am luat abia mai vorbeste cu mine ca stie cum ii cu motociclismul si acolo...nu poate nimeni sa-mi ia dorinta si iubirea fata de motociclism...da de multe ori facerea de bine si gandurile bune conteaza in clipele cand esti la ananghie....imi cer scuze tuturor daca am postat vre-un comentariu off topic si daca am suparat pe careva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca singurul mecanism viabil pentru temperarea fenomenului este cel coercitiv. Atinge-l pe bizon la portofel sa-l usture kuru cand plateste, ia-i carnetul pentru 1 an si pune-l sa faca scoala de soferi din nou, si asa mai departe. Cred ca e singura metoda, fiindca asa-zisele "campanii de sensibilizare" nu fac doi bani. Lumea se uita ca la urs si apoi gata, spectacolul s-a terminat, hai ca avem treaba, fir-ar a dracului, am intarziat, da-i blana, da-i in ma-sa cu campania lor.

 

Da' daca ai sti ca depasirea vitezei legale cu 20km/ora se pedepseste cu 10.000 RON amenda si anularea permisului de conducere, ca depasirea cu 50 se pedepseste cu confiscarea autovehiculului, hmmm... ia sa vad, mai ai tupeu sa-i dai blana? Mai esti smecher? Mai ai sange-n p sa zici da-i in ma-sa?

 

Sunt satul de smecheri de-astia flausati pana peste cap. Mi-e sila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut aseara pozele si inca nu-mi revin...si credeti-ma sunt un om tare..am vazut multe la viata mea, inclusiv disectii in morga! Anii mei pe motor sunt echivalenti cu o viata de om deja casatorit si cu unul sau doi copii! Detin permisul de peste 30 de ani si am vazut multe la viata mea, dar nimic ce sa semene cu ce am vazut in aceste poze! Imi este greu sa ma mai urc in sa, gandindu-ma ca din vari motive, mai putine care tin strict de mine, ma poate aduce acasa in pardesiu! Am spus mereu...nu am nimic cu nimeni ce detine o anume categorie de motor....dar revin si spun...vitezanele inca nu sunt pentru romanica...pentru infrastructura acestei tari jalnice din cam toate punctele de vedere! Sunt si sofer...detin doua masini si stiu foarte bine in conserva fiind, sa protejez un motociclist sau un grup moto in trafic! Imediat ce-l/ce-i vad, atentia se mareste de 2-3 ori si intodeauna la dau intaietate si le creez toate conditiile de circulat fara a-i obtructiona in vreun fel! Dar cati sunt ca mine? Numai un sofer ce este si motociclist detine aceste mici secrete....restul, marea turma de analfaberi, vaci, cretini, batuti in cap de foame si de soarta, cu gandurile ravsite in timp ce conduc, uita ca mai sunt si motociclisti printre ei!

Multi ...mult prea multi tineri mor...si este trist pentru noi toti, pentru familiile lor...nu exista detinator de moto care sa nu-i dea macar sporadic cate o manusa, dar unii, multi la numar, au din pacate pentru ei, prea mare manusa si consecintele de vad pe aceste topice! Imi este din ce in ce mai greu sa ma mai urc in sa....nu varsta ma da inapoi (53), nici experienta......acestea doua deziderate devin nule cand un bou sau o vaca ce a luat permisul la margine de padure, cocosata pe salele instructorului, poate sa ma faca praf ...

Important este ca in orice moment un motociclist sa-si dea seama ca este pe doua roti si sa realizeze instant ca in orice conditiisi in orice manevre facute, motocicleta nu este masina!

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! O moarte mai mult decat groaznica...o clipa de neatentie probabil...o manuse data in graba...un drum spre mormant!

Condoleante familiei indurerate!:rose::rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp exista riscul de abuz, iar nu e bine!

Si eu as fi de-acord cu pedepse mai mari, insa si cele de acum sunt cat de cat ok daca s-ar respecta/aplica!

Singurii care au un cuvant de spus in aplicarea legii sunt politistii de la rutiera, care sunt oameni si ei. Nu cred ca ti-ar conveni sa ti se confiste utilajul ptr. ca te-a prins cu 75 in oras pe cheiul dambovitei, sau sa platesti 1000 RON amenda!

 

Romania detine deja un set de legi care, daca ar fi aplicate, peste 90% dintre participantii la trafic, fie automobilisti sau motociclisti, ar ramane in max 2 saptamani pietoni pentru cateva luni!

 

Conducerea fara carnet este oricum, sport national, fie cu carnetul suspendat, fie fara carnet at all! Pe la mine in cartier sunt lejer 10 - 15 "soferi" fara carnet care stau la taclale seara de seara cu politia din zona! Am facut la sesizari de m-am saturat!

Politia e pe felie si vegheaza cu radaru' in boscheti!

 

Ca si acum: a trebuit sa se rupa unu' in doua, ca politia sa faca ceea ce ar fi trebuit sa faca de la inceput! Poate-l prindea p'asta din timp si nu mai apuca sa se sinucida involuntar in mijlocul orasului!

 

 

PS: ce draq s-a intamplat cu functionalitatea de " preview "???

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa cu ,compania de sensibilizare...de tot k.ktul..... noi ar trebui sa ne constientizam noi pe noi si mai departe pe viitori motociclisti ai Romaniei de 2 bani(ma refer la tara) si incepatori ca mine recunosc ca sa invatam si sa respectam asa cum se cuvine......sincer nu cred si stiu ca niciodata nu se va schimba in bine situatia rutiera de la noi.....si daca ar fi(in modul bun) amenzi si confiscari daca ai depasit 50 la ora cand exista mita si pila fiecare o sa se scoata cum poate si stie....mai nou accidentele is cauzate de masini de lux si/sau masini putin decente(la bani desigur) si cocalari care isi iau r6 sau busa etc fara a stii ceva despre motor(detalii) si fara a constientiza ca-i moarte pe 2 roti si ca au un bolid de stapanit cand se gandeste doar la piti si sa fie regii soselelor... or sa plateasca si amenzile si o sa rezolve si faza cu ,confiscarea ca doara ei sunt regi si au bani garla si pile fara masura sau copii de judecatori,avocati,politisti etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca singurul mecanism viabil pentru temperarea fenomenului este cel coercitiv. Atinge-l pe bizon la portofel sa-l usture kuru cand plateste, ia-i carnetul pentru 1 an si pune-l sa faca scoala de soferi din nou, si asa mai departe. Cred ca e singura metoda, fiindca asa-zisele "campanii de sensibilizare" nu fac doi bani. Lumea se uita ca la urs si apoi gata, spectacolul s-a terminat, hai ca avem treaba, fir-ar a dracului, am intarziat, da-i blana, da-i in ma-sa cu campania lor.

 

Da' daca ai sti ca depasirea vitezei legale cu 20km/ora se pedepseste cu 10.000 RON amenda si anularea permisului de conducere, ca depasirea cu 50 se pedepseste cu confiscarea autovehiculului, hmmm... ia sa vad, mai ai tupeu sa-i dai blana? Mai esti smecher? Mai ai sange-n p sa zici da-i in ma-sa?

 

Sunt satul de smecheri de-astia flausati pana peste cap. Mi-e sila.

Normal că or să meargă în continuare tare. Dau Âşpagă Âşi-l iau înapoi. Pe la noi prin est merge de minune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea, dar nu scria si categoria A pe el; oricum, era baiat de milioane, mare pacat, a mai murit un nevinovat ucis de un conservar satanic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, nu pot sa empatizez. Daca nu scria "A" pe el inseamna ca n-avea. Si nu conservarul l-a ucis, ci faptul ca avea viteza si a trecut pe rosu. Imi cer scuze, nu vreau sa-ti ranesc sentimentele, dar pur si simplu nu pot sa empatizez. Imi pare tare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, nu pot sa empatizez. Daca nu scria "A" pe el inseamna ca n-avea. Si nu conservarul l-a ucis, ci faptul ca avea viteza si a trecut pe rosu. Imi cer scuze, nu vreau sa-ti ranesc sentimentele, dar pur si simplu nu pot sa empatizez. Imi pare tare rau.

 

 

Total de acord cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea, dar nu scria si categoria A pe el; oricum, era baiat de milioane, mare pacat, a mai murit un nevinovat ucis de un conservar satanic

Nu avea permis (A).

Nu a murit nevinovat - toata vina apartine "baiatului de milioane".

Cum poti sa spui ca a murit nevinovat cand tot ce a facut a fost sa ignore toate regulile de circulatie: permis, viteza, semafor?

Conservarul era un barbat adult care putea sa fie tatal oricui - nicidecum satanic doar pentru ca a plecat pe verde si nu s-a uitat dupa rachete.

Norocul a fost ca "nevinovatul" nu a mai luat si pe altii in escapada lui cu el.

Si-a cam cautat-o cu lumanarea!

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea permis (A).

Nu a murit nevinovat - toata vina apartine "baiatului de milioane".

Cum poti sa spui ca a murit nevinovat cand tot ce a facut a fost sa ignore toate regulile de circulatie: permis, viteza, semafor?

Conservarul era un barbat adult care putea sa fie tatal oricui - nicidecum satanic doar pentru ca a plecat pe verde si nu s-a uitat dupa rachete.

Norocul a fost ca "nevinovatul" nu a mai luat si pe altii in escapada lui cu el.

Si-a cam cautat-o cu lumanarea!

Cred ca X-el era usor ironic :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea permis (A).

Nu a murit nevinovat - toata vina apartine "baiatului de milioane".

Cum poti sa spui ca a murit nevinovat cand tot ce a facut a fost sa ignore toate regulile de circulatie: permis, viteza, semafor?

Conservarul era un barbat adult care putea sa fie tatal oricui - nicidecum satanic doar pentru ca a plecat pe verde si nu s-a uitat dupa rachete.

Norocul a fost ca "nevinovatul" nu a mai luat si pe altii in escapada lui cu el.

Si-a cam cautat-o cu lumanarea!

 

 

Nu avea permis pt moto??Nici eu nu am avut o vreme ,dar atunci eram doar pe coclauri,nu periclitam siguranta altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest calitatile lui in viata, si cat de valoros era in milioane.

De morti numai de bine, dar acum nici chiar sa-i si martirizam pe cei ce gresesc intentionat, repetitiv si ignorand cat mai multe reguli sociale/rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu le tin partea astora care merg tare prin oras si nu respecta regulile, dar acum ca s-a sfarsit asa nu prea mai poti sa il judeci pentru ce a facut..

a fost riscul lui, greseala lui, vina lui.. viata lui, bine ca nu i-a luat si pe alti nevinovati cu el.

acum il judeca Dumnezeu, noi trebuie doar sa-l jelim pentru ce moarte crunta a avut. Pacat

Dumnezeu sa-l ierte!

 

NOI AR TREBUI SA INVATAM DIN ACESTE GRESELI

Editat de dany92moto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total off-topic, dar acum am vazut filmuletul de la locul accidentului cap-coada si inca nu pot sa-mi revin dupa scena in care o arata pe fata aia plangand pe marginea drumului. Cred ca m-a impresionat mai mult plansul si disperarea ei, decat accidentul in sine.

Poate sunt putin subiectiv, dar chiar daca motociclistul nu avea permis si a trecut pe rosu, nu merita o asemenea soarta. Nu stiu de ce, inclin sa cred ca a fortat culoarea galbena pentru ca nu ar fi putut opri pe o distanta utila, si nu ca a trecut pe rosu din teribilism. E numai un ..."feeling'.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazusem pe undeva ca ar fi avut probleme la mana drapta. Cred ca trebuie luata in calcul si posibilitatea undei defectiuni tehnice cu imposibilitatea remedierii ei in timp util. Nu avem de unde sa stim daca a bagat sau nu mana in gaz in mod voluntar.

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...