Sari la conținut

Accident mortal Teleorman


SwatGuard
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca ar trebui sa-i lasam sa se odihneasca in pace ...Din RESPECT pentru ei, daca nu din buna crestere ...!

 

Cu tot respectul fata de ei si fata de prietenii lor...

discutand despre acest "accident" sau despre orice alt accident in care ne mor prieteni nevinovati se pot pune in miscare un set de actiuni. Chit ca le mai cade unora dintre noi ceata de pe ochi, sau masca ignorantei ... si tot este ceva.

 

Cati trebuie sa mai moara pana ne trezim si ne ridicam capul plecat??

Atitudinea asta de oameni resemnati este ce-a mai nociva! Asa o sa ajunga sa ne omoare intentionat.

 

Oricat de preventiv si atent ai circula, sunt lucruri la care efectiv nu te astepti. Majoritatea dintre noi avem o educatie in urma careia nu poti concepe intamplarea anumitor fapte ! Mai greu este ca vezi cu ochii tai si tot nu-ti vine sa crezi ca pot exista asemenea oameni!

 

Pana acum, mai toti dintre noi am crezut ca nu exista posibilitatea ca cineva sa depaseasca in rampa fara vizibilitate ... ca nu exista persoana cu un simt de auto-conservare atat de minuscul astfel incat sa se poata intampla un asemenea "accident"!

 

Cand draq o sa va intre in cap ca asta n-a fost accident?? Astea's concluzii ce incep sa iasa la iveala, in mare parte si din cauza noastra pentru ca suntem prea resemnati, prea "obisnuiti", prea "fricosi" si, de ce nu, prea pasnici!

 

Este pur si simplu, revoltator! An de an pierdem prieteni, rude din cauza unor cretini care, in maxim 3-4 ani vor reprezenta peste 90% din participantii la trafic!!!

 

Ce draq mai asteptam???

Asta-i doar inceputul!

Daca o sa dormim pe noi, resemnati, o sa se ajunga sa-si parcheze jeepul direct pe tine, stiind ca nu v-a pati nimic!

 

E timpul sa lasam draq orgolii, figurile de motociclisti si apartenenta la bisericute si sa incepem sa ne organizam! Marsuri, nemarsuri, daca o "tot dam pe dupa visin" ne vom lasa toti de motociclism mai devreme sau mai tarziu, fie ca vrem fie ca ne obliga altii!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă o victimă a decadat, a patra persoană din VW Golf a decadat la spital http://alexandriaonline.ro/carnagiul-de-pe-e70-4-mori-2-rnii-grav.html

 

Care a-ți fost la inmormântare lui Cristi ?

Nu sunt motociclist dar văd că voi sunteți foarte uniți... și așa aș dorii sa fie și cei ce conduc autovehicule.

Dau refresh la forum din 2 în 2 minute să văd ce mai este nou..

R.I.P !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă o victimă a decadat, a patra persoană din VW Golf a decadat la spital http://alexandriaonl...-rnii-grav.html

 

Care a-ți fost la inmormântare lui Cristi ?

Nu sunt motociclist dar văd că voi sunteți foarte uniți... și așa aș dorii sa fie și cei ce conduc autovehicule.

Dau refresh la forum din 2 în 2 minute să văd ce mai este nou..

R.I.P !!!

Am fost 6 din Alexandria si mai erau acolo 3-4 baieti. In total cam 10 motociclete au fost, multi au anuntat ca vin si..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice metoda nu o sa functioneze, poate chiar va inrautatii situatia. Problema este din mentalitate si nu prea o poti combate in termen scurt. Romanu nu cunoaste legi si stie ca daca le incalca nu va pati mare lucru.

 

Solutia? Parerea mea amenzi usturatoare, suspendarea dreptului de a conduce nu pe 3 luni ci pe 3 ani de exemplu. Confiscarea masinilor dupa caz, plus pedepse cu inchisoarea. Dupa ce se implementeaza asemenea masuri este doar o chestiune de timp si de exemple in mass media. Asta inseamna educatie cu forta parerea mea.

 

Iti spun eu cum sta cu amenzile si cu "rigorile legii": politistul ii ia carnetul, ii face "dosar penal" (eu nu mai port cu termenul asta "i s-a intocmit dosar penal", de parca termenul asta ar insemna ceva, de parca romania ar avea justitie) si, "invinuitul" vine pe usa din spate direct la procuror cu ceva euroi, si, ete' dosarul, nu-i dosarul!!!!

Stii cat de usor sa schimba o amenda??? E necesar o semnatura!

 

Asa ca lasati-ma cu "rigorile legii" cu "aplicarea legii" si alti termeni meniti doar sa ofere naivilor iluzia unei justitii inexistente! De 20 de ani, tot o zguduim de gard cu "unde-i lege nu-i tocmeala"! Imi vine efectiv sa vars cand va aud cu legea!

 

Tu crezi ca p'ala care trage dungi pe asfalt si si-a facut parcare de pe urma carei castiga pe zi cat n-o sa castigam noi cu tot neamul nostru in 80 de ani, crezi ca p'ala il doare la portofel ca-i plateste "amenda"? Da' nu... cretinii tre' sa stie ca i s-a intocmit dosar penal... asa tre' stie cretinii! Nu mai poate ala de dosarul tau penal... ca oricum, de la procurori pana la judecatori toti tre' sa manace!

 

Voi nu vedeti ca orice carnat care conduce o rapandula de bmw se crede in rolls! Pai stie ca "rezolva" la sectie cu "baiatu' de serviciu"!

La mine-n cartier e plin de tigani cu bmw care nu stiu sa ceara-o paine la magazin ... ia zi-mi aia au luat carnetul ca mine si ca tine? ... da' pe mine mai ei cu "lege"... Pai aia te taie pe strada in timp ce politia sta pe trotuar si manaca popcorn! Si dupa ce "termina" aia cu tine, mi te ia politia la trei-pazeste ca ai tulburat linistea publica strigand dupa, evident, politie!!!

 

Tu zici mai sus de pedepse cu inchisoarea, confiscarea masinii.... mijto... insa vezi ca politicienii vor sa treaca un cod rutier din care este scoasa obligativitatea semnalizarii la schimbarea directiei de mers! In acest nou cod rutier chiar si vorbitul la telefon (fara hands-free) in timp ce conduci v-a deveni legal!!! Asta pe langa alte cateva "surprize" care, ghici ce... tot pe noi ne privesc.

Si va spun eu ca va trece. Pentru ca suntem prea prosti! Pentru ca ne meritam soarta si tinem capul plecat si ne resemnam!

 

Ca noi, in piXda masii de cretini ce suntem, ne putem strange Miercurea cate 200 de motociclisti la Arc, da' nu ne putem strange 200 sa aruncam cu lichid de frana in fata cui merita...

 

Cand aud de "lege" imi creste brusc tensiunea...

Singura lege este frica, nu buzunarul! Cand o sa-l doara maxilarul doua saptamani, iti spun eu ca o sa se uite in cacatul ala de oglinda! Asta e singura lege in romania! Acum, tu ii vorbesti cu "domnule, fiti mai atent si uitati-va in oglinzi" si el iti rade-n nas, si, dupa ce te depaseste prin dreapta iti mai si franeaza brusc oferindu-ti drept consolare faimosul ranjet in oglinda!

 

Auziti la ei ... lege...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit azi cu o persoana care era foarte apropiata lui Gabi,care a stat cateva ore la locul accidentului incercand sa descalceasca macar putin din ce s-a intamplat acolo.I-a gasit unul din cerceii pe care-i facuse cadou cu ceva timp in urma.Si o manusa moto.Imi spunea ca atunci cand privesti drumul in lung ,cam din locul in care a avut loc accidentul ,daca nu esti prea atent nu-ti dai seama ca de fapt dupa varful rampei urmeaza valea care ascunde vehiculele mici,dandu-ti impresia ca de fapt ai vizibilitate in lung ,cand in realitate nu este asa.Am mai inteles ca soferita ar fi incercat o manevra de evitare, spre stanga sensului ei de mers ,dupa care s-a repliat spre tir sau camion , exact cand motociclistul ar fi incercat sa se strecoare printre Golf si tir cu viraj stanga.Practic au incercat sa se evite, dar directiile finale ale celor doi s-au suprapus.Am mai inteles ca ar fi decedat si al doilea pasager din auto.6 morti pentru ca un cond. auto a facut o manevra sinucigasa ,prosteasca.5 vieti luate aiurea ,pt ca asa a hotarat unul sau una, care a confundat conducerea autovehiculului cu conducerea furtunului de la aspirator. D-zeu sa-i odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cum sta cu amenzile si cu "rigorile legii": politistul ii ia carnetul, ii face "dosar penal" (eu nu mai port cu termenul asta "i s-a intocmit dosar penal", de parca termenul asta ar insemna ceva, de parca romania ar avea justitie) si, "invinuitul" vine pe usa din spate direct la procuror cu ceva euroi, si, ete' dosarul, nu-i dosarul!!!!

Stii cat de usor sa schimba o amenda??? E necesar o semnatura!

 

Asa ca lasati-ma cu "rigorile legii" cu "aplicarea legii" si alti termeni meniti doar sa ofere naivilor iluzia unei justitii inexistente! De 20 de ani, tot o zguduim de gard cu "unde-i lege nu-i tocmeala"! Imi vine efectiv sa vars cand va aud cu legea!

 

Tu crezi ca p'ala care trage dungi pe asfalt si si-a facut parcare de pe urma carei castiga pe zi cat n-o sa castigam noi cu tot neamul nostru in 80 de ani, crezi ca p'ala il doare la portofel ca-i plateste "amenda"? Da' nu... cretinii tre' sa stie ca i s-a intocmit dosar penal... asa tre' stie cretinii! Nu mai poate ala de dosarul tau penal... ca oricum, de la procurori pana la judecatori toti tre' sa manace!

 

Voi nu vedeti ca orice carnat care conduce o rapandula de bmw se crede in rolls! Pai stie ca "rezolva" la sectie cu "baiatu' de serviciu"!

La mine-n cartier e plin de tigani cu bmw care nu stiu sa ceara-o paine la magazin ... ia zi-mi aia au luat carnetul ca mine si ca tine? ... da' pe mine mai ei cu "lege"... Pai aia te taie pe strada in timp ce politia sta pe trotuar si manaca popcorn! Si dupa ce "termina" aia cu tine, mi te ia politia la trei-pazeste ca ai tulburat linistea publica strigand dupa, evident, politie!!!

 

Tu zici mai sus de pedepse cu inchisoarea, confiscarea masinii.... mijto... insa vezi ca politicienii vor sa treaca un cod rutier din care este scoasa obligativitatea semnalizarii la schimbarea directiei de mers! In acest nou cod rutier chiar si vorbitul la telefon (fara hands-free) in timp ce conduci v-a deveni legal!!! Asta pe langa alte cateva "surprize" care, ghici ce... tot pe noi ne privesc.

Si va spun eu ca va trece. Pentru ca suntem prea prosti! Pentru ca ne meritam soarta si tinem capul plecat si ne resemnam!

 

Ca noi, in piXda masii de cretini ce suntem, ne putem strange Miercurea cate 200 de motociclisti la Arc, da' nu ne putem strange 200 sa aruncam cu lichid de frana in fata cui merita...

 

Cand aud de "lege" imi creste brusc tensiunea...

Singura lege este frica, nu buzunarul! Cand o sa-l doara maxilarul doua saptamani, iti spun eu ca o sa se uite in cacatul ala de oglinda! Asta e singura lege in romania! Acum, tu ii vorbesti cu "domnule, fiti mai atent si uitati-va in oglinzi" si el iti rade-n nas, si, dupa ce te depaseste prin dreapta iti mai si franeaza brusc oferindu-ti drept consolare faimosul ranjet in oglinda!

 

Auziti la ei ... lege...

 

Am vrut sa vorbesc si eu despre aspectul legii in RO. Ai facuto foarte bine. Unde exista coruptie generalizata nu se poate instala statul de drept. Toti aratam cu degetul la cei ce ne conduc, uitam ca ei provin dintre noi, nu sint emigranti. La urma urmei nu autoritatile ne omoara, tot noi intre noi ne macelarim, ne certam aici pe forum si pt o virgula pusa gresit. Pt cei ce viseaza civilizatie occidentala aici in RO sa nu uite ca pina la instalarea legii sa-si poarte singuri de grija, pur si simplu trebuie sa-ti bagi in cap ca absolut nimeni nu te protejeaza, esti pe cont propriu in jungla.

RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Eu am facut fizica si iti spun ca teoretic atat distanta de franare cat si forta de impact sunt proportionale cu patratul vitezei si ca la un impact se ia in considerare patratul sumei vitezelor. Adica in aceleasi conditii de drum si cu aceleasi gume ai o distanta teoretica de franare de 4 ori mai lunga la 100 fata de 50 si de 4 mai lunga la 200 fata de 100, si la fel te pleznesti de 4 ori mai tare la 100 fata de 50 si de inca patru ori mai tare la 200 fata de 100. Ce vreau eu sa spun e ca daca te pleznesti intr-un impact frontal unde viteza cumulata e de circa 200km/h pleznitura e de circa 16 ori mai puternica decat daca tu de nebun te dai de un stalp la 50km/h, desi chiar si in cazul asta nu e sigur ca scapi viu decat daca probabil ai casca, echipament bunicel si gramada de noroc.

 

 

Nu tati, numai franarea si frecarea cu aerul cresc cu patratul vitezei.

 

La impact este legea lui Newton: "For every action there is an equal and opposite reaction"

 

Deci la impact cu zid de beton: actiune = reactiune. 50Kmph intoarce o reactiune de 50kmph.

 

Impact frontal doua masini de aceeasi masa: fiecare produce o actiune pe care o primeste inapoi ca reactiune de la cealalta masina. Deci 50+50=50. Nu ai cum sa schimbi asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom'ne, hai sa n-o mai dam de gard cu formula aia. Am vazut vreo 3 variante si nici una nu-i corecta.

 

Formula de calcul a fortei de impact este Masa * (viteza initiala - viteza finala) / intervalul de timp

 

Daca dai cu teasta de un stalp, masa scafarliei si vitezele sunt niste valori fixe (4.5 kg in medie, 30km/ora si respectiv, 0km pe ora). Si totusi, casca te protejeaza. Cum? Fiindca mareste timpul, ceea ce are ca rezultat micsorarea fortei de impact si-ti ramane teasta intreaga. Fara casca, timpul este mult mai mic si de-aia iti lasi creierii pe stalp.

 

La fel si la masini. Cu cat se deformeaza mai mult (adica dureaza mai mult impactul) cu atat forta de impact e mai mica.

 

Altfel spus, orice calcul al fortei de impact in care se pun doar vitezele si masele este incorect.

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tati, numai franarea si frecarea cu aerul cresc cu patratul vitezei.

 

La impact este legea lui Newton: "For every action there is an equal and opposite reaction"

 

Deci la impact cu zid de beton: actiune = reactiune. 50Kmph intoarce o reactiune de 50kmph.

 

Impact frontal doua masini de aceeasi masa: fiecare produce o actiune pe care o primeste inapoi ca reactiune de la cealalta masina. Deci 50+50=50. Nu ai cum sa schimbi asta.

Offtopic: Pun pariu ca macar teoretic deteriorarile pe care le obtii la capatana sunt proportionale cu patratul vitezei, si daca te dai cu capatana de un obiect care vine din directie opusa cu tine cu patratul sumei vitezelor. Teoretic pentru ca practic pot sa intervina chestii minore de genul rafale de vant sau mai stiu eu ce care de fapt schimba viteza nu principiul.

Iar reactiunea de care vorbesti tu o ai de la un zid care sta pe loc, nu de la un obiect care se misca spre tine... Te-as fi lasat repetent in stagiatura cand eram prof, problema e ca te-ar fi trecut oricum altii ca la corigente ne schimbau intre noi cu indicatii de la conducere sa nu lasam pe nimeni repetent. Doar anul asta s-a spart buboiul cu savantii care nu stiu sa citeasca bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ieri am plecat spre Tecuci. Pe podul/barajul de la Mihailesti mi-a facut un individ semn sa opresc. Am oprit la iesirea de pe pod si m-a ajuns din urma, m-a intrebat daca stiu despre acest accident si daca am cont pe MOTOCICLISM.RO. M-a rugat sa postez aici un mesaj pe care mi l-a dat scris pe o foaie, o sa atasez un scan cu foaia cand ajung acasa.

 

"Devastati de durere, cu sufletele sfasiate pentru tot restul vietii, aducem pe aceasta cale multumiri si recunostinta noastra reprezentantilor comunitatii moto care au participat in mod direct, cat si celor care nu au putut fi prezenti decat cu gandul, sufletul si o lacrima la despartirea de dragii nostri Dobrita Cristian si Dobrita Elena Gabriela, disparuti prematur in tragicul accident din data de 24.07.2011.

Din partea noastra, nasii lor de cununie, Gianni si Simina, va dorim multa sanatate si milioane de kilometri parcursi fara probleme. Dumnezeu sa va apere si sa va ocroteasca!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...