Sari la conținut

Pedeapsa lui Cristian Ungur


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Luni a fost data sentinta in cazul lui Cristian Ungur, cel care a intrat cu masina pe circuitul competitiei moto, a lovit spectatorii si apoi a fost urmarit prin oras.

Ghiciti pedeapsa pe care a primit-o. Hai ca nu e greu. E aceeasi pedeapsa pe care o primesc toti infractorii din Romania.

Link

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In tarile in care justitia nu functioneaza efectiv, mai devreme sau mai tarziu apar organizatii teroriste si mafiote care fac dreptatea lor. Romania e exemplul perfect de punere in scena a piesei "Puterea banului".

Toata povestea asta te indeamna sa-ti faci dreptate singur. Daca ii rupea careva dintii si maxilarul cand s-a intamplat, era o pedeapsa mult mai normala decat cea pe care a dat-o pseudojustitia romana.

Editat de Getodacul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: celor care si-au retras plangerile. Da' multa nu asa :finger:

Si pentru justitia romana :finger: . Mai bine puneau si in caz de deces tot asa, cu plangere. Sa depuna mortu' plangere impotriva agresorului, ca sa fie posibila arestarea lui.

Inca un :finger: asa ca m-am enervat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tarile in care justitia nu functioneaza efectiv, mai devreme sau mai tarziu apar organizatii teroriste si mafiote care fac dreptatea lor. Romania e exemplul perfect de punere in scena a piesei "Puterea banului".

Toata povestea asta te indeamna sa-ti faci dreptate singur. Daca ii rupea careva dintii si maxilarul cand s-a intamplat, era o pedeapsa mult mai normala decat cea pe care a dat-o pseudojustitia romana.

Legionarii in anii 1930 de ce crezi ca au aparut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar trebui linsat in asa fel incat nici doctoru de ta'su sa nu-l mai recunoasca. Iar apoi un bine intentionat alcoolizat sa dea cu masina peste nevasta judecatorului care i-a dat 1 an si trei luni cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazul e dubios de tot pentru ca unul din cei accidentati a avut nevoie de 100 de zile de spitalizare dupa parerea legistului si nu poti sa mai pici la pace cu cel accidentat daca perioada de spitalizare stabilita de legist depaseste 60 de zile. Plus ca a fugit de politie si asta e ultraj cu spume. Daca nu avea pile normal ar fi fost sa ia 2-3 ani inauntru, asa a luat 1 inafara, si ma mai mir eu dupa aia de ce nu ma lasa olandezii sa trec Dunarea in Bulgaria fara sa arat buletinul...

Topicul original la acest accident mutiplu se gaseste aici (si in semnatura mea, el e boul care a intrat pe circuit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta n-a fost vatamare corporala (grava la pers cu 100 zile spitalizare); a fost absolut tentativa la omor deosebit de grav! cu agravante multe... cu alte cuvinte putea sa ia vreo 12 ani + 4 ani. ii merita cu varf si indesat!

gretos, intr-adevar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul de vedere al victimelor... daca au primit bani ca ala sa ramina doar cu parchetu de git... e OK. Personal nu am incredere in sistemul de detentie ca face ceva... iar "razbunarea cu puscaria" (ca e naspa la pirnaie si o iei la kaka) mi se pare autosugere... Daca ta-su lu ala a platit regeste... si asta insemnind de ordinu a +100 000 Epuro de caciula atunci... da-l in pisici... Mai degraba e educat de paguba in bani decit de puscarie.

 

Din punctul de vedere al parchetului/judecatoriei care dupa ce au luat-o pe la fund au lasat-o sa se sprijine de gard... si sa cada jos singura... vizavi de laba de urmarire si sentinta usoara si fara executare... plm... ce vreti? Tara bananiera plina de baroni... Stati pe pace... ca oricare dintre voi ar fi facut la fel daca era injectat in pielea "inteligentului" ala. Autoflagelarea si bagarea des-tului in fund in numele dreptatii iar mi se par ca suna fals in lumea noastra. Iar "eu nu" macane rau... "Eu nu as fi facut aia de la inceput"... e altceva dar si asa... kakat se intimpla.

 

So... Banii l-au bagat in treaba aia... banii l-au scos. Sa speram ca are paguba mare (ca nu au fost slabi de inger aia afectati) si ca a invatat din asta ca poti fi jmecheru ploii ca daca o faci de oaie iti tremura chilotii si esti kakat tot pina o scoti la capat... jmekereste cum o scoti platind cu banii lu tatinchka ca un lake.

 

 

 

Si... cu suspendare inseamna buba mare la recidiva. Tre sa ai citiva tati doctori bogati apoi... cam la orice abatere penala pe codu rutier.

 

 

P.S. Mai exista sansa sa cistige Darwin Awards fara sa mai deranjeze pe nimeni. :grinbandit:

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit. Judecatorii trebuiau sa-si faca treaba si sa-l priponeasca o lunga perioada de timp, iar banii(sutele de mii de Euro) sa mearga pentru despagubiriile si spitalizarile celor accidentati. Nu invata nimic din pierderea banilor care oricum nu cred ca au fost facuti prin transpiratie la greu...

Oricum, ar fi meritat o pedeapsa gen "pierderea dreptului de a mai conduce vreodata autovehicule pe drumurile publice, in tara si aiurea...". la fel ar merita si progenitura lui Placinta, dar cum legile sunt asa cum sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Daca ta-su lu ala a platit regeste... si asta insemnind de ordinu a +100 000 Epuro de caciula atunci... da-l in pisici... Mai degraba e educat de paguba in bani decit de puscarie."

Singura problema e ca sutele alea de mii de eur s-ar putea sa fie din taxele platite de mine , de tine , de noi , de voi ... si cand sunt bani mai mult "nemunciti" nu stiu cat este "educatie prin paguba" ... dar noi sa fim sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai... eu nu am zis nimik ca sursa banilor... daca ta-su a bagat mina in buzunaru altora sa faca rost de bani... e alta "speta".

 

@mianmar23

 

Gresit. Judecatorii trebuiau sa-si faca treaba si sa-l priponeasca o lunga perioada de timp, iar banii(sutele de mii de Euro) sa mearga pentru despagubiriile si spitalizarile celor accidentati.

 

 

Poti sa imi zici de ce "trebuiau" judecatorii sa faca si sa dreaga? Eu am zis... razbunarea prin puscarie mi se pare frectie la picior de lemn... iar satisfactia publicului (Dom'le... ala rau a ajuns la puscarie... asa si? ai cistigat ceva? Nu mai sint prosti care sa comita cretinitati?) este ridicola. Victimele sint sigur ca au cintarit problema cit au putut mai bine... si banu li s-a parut cea mai buna solutie post factum. "Curvele", necurvele daca ala facea 5 ani cu executare... primeau 5 batai peste umar de la prieteni si citeva zeci de imbarbatari de la publicul de pe forumuri si gata... urcau imbarbatarile in pod si si-o luau la laba.

 

Cind esti in problema tre sa ai capu limpede si sa lasi besinile din cartile de colorat deoparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e lene sa-ti spun de ce judecatorii platiti cu o caruta de bani trebuie sa-si faca datoria, mi -e lene sa-ti spun ca pedeapsa nu inseamna acelasi lucru cu razbunare, mi-e lene sa-ti spun ce spune articolul 16 din Constitutie...mi-e lene, n-am chef si pana la urma nici nu-mi pasa.

Hai Romania!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Curvele", necurvele daca ala facea 5 ani cu executare... primeau 5 batai peste umar de la prieteni si citeva zeci de imbarbatari de la publicul de pe forumuri si gata... urcau imbarbatarile in pod si si-o luau la laba.

 

Cind esti in problema tre sa ai capu limpede si sa lasi besinile din cartile de colorat deoparte.

 

 

 

foarte corect ! si daca nu isi retrageau plangerile cei accidentati, ce ? rezultatul era acelasi, pentru ca judecatorul si-a luat banii si trebuia sa isi faca "datoria".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..trebuia...sa ne ,,descarcam'' si noi :cheers:

..mai schimbam o impresie.. mai scuipam o samantza... :bounce: ... ne mai racorim... mai aflam ce trebuie sa facem daca da un ,,barosan'' peste noi :crack: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va inteleg furia, dar nu aveti dreptate; la cazier curat si fara alcool, se da pedeapsa cu suspendare, chiar daca s-a lasat cu deces, ceea ce aici nu s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va inteleg furia, dar nu aveti dreptate; la cazier curat si fara alcool, se da pedeapsa cu suspendare, chiar daca s-a lasat cu deces, ceea ce aici nu s-a intamplat.

Legea e proasta, daca ii dai cu bata in cap unuia iei ceva de genul 3-12 ani de puscarie dar daca il calci cu masina si nu se poate demonstra ca aveai ceva cu el iei 1-3 ani, de obicei 1 si cu suspendare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e extrem de discutabil... Atitudinea voastra este cel putin la fel de agresiva ca si a soferului, daca observati - e o agresivitate de fotoliu, dar e de observat. Poate ca unii dintre voi ar prefera o pedeapsa de genul "ochi pentru ochi", dar nu puteti sa stiti cum ati reactiona efectiv intr-o astfel de situatie. Daca victimele au preferat banii, e optiunea lor; de remarcat ca sumele cu care s-au ales sunt probabil mult peste ce ar fi putut economisi dintr-un salariu de RO in cativa ani buni. Nu cred ca ii ajuta la fel de mult satisfactia de a-l stii claustrat pe faptas un timp oarecare in inchisoare. Istoric, fapte de acest gen se rascumparau material; pedepsele cu inchisoarea sau capitale au aparut cand statul a preluat rolul de justitiar de la comunitatile locale si trebuia sa introduca reguli mai aspre pentru a-si exercita dominatia. Agresivitatea voastra e o consecinta a asimilarii acestor principii de vataf; e mai bine sa scape cativa vinovati greu de dovedit decat sa ajungi sa pedepsesti din exces de zel o persoana invinuita circumstantial.

 

PS: sa mai consemnam caracterul tendentios al prezentarii mass-media - "fiul unui doctor foarte bogat": ce legatura are cu cazul faptul ca tatal soferului este medic? Poate mai mult de trei sferturi dintre medici sunt inca aproape de nivelul de saracie dintr-o tara dezvoltata - de aceea si pleaca din Romania, poate si la indemnul cinic a noului Ceausescu. A devenit o problema de imagine sa fii medic sau fiu de medic? Dracu' sa-i ia pe toti tampitii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e lene sa-ti spun de ce judecatorii platiti cu o caruta de bani trebuie sa-si faca datoria, mi -e lene sa-ti spun ca pedeapsa nu inseamna acelasi lucru cu razbunare, mi-e lene sa-ti spun ce spune articolul 16 din Constitutie...mi-e lene, n-am chef si pana la urma nici nu-mi pasa.

Hai Romania!!!

 

"Sa isi faca datoria..." o gramada de "trebuie" legate una de alta... si finalizate in "mi-e lene". marfa...

 

Pedeapsa nu inseamna razbunare... da' ce? Crezi ca joci "Nu te supara frate" in viata si ala trebuia dat 5 casute inapoi? Pedeapsa inseamna sa recuperezi paguba si sa te asiguri ca evenimentu nu se va mai repeta din aceeasi "sursa". Pe cit posibil... si pe cit posibil fara sa o dai in abuzuri si linsajuri... Iar Articolul 16 din Constitutie se ia de mina cu povestea cu toti ne nastem egali in capitalism... dar fiecare se descurca cum poate.

 

 

foarte corect ! si daca nu isi retrageau plangerile cei accidentati, ce ? rezultatul era acelasi, pentru ca judecatorul si-a luat banii si trebuia sa isi faca "datoria".

 

Rezultatul era acelasi??? Crezi ca mai platea vreun sfant Bula ala? Moa ce satisfactie aveau victimele... lua ala 5 ani cu suspendare in loc de 1 jumate... Pfoai nici nu vreau sa ma gindesc cit de mult ar fi insemnat pentru ei diferenta... :scratch:

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...