Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Cel mai bun ulei e cel care se schimba des. In RO se vinde la GREU ulei contrafacut. Marketingul agresiv face ravagii. Cum naiba ajung uleiurile de top sa fie mai ieftine in RO, cind dealerii din Vest au preturi infinit mai bune decit importatorii din RO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

B Ray recomanda (!!) 5w40 EXS pt RN19...eu am trecut de la motul la bel ray 10-50 si sunt multumit.Motorul e un pic mai silentios ,cutia mai precisa ....ambreiajul insa "prinde" mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,vreau sa fac schimbul de ulei la hornet si fiind primul schimb de cand il am nu stiu ce sa bag. Motul 10w40 7100 sau imi recomandati altceva?

 

 

Motul 7100 10W40 este foarte bun,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de uleiuri... problema mea e cu ochiul de verificare al nivelului, e murdar si nu se vede nimic prin el. am crezut ca daca dau vechiul ulei afara, o sa se mai "clarifice" treaba, dar se pare ca tot asa a ramas. am vreo solutie sa-l curat (oil flush, motorina in ulei bla, bla) sau trebuie sa desfac capacul si sa-l curat manual? nu pare sa aiba depuneri, dar nu se vede nimic in el nici cu frontala aprinsa... sau sa-l las asa ca poate se curata el dupa urmatorul schimb? momentan am pus ulei "la ochi"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie curatat manual daca ar avea depuneri insa probabil a fost incinsa motoreta si a dus la matuire si atunci poti doar sa-l schimbi.

 

Insa inainte de orice, scoate uleiul cand il schimbi si vezi daca vezi ceva prin el, sa nu ai pur si simplu prea mult ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de uleiuri... problema mea e cu ochiul de verificare al nivelului, e murdar si nu se vede nimic prin el. am crezut ca daca dau vechiul ulei afara, o sa se mai "clarifice" treaba, dar se pare ca tot asa a ramas. am vreo solutie sa-l curat (oil flush, motorina in ulei bla, bla) sau trebuie sa desfac capacul si sa-l curat manual? nu pare sa aiba depuneri, dar nu se vede nimic in el nici cu frontala aprinsa... sau sa-l las asa ca poate se curata el dupa urmatorul schimb? momentan am pus ulei "la ochi"...

gasesti sa cumperi altul, e cativa euroi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat intr-o dilema.

Vine primavara si caut un ulei sintetic. Insa marketingul, etichetele si denumirile pompoase m-au dat peste cap. Si aici ma refer la Motorex, care nu si-a publicat fisele tehnice, asa cum a facut Motul sau altii.

Ce anume il face mai sintetic pe primul decat pe al doilea? :huh: Cum vine asta full synthetic vs. synthetic performance?

Motorex Formula am inteles, e semi sintetic.

 

motorex_powersynt4t_oil_zpsb57dc50e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-i pun si Unisol, ca oricum nu particip la curse. Ma intereseaza sa aflu ce tip de ulei se afla dincolo de ceea ce scrie pe eticheta. Deci, ce anume il face mai sintetic pe primul decat pe al doilea? Ce inseamna full synthetic vs. synthetic performance?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe site-ul oficial http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1147&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&eintragId=7847 nu au nici o fisa tehnica decat cateva cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul avantaj al uleiului sintetic este ca tine mai mult. Dar cum voi il schimbati la fiecare 5000km.. nu inteleg cu ce va ajuta.

 

Asta e paradoxul motociclistilor: pun ulei full sintetic si il schimba la 5000kc. :D

 

Cand singurul avantaj al unui ulei sintetic este ca isi pastreaza proprietatile o perioada lunga de ultilizare. Unde mai pui ca unele se cheama chiar.. longlife. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine că ai dat UP la un topic foarte bun despre uleiuri dar de obicei continuarea e un fel de "care sunt mai bune, blondele sau brunetele ?". Din ce am văzut Hornetele până în 2007 preferă Bardahl sau Motorex, cele după 2007 Motul. Întreabă și tu pe topicul hornetiștilor că abia s-a terminat acolo discuția despre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...