Sari la conținut

Sentinte in urma accidentelor?


yamarose
 Share

Postări Recomandate

Nu ma gandeam vreodata sa ajung sa scriu la acest topi. Am tot rascolit forumul, dar nu am gasit nimic concret.

Am vazut ca in unele accidente soferi, pasagerii au ramas cu sechele pe viata, cu dizabilitati.La tv uneori se vorbeste de sume fosrte mari ca despagubire ...dar realitatea este alta. Nu de curand am aflat ca in urma unui proces lung de cativa ani, victima unui accident pe motocicleta nu si-a recuperat din 10 % din banii cheltuiti, iar despre daune morale...numai morale nu au fost. De ce se intampla asa ceva; justitia e oarba, pedepsele sunt floare la ureche pentru vinovatati, totul se da cu suspendare,nu prezinti pericol public, ramane cu carnetul in buzunar si sunt liberi mai departe sa iasa pe sosele sa omoare, sa nenoroceasca... Tu ca victima esti plimbat prin justitie ani de zile...nu iti recuperezi nici daunele materiale...nici vorba de cele morale ca de doar esti in Ro , iar justitia hotarasc din punctul lor de vedere

Va intreb pe voi cei implicati in accidente, ce sentinte v-au fost date? Vi sa facut dreptate? Daca nu ce veti face mai departe?

Si totusi cineva va trebui sa platesca pentru nedreptatea voastra, sau pentru hotararea data de un judecator ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........... De ce se intampla asa ceva; justitia e oarba, pedepsele sunt floare la ureche pentru vinovatati, totul se da cu suspendare,nu prezinti pericol public, ramane cu carnetul in buzunar si sunt liberi mai departe sa iasa pe sosele sa omoare, sa nenoroceasca.....

 

Am ceva sa punctez, pentru celelalte ii las pe colegii mei mai experimentati. Corect, Justitia este oarba, insa tu ai vrut sa afirmi contrariul. In orice reprezentare ( grafica, pictura, sculptura), care respecta codul de mii de ani, * Iustitia ( Justitia), ( zeita fortei morale din mitologia romana), este legata la ochi, ca semn al impartialitatii si obiectivitatii. ( In alte mitologii, Justitia poarta alte titulaturi, dar nu intotdeauna este reprezentata ca fiind oarba, in fond ideea este comuna).

 

 

@ Cat despre subiectul tau, depinde de la instanta la instanta, de fiecare caz in parte, de modul de savarsire a infractiunii ,de pregatirea magistratilor, de avocati ,de soarta victimei, de venituri, de necesarul patrimonial care conduce la repararea prejudiciului si de multi alti factori. Procesele treneaza, pentru ca instantele sunt depasite fizic de numarul mare de dosare pe care trebuie sa le solutioneze.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat o busitura de la o proasta in urma careia fizic am scapat, dar mi-a stricat cateva chestii pe la motor.

Dupa aproape o luna si ceva, motoreta este inca nereparata. La asta adaug j'de telefoane la asigurari pana i-am convins sa-mi dea banii, apoi am umblat pe la service, am asteptat sa vina piesele, m-am dus cu motorul la ei, dar nu era curent in cladire si plecasera toti acasa, apoi m-am dus iar dar si-au dat seama ca nu venisera toate piesele deci trebuie sa mai astept. Asa ca temperatura a scazut sub 0, incepe sa ninga si motoreta mea este inca pe butuci. Si ma gandeam ca legea ar trebui sa-l olbige pe cel care te-a lovit sa-ti plateasca anumite daune morale pentru nervi, timp si de ce nu bani. As ar fi corect, nu? Dar cui ii pasa de corectitudine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lev Tolstoi spunea intr-un roman al carui nume in scapa ca Legea condamna si pedepseste actiuni si fapte incadrate intr-o marja juridica foarte stramta si in felul acesta justifica actiuni si fapte in afara marginii respective. Cam asa e si cu accidentele astea. Esti treaz , esti in deplinatatea facultatilor mintale , n-ai cazier , comiti o infractiune prin care iei viata cuiva fara premeditare si scapi.

Solutia ochi pentru ochi nu merge ca am trai intr-o lume plina de chiori dar o petitie pentru inasprirea pedepselor ar fi de bun augur.

 

Uite , eu de exemplu cred ca daca te faci vinovat de un accident de circulatie iar prin acesta ai luat viata cuiva sau i-ai adus vatamarari corporale grave ar trebui sa-ti fie suspendat dreptul de a conduce pe viata. Daca ai taiat linia dubla continua in trecut o sa o tai si in viitor si mai nenorocesti pe cineva. De ce sa sufere altii pentru indiferenta ta asupra vietii ?

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea care l-a omorit pe Virilu, a fost achitata de prima instanta.

Nu ma prea pricep la treburi judecatoresti, dar achitat = nevinovat. Cum mama naibii da cineva hotararea asta, cand tipa intoarce in fata cui (linie dubla?) si il omoara pe saracul om care a avut nesansa sa mearga pe strada? Pai luata legea in mainile proprii si taiate degetele tuturor implicati in batjocura asta sa isi aduca aminte poate data viitoare sunt corecti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ma gindesc tiganeste , victimele alea nu are si ei frati , tati si alte rude de sex masculin ???? Poate pare anti- Evropean , da puhla mea , daca era frati-miu , sa mor in pirnaie de nu-i luam glanda la fraer. Dupa aia in pirnaie ajungeam , da' asta e , viata e complexa.

Fara misto , daca fratele teu e omorit si asasinul scapa in secunda 2 de orice acuzatie , nu simti nevoia sa ascuti sabia , sau ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ma gindesc...

Se pot face multe tocmai sa nu apari in situatia descrisa de tine. Furie, furie, dar nu oarba. Totul facut cu cap. Eu de exemplu cred ca as putea trai cu multe pe cap, insa nu si la mititica.

 

PS: de omorat nu as omora pe nimeni. Insa o treaba facuta astfel incat sa isi aduca aminte in fiecare zi de raul facut, nu strica.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am esprimat incoerent , nici io nu-s fan patu' 3 , da' e situatiii de viata cind onoarea (ce-i aia ? ) cere sa te sacrifici. Fratele meu , din singe cu mine , sa-l vad dus la cimintir cu cai mascati si io sa stau ca bou' , ca se esprima justitia , fraaaateeeee , e prea mult. E singe din mine , bag brisca si dupa aia ce-o fi , o fi,

Bine , daca ai copii de crescut acasa (io n-am) , lucrurile se complica , da' e solutii si la asta. Ideea era ca intr-o societate aflata in disolutie , in hindel , ca sa zic asa , mai trebuie sa faci si cu mina ta niste chestii .

Asta daca vrei sa te mai uiti dimineta in oglinda.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va intreb pe voi cei implicati in accidente, ce sentinte v-au fost date? Vi sa facut dreptate?

 

Drepatea pwulii ... dosarul meu zace de 3 ani prin sertarele politiei, ce asteapta aia ca sa-l trimita in instanta dracu stie ... probabil a luat mita sa-l ingroape pana la prescriere. :finger: Ai pretentia la dreptate intr-un stat corupt ? Dreptatea ti-o faci ! Cu bani sau cu sabia, vorba colegului de mai sus ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yama bine graiesti..la mine procesul sa terminat dupa 5 ani,2 luni si 3 saptamani >Poate va intrebati ce mi a dat? Nu am recuperat nici daunele materiale cu suma totala ....Vinovatul 10 luni cu suspendare si o renta viagera de 400 ron pe luna toata viata( pe care o va plati asigurarile )din 2 miliarde jumate bani cheltuiti pe chitante ni adat 12500 ron .( sa traiesc in consitiile ..in care sunt..din suma respectiva renta ), ma pus sa platesc si cheltuieli de judecata .Deocamdata nu am recuperat nimic.

Ce urmeaza ? Va zic; sunt pregatite toate doar astept legalizarea hotararii;

Memoriu la presedinte

Plangere la DNA

Merg la CEDO

Toate pentru nelegalitatea sentintei.

danny asa am patit si eu si am facut plangere la parchet ca nu da drumul la dosar si imediat i-au dat drumul...

ce am reusit si nu m-am lasat i-am legat tinicheaua de coada in cazier (judiciar, circulatie)

daca mai aveti nevoie de lamuririi ..deja am experienta ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca au inceput sa dea exemple...

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Ucigasul_cu_Ferrari_asteapta_ultima_sentinta-_Vezi_aici_ce_pedeapsa_primeste_0_596940333.html

 

Mirela, ma bucur ca inca mai ai puterea sa te lupti cu morile de vant!

 

Ontopic:

La asemenea actiuni eu nu pot raspunde cu brisca, cum cred ca ar face Lil Debul, dar probabil as raspunde cu aceeasi moneda: accident de circulatie! Ma urc cu masina peste el pe trotuar, sau cand trece strada, si-l omor! Se pare ca asta este crima perfecta la noi! Daca-l snopesti in bataie sunt sanse foarte mari sa faci puscarie, dar daca-l omori pe strada cu masina, sunt sanse foarte mici ca sa iei cel mult 6 luni la mititica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drepatea pwulii ... dosarul meu zace de 3 ani prin sertarele politiei, ce asteapta aia ca sa-l trimita in instanta dracu stie ... probabil a luat mita sa-l ingroape pana la prescriere. :finger: Ai pretentia la dreptate intr-un stat corupt ? Dreptatea ti-o faci ! Cu bani sau cu sabia, vorba colegului de mai sus ...

 

Nu stiu exact ce rol ai tu in dosar, vinovat sau victima, si care a fost gravitatea accidentului... ideea e ca iti recomand sa-ti iei un avocat de manuta si sa tragi o tura pana la Parchet si sa vezi pe unde zace. Au un sistem.... cam puturos. chiar si cele simple cu autovatamare pot sa zaca si 1 an pe masa la procurorul general pana se uita cineva la el si-l repartizeaza la procuror de caz.... apoi si acolo poate sa zaca iar destul pana se uita cineva pe el si vede care-i treaba. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va spun eu din propria experienta , accident cu 1 persoana decedata ,si o alta taiata pe fata de la parbriz semne ce au ramas pe viata , sentinta 3 ani cu suspendare(cei drept nu era beat nici drogat doar a intrat pe contrasens fara motiv ) justitia este doar pt unii,dar nu este pt cei cu GIP (SUV)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inca o sentinta cu executare in urma unui accident moto cu pilot si pasager decedati vs. tir.

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Un_TIR-ist_grec_condamnat_la_inchisoare_cu_executare_pentru_moartea_a_doi_motociclisti_0_604139621.html

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai saracu e grec ca daca era roman n-avea nici pe dracu.Plus ca 16 luni de puscarie pentru viata a doi oameni e o nimica toata. Daca as fi sigur ca mi s-ar intampla si mie asa m-as duce sa omor niste politicieni maine :D

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibila solutie alternativa, pentru cine nu mai poate ori nu are incredere in justitie.

 

desi poate sa para o gluma, am discutat deja cu cineva si poate fi o varianta, cu un pic de efort.

 

O voi numi "donatie din iad/rai".

 

sa spunem ca mori ori ajungi leguma pe un pat de spital, intr-un accident de motocicleta dar chiar si in "situatia" asta vrei sa ti se faca dreptate. pui o donatie in testament, bani care sa mearga la o asociatie, non-profit, profit etc, nu are importanta nici numele nici forma juridica, asociatie aleasa de broker. donatia se face doar daca se indeplinesc niste conditii, in decurs de x luni. Conditiile formale cat si cele informale le stabilesti frumos cu brokerul. punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai trebuie sa treaca 100 de ani ca justitia sa fie precum la americani!....cu toate ca nu imi place sa ne raportam la americani ca si cum ei ar fi miezul din dodoasca....dar justitia din ROMANIA nu exista deacat pt saraci in defavoarea lor! (judecatorii sunt cei mai corupti si jegosi oameni de pe pamant) 90% din ei sunt coruptibili/corupti fara doar si poate! treaba sta asa ....daca politistul nu este corupt , este procurorul,daca nu este procurorul este judecatorul , si cineva tot te va face scapat pana la urma!!!!!!! imi este scarba de oamenii ce conduc tara asta si care pot face ceva si nu fac . O TARA FRUMOASA PE CARE ASTIA O FAC PILAF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibila solutie alternativa, pentru cine nu mai poate ori nu are incredere in justitie.

 

desi poate sa para o gluma, am discutat deja cu cineva si poate fi o varianta, cu un pic de efort.

 

O voi numi "donatie din iad/rai".

 

sa spunem ca mori ori ajungi leguma pe un pat de spital, intr-un accident de motocicleta dar chiar si in "situatia" asta vrei sa ti se faca dreptate. pui o donatie in testament, bani care sa mearga la o asociatie, non-profit, profit etc, nu are importanta nici numele nici forma juridica, asociatie aleasa de broker. donatia se face doar daca se indeplinesc niste conditii, in decurs de x luni. Conditiile formale cat si cele informale le stabilesti frumos cu brokerul. punct.

 

Ce zici ma frate acolo , ca nu inteleg ?! Poti sa dai ceva detalii fara sa intri prea mult in ...detalii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu mi-am luat o busitura de la o proasta in urma careia fizic am scapat, dar mi-a stricat cateva chestii pe la motor.

Dupa aproape o luna si ceva, motoreta este inca nereparata. La asta adaug j'de telefoane la asigurari pana i-am convins sa-mi dea banii, apoi am umblat pe la service, am asteptat sa vina piesele, m-am dus cu motorul la ei, dar nu era curent in cladire si plecasera toti acasa, apoi m-am dus iar dar si-au dat seama ca nu venisera toate piesele deci trebuie sa mai astept. Asa ca temperatura a scazut sub 0, incepe sa ninga si motoreta mea este inca pe butuci. Si ma gandeam ca legea ar trebui sa-l olbige pe cel care te-a lovit sa-ti plateasca anumite daune morale pentru nervi, timp si de ce nu bani. As ar fi corect, nu? Dar cui ii pasa de corectitudine?

 

SALUT! SI EU AM PATIT LA FEL IN 2011...NEACORDARE DE PRIORITATE DIN PARTEA UNEI DOAMNE CARE, ODATA AJUNSA LA POLITIE, BOMBANEA K AM INTRAT EU IN EA...DESI EU MA DEPLASAM PE DIRECTIA INAINTE IAR EA A FACUT STANGA IN FATA MEA...NOROCUL MEU A FOST-DACA SE POATE NUMI ASA-K MADAMA A AVUT ASIGURARE LA O FIRMA BUNA...CARE IN 2 SAPTAMANI MI-A VIRAT BANII...A CONTESTAT AMENDA SI MA SI CHEMA LA JUDECATA, K INTERVENIENT...MA ROG, PE 30 DECEMBRIE 2011 AM PRIMIT ACASA INSTIINTARE K I S-A RESPINS CEREREA SI A RAMAS CU PERMIS SUSPENDAT...ASA K, FII TARE SI SPOR LA REPARAT MOTO! SI AI DREPTATE, NERVII SI DERANJUL NOSTRU CINE IL ACOPERA?K SA NU MAI ZIC K TRE SA TE ROGI LA MUNK LA SEFI SA TE INVOIASCA SA UMBLI LA ASIGURARI, LA SERVICE, ETC...ASTA AR FI O PROPUNERE INTERESANTA...DE "LEGE FERENDA"...DACA AI FOST IMPLICAT IN UN ACCIDENT, FARA A FI VINA TA, PRIN LEGE SA TI SE ACORDE MACAR 3 ZILE, PT REZOLVAREA PROBLEMEI :) BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...