Sari la conținut

Bikes on Ice 2012


emil_rpt
 Share

Postări Recomandate

anul trecut vineri a fost frumos sambata a plouat iar duminica dimineata.......pentru cine era al cort :grinbandit: ,sau pt cei care plecau cu motoarele :wink:

post-43899-0-41843000-1327158435_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce fac cu aderenta daca vin cu moto? sfaturi careva?

 

Pai ce sa zic . . . intilnirea asta e un pic mai diferita de restul din tara . . . sa zic ca intr-un fel este pentru ,,Profesionisti'' ?

 

Sper sa nu imi sara altii in cap :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut a fost zloata pe asfalt,nu a fost gheata

noi din bucuresti am ajuns bine,fara evenimente

daca ingheta luam mobra cu duba sau remorca

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut a fost zloata pe asfalt,nu a fost gheata

noi din bucuresti am ajuns bine,fara evenimente

daca ingheta luam mobra cu duba sau remorca

eu ma referam la solutii pentru mers pe moto, de genul lanturi, mers incet, cuie in crampoane... voi cum procedati? ... in afara de duba :D

 

ana a andreiului eram de fapt tot eu de pe contul jumatatii mele mai bune.. sorry

Editat de andreiganea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma referam la solutii pentru mers pe moto, de genul lanturi, mers incet, cuie in crampoane... voi cum procedati? ... in afara de duba :D

 

ana a andreiului eram de fapt tot eu de pe contul jumatatii mele mai bune.. sorry

Pentru al doilea an consecutiv intrunirea se face cu acces din asfalt. Asa dar nu-ti trebuie decit niste gume cit de cit cramponate si echipament serios de iarna. Mare atentie la zonele cu zapada batuta sau gheata curatate incomplet de catre drumari(daca vor fi).

 

In rest ideea e ca daca nu e mai frig de -5 grade se poate veni si distante lungi cu motorul. Cele -5 vor fi percepute ca -15 datorita curentului, asa ca fie aveti costume speciale imblanite, fie puneti pe voi 3-4 rinduri de haine si obligatoriu ultimul rind etans la vint.

 

Normal ca veti folosi si o cagula cit mai "totala", sint la magazinele Decatlon, la fel si ochelarii de schi sint foarte utili pentru ca daca casca nu e speciala cu parbriz dublu nu poti tine plexicul inchis ca ingheata sau se abureste. Atentie si la manusi, obligatoriu trebuie sa fie de alea la cel putin -7 grade, adica genul de box :crack: .

 

Fara sa se supere cineva, acest drum nu este indicat incepatorilor decit daca va fi cald si uscat, deoarece te poti pomeni cu o alternanta de asfalt uscat, ud, zapada sau polei in cadrul a doar 5 km, sau sa te trezesti blocat in zapada daca ninge abundent.In caz de vreme rea sau instabila preferati sa veniti pe 4 roti. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fac cu aderenta daca vin cu moto? sfaturi careva?

Aderenta o pui in bagaj :) o iei cu tine, nu o lasi acasa :grinbandit:

5m de lantz si niste sarma in bagaj nu strica niciodata ....

Imbracaminte cat mai larga sa nu fie stransa pe corp...

Recomandata viteza melcului si melc turbat :)

in rest voie buna

va salut cu farul ingetat si ni vedem acolo ficiori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aderenta o pui in bagaj :) o iei cu tine, nu o lasi acasa :grinbandit:

5m de lantz si niste sarma in bagaj nu strica niciodata ....

Imbracaminte cat mai larga sa nu fie stransa pe corp...

Recomandata viteza melcului si melc turbat :)

in rest voie buna

va salut cu farul ingetat si ni vedem acolo ficiori

 

 

da cu 5 m de lantz ce fac mai exact? il pun la roata sau imi scot motoru din sant? iar cu casca si cu faptu ca mai port si ochelari ce fac ca sa nu se abureasca :P? poate mai sunt printre voi care se confrunta cu asa ceva si tosusi se dau pe moto iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cu 5 m de lantz ce fac mai exact? il pun la roata sau imi scot motoru din sant? iar cu casca si cu faptu ca mai port si ochelari ce fac ca sa nu se abureasca :P? poate mai sunt printre voi care se confrunta cu asa ceva si tosusi se dau pe moto iarna...

 

lantul e optional . poate mai bine o chinga sau funie ( daca ajungi in santz ),dar cel mai bine nu te gandi la accidente ((-:

acum vreo doi ani a fost un tip cu un BMW galben care avea lanturi speciale pt rotile de motociclete , dar am mai vazut si un lant invartit in jurul cauciucului si a functionat si asa ( funia se roade si se rupe , de aceea e mai bun lant , dar nu gros ca se blocheaza roata in bascula ).

PS : locatia este pe drum national , deci ar trebui sa fie curatat si nu o sa fie nevoie de lanturi si alte cele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pensiuni destule in zona,deci daca se termina cazarea la Dealul Viilor,pt cei care nu vor sa stea in cort,sunt destule locuri la pensiunile invecinate,numa sa vina in numar cat mai mare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ajungem si noi anul asta pe acolo , de 2-3 ani tot a intervenit ceva in perioada respectiva .

 

Din auzite sunt oameni faini la acea intalnire . :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ajungem si noi anul asta pe acolo , de 2-3 ani tot a intervenit ceva in perioada respectiva .

 

Din auzite sunt oameni faini la acea intalnire . :cheers:

 

Ce-i mai!!! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te faci cu legile tarii?Ma refer in special cele care se refera la cauciucurile de iarna obligatorii?Te opreste nenea politaiu,pus pe rele,si ai pus-o.Si de data asta nu te mai ajuta nici calutii putere sa fugi :laugh:

Cu respect...din cate stiu nu trebuie cauciucuri speciale pentru motociclete pe portiunile cu zapada,gheata si polei ;) . Asa ca fugi la intrunire fiindca nu ai scuza :cheers:

Editat de danielc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...