Sari la conținut

accident urat Pasajul Obor


Carturaru'
 Share

Postări Recomandate

ultimele accidente recente :

Vezi ca l-ai uitat pe purisanul de la Arad, 75/80 de ani.

 

Cu regret anunt aici un accident mortal pe autostrada Arad Timisoara.Motociclistul,40-45 ani,nr de Arad,echipat ca la carte, pe o Honda Shadow se deplasa perfect regulamentar dinspre Timisoara catre Arad.Un sofer,cu nr de TM, in varsta de aproximativ 75 ani, profita de faptul ca nu sunt separate sensurile de mers de pe autostrada si decide ca s-a plimbat destul si este timpul sa se intoarca in Timisoara astfel incat intoarce brusc fara sa se asigure.Rezultatul - motociclistul mort pe loc, traumatism craniocerebral cu fractura de baza de craniu.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[...]

in 28 de ani de cand circul pe acolo 1data n-am vazut sa fie doar o banda [...]

 

Eu trec zilnic pe acolo de 5 ani, dupa ora 5-6, si de multe ori am prins trafic cu 1 banda libera si inca jumatate. Sunt aia parcati pe marginea strazii, unii mai sunt parcati ca niste nesimtiti, si mai e si cate un alt nesimtit care lasa masina pe avarii ca el merge la ING-ul de acolo. Mai e si statia de autobuz inainte, daca pleaca autobuzul din statie, ai o singura banda pe care se arunca toti si nu ai nici vizibilitate din cauza autobuzului.

 

[...]sunt convinsa ca mosul i-a aparut in fuga[...]

[...]mosul este de vina clar, dar nu mai vorbiti aiurea ca vezi doamne taicamiu se uita pe unde traverseaza si etc .. ca de la o varsta o cam iei razna, te lasa neuronii .. trebuie in primul rand sa ne pazim pe noi de ei[...]

 

Astea le luam impreuna. Stiu din experienta personala caz cu o batrana care a facut slalom printre masini pe un bulevard intens circulat (ala de la Belu). Acuma era pe trotuar, in secunda 2 era deja pe cealata parte, cu frane puse de un autobuz si 2-3 masini. Eu am ramas masca cand am vazut ce s-a aruncat in fata masinilor sa traverseze, si nici nu se grabea nicaieri!!!

 

[...]deci ajungi la vorba lui .. ca putea sa evite daca ar fi mers preventiv [...]

[...] dar noi celor care bagam mana in gaz pe acolo nu?[...]

 

Stii tu cum a mers el? Ai fost de fata la accident? Eu nu am fost de fata la accident, nu pot sa spun ca avea mana in gaz sau nu. Nu cred ca trebuie sa generalizam si sa spunem ca si el avea viteza, ca sunt multi care merg tare acolo.

Si mai lasati-ma cu toti care traverseaza pe acolo, sunt o gramada!! Vina accidentului eu nu o dau pe motocicist (putea sa fie si o masina), si nici pe mos, ca ala oricum plateste un pret prea mare pentru o secunda de neatentie; nu, vina o dau pe politie, ca nu aplica leagea! Ai traversat prin loc nepermis, pac, amenda!!! Si ar trebui sa aplice/impuna legea in mai multe cazuri: viteza, prioritate, trecut pe rosu, etc., le stim cu totii atat motociclistii cat si soferii, ca unele le incalcam si noi, poate chiar zilnic.

Editat de Thot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu puțin noroc Âşi minte fiecare dintre noi are posibilitatea de a ajunge bătrân,va vedea atunci cât e de greu să te deplasezi,nu mai vezi bine,nu mai auzi,ai o stare de amețeală,uiți Âşi eÂşti tot timpul zapăcit. E explicația pentru "bătrânii fac lucruri trăznite".

 

Si e chiar asade greu sa mergi la trecere sau e mai degraba lenea la mijloc?

 

Stii ce tare m-am bucurat cand am vazut niste babe trecand pe rosu noaptea la 12 la prima mea vizita in Viena? Ghinion, babele vorbeau american-english, nu erau din Austria:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a petrecut la INTRAREA din pasaj, venind dinspre Mihai Bravu, in sensul spre Stefan cel Mare. Deci INTRARE nu IESIRE. Bikerul nu era pe accelerare ci dimpotriva, mergea potolit. Daca nu stiti cum e la intrarea in pasaj va spun eu: sunt 2 benzi care ocolesc pasajul prin dreapta, doua care intra in pasaj, doua linii de tramvai in axul drumului, inca 2 benzi iesire din pasaj si inca 2 care vin dinspre Obor pe sus pe langa pasaj. Descrierea e facuta privind spre Obor, dinspre dreapta spre stanga. Pietonii traverseaza pe acolo pentru ca au multe opriri: traverseaza dinspre parcul Obor primele doua benzi, se opresc inainte de pasaj, mai trec doua benzi, stau si asteapta pe linia de tramvai, etc.

Batranul a traversat dinspre parc, s-a oprit langa parapetul pasajului, probabil nu a vazut motorul, si a inceput sa traverseze FIX prin fata acestuia. Asfaltul gri, motorul gri, omul poate nu vedea bine, ghinion. Dupa ce balacareala am citit aici imi dau seama ca am facut bine sa nu pun poze si sa nu ma implic in discutie. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe voi va intereseaza soarta motocicletei si paguba ei ce pretentii la bun simt sa mai cer de la unii din voi.Ideea e ca cereti respect si nu oferiti nimic,fierul ala se repara,nu se repara se da la fier vechi si iti iei altul,nu acelasi lucru l-ai putea spune despre un picior.Toti dau "gaz' la iesirea din pasaj,de ce?Trebuie sa zburati la iesirea din pasaje?N-aveti mobre destul de puternice incit trebuie dat drumul la gaz ca sa urce o panta asa "abrupta" cum e aia de la Obor de la pasaj? Nu aveti atitia neuroni sub casca incit sa va ginditi ca daca iesiti cu viteza din pasaj poate nimeriti in vreo masina sau orice altceva care poate apare brusc? Scrie la intrarea in pasaj viteza minima 80 si accelerati la iesire? Daca voi nu aveti grija singuri de sanatatea voastra aveti pretentii de la conservari sau de la pietoni,caini si gropi sa o faca? Sa luam cazul de acum,va reusi motociclistul sa obtina vreun ban de la mosul ala?Omeneste vorbind mai ai curaj sa ceri unui om care si-a pierdut piciorul sa iti plateasca un motor de 1-2000 de euro?La asta am ajuns? Dupa mintea unora ar trebui mosul bagat si in puscarie nu? "Sa plateasca da-l dracu nu?' Ce daca nu mai are un picior si poate nu are ce minca,sa repare fieru motociclistului ca aia e important! Cu gindirea asta a unora dintre voi nu ma mir ca se moare pe capete si nu sintem respectati in trafic.

 

 

 

 

Ce viteza putea sa aiba un mos la traversare,da-l dracu ca nu e sprinter,vrei sa-mi spui ca motociclistul daca mergea legal nu avea timp sa il evite,trebuie sa dam amenzi la pietoni,ce ai zice sa dea amenzi si la motociclistii care depasesc viteza in sectorul ala de drum?Imediat v-ar sari nervii pe politisti,hotariti-va,vreti sa isi faca treaba doar pe jumatate ,doar pentru motociclisti sau pentru toata lumea?Daca ar pune camere si 2-3 politisti fac pariu pe ce vrei tu ca ar injura toti politia ca e acolo,hai sa fim seriosi,v-am mai spus mai priviti-va si in oglinda. Daca iti ramine doar o banda de mers si vezi ca e inghesuiala,te mai apuci sa ii dai si gaz si te astepti sa nu patesti nimic? E vorba de gindire,pina la urma ca e vina omului sau a ta te dai de pamint si poti ramine si tu cu sechele nu numai vinovatul,fierul il repari dar ce faci cu dreptatea in mina si te incalti doar la un picior? Ce s-a intimplat acolo se poate intimpla oricui,sezonul abia a inceput,daca o tinem tot asa iar se fac nu stiu cite topicuri la rubrica de accidente.Repet,daca noi n uavem grija de noi de ce sa avem pretentii de la ceilalti sa o faca?

Nenea prostia se plateste. Daca si-a pierdut un picior asta il absolva de vina?

Doamne ce gandire de comunist.

 

Morala : cand mai vad cate un jegos care traverseaza aiurea, nu mai incerc sa franez, sa-mi trantesc motoru' sa nu cumva sa il ranesc pe pieton. Daca tot te doare la p*la pe unde mergi atunci asuma-ti riscu'. Decat sa mai imi belesc eu mobra si poate sa ma accidentez grav in timp ce incerc sa evit vreun tampit mai bine vorba aia, sa planga ma-sa.

 

Bun sfat. Eu asa incerc sa fac.

Cel putin la ultimul accident cu masina nici n-am schitat o evitare l-am pocnit de nu s-a vazut, daca evitam boul luam in dinti un rond de flori.

El fugea si eu o luam in brate, asa mi-am facut frumos masina pe asigurarea lui ca tot nu stia ce e ala condus.

La motor e mai dificil am evitat un tampit si am luat o tranta de numa, evident ca omu a fugit.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a petrecut la INTRAREA din pasaj, venind dinspre Mihai Bravu, in sensul spre Stefan cel Mare. Deci INTRARE nu IESIRE. Bikerul nu era pe accelerare ci dimpotriva, mergea potolit. Daca nu stiti cum e la intrarea in pasaj va spun eu: sunt 2 benzi care ocolesc pasajul prin dreapta, doua care intra in pasaj, doua linii de tramvai in axul drumului, inca 2 benzi iesire din pasaj si inca 2 care vin dinspre Obor pe sus pe langa pasaj. Descrierea e facuta privind spre Obor, dinspre dreapta spre stanga. Pietonii traverseaza pe acolo pentru ca au multe opriri: traverseaza dinspre parcul Obor primele doua benzi, se opresc inainte de pasaj, mai trec doua benzi, stau si asteapta pe linia de tramvai, etc.

Batranul a traversat dinspre parc, s-a oprit langa parapetul pasajului, probabil nu a vazut motorul, si a inceput sa traverseze FIX prin fata acestuia. Asfaltul gri, motorul gri, omul poate nu vedea bine, ghinion. Dupa ce balacareala am citit aici imi dau seama ca am facut bine sa nu pun poze si sa nu ma implic in discutie. Bafta!

 

Comentariu la articolul din CanCan (banuiesc ca tu l-ai scris):

 

Motociclistul e bine, pietonul la spital. A avut noroc ca motociclistul a mers incet si a avut prezenta de spirit si reactie buna: a culcat motocicleta ca sa nu il ia in plin pe pieton. Am fost acolo si am si fotografii.

 

Deci de-asta s-a dus taras atata amar de distanta motoreta, dupa ce probabil a fost incetinita putin si de impactul cu mosul?

 

PS: E o intrebare retorica.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motoreta culcata pe o parte, deci pe o carena de plastic lucios, si aflata in panta se poate duce taras foarte mult. Cred ca ati remarcat ca nu judec faptele in niciunul din posturile mele ci incerc doar sa le descriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator arian

Intentia mea a fost sa atrag atentia unora ca prea cauta vina altora si ca uneori e si vina motociclistului,nu am dat cu parul in motociclistul implicat in accidentul de la pasaj ci m-am enervat vazind ce comentarii timpite fac unii pe aici,evident sinteti prea incapatinati unii din voi sa intelegeti lucrul asta,era vorba de respectul in trafic pe care il cereti dar pe care nu il oferiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentia mea a fost sa atrag atentia unora ca prea cauta vina altora si ca uneori e si vina motociclistului,nu am dat cu parul in motociclistul implicat in accidentul de la pasaj ci m-am enervat vazind ce comentarii timpite fac unii pe aici,evident sinteti prea incapatinati unii din voi sa intelegeti lucrul asta,era vorba de respectul in trafic pe care il cereti dar pe care nu il oferiti.

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentia mea a fost sa atrag atentia unora ca prea cauta vina altora si ca uneori e si vina motociclistului,nu am dat cu parul in motociclistul implicat in accidentul de la pasaj ci m-am enervat vazind ce comentarii timpite fac unii pe aici,evident sinteti prea incapatinati unii din voi sa intelegeti lucrul asta,era vorba de respectul in trafic pe care il cereti dar pe care nu il oferiti.

intentia dv a fost aceea de a arunca cu (cuvant urat) in ventilator!

atat timp cat nu esti MARTOR la acel incident nefericit ,zic eu ca nu e corect fata de nimeni sa dai cu presupusul!

ofer respect in limita in care primesc respect!nu merg cu capul jos si morcovul in poponeata decat in fata Creatorului!e foarte adevarat ca si motoristul POATE a gresit ,DAR atat timp cat nu ai fost acolo NU ai dreptul sa l invinovatesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intentia dv a fost aceea de a arunca cu (cuvant urat) in ventilator!

atat timp cat nu esti MARTOR la acel incident nefericit ,zic eu ca nu e corect fata de nimeni sa dai cu presupusul!

ofer respect in limita in care primesc respect!nu merg cu capul jos si morcovul in poponeata decat in fata Creatorului!e foarte adevarat ca si motoristul POATE a gresit ,DAR atat timp cat nu ai fost acolo NU ai dreptul sa l invinovatesti!

 

Cred ca tocmai ti-a zis ca se referea la modul general si nu la motociclistul asta in sine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic (sau nu) - e incredibil cu astia trecuti de 60 de ani. in ultimile doua zile a trebuit sa evit eu vreo 3-4, si cu masina si cu motorul, deci nu e o chestie ca de gen "nu te vede cu mobra ca e mai mica", pentru ca pur si simplu nu se uita in directia din care vin masini. nu se uita si traverseaza ca si cum ar fi ulita lor. si ce e si mai grav e ca nu se uita nici macar cand claxonex. zici ca vor sa fie loviti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era unu' anu' trecut ... eu faceam dreapta la semaforul Ap Patriei spre Bagdasar venind dinspre IRA, ma uit stanga sa nu vina ceva, in fata mea (insa la o distanta apreciabila) un tampit de pieton se uita in stanga lui fiind deja intre benzi, chiar fata in fata cu statia RATB 232 ...

 

Pa langa privirea lui care era indreptata opus sursei pericolului potential, mai mergea si de parca tocmai iesise de la dus si se intrepta spre bucatarie ...

Asa ca am tras ambreiajul si, ajungand in spatele lui ... scurt 14 000 de rpm: a scapat sacosa din mana.

Ce spuneti ... ala de atunci inainte o sa mai traverseze asa?

 

Dar cei care erau deja in statia RATB si au vazut toata faza??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine i-ai facut. :ok:

 

Acum or sa sara unii ca daca facea infarct, daca plm ... eu ii f.eam si 1 claxon ...

 

Un om normal la cap care se stie bolnav de inima sau predispus, nu traverseaza sarind garduri pe unde i se scoala, si daca totusi o face, cel putin se asigura uitadu-se in directia pericolului potential...

Esti bolnav? Nu-i problema, exista solutia simpla si comoda: se numeste "trecere de pietoni"...

 

PS: scuze de offtopic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a testat prin străinătățuri un claxon cu sunet de scârțâit de frâne. Incredibil ce receptivi deveneau pietonii care mai devreme nu băgau în seamă claxonul clasic,chiar Âşi cei care traversau pe verde prindeau viteză Âşi dispăreau rapid de pe carosabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le urez TUTUROR expertilor in ale ghidonului care pupa in .. ur pietonii sinucigasi

 

SA AVETI PARTE DE EI IN ......LIMTA LEGALA de viteza.... pe FAR

 

iar sinucigasilor care trec ca oile pe unde li se nazare

 

PUPA V AR TIRUL/ masina de gunoi

SALTARETILOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le urez TUTUROR expertilor in ale ghidonului care pupa in .. ur pietonii sinucigasi

 

SA AVETI PARTE DE EI IN ......LIMTA LEGALA de viteza.... pe FAR

 

iar sinucigasilor care trec ca oile pe unde li se nazare

 

PUPA V AR TIRUL/ masina de gunoi

SALTARETILOR

 

Lol ... ce le ai cu blesetemele :crack: Hahahahha mi te si imaginez cu papushele in mana si cu ace de siringa infipte in ele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...