Sari la conținut

Accident fatal Oradea


Silvan
 Share

Postări Recomandate

GreÂşită concluzie. Dacă nu pe mijlocul benzii,atunci unde să stai? Eventual pe partea stângă,pentru că dacă stai prea mult pe dreapta se urcă maÂşinile pe tine,confundându te cu un scuter sau moped.

Cit mai pe stinga sau cit mai pe dreapta. Daca stateam pe mijlocul benzii, anul trecut, pe podul grant probabil eram mort acum. Asa, stand pe banda decalat fata de masini, am mai avut o sansa si ala din spate doar m-a acrosat.

Dar e doar o intimplare patita de mine care ma face sa exprim o parere personala.

Mai gresesc si eu. Nimeni nu e perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la fata locului cand sa intamplat nenorocirea! ce spun ziristi si ce sa intamplat este cu totul diferit! Motociclistul mergea pe banda 1 normal si din spate camionul a impans ca a adormit, dupa ce a picat motociclistul camionul a trecut peste sofer lovind capul soferului fatal :(! Asta este adevarul dar cu totii stim ca nu putem spune uneori adevarul :( Sincera condoleanta!

bag picioarele daca am inteles ceva :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nici statul pe partea stanga nu e chiar OK de fiecare data!

Eu m-am trezit cu un burtos ordinar ca ma depaseste pe dreapta, pe drum judetean (o banda pe sens) si mai aveam aproximativ un metru pana la linia de pe mijlocul drumului (care mai era si linie continua :angryfire: )

 

 

GreÂşită concluzie. Dacă nu pe mijlocul benzii,atunci unde să stai? Eventual pe partea stângă,pentru că dacă stai prea mult pe dreapta se urcă maÂşinile pe tine,confundându te cu un scuter sau moped.

Editat de <Danutzz>
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,dar mai ai loc de degajare pe contrasens,dacă traficul permite. Dacă eÂşti prea mult pe dreapta Âşi eÂşti împins/forțat/Âşicanat,ori frânezi/accelerezi ori ieÂşi în decor. Ca idee,stând pe mijlocul benzii obstrucționezi din start astfel de intenții Âşi ai mai mult spațiu de degajare. Oricum,astea sunt teorii. Pe Âşoselele noastre e legea junglei Âşi funcționează prioritatea celui mai mare (gen Tir) sau mai nesimțit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca situatia sta dupa cum au descris-o ziaristii in articolul acela,inseamna ca unii ajung la 57 de ani degeaba.Dupa ce ca depaseste ca scuteristii pe langa trotuar,mai depaseste si cisterna (probabil nu a gasit ceva mai mare si cu mai multe unghiuri moarte cu care sa se incontreze),se mai si dezechilibreaza si cade pe sub ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca situatia sta dupa cum au descris-o ziaristii in articolul acela,inseamna ca unii ajung la 57 de ani degeaba.Dupa ce ca depaseste ca scuteristii pe langa trotuar,mai depaseste si cisterna (probabil nu a gasit ceva mai mare si cu mai multe unghiuri moarte cu care sa se incontreze),se mai si dezechilibreaza si cade pe sub ea...

 

...da' mai citim și restul topicului sau postăm, așa, de dragu' lelii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul s-a dezechilibrat a cazut si s-a dus spre fata putin stanga 6m,moment in care ditamai dihania daca ar fi simtit impactul ar fi putut opri fara problema,in 6 m! Intrucat nu se circula in zona decat cu 40km /h,se poate citii de altfel diagrama tahograf,dar cum soferul era absorbit de discutia telefonica,si din nou telefonul celular bata-l vina,a trecut peste motociclist fara probleme,a mai rulat 21m,dupa care s-a gandit sa opreasca ca poate totusi a trecut peste ceva.Retineti ,21 de m!!! Si acest lucru la o viteza de sub 50Km/h,rezulta ca posesorul de permis,asa-l cataloghez pe cel de pe cisterna intrucat nu este sofer profesionis,nici nu a franat deloc,s-a oprit din inertie !

 

ph_forces07.gif

 

Coane, daca tu ai impresia ca poti opri de la 40km/h in 6m, habar nu ai ce spui.

 

21 sau 27m e o distanta rezonabila de oprire pentru un camion de la o viteza de 40-50km/h daca soferul e pe faza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era deja topic creat: /index.php?/topic/676044-accident-fatal-oradea/

Fii mai atent tura viitoare, te rog!

 

era vorba de al doilea link !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg, dar daca puneai al 2-lea link acolo in topic, nu era mai bine?

 

Si sa si raspund putin ca am citit articolul... nu ma mai mira nimic in tara asta, ca unele fapte se arunca in carca celor ce nu se mai pot apara si anchetele se musalamizeaza. In plus, nu exclud nici posibilitatea ca nenea din articol (ce nu a fost martor ci a discutat cu martorii) sa aiba ceva dinte impotriva firmei transportatoare a carui sofer a fost implicat.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ph_forces07.gif

 

Coane, daca tu ai impresia ca poti opri de la 40km/h in 6m, habar nu ai ce spui.

 

21 sau 27m e o distanta rezonabila de oprire pentru un camion de la o viteza de 40-50km/h daca soferul e pe faza.

 

 

Eu din cate am inteles nea manivela a luat o curba in larg de pe banda a II-a spre dreapta vorbind la telefon, a trecut discret peste motociclist si dupa ce si-a dat seama ca i s-a hurducat magaoaia fara sa treaca prin mari gropi totusi a oprit ca i s-a parut ca a calcat ceva. Gresesc cu ceva pe aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A nu se lua in vreun fel a lauda,dar vreau sa zic ca pe mine masinile ma depasesc doar cand le fac eu semn cu mana stanga sa ma depaseasca,in rest mentin aproape mereu o viteza un pic mai mare decat restul masinilor.Si chiar daca nu am timp sa ma uit din secunda in secunda in spate sa vad daca vine vreun nebun si uita sa franeze,in majoritatea timpului stiu ca in spatele meu nu e nimic.Doar odata m-am trezit ca a trecut pe langa mine un bentley si m-a cam luat prin suprindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate am inteles nea manivela a luat o curba in larg de pe banda a II-a spre dreapta vorbind la telefon, a trecut discret peste motociclist si dupa ce si-a dat seama ca i s-a hurducat magaoaia fara sa treaca prin mari gropi totusi a oprit ca i s-a parut ca a calcat ceva. Gresesc cu ceva pe aici ?

nu gresesti...as completa ca motociclistul va fi de vina...de ce? pentru ca e mort!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...