Sari la conținut

Motociclisti De Cursa Lunga Din Ro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

...hai salut mai baieti!! :D .. :D ...eu sunt ala care anul asta v-a stresat cu plecarea la garmish la bmw meeting si cel care nu a mai putut pleca in final.. :finger: ...cei cu care m-am intilnit in arad stiu despre ce am patit cu citeva zile inainte de plecare!!...asta e,i-mi pare rau ca nu am mai ajuns sa merg cu voi.. :banana: ...dar asa ca razbunare am plecat dupa aia si am ajuns pe coasta de azur,prin muntii din sudul frantei si inapoi!...cu rt-ul meu am facut 1500km/zi si a fost bine.

 

...oare pot spune ca sunt si eu motonebun de cursa lunga(long rider)?..aduc argumente de genul: --de anul trecut din martie de cind am motorul actual,am facut peste 50000 de km atit intern cit si extern!...intr-un an jumate atitia km eu zic ca-i bine...iar acum ca sa fiu modest va spun ca puteam face minim 80000 daca nu trebuia sa mai si lucrez!

 

...planuri pt anul viitor am,chiar foarte mari,pt antrenament voi da inca o data o tura de o saptamina pina in saint tropez(6000km) dupa care impreuna cu citiva prieteni vom pleca in turul larg al europei(pe contur pina la capul nord si inapoi aprox 25000km)!!

...doua din sutele de poze de pe unde am umblat!!

 

 

Salut,

Scurta descriere: BMW R 1150 GS - 10.000 km in 6 luni, Excursii prin Romania si Europa: Bulgaria, Ungaria, Croatia, Muntengru, Serbia. Din cei 10.000 km, vreo 6.000 i-am facut in afara Romaniei, dintre care vreo 4500km in miniexcursie de 3 saptamni.

 

Ma intereseaza ideea ta cu turul Europei pe la extreme. Visul meu este sa fac inconjurul lumii pe motocicleta. Imi pare bine sa gasesc oameni entuziasti ca mine :lol:. Da-mi si mie mai multe detalii despre ce ti-ai propus pt excursia din Europa. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

Sigure:

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 06 - 11. 06. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. 11 - 16. 06. 07 Honda Deauville Meeting in Alpi la granita Italia, Elvetia, Austria ( Bolzano, pass Brenner, Merano, pass Mendola), Responsabil Constantin

 

Estimate:

a. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

b. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

c. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

d. CRETA, Responabil Stefange

e. Tur Europa zone extreme, Responsabil Giv32

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

Obs: Excursiile 2 & 3 ar trebui cuplate pentru evitarea parcurgerii drumului dus-intors. Taxe participare luate de organizatorii locali mici: 25e la 1., nimic la 2., nimic la 3.. Cazarile cam 30/ persoana cu fruschtiuk. La 1 si 3 se poate dormi in cort. Masa festiva la 3 costa 18 e. Cost benzina cam 250 e pana in Alpi si retur.

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

 

Inscrisi Asistenti in Grupul motociclistilor de cursa lunga:

 

1. violetbiker Goldwig GL 1100

2. tuningboy Honda RVF 400R

 

 

Salut,

Ma bag si eu in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga: INU - BMW R 1150 GS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare, cred ca o excursie de o asemenea marime pe motocicleta trebuie sa fie ceva pur si simplu superb, las ca ma fac eu mare si schimb motoru` si o sa ma aveti si pe mine pe cap.

Mi se pare cel mai adevarat mod de a vedea lumea, nu autocar, excursii care te costa o groaza de bani si nu reusesti sa vezi mare lucru, ci asa un grup mare de motociclisti (de cursa lunga) puteti sa va ajutati la nevoie intre voi, gasesti pe cineva in grup care sa stie traseul si ai pe cine conta in caz de ceva.

 

Bafta cu planificarea si.. in cativa ani voi alerga si eu cu voi fara discutii :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

Sigure:

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 06 - 11. 06. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. 11 - 16. 06. 07 Honda Deauville Meeting in Alpi la granita Italia, Elvetia, Austria ( Bolzano, pass Brenner, Merano, pass Mendola), Responsabil Constantin

4. 04 - 11. 06. 07 BMW Motorrad International Biker Meeting, Responsabil ?

 

Estimate:

a. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

b. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

c. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

d. CRETA, Responabil Stefange

e. Tur Europa zone extreme, Responsabil Giv32

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia ?

- ? Intermot 2007 ?

 

Obs: 1. Excursiile 2 & 3 ar trebui cuplate pentru evitarea parcurgerii drumului dus-intors.

2. Taxe participare luate de organizatorii locali mici: 25e la 1., nimic la 2, 3. 4.

3. Cazarile cam 30/ persoana cu fruschtiuk. La 1, 3, 4 se poate dormi in cort. Masa festiva la 3 costa 18 e. 4. Cost benzina cam 250 e pana in Alpi si retur.

5. La 1, 2 si 3 eu m-am inscris deja. Cine planueste sa mearga ar fi indicat sa faca la fel sau sa-mi comunice pt ai inscrie.

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

 

Inscrisi Asistenti in Grupul motociclistilor de cursa lunga:

 

1. violetbiker Goldwig GL 1100

2. tuningboy Honda RVF 400R

3. TazzY zx6R

4. Belbody Suzuki DR 600

 

SARBATORI FERICITE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Mi-as dori sa particip la toate excursiile de mai sus, dar cu siguranta nu va fi posibil fiindca am o fetita care la vremea respectiva va avea 1 an si 2-3 luni. Asa ca eu si sotul meu am vrea sa ajungem macar la BMW Meeting.

Avem un BMW K1200RS.

Experienta: in 2005 cand am luat primul motor, Honda Deauville nu prea am facut nimic fiindca am avut nunta si pe urma eu am ramas insarcinata, in schimb anul acesta am reusit sa bifam un tur Bucuresti- Balea- Tusnad- Bicaz Bucuresti si un drum de 4500 pana la Verona /index.php?showtopic=65705

/index.php?...61881&st=10

In rest mai putem bifa un drum pana la Mamaia pe o ploaie torentiala cu niste fulgere de ne cam inghetase sufletul in noi- asta ca sa va asiguram ca nu facem mofturi :D

Atata timp cat nu se depasesc 1200km pe zi (din pacate saua de RS nu este prea confortabila, dar poate o schibam pana la anu') ne puteti trece si pe noi pe lista.

 

Undeva prin august-septembrie 2007 ne batea gandul sa facem un drum pana la Palermo. Sau mai bine zis un tur al obiectivelor turistice din Sicilia. Daca sunt doritori va pot spune cam ce este de vazut pe acolo si poate organizam ceva.

 

Abia astept sa ne vedem la drum!! :banana: :finger:

Editat de carla_ro_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu.

La activ am un mic tur de tara, aprox 1500 - 2000 Km + un mic preludiu (Bucuresti - Brasov dus intors) 450km.

Pentru la anu vreau sa pregatesc un turul Italiei ( Bucuresti - Bulgaria, Grecia, Italia din Sud spre Nord - Austria - Ungaria - Timisoara - Bucuresti ). Cred ca o astfe de excursie ar fii ideala pentru cei tinerii motociclisti de cursa lunga.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao,

 

ne inscriem si noi, doi (ionutz si corina) pe un bmw rockster (adaptat putin pentru ture lungi). anu trecut am avut botezul: timisoara - ungaria - austria - italia - frantza - italia - vapor (de ne-o iesit pe nas) - grecia - bulgaria - calafat - timisoara (cei mai grei km au fost ultimii prin RO - prietenii stiu de ce, pentru cei care nu stiu va recomand calduros tronsonul european severin - herculane - caransebes) si mai vorbim dupa :finger:

 

planurile de viitor sunt mari, traseele sunt facute, totul e pregatit (toata chestia e sa si plecam): 2007 - gibraltar cu intoarcere prin paris, 2008 - scandinavia (tura lui okesz), 200xxxx - neaparat marea britanie (scotia, irlanda), america de Nord si o tura de moscova (okesz pe noi poti conta in viitor, mai rau decat sa iti imprumute vreun Ivan politicos motoru (asigurat in prealabil la vreo 5 firme distincte) definitiv, ce draq se poate intampla?)

 

tura europei pe la extreme ramane un vis frumos, dar imposibil de realizat. cred ca e prea lunga, prea obositoare si prea costisitoare (timp si bani) asa ca noi o sa o facem pe bucati (mai mult fun si mai usor de suportat). plus ca mai vrem sa si vedem ceva pe unde merem, nu numa sa-i dam in guritza ca la veveritza.

 

in alta ordine de idei, eu nu voi pleca intrun grup mai mare de 4 motoare, pentru ca sigur apara divergentze pe parcurs. defapt, cred ca cel mai bine e 3. noi suntem 2 motoare (inca un 1200 gs adventure) si acu suntem in negocieri avansate sa il convingem si pe al 3-lea sa vina cu noi (se lasa convins greu, ca o fata mare, dar pana la urma o sa vina)

 

drum bun sa aveti pe unde o sa ajungeti, bani si noroc.

 

yonatzu si corina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2003 am facut 5800 Km (Honda Dominator) Bucuresti-Graz-Genova- feribot Sardenia- Olbia si retur.

Am plecat singur si am facut jonctiunea cu alti 5 motociclisti in Genova.

 

Acum am o Yamaha XT 660 R si voi participa la un raid in 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

Sigure:

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 06 - 11. 06. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. 11 - 16. 06. 07 Honda Deauville Meeting in Alpi la granita Italia, Elvetia, Austria ( Bolzano, pass Brenner, Merano, pass Mendola), Responsabil Constantin

4. 04 - 11. 06. 07 BMW Motorrad International Biker Meeting, Responsabil ?

 

Estimate:

a. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

b. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

c. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

d. CRETA, Responabil Stefange

e. Tur Europa zone extreme, Responsabil Giv32

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia ?

- ? Intermot 2007 ?

 

Obs: 1. Excursiile 2 & 3 ar trebui cuplate pentru evitarea parcurgerii drumului dus-intors.

2. Taxe participare luate de organizatorii locali mici: 25e la 1., nimic la 2, 3. 4.

3. Cazarile cam 30/ persoana cu fruschtiuk. La 1, 3, 4 se poate dormi in cort. Masa festiva la 3 costa 18 e. 4. Cost benzina cam 250 e pana in Alpi si retur.

5. La 1, 2 si 3 eu m-am inscris deja. Cine planueste sa mearga ar fi indicat sa faca la fel sau sa-mi comunice pt ai inscrie.

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

 

Inscrisi Asistenti in Grupul motociclistilor de cursa lunga:

 

1. violetbiker Goldwig GL 1100

2. tuningboy Honda RVF 400R

3. TazzY zx6R

4. Belbody Suzuki DR 600

5. Kinzo KL R 650 Tengai

6. dabix Suzuki Bandit 400

 

SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

as vrea sa ma inscriu si eu, am mai putina experienta (drumuri de cate ~250km) dar tot aveam de gand sa ma aventurez la vara intr-o plimbare mai lunga prin europa si poate ma lipesc si eu la o excursie.

Motor: Honda NTV650 Revere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii mai lungi voi face si eu anul asta si, daca se potriveste, m-as alatura si eu grupului. Dar, a mai intrebat cineva: cam ce numar de km pe zi faceti voi in general? Si, la fel de important: cat de mult folositi autostrazile? Pentru ca sunt multe momente in care ele merita abandonate...

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rugam nu mai interveniti offtopic gen :"mi-ar placea,daca voi putea, daca voi avea cu ce, as vrea, am facut si eu nu-stiu-ce excursie, etc."

 

Cei care vor sa se inscrie la una (sau mai multe) din excursiile stabilite si anuntate pentru anul asta sunt rugati sa contacteze prin PM pe responsabilul excursiei respective, care va anunta aici - in perioada premergatoare excursiei - lista persoanelor care vor merge intr-un loc sau altul.

Orice persoana care crede ca are experienta, motocicleta si echipamentul necesar este binevenita.

In cazul in care sunt mai mult de 5-6 motoare sau sunt persoane care nu sunt de acord cu ruta propusa, se vor alcatui mai multe grupuri ce pot rula cu o viteza asemanatoare. Fiecare isi poate face propria ruta sau poate veni cu o idee pe care o va supune votului grupului. De exemplu, de la Malmedy pana la Paris sunt 400 de km, cine are pofta sa vada Parisul, bani de 2 plinuri si timp, o poate face.

Cand se vor apropia datele plecarilor vom vorbi aici pentru a lua legatura intre noi si pt a pune la punct detaliile finale, dar pana atunci repet rugamintea de a nu aglomera inutil topicul cu comentarii pe langa subiect.

Pt. ca s-a intrebat cati km se fac pe zi, fiecare face cati poate, sau pana ajunge la locul unde grupul doreste sa se cazeze pt noaptea respectiva. Eu unul intentionez sa fac cei 1700 de km pana la Malmedy dintr-o bucata, adica ceea ce se numeste "cursa de 1000 de mile" de cei de la Iron Butt.

Viteza de croaziera, incepand din Ungaria poate fi mentinuta la 150-180.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150 - 180... :lol: ...da unde mereti asa val virtej...?nu ai timp sa vezi nimic la viteza aia...

atunci imi trebe unul asa ca mine cu chopperu...

drum bun... :cheers:

Si pentru mine e mult. 120-130 e numai bine de croaziera. Merge si 150, dar mai mult ca exceptie. Mai ales ca vreau sa evit autostrazile. La fel si numarul de km pe zi, e exagerat, dupa parerea mea. Eu vreau sa vad locurile pe unde trec, de asta vreau sa evit in mare parte autorstrazile. Vreau sa ma opresc daca am chef. Lasa ca ar merge si un offroad din cand in cand.

Ce sa zic, se pare ca nu se prea potriveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa spun ca autostrazile iti permit, desigur, daca vrei, sa poti mentine o asemenea viteza. Si daca vrei sa faci sport si andurantza si te tine motorul. Dar , asa cum am mai spus, cine vrea sa mearga repede o face, cine vrea pe drumuri nationale pentru a si vizita tarile respective, sau au chopper & enduro, desigur ca si ei o pot face. Oricum, se merge cu media de viteza a grupului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viteza de 150-180km/h ar trebui sa va calculati si costurile pentru radar, care in Austria, Italia, Franta nu sint cam subtiri.In afara de Germania cam in toate tarile europene este restrictia de 120-130km/h pe autostrazi.Asa ca aveti grija sa nu va cheltuiti bani de cazare si mincare pe radare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...