Sari la conținut

Motociclisti De Cursa Lunga Din Ro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 8 - 11. 05. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

4. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

5. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

Maniera de calatorie: "In grup-individual", respectiv cazarile in general la aceleasi locatii si aceleasi date, plecarea dimineata, traseul si sosirea la destinatii, individual. Exista asfel destula independenta si in acelasi timp se poate cere ajutorul celor din parcurs daca apare ca necesar. Seara se schimba impresii. Cine doreste poate merge si in grup restrans anumite etape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

 

Maniera de calatorie: "In grup-individual", respectiv cazarile in general la aceleasi locatii si aceleasi date, plecarea dimineata, traseul si sosirea la destinatii, individual. Exista asfel destula independenta si in acelasi timp se poate cere ajutorul celor din parcurs daca apare ca necesar. Seara se schimba impresii. Cine doreste poate merge si in grup restrans anumite etape.

 

 

Interesanta ideea!Ar fi un compromis perfect, sa zicem asa!

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja am planuri destul de concrete pentru Scandinavia, primele 3 saptamani din august, plecare de la Bucuresti intr-o duminica dimineata, mers pana in Slovacia, a doua zi traversat Polonia, dup-aia traversat pe ferryboat in Suedia, urcat pana la Nordkapp cu vizitarea oraselor si locurilor interesante si frumoase, intoarcere prin Danemarca si Olanda. Totul in 3 saptamani.

As vrea sa merg si prin tarile baltice si Skt. Petersburg, insa e complicat din cauza birocratiei din Rusia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin Yamaha FJR 1300

Stefanq BMW 1200 GS

Mocanu Pompi Suzuki Burgman

Bobita BMW R 1150 GS

Zarandi Yamaha FZ 6s

Popescud Yamaha FJR 1300

Katy Yamaha FJR 1300

Okesz BMW 1200 GS

Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

Net BMW K 1200 GT

Hallryder BMW K 1200 RS

Ravenshield Honda VT 600

Doru Master BMW 1150 RT

Adrian BMW 1200 GS

Viorel93 Suzuki 500

 

Corectati motorul daca este cazul.

puteti conta si pe mine daca mai e loc si mai ales daca dau dakar-ul buy back pt gs . ca performante , sa zic asa nu am sarit de 700 km/zi si cu dakarul am 6500 km in doua luni dar numai curse interne . extern am doar experienta auto si sincer cel mai greu mi se pare pana ies din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dakar-ul este f. bun.

Eu am facut Buc - Copenhaga anul trecut cu Honda 650 Deauville de 56 CP. Este adevarat ca te limitezi la 130-140.

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin Yamaha FJR 1300

Stefanq BMW 1200 GS

Mocanu Pompi Suzuki Burgman

Bobita BMW R 1150 GS

Zarandi Yamaha FZ 6s

Popescud Yamaha FJR 1300

Katy Yamaha FJR 1300

Okesz BMW 1200 GS

Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

Net BMW K 1200 GT

Hallryder BMW K 1200 RS

Ravenshield Honda VT 600

Doru Master BMW 1150 RT

Adrian BMW 1200 GS

Viorel93 Suzuki 500

Urcu BMW 650 Dakar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

Am fost bagat de dl Constantin in grup ca stefanq pe BMW R1200 GS. As dori sa precizez ca nickul este stefangc si BMWul R1200 ST.

In al doilea rand pot spune ca nici eu nu m-am omorat dupa mersul in grup de anul asta de la Garmisch. Si asta din cauza atitudinilor bizare ale unora din grup, fatza de mersul in grup.

La un moment dat am ramas doar eu cu dl Constantin si a fost super ok pentru ca mergem relativ la fel (dansul e o idee mai vitezoman :friends: ).

Asa ca puteti conta pe mine la anul pentru minim 1 excursie. Dar tot tin neaparat sa merg in "Creta cu motocicleta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 8 - 11. 05. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

4. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

5. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

Maniera de calatorie: "In grup-individual", respectiv cazarile in general la aceleasi locatii si aceleasi date, plecarea dimineata, traseul si sosirea la destinatii, individual. Exista asfel destula independenta si in acelasi timp se poate cere ajutorul celor din parcurs daca apare ca necesar. Seara se schimba impresii. Cine doreste poate merge si in grup restrans anumite etape.

 

 

 

Pentru FJR Austria Tour citeva precizati:

Evenimentul incepe din ata de 06, dar nu mai ci iunie. ATENTIE!

Pentru eveniment s-au facut rezervari din 2005, iar in zona respectiva - Hittisau, nu stiu daca sunt alte hotelui.

Intrarea pentru mine este in data de 07.06, iar pentru Dl. Constantin in data de 08.06, deci nu o sa putem merge impreuna.

Pentru mai multe informatii : www.fjr-austria-tour.com

 

 

Buna ziua. Va deranjez cu o intrebare. Am incercat sa merg cu voi la Garmisch n-am reusit din lipsa de timp. Am un BMW 1200GT/2006 care merge f. bine. Ii trebuie alt parbriz si alta sa dar e rezolvabil. Vreau sa fac niste ture mai lungi la anul,poate cu voi. Ma bate gandul sa iau un GS1200 Adventure in loc de GT. Ma intereseaza din experientele pe care le-ati avut la drum atat cu boxere BMW cat si cu 4 in linie care credeti ca se comporta mai bine la drum, care e mai obositoare? Eu am fost primul proprietar al RT-ului lui Mocanu Pompi, nu am mai vazut motocicleta asa comoda, de aia am si dat-o, nu simteai nimic la nici o viteza. Am avut si 1200GS dar aia mi-a rupt spinarea, saua era rea de tot si suspensia nu prea buna. Parbrizul nasol de asemenea. La noul GSA toate aste par rezolvate. Poate am fost confuz, repet intrebarea, merita sa dau GT-ul pe un GSA? Ma intereseaza long touring nu off road.

 

 

Tu esti cel care vrea sa dea motorul inapoi ca nu simte nici o senzatie pe el si culmea ai ramas si fara permis....pentru viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti cel care vrea sa dea motorul inapoi ca nu simte nici o senzatie pe el si culmea ai ramas si fara permis....pentru viteza?

 

 

Da, RT-ul, cel pe care il are acum Pompi. Era asa protejat ca parca erai in masina. Acum am un GT care fuge rau de tot si am ramas fara permis dupa un sac de radare. E o super masina. Ma bate gandul sa iau un Adventure 1200GS la schimb ca e mai fun si sa nu mai fug atat, nu stiu ce sa fac. GT-ul merge ceva de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti cel care vrea sa dea motorul inapoi ca nu simte nici o senzatie pe el si culmea ai ramas si fara permis....pentru viteza?

Da, RT-ul, cel pe care il are acum Pompi. Era asa protejat ca parca erai in masina. Acum am un GT care fuge rau de tot si am ramas fara permis dupa un sac de radare. E o super masina. Ma bate gandul sa iau un Adventure 1200GS la schimb ca e mai fun si sa nu mai fug atat, nu stiu ce sa fac. GT-ul merge ceva de vis.

 

 

 

Nu fa greseala asta. Asa cum spui este de vis. Nu merita schimbul chiar daca GS este cel mai vindut model. La drum lung o sa regreti.

 

PS

As vrea sa merg odata cu GT. Dar oricum cred ca la anul, anul asta.....

Nu ai avut cutii laterale in dotarea de serie?

Editat de popescud
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fa greseala asta. Asa cum spui este de vis. Nu merita schimbul chiar daca GS este cel mai vindut model. La drum lung o sa regreti.

 

PS

As vrea sa merg odata cu GT. Dar oricum cred ca la anul, anul asta.....

Nu ai avut cutii laterale in dotarea de serie?

 

la gt? ba da dar nu le port ca n-am ce tine in ele. am luat un topcase mic pt. el.

 

Nu fa greseala asta. Asa cum spui este de vis. Nu merita schimbul chiar daca GS este cel mai vindut model. La drum lung o sa regreti.

 

PS

As vrea sa merg odata cu GT. Dar oricum cred ca la anul, anul asta.....

Nu ai avut cutii laterale in dotarea de serie?

 

pai vad ca esti din buc. eu pe 23 imi iau permisul si in weekend daca nu e ud ies, poti veni si tu, l-am rugat pe alex care are un gsa sa mi-l dea sa-l probez. gs normal am avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 06 - 11. 06. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

4. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

5. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

6. CRETA, Responabil Stefange

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin Yamaha FJR 1300

Stefangt BMW R1200 ST

Mocanu Pompi Suzuki Burgman

Bobita BMW R 1150 GS

Zarandi Yamaha FZ 6s

Popescud Yamaha FJR 1300

Katy Yamaha FJR 1300

Okesz BMW 1200 GS

Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

Net BMW K 1200 GT

Hallryder BMW K 1200 RS

Ravenshield Honda VT 600

Doru Master BMW 1150 RT

Adrian BMW 1200 GS

Viorel93 Suzuki 500

Urcu BMW 650 Dakar

 

 

Inscrisi Asistenti in Grupul motociclistilor de cursa lunga:

 

violetbiker Goldwig GL 1100

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Motociclistii de cursa lunga in devenire, pot participa la actiunile Grupului"

 

Vreau sa particip la actiunile Grupului de pe teritoriul Romaniei, asa voi avea ceva de invatat de la "baieti" . Deocamdata am o motocicleta micuta, ce se poate incadra in clasa racing, fara prea multe veleitati de touring.

 

Imi place foarte mult sa merg pe distante lungi , si subscriu lui ipman

Cam cat parcurgeti voi intr-o zi ? 300km ? 500? 800? peste 1000 ?

 

in plus am un rez mic 15l si la un consum de 7l / 100km...nu prea ma tine un drum lung fara benzinarii pe parcurs :lol:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

 

3. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

 

 

Cititi topicul alaturat.Este un rus,Andrei,care vrea sa vina la anu in luna mai in Romania cu ij-ul.Omu' e din zona Moscova.Poate am putea face un grup sa-l conducem din Romania pina la Moscova atunci cind se intoarce.Am putea noi sa-i fim ghizi prin Romania iar el prin Rusia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...hai salut mai baieti!! :banana: .. :banana: ...eu sunt ala care anul asta v-a stresat cu plecarea la garmish la bmw meeting si cel care nu a mai putut pleca in final.. :lol: ...cei cu care m-am intilnit in arad stiu despre ce am patit cu citeva zile inainte de plecare!!...asta e,i-mi pare rau ca nu am mai ajuns sa merg cu voi.. ;) ...dar asa ca razbunare am plecat dupa aia si am ajuns pe coasta de azur,prin muntii din sudul frantei si inapoi!...cu rt-ul meu am facut 1500km/zi si a fost bine.

 

...oare pot spune ca sunt si eu motonebun de cursa lunga(long rider)?..aduc argumente de genul: --de anul trecut din martie de cind am motorul actual,am facut peste 50000 de km atit intern cit si extern!...intr-un an jumate atitia km eu zic ca-i bine...iar acum ca sa fiu modest va spun ca puteam face minim 80000 daca nu trebuia sa mai si lucrez!

 

...planuri pt anul viitor am,chiar foarte mari,pt antrenament voi da inca o data o tura de o saptamina pina in saint tropez(6000km) dupa care impreuna cu citiva prieteni vom pleca in turul larg al europei(pe contur pina la capul nord si inapoi aprox 25000km)!!

...doua din sutele de poze de pe unde am umblat!!

post-7057-1163608364_thumb.jpg

post-7057-1163608451_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma inscriu si eu in grup. Anul trecut am fost in nordul Germaniei, anul asta Italia,Slovenia, Ungaria, Maramures si litoral. Pentru anul viitor pregatesc ceva interesant,indiferent daca voi merge cu grupul, singur sau cu inca un prieten. Detalii in curand.

 

Partizan , Yamaha Fazer 600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 06 - 11. 06. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

4. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

5. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

6. CRETA, Responabil Stefange

7. Tur Europa zone extreme, Responsabil Giv32

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

Constantin Yamaha FJR 1300

Stefangt BMW R1200 ST

Mocanu Pompi Suzuki Burgman

Bobita BMW R 1150 GS

Zarandi Yamaha FZ 6s

Popescud Yamaha FJR 1300

Katy Yamaha FJR 1300

Okesz BMW 1200 GS

Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

Net BMW K 1200 GT

Hallryder BMW K 1200 RS

Ravenshield Honda VT 600

Doru Master BMW 1150 RT

Adrian BMW 1200 GS

Viorel93 Suzuki 500

Urcu BMW 650 Dakarv

Giv32 BMW 1100 RT

Partizan Fazer 600

 

Inscrisi Asistenti in Grupul motociclistilor de cursa lunga:

 

violetbiker Goldwig GL 1100

tuningboy Honda RVF 400R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: ....tur europa pe la extreme!!!!.... :banana: :crack: :crack: ...sa te auda D-zeu!! :banana:...daca mi-as gasi unul sau mai multi sponsori si pe cineva care sa ma insoteasca diseara as pleca in turul lumii!!!!...un dus si oleaca de mincare si la drum ca nu-i vreme de pierdut!!!.... ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu intrunirea de la Malmedy, trebuie spus ca este organizata de Bernd Tesch. Taxa este de 25 de euro pt 3 zile daca ne inscriem acum pe net si 30 de euro daca nu iti faci rezervare, astea sunt tarifele pt 3 zile. Numarul este limitat la 300 de motociclisti.

Dar mai este o intrunire in Belgia organizata de Horizons Unlimited Motorcycle Travellers' Meetings ce va avea ca data probabila 6-9 septembrie 2007.

Pt cea de la Malmedy ar fi 2 inconveniente pt mine: nu inteleg absolut deloc germana si principalul subiect va fi prezentarea traseelor din cele 2 Americi, insa pe mine ma intereseaza mai mult traversarea Asiei.

 

In legatura cu ce a zis GIV 32: eu intentionez sa plec in primavara 2008, anul viitor constand in munca de documentare, pregatire fizica si psihica, infiintarea unei asociatii pt suport, parteneriat media, contactarea de sponzori, ambasade, vize, etc...am o lista intreaga ce se tot extinde. Cine vrea sa ma sustina o va putea face in curand in cel mai legal mod. O sa vin cu detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Excursii de cursa lunga in 2007.

 

Sigure:

1. 27 - 29. 04. 07 Bucuresti - Malmedy ( Belgia), la cel de al 29-lea Meeting al motociclistilor care au ocolit pamantul sau un continent, Responsabil Constantin

2. 06 - 11. 06. 07 FJR Austria Tour ( include Sud Tirol), Responsabil Popescud

3. 11 - 16. 06. 07 Honda Deauville Meeting in Alpi la granita Italia, Elvetia, Austria ( Bolzano, pass Brenner, Merano, pass Mendola), Responsabil Constantin

 

Estimate:

a. Bucuresti - Moscova, Responsabil Bobita

b. Bucuresti - Spania, Responsabil VIOREL93

c. Bucuresti - Tarile nordice ( Scandinavia), Responsabil Okesz

d. CRETA, Responabil Stefange

e. Tur Europa zone extreme, Responsabil Giv32

 

ALTE PROPUNERI:

- 07. 07 Bucuresti - Scotia

- ? BMW Meeting 2007

- ? Intermot 2007

 

Obs: Excursiile 2 & 3 ar trebui cuplate pentru evitarea parcurgerii drumului dus-intors. Taxe participare luate de organizatorii locali mici: 25e la 1., nimic la 2., nimic la 3.. Cazarile cam 30/ persoana cu fruschtiuk. La 1 si 3 se poate dormi in cort. Masa festiva la 3 costa 18 e. Cost benzina cam 250 e pana in Alpi si retur.

 

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW 1200 C Montauk

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

 

Inscrisi Asistenti in Grupul motociclistilor de cursa lunga:

 

1. violetbiker Goldwig GL 1100

2. tuningboy Honda RVF 400R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
va multumesc !

cand e urmatoarea intalnire ?

Vreau si eu sa ma inscriu. Nu am iesit niciodata afara din tara dar vreau sa fac un tur al Europei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...