Jump to content
Sign in to follow this  
sarazin

FRANTA

Recommended Posts

Locuieste cineva de aici in Paris? Gasisem acum ceva vreme de un grup moto pe facebook dar l-am pierdut. Ma bate gandul sa dau o fuga weekendul asta si ma gandeam poate ma intalnesc cu alti romani mobristi.

Salutari,

Motociclisti romani prin Cannes?

Salutari,

Am nevoie de un sfat de la cei care au trecut printr-o situatie ca a mea: Lucrurile stau cam asa:

- eu, cetatean roman cu domiciliul in Romania

- momentan lucrez cu contract in strainatate (Franta)

- am gasit aici o motocicleta pe care vreau sa o cumpar

- actualul proprietar mi-a spus ca in momentul in care se perfecteaza actele de vanzare-cumparare el suspenda numarul si asigurarea motocicletei.

- eu vreau sa plec cu motocicleta de aici pe rotile ei, insa doar la sfarsitul lunii Septembrie cand se incheie contractul

- daca o sa cumpar motocicleta acum, nu vreau sa circul cu ea aici, doar atunci cand voi pleca spre casa.

Intrebarile sunt:

- stie cineva cum sa procedez?

- se pot scoate numere provizorii cu care sa ajung in Romania?

- pot sa fac o asigurare pe o perioada de timp scurta (cateva zile) cat sa ajung acasa?

Varianta sa o trimit acasa pe un camion este exclusa, pentru ca nu stiu pe nimeni sa faca asta si nici nu am timpul fizic sa caut.

Pentru a nu polua topicul inutil, rog sa raspunda doar cei care stiu exact cum sta situatia si nu asa...din auzite sau banuieli.

Multumesc

Tocmai in ideea asta, nu ar fi mai bine sa te adresezi direct la sursa, la primărie sau Politie sau ce au ei acolo? Intreaba un coleg de munca cine se ocupa cu inmatricularile si mergi direct la tinta.

Baftă!

Salut,

Din cate mai tin minte (am locuit si eu acolo prin 2010), nu stiu sa se fi dat numere provizorii in Franta.

Pot sa te sfatuiesc o chestie destul de simpla, desi ai zis ca este exclus.

Este un baiat, Adrian, care aduce si duce chestii (masini, motociclete) din UK catre RO si invers.

Ceea ce inseamna ca trebuie sa treaca si prin Franta.

Ceea ce inseamna ca daca e doar o motoreta probabil ca nu e problema pentru el.
Ceea ce inseamna ca poti sa suni la nr. 0722 331 330 si sa-i pui o simpla intrebare.
Spor!

Tocmai in ideea asta, nu ar fi mai bine sa te adresezi direct la sursa, la primărie sau Politie sau ce au ei acolo? Intreaba un coleg de munca cine se ocupa cu inmatricularile si mergi direct la tinta.

Baftă!

M-am gandit si la varianta asta, insa eu am o situatie un pic mai speciala. Lucrez pe un yacht privat si sunt mai tot timpul pe mare si mai rar pe uscat cel putin in urmatoarele doua sau trei saptamani. Cand ajung in portul din Cannes o sa dau o fuga pana la primaria de acolo sa intreb.

» Post actualizat in 13 Jul 2017 09:48

Salut,

Din cate mai tin minte (am locuit si eu acolo prin 2010), nu stiu sa se fi dat numere provizorii in Franta.

Pot sa te sfatuiesc o chestie destul de simpla, desi ai zis ca este exclus.

Este un baiat, Adrian, care aduce si duce chestii (masini, motociclete) din UK catre RO si invers.

Ceea ce inseamna ca trebuie sa treaca si prin Franta.

Ceea ce inseamna ca daca e doar o motoreta probabil ca nu e problema pentru el.

Ceea ce inseamna ca poti sa suni la nr. 0722 331 330 si sa-i pui o simpla intrebare.

Spor!

Multumesc. O sa-l sun.

salut! sunt romani motociclisti prin Paris care sa ma ajute sa cumpar o motocicleta aici? (sau care macar sa-mi faca o instructie despre cum merg lucrurile cu motoarele SH de aici? in teorie, pe leboincoin par ingrijite dar stiu ca aici se merge mult si se fac muulti km pe an. O motocicleta din 2009 poate fi deja daramata, nu stiu....

Salut, mai intai verifica pe www.lelynx.fr daca se poate asigura si cam cat costa asigurarea

pai de ce sa nu se poata asigura? am rezidenta aici, facturi, adresa, etc.

Iar asigurarea pentru 500-650 cc inteleg ca poate fi in Ile-de-France intre 800 si 1200 euro pe an? (pentru incepator < 1 an de permis).

cel putin asa spuneau niste articole.

Incearca o simulare pe site, nu toata lumea asigura supersporturi de exemplu, tariful depinde de multi factori. E mult mai complicat la capitolul asta decat in Romania. Cred ca pentru vechime de mai putin de doi ani trebuie moto A2 ,sunt limitate.

» Post actualizat in 26 Aug 2017 08:56

E cineva pe la Saint Brieuc?

» Post actualizat in 28 Aug 2017 17:12

Te intereseaza un gsx F de 650 din 2008 cu 23000 de km?

ceva motarzi romani prin Paris pe aici? am reintrat in randul motociclistilor cu o Honda CB500x si caut amatori de plimbari prin Ile de France si nu numai...

salut

n-am mai intrat de ceva vreme pe aici :alcy:

daca vedeam mai devreme,poate veneai cu noi la Le Mans la GP ;)

suntem cativa pe aici

vezi pe FB grupul 2RotiParis.nush cat mai e de actualizat, ne vedem mai mult decat stam pe FB.

in timpul saptamanii,mai greu cu iesirile

vinerea un pahar de vin la vreo terasa,sambata uneori tot clanul la mine la un pahar si povesti iar duminica in genere o iesire la ocean, sau ce s-o mai nimeri...

lasa pe pm sau pe mess-ul de la FB numarul tau si vedem cum facem sa iesim la o poveste

:peace:

Salutare marmotarzi. Cineva prin Auvergne si imprejurimi? Am vazut niste posturi mai vechi, inca mai sunteti?