Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Il mai postasem pe aici dar l-am sters,

 

Daca aveam camera de anul trecut si pana acum faceam o compilatie de vreo 4-5 ore din care 1.5-2 numai cu situatii limita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai povestesc nimic pe la sectiunea asta ca iar imi sare lumea in cap ca am descoperit apa calda si mersul pe jos in trafic si ii plictisesc cu povestile mele... ei vor sa sara sange in toate directiile, nu asa, light... :crack:

 

Dar o sa zic ca m-am dezvatat de claxon - de unde eram o furie pe 2 roti care ii "taxa" pe toti care indrazneau sa ii doara la basca de regulile din trafic, acum m-am mai relaxat. Ma astept sa imi taie calea fara semnal, sa nu ma vada, sa se suie pe mine daca li se pune pata. Incerc in schimb sa evit astfel de situatii - las distanta suficienta pana la masina din fatza (asta nu faceam inainte si am facut poc pe jos o data), nu ma mai bag printre benzi/coloane de masini si merg cu traficul. Claxonul il folosesc numai cand e strict nevoie si consider ca o manevra brusca a cuiva care nu m-a vazut nu ar mai putea fi evitata in siguranta. Pana acum pot spune ca s-a redus drastic numarul "patzaniilor din trafic", si asta nu pentru ca s-a schimbat traficul ca sa fiu eu mai in siguranta... :grinbandit:

 

Singura placere "vinovata" care mi-a ramas e sa plec blana prima de la semafor - cand se poate si sa ma uit pe la jumatatea distantei pana la urmatorul cum se pune coloana de masini in miscare. Are bestia asta mica un demaraj... :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@northern - incearca sa folosesti claxonul preventiv, adica in cazul in care crezi ca cineva nu te-a vazut, baga 2 claxoane "scurte", nu deranjante, doar cat sa atragi atentia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut.

 

Demiurgule. :P

 

Si acum n-o sa mai scrie nimeni pe topicul asta, sa nu se creada ca au descoperit apa calda si mersul pe jos, :crack:

 

@northern - incearca sa folosesti claxonul preventiv, adica in cazul in care crezi ca cineva nu te-a vazut, baga 2 claxoane "scurte", nu deranjante, doar cat sa atragi atentia.

 

Asta fac, da... dar pe disperati prefer sa ii las sa se duca, nu ma mai pun cu ei sa vad care are tabla/oasele mai tari... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca toate problemele in trafic din clipurile postate au ca sursa mersul prea incet prin trafic. Pe motor te expui unor riscuri suplimentare daca mergi la fel de repede ca masinile din jurul tau. Daca o pisti nitel mai tare astfel incat sa fii primul in coloana nu trebuie sa te asiguri decat din fata....nu ma refer la mers cu 150 pe stradute dar 15-20 de km/h in plus fata de masinile din jur sunt suficienti si cand vezi ca se ingusteaza drumul gen 3 benzi se fac doua sau a 3-a e de facut la stanga si taranii merg inainte (gen rondul de la Universitate) accelerezi nitel inainte astfel incat sa nimeresi indreptul unui gol din trafic cand treci prin zona respectiva, nu sa iei virajul in paralel cu ala din stanga ta ....

Editat de Luke_highwalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Proba de indemanare azi in Piata Victoriei: slalom cu motocicleta printre rosiile aruncate de protestatarii de la Rosia Montana. Daca pierdeam aderenta si ma imprastiam, era pentru o cauza nobila. Propun sa fie introdusa ca proba in poligon. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Aveti mare grija cand mergeti in judetul sibiu,retardatii aia din sibiu nu au treaba cu acordarea prioritatii la iesirea de pe drumurile secundare,e a 2 a oara cand mi se intampla si de 2 ori in 200-300m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare grija pe centura bucurestiului !!!

vineri alergam pe centura bucurestiului dinspre rondul cu A3 spre iesirea de la Otopeni pe banda 2 cu mult peste viteza legala ...

dupa cum bine stiti, cei care frecventati acest traseu, despartitorul de sensuri consta intr-un parapete de beton inalt de aproape 1m, iar in sus sunt prinse vertical niste aripioare de plastic verzi cam de 50-60 cm.

In goana mea, am vazut cu coada ochiului ceva iesit din "tiparul" acelui parapete si instinctiv m-am departat de el si am observat cum una dintre aripioare era cazuta la 90gr (prinsa de parapetul de beton dar in pozitie orizontala) pe sensul meu.

 

Mare grija ca una dinaia poate sa rada un cap la vitezane, sau o mana la tourare ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac oamenii cu simtul umorului - am vazut un scuter cu numarul B-xx-SBK si un Suzuki DRZ mititel cu numarul B-xx-BMX. :)

... asta da patzanie ... in trafic

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...