Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-a intors lumea cu fundul in sus! Chiar sunt curios cum merg astia care merg tare :D

e vorba de tineri, dac-ar merge moale ar fi la veterani

tu dupa vana asa ai merge tare, (nu fii prea optimist, am auzit ca nu dureaza la infinit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e drept cu fete nu am mers la drum, insa am ceva drumuri cu incepatori. Nu ca sunt eu mare experimentat, dar sa mor eu daca m-a deranjat vreodata sa stau dupa vreunul... si nu sunt vreun monument de calmitate sau rabdare. Le-am explicat ce si cum la inceput, daca raman in urma sa nu cumva sa faca eforturi sa ma ajunga ca ii astept oricum, deh, mai prindeam si eu 1-2 curbe, sa nu se forteze ca orice ar fi, ii urmaresc si nu raman de capul lor. Si sincer am ales drumurile special pt. ei, mai lejere, curbe mai dulci, asfalt bun (desi l-am bagat odata pe unul pe un macadam...). Dar...15 oameni la tura? Unde naiba mai e placerea?

Eu am mai multe drumuri cu incepatori. Si am stat in spate si cu 40 la ora. In ture tot asa, lejere, special pentru ei. De ramas in urma nu ramane nimeni tocmai pentru ca daca e sa cada nu e nimeni langa el atunci.

Asta nu era una dintre cele lejere, ci una in care am zis ca mergem mai tare, lucru pe care il stia si ea cand s-a bagat. Daca iti zic ca mergem cu 120 si tu zici e ok pt tine, pa la gara...

 

15-20, fiecare se grupeaza cate 5-6, deci nu vad unde e problema. Poate n-ati mers voi cu cine trebuie :))

 

iti dai seama ca ea si-a dorit sa cada ca sa va strice voua ziua, nu?

Nu, dar cand vad cate sfaturi da si cat se lamenteaza pe aici, nu m-am mai putut abtine. Plus ca frate, stii ca esti incepatoare, ti-e frica, ai cazut de 2 ori deja, ti se zice ca se merge tare, si tu tot vii? Pe bune...

 

Hai v-ati intins la vorba si eu am treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai multe drumuri cu incepatori. Si am stat in spate si cu 40 la ora. In ture tot asa, lejere, special pentru ei. De ramas in urma nu ramane nimeni tocmai pentru ca daca e sa cada nu e nimeni langa el atunci.

Asta nu era una dintre cele lejere, ci una in care am zis ca mergem mai tare, lucru pe care il stia si ea cand s-a bagat. Daca iti zic ca mergem cu 120 si tu zici e ok pt tine, pa la gara...

 

15-20, fiecare se grupeaza cate 5-6, deci nu vad unde e problema. Poate n-ati mers voi cu cine trebuie :))

 

Nu, dar cand vad cate sfaturi da si cat se lamenteaza pe aici, nu m-am mai putut abtine. Plus ca frate, stii ca esti incepatoare, ti-e frica, ai cazut de 2 ori deja, ti se zice ca se merge tare, si tu tot vii? Pe bune...

 

Hai v-ati intins la vorba si eu am treaba...

 

 

aha, am prins imaginea, desi, dupa "auzite" cica e roi in jurul tau, deci sunt 2 grupuri, tu + 13, un grup si 1 inca un grup, :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi-ai facut ziua mai buna cu replica asta! :crack:

 

PS: mai uussooooorrr omule! Astia ai mei au control de la garda si eu rad de nebun pe aici!!!

 

I have my moments

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de tineri, dac-ar merge moale ar fi la veterani

tu dupa vana asa ai merge tare, (nu fii prea optimist, am auzit ca nu dureaza la infinit)

 

Cred ca e o neintelegere :D Eu nu mai merg deloc.

Dar de curiozitate, de la Victoriei pana in Poiana Brasov, cu un 1.5 dci, vs grup de 15 motoristi care merg tare, ajung ultimul? :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pisy cea obraznicaaaa :hug:

 

 

pisy e obraznica, sexy si rea, rea

pisy e obraznica, face doar ce vrea, vrea

pisy e obraznica, felina nebuna,

pisy viseaza dragoste, dar vrea doar bani si ....

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de tineri, dac-ar merge moale ar fi la veterani

tu dupa vana asa ai merge tare, (nu fii prea optimist, am auzit ca nu dureaza la infinit)

 

 

Cred ca e o neintelegere :D Eu nu mai merg deloc.

:)

 

esti evreu si au "luat" prea mult cand ti-au taiat unghiile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omg... Cat ai putut sa scrii... Iti dai seama ca nu citeste nimeni pomelnicul ala, nu? :)))

Eu am citit. Dar la voi nu merge pm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o neintelegere :D Eu nu mai merg deloc.

Dar de curiozitate, de la Victoriei pana in Poiana Brasov, cu un 1.5 dci, vs grup de 15 motoristi care merg tare, ajung ultimul? :)

Depinde de motociclisti...=)) si depinde pe unde o iei, daca mergi pe Pitesti Craiova Drobeta Timisoara Deva Cluj Targu Mures Brasov....s-ar putea sa ajungi inainte.... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar de curiozitate, de la Victoriei pana in Poiana Brasov, cu un 1.5 dci, vs grup de 15 motoristi care merg tare, ajung ultimul? :)

:D

E un trick question - cu turbo diesel e greu sa pastrezi o viteza constanta!

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca tu nu ai mers cu cine trebuie, altfel nu ar fi existat ultimele 2 pagini :)

Ai si tu dreptate...

 

Eu am citit. Dar la voi nu merge pm?

La mine merge, nu stiu la ea daca merge...

 

 

Va las cu pataniile voastre prin trafic si raman tot la parerea mea, ca daca ai prea multe la activ, lasa-te. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omg... Cat ai putut sa scrii... Iti dai seama ca nu citeste nimeni pomelnicul ala, nu? :)))

cum sa nu, am citit fiecare cuvant :)

, mers in localitate (da, nu mergem cu viteza legala aproape niciodata, trist)...

woaw , serios? 120 in localitate.. vai ce golanie

invata sa mergi cu motoreta (daca esti asa ambitioasa dupa atatea cazaturi) inainte sa mai iesi cu grupuri care te si anunta ca merg tare...

adica viteza asta de 120 e mers tare

 

muhahhahahahhaha

post-36094-0-88431300-1381308408_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de motociclisti...=)) si depinde pe unde o iei, daca mergi pe Pitesti Craiova Drobeta Timisoara Deva Cluj Targu Mures Brasov....s-ar putea sa ajungi inainte.... :))

 

 

:D

E un trick question - cu turbo diesel e greu sa pastrezi o viteza constanta!

 

Ok, atunci as plusa cu un 320 CDI, care nu-i tocmai masina sport dar ca sa fie toata afacerea profitabila, sa se faca pe o suma de saraci - sa zicem 500 de euro :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va las cu pataniile voastre prin trafic si raman tot la parerea mea, ca daca ai prea multe la activ, lasa-te. :peace:

Imediat ma intorc in lumea mea.

 

Ok, atunci as plusa cu un 320 CDI, care nu-i tocmai masina sport dar ca sa fie toata afacerea profitabila, sa se faca pe o suma de saraci - sa zicem 500 de euro :D

Deja te cam lauzi :P

Sa inteleg ca merge treaba binisor cu servis.

Eu nu ma bag la 500E - daca as avea, m-as lua inca o motoreta. Sau mai carpeam GPZ-ul.

Sau BMW-ul.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate exista pe forum si ramane scris. Daca a fost o neintelegere nu este vina mea, eu din asta am inteles ca se merge la plimbare, nu tare. Daca altii inteleg din asta ca mi s-a zis ca se merge tare si eu tot am venit...

 

 

northern_freyja

Crazy cat with 9 lives, 3 already gone

  • photo-thumb-63705.jpg?_r=0
  • Super Membru

Posted 16 August 2013 - 10:29 PM

Salut,

 

As merge si eu cu voi maine pana la Piatra Arsa dar inca nu stiu sigur 100%. Cate motoare sunteti? Cam ce viteza de croaziera? Eu nu merg mai mult de 90-120 km/h maxim. Ce ora a ramas pana la urma, 9 sau 10? Unii se trezesc mai greu in weekend... :)

Keep the streets empty for me...
#590 icon_share.png Sei

Racer pe motor mic

  • photo-thumb-62483.jpg?_r=1351116753
  • Super Membru

Posted 16 August 2013 - 10:34 PM

northern_freyja, on 16 Aug 2013 - 22:26, said:snapback.png

 


Salut,

 

As merge si eu cu voi maine pana la Piatra Arsa dar inca nu stiu sigur 100%. Cate motoare sunteti? Cam ce viteza de croaziera? Eu nu merg mai mult de 90-120 km/h maxim. Ce ora a ramas pana la urma, 9 sau 10? Unii se trezesc mai greu in weekend... :)

 

 

Postul cu ora 9:00, este de sambata trecuta cu tura pe Cheia.

Pentru plecarea de maine, 17.08, la Piatra Arsa intalnirea este la ora 10:00, plecarea 10:30, maxim 10:45 (daca sunt intarziati). Noi mergem 90-100, cine vrea mai tare, ii da, si ne asteapta, dar asta se intampla rar. Cati suntem pentru plimbarea de maine? Nu stiu, intre 5 si 12 motoare.

 

 

In rest, imi cer scuze (pentru ca nu doare) daca am ofensat pe cineva caruia i-am dat vreo parere din umila mea "experienta" - care chiar daca e mai putina decat a multora, a fost suficient de elocventa pentru mine cat sa nu mai am si altele, cel putin deocamdata. M-am gandit ca le-ar putea fi utila si altora, nu mi-am dat seama ca i-am calcat pe orgoliu bombeu. Eu accept orice fel de sfat primesc de la altii daca e de bun simt dar corect, nu pot sa consider ca toata lumea e ca mine. Ma scuzati, nu am stiut cata experienta are "patitul" ca imi tineam gura tastatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu ai reusit sa tii pasul macar cu sei, care parca are 125cc? Nu iti contest stilul de a merge, din contra, apreciez ca ai mers in stilul care l-ai considerat 'safe' (desi, am inteles ca ai fortat un pic si ai cazut?) probabil a fost incompatibilitate din mai multe puncte de vedere... Parerea mea, gaseste-ti unul (sau una) cu care sa te intelegi si sa fie in stare sa se tina dupa tine si sa nu te preseze. Recomand turele mai lungi in weekend, cat de dimineata. Eu unul asa am invatat, dar singur.

 

PS: in rest, nu pune la suflet toate scartaielile auzite pe aici. Dar sa fii realista tot timpul. Daca vezi ca nu merge treaba, lasa-te de mers pe strada si incearca endureala. Eu unul recunosc ca in momentul asta nu am mentalitatea chiar ok pt. mers pe strada, chiar daca am un oarecare skill si ceva experienta, dar am incercat sa reduc cat am putut iesirile anul asta...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Daca vezi ca nu merge treaba, lasa-te de mers pe strada si incearca endureala.

Tot tu ai sfatuit-o ieri pe Pantera sa mearga la endureala ? ... nu de alta, da' cred ca nu ai inteles ca are genunchiul desfacut bucati ...

 

Si chiar asa, ce inseamna endureala asta? Sa te dai pe drum forestier? Asocierea asta ... trafic = rau si pietrish = bun ... mi se pare un fel de infranare proprie ... o limita de care n-ai voie sa intrebi sau sa cunosti. Un fel de biblie ... te rezumi la cezice in ea si atat.

 

Frate ... motociclismul nu a aparut ca endureala, sau cros sau trial, sau viteza. A aparut ca mijloc de locomotie pentru a merge din A in B ... si de cele mai multe ori A inseamna casa si B inseamna munca. Sau A inseamna casa si B inseamna alt oras din Europa sau din lume ... guess what? ... pe asfalt ajungi acolo si prin trafic.

 

Sunt sigur ca daca ar fi vrut sa faca cross/enduro ... trebuia sa se nasca la tzara si sa ramana acolo ... dar ea e din bucuresti, si cred ca purtine mai sunt locurile de endureala in acest oras ... poate prin Ferentari.

 

L.E. scuze, nu erai tu in topicul cu accidentul Panterei, ci altu' care ii sugera sa treaca la enduro :P

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am tinut pasul, in sensul ca nu ma simt in siguranta sa fac slalom printre masini pe DN1 - depasesc cand consider ca am timp si nu fortez, mai ales cand e aglomerat. Ei au prins un avans considerabil fata de mine, si nu e vorba ca nu am mers cu viteza, doar ca era aglomerat si nu m-am bagat. Dar da, de atunci am mers in stilul meu, singura sau cu oameni care nu s-au plans de stilul meu/ au stat dupa mine si nu am mai avut nicio problema. Important e sa fii sincer cu tine, sa nu fortezi nota si sa te straduiesti sa evoluezi - dar nu in trafic aglomerat, unde ai toate sansele sa o mierlesti.

 

De lasat nu o sa ma las ever, e ceva ce mi-am dorit foarte mult si pentru care am facut multe sacrificii, la care am ajuns "the hard way". Nu e vorba ca nu sunt capabila, accidentele au fost consecutive, pe fondul pierderii increderii in urma primei cazaturi. Cand am inceput sa lucrez la cauze, s-au eliminat si efectele si nu am mai patit nimic. Dar poate am voie sa ma inflamez cand vine cineva care nu stie mai nimic despre mine si imi tranteste ca daca am cazut de X ori trebuie sa ma las... Enduro pot si cu motoreta asta, mai "down and dirty" de atat nu imi doresc.

 

Cat despre amenintari, daca @Beatrice se cobora la nivelul meu de incepatoare si citea ce i-am scris ar fi vazut ca nu era vorba de niciun fel de amenintare, doar de o invitatie de bun simt sa ne vedem fiecare de treaba cata vreme suntem in "tabere" diferite si nu putem ajunge la un numitor comun...

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

I-am recomandat endureala (termen general folosit de mine pt. mers cu remorca, dat de un petec de pamant si tras o plimbarica, eventual mers prin noroi ca porcusoru, avea un tip din c-ta un filmulet pus pe aici, cu cetatea enisala & stuff, ei, spre asa ceva tin eu) in caz ca are vreo problema si e kamikaze. Adica mama masii, eu ma protejez cat de bine pot, insa 99% din timp sunt rupt de somn, cu gandul la treburile mele, nu imi permit chestiile astea sa ii pazesc si pe altii in trafic. Pe 2 roti e nasol. Cu masina mai e cum mai e, mai o mazgalesti cumva. Ca sa nu zic, ca fiind un tip corect, ma astept la acelasi comportament si de la colegii de trafic si nebun cum sunt ii mai trag de maneca pe unii sa le zic ca au gresit. Sa mai risc sa se dea unul cum masina spre mine si dupa sa ne spargem capetele? Am facut, nu mai imi trebuie. Acum ea stie cum merge, dar sunt si unii care mor cu dreptatea in mana, asa de siguri sunt pe colegii din trafic. I-am zis doar sa fie realista, ea se cunoaste cel mai bine si cateodata si un sfat din afara, te mai aduce cu picioarele pe pamant.

 

PS: pt. replica cu pantera... ai o bere! sau...2-3, da' nu te las cu mobra dupa :crack: numa bine!

 

@freya: nu am inteles initial motivele pt. care nu ai tinut pasul cu ei, nu m-a interesat in mod special, a fost o intrebare, fara vreun interes ascuns sa blamez/etichetez stilul de mers. Parca Tsunami zicea: merg sa ma plimb, nu sa fac curse.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate exista pe forum si ramane scris. Daca a fost o neintelegere nu este vina mea, eu din asta am inteles ca se merge la plimbare, nu tare. Daca altii inteleg din asta ca mi s-a zis ca se merge tare si eu tot am venit...

 

 

 

In rest, imi cer scuze (pentru ca nu doare) daca am ofensat pe cineva caruia i-am dat vreo parere din umila mea "experienta" - care chiar daca e mai putina decat a multora, a fost suficient de elocventa pentru mine cat sa nu mai am si altele, cel putin deocamdata. M-am gandit ca le-ar putea fi utila si altora, nu mi-am dat seama ca i-am calcat pe orgoliu bombeu. Eu accept orice fel de sfat primesc de la altii daca e de bun simt dar corect, nu pot sa consider ca toata lumea e ca mine. Ma scuzati, nu am stiut cata experienta are "patitul" ca imi tineam gura tastatura...

 

astea sunt neindoielnic minusurile mersului in grup, cateodata iti iese, altadata, nu, cu cat grupul e mai mare cu atat iti iese mai putin

si, sincer, si eu procedam ca tine, daca mergi cu un grup de bun simt (ma refer doar la numar, adica sub 4), atunci, da, ai pretentia sa se stea dupa tine, la 15.. intra efectul Everest, mai ales ca erai noua si le stricai distractia

branza, asta e acum, castigam toti experienta.

cu ce nu sunt de accord sunt intepaturile fara rost care strica niste poduri, si din partea lui Beatrice, pe care o cred ca nu s-a referit specific la tine, si din cauza ta, care te-ai simtit vizata direct.

nicaieri in biblie sau in horoscop nu se specifica daca in viitor drumurile nu se vor atinge din nou.., la ce bun sa daramam podurile fara motiv?

 

Adica nu ai reusit sa tii pasul macar cu sei, care parca are 125cc? Nu iti contest stilul de a merge, din contra, apreciez ca ai mers in stilul care l-ai considerat 'safe' (desi, am inteles ca ai fortat un pic si ai cazut?) probabil a fost incompatibilitate din mai multe puncte de vedere... Parerea mea, gaseste-ti unul (sau una) cu care sa te intelegi si sa fie in stare sa se tina dupa tine si sa nu te preseze. Recomand turele mai lungi in weekend, cat de dimineata. Eu unul asa am invatat, dar singur.

...

... sau, mergi singura si ii astepti tu la locul de intalnire, si in felul asta ai toate avantajele

 

si schmutz, capacitatea cilindrica de multe ori e un inconvenient

daca-mi dai mie un doi jumate si tu te urci prima data in viata ta pe o busa, nu tii pasul nici tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...