Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

si schmutz, capacitatea cilindrica de multe ori e un inconvenient

daca-mi dai mie un doi jumate si tu te urci prima data in viata ta pe o busa, nu tii pasul nici tu

E foarte adevarat ce zici si tu. Eu am facut candva trecerea si in jos, de la 650 la 125cc si chiar ma descurcam mai bine, dar doar in oras. Ma gandeam totusi ca avea o oarecare experienta si ea si 125-ul e lenes rau la drum lung (sau oi fi eu prea gras pt 125cc?). Am zis si mai sus, era o intrebare nevinovata, fara sa cataloghez, chiar e de apreciat omul care isi stie limitele si NU risca inutil.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am tinut pasul, in sensul ca nu ma simt in siguranta sa fac slalom printre masini pe DN1 - depasesc cand consider ca am timp si nu fortez, mai ales cand e aglomerat. Ei au prins un avans considerabil fata de mine, si nu e vorba ca nu am mers cu viteza, doar ca era aglomerat si nu m-am bagat. Dar da, de atunci am mers in stilul meu, singura sau cu oameni care nu s-au plans de stilul meu/ au stat dupa mine si nu am mai avut nicio problema. Important e sa fii sincer cu tine, sa nu fortezi nota si sa te straduiesti sa evoluezi - dar nu in trafic aglomerat, unde ai toate sansele sa o mierlesti.

...

Mah, ei n-au de unde sa stie experienta ta recenta si "frica" si stresul care ti=l provoaca traficul greu..

si majoritatea de pe forum sa stii ca merg mai prost ca tine sau deloc, ei sunt tari in tastaturi si la a da sfaturi copiate de .. oriunde, d-aia si vezi..... mi-a luat unu fatza si mi-a pus frana la 2m de mine venind de la covasna.

problema e ca s-a intamplat si ca esti tenace.. si in fiecare zi esti ca sugativa si mai inveti cate ceva nou, asta e o latura de apreciat mult mai mult decat alergatul printer masini. ma faci sa-i urmaresc si eu o data sa vad cum se dau...

sfaturile celor care iti repeat sa te lasi e treaba ta ce faci cu ele, poate si tu dai uneori sfaturi care deranjeaza pe altii, eu, nu mai vorbesc, de fiecare data cand dau un sfat d-asta categoric ma suna mama ca nu stie de ce, dar ii vine sa rada tot timpul..

incearca sa le demonstrezi celor care tu crezi ca te jignesc, ca gresesc. si e un singur mod de a o face..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu mergi tare, tu mergi civilizat :) Facem contest gratis cu renaultu :D

A, ai editat postul, sau citesc eu lent. Pai eu vs dci, gratis? Ma bag. Merg in urma ta si te depasesc la intrare in poiana? :)

Dar nu acuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte adevarat ce zici si tu. Eu am facut candva trecerea si in jos, de la 650 la 125cc si chiar ma descurcam mai bine, dar doar in oras. Ma gandeam totusi ca avea o oarecare experienta si ea si 125-ul e lenes rau la drum lung (sau oi fi eu prea gras pt 125cc?). Am zis si mai sus, era o intrebare nevinovata, fara sa cataloghez, chiar e de apreciat omul care isi stie limitele si risca inutil.

iritarea aici e maxima si nu stii cum surprinzi o cazatura o data de la o frumte de aici in barbia ta..

tu stii ce aprige-s fetele pe 2 roti?

jeezus.. eu doar te-am ajutat asa mai elegant..

 

- schmutz?

- da, buna, cine esti,

"bang!!!"

 

si ti-ai luat-o

 

A, ai editat postul, sau citesc eu lent. Pai eu vs dci, gratis? Ma bag. Merg in urma ta si te depasesc la intrare in poiana? :)

Dar nu acuma.

io zic sa fii atent la depasire..., eu nu m-as juca, pana nu teci de el inseamna ca l-ai deposit DOAR theoretic, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mor daca am inteles ce ai vrut sa zici in ultimul post...


Ca ziceai de sfaturi...e bine sa si treci prin 'filtru', vorba aia pe net posteaza toti (cu buni si cu rele). Noi chiar daca ne-am mai contrat, eu consider ca mai avut cate ceva de invatat de la tine (si nu numai).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ niste erori de abordare in toata discutia asta:

 

Cand se iese la plimbari cu incepatori, niciodata vreodata, cel mai melc nu este lasat singur.

Daca mai vrei sa-l si ajuti sa-si imbunatateasca mersul, un motociclist experimentat si care are rabdare (e esentiala) va merge si in fata incepatorilor dar si in spatele lor ca sa observe erorile si sa le discute la primul popas.

Viteza X nu este ceva batut in cuie iar daca vreodata ai mers 3 km cu viteza X nu are nici o legatura cu ritmul impus la mersul intr-un grup pe care nu-l cunosti inca.

Grupurile mari intotdeauna, fara exceptie, se sparg in grupe mai mici in care se merge in acelasi ritm. Incepatorii vor ramane ultimi dar niciodata nu vor fi lasati singuri.

 

Si ultima, dar cea mai importanta - baieti, nu mai lasati fetele sa va dea ordine :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mor daca am inteles ce ai vrut sa zici in ultimul post...

 

Ca ziceai de sfaturi...e bine sa si treci prin 'filtru', vorba aia pe net posteaza toti (cu buni si cu rele). Noi chiar daca ne-am mai contrat, eu consider ca mai avut cate ceva de invatat de la tine (si nu numai).

am zis sa ai grija cum le spui ca fetele astea interpreteaza, te cheama la o cafea si ti-o iei..

ai luat vreodata un cap uin gura de la vreo fata?

eu am puat o palma peste ureche. imi tiuie si acuma... nu te juca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis sa ai grija cum le spui ca fetele astea interpreteaza, te cheama la o cafea si ti-o iei..

ai luat vreodata un cap uin gura de la vreo fata?

eu am puat o palma peste ureche. imi tiuie si acuma... nu te juca..

Mi-am luat si eu capace, nu esti barbat daca nu iei un capac, chestia e sa nu o dai in balarii si sa raspunzi la fel, e josnic. Iar legat de cafea... nici gand, sunt cu zgarda deaia de bipaie pe ecran, intreaba-l pe geo si astia din buc, nu m-a lasat nici acolo sa merg neinsotit :alcy: gata, am terminat-o cu offtopicul, ca am iesit din discutiile legate de trafic de ceva vreme... Numai stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea sunt neindoielnic minusurile mersului in grup, cateodata iti iese, altadata, nu, cu cat grupul e mai mare cu atat iti iese mai putin

si, sincer, si eu procedam ca tine, daca mergi cu un grup de bun simt (ma refer doar la numar, adica sub 4), atunci, da, ai pretentia sa se stea dupa tine, la 15.. intra efectul Everest, mai ales ca erai noua si le stricai distractia

 

Ca sa respectam adevarul istoric, eram cam 6-7 motoare in total, nu 15 (nu mai stiu de unde a iesit cifra asta).

 

incearca sa le demonstrezi celor care tu crezi ca te jignesc, ca gresesc. si e un singur mod de a o face..

 

Nu incerc sa demonstrez nimic, nu mi-am luat motocicleta ca sa impresionez/demonstrez ceva. Nu sunt la concurenta cu nimeni, de asta nu sunt de acord nici cu parerile gen "ai cazut, esti varza, trebuie sa te lasi". Ok, poate nu era strict pentru mine dar oricum nu sunt de acord cu abordarea asta, mi se pare cam radicala - fiecare invata in ritmul lui, poate unii au niste circumstante nefavorabile despre care nu se stie, e prea usor de judecat si de dat in cap... Cunosc cativa motociclisti cu multa experienta si niciunul nu mi-a zis sa ma las. Dar toti mi-au spus ce as putea sa fac ca sa fie bine (si sa nu fie rau :D ). Ma bucur ca i-am ascultat...

 

Nu vreau sa ard niciun pod, pentru mine o divergenta de opinii nu constituie un impediment in a mai vorbi cu un om - depinde si de maturitatea lui in abordarea problemei, e alegerea lui daca vrea sa isi ia jucariile si sa plece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu ai reusit sa tii pasul macar cu sei, care parca are 125cc? Nu iti contest stilul de a merge, din contra, apreciez ca ai mers in stilul care l-ai considerat 'safe' (desi, am inteles ca ai fortat un pic si ai cazut?) probabil a fost incompatibilitate din mai multe puncte de vedere...

 

PS: in rest, nu pune la suflet toate scartaielile auzite pe aici. Dar sa fii realista tot timpul. Daca vezi ca nu merge treaba, lasa-te de mers pe strada si incearca endureala. Eu unul recunosc ca in momentul asta nu am mentalitatea chiar ok pt. mers pe strada, chiar daca am un oarecare skill si ceva experienta, dar am incercat sa reduc cat am putut iesirile anul asta...

Nu Schmutz.... Nici cu mizeria aia de 125 nu a putut tine pasu'...

Nu a fortat nimic, mergea pe banda a doua in spatele unei masini la vreo 5m gen si era un caine deja mort in mijlocul strazii. Masina l-a luat intre roti, ea se uita dupa stele nu l-a vazut la timp, si s-a infipt in frana fata culminand cu o rasturnare pe banda a doua pe contrasens si cu mine ocolind-o aproape pe banda 1 de pe contrasens, ca sa nu dau peste ea. Deci sa te imprastii pe ditai DN-ul atat de stupid nu credeam ca o sa vad. Asta ca sa nu existe indoieli... Fata, zi ca nu-i asa, ca vad ca esti Gica Contra.

 

Cat despre amenintari, daca @Beatrice se cobora la nivelul meu de incepatoare si citea ce i-am scris ar fi vazut ca nu era vorba de niciun fel de amenintare, doar de o invitatie de bun simt sa ne vedem fiecare de treaba cata vreme suntem in "tabere" diferite si nu putem ajunge la un numitor comun...

Nu ma mai obosesc sa iti scriu ca ti-am zis stilul de mers, ca mergem mai tare decat limita legala, ca tre' sa ajungem la ora fixa inapoi in Bucuresti...

Vezi sa nu ti se goleasca sacul cu noroc pana sa se umple cel cu experienta, dar oricum te descurci tu ca vad ca esti insistenta si cred ca iti si place postura de victima.

 

 

cu ce nu sunt de accord sunt intepaturile fara rost care strica niste poduri, si din partea lui Beatrice, pe care o cred ca nu s-a referit specific la tine, si din cauza ta, care te-ai simtit vizata direct.

Fix asta ziceam, ca nu m-am referit la ea, dar s-a simtit aiurea... Si nu suport amenintarile, fie ele si mascate, sau "recomandarile" de genu' alora de mai sus.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ton denigrant.

 

Asta am observat si eu. Nu mai argumentez nimic. Am mers cu oameni cu mult mai bazati in motociclism decat Beatrice si nici macar unul nu mi-a vorbit asa. N-am spart seminte pe bordura impreuna ca sa ne luam cu "fata". Discutia din partea mea se termina aici.

 

s-a infipt in frana fata culminand cu o rasturnare pe banda a doua pe contrasens si cu mine ocolind-o aproape pe banda 1 de pe contrasens, ca sa nu dau peste ea.

 

Dar ca sa respectam adevarul, eu am ramas pe banda mea cand am picat, nu am intrat pe contrasens. Nu ca ar mai avea vreo relevanta.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ti mai place sa te simti jignita... :))

Daca ai vazut ca ai ramas pe banda ta cum ai vazut si cainele pe ditai DN-ul, e clar...

 

Si una alta, de unde stii pyssy cat de bazata sunt eu in motociclism sau nu? Tu neavand nici o treaba cu asta? :)

Asa-mi plac gagicile astea care vorbesc mult si prost si isi dau cu parerea despre orice (cuvant urat) pe lumea asta...

 

Hai sa continuam pe PM daca vrei, ca n-are rost sa mai scriem pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma abtin sa iti dau cateva nume de oameni cu care am mai mers si care s-au purtat frumos cu mine, nu m-au luat de sus si jignitor ca tine. Nu ar fi in avantajul tau.

 

Nu continui nimic, nu am ce. Cum am zis, discutia mea se termina aici. O seara faina sa ai. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am raspuns pe PM pyssy, poate cu ocazia asta nu-ti mai pui fustele-n cap pe forum.

Vorba aia: "nu, nu, aici in fata clasei, sa vada toata lumea".

 

Simte-te libera sa imi dai numele alea pe PM sa ma umilesti si pe mine putin. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Pe mine nu ma intereseaza in mod neaparat modul in care a cazut. Au cazut si altii din motive si mai stupide si probabil ca si eu am fost si mai stupid cand am cazut, de fiecare data usor, insa la maxim juma de ora de cand m-am suit pe noile motoare (primele 2). Si eu eram probabil speriat ca nu sunt facut pt. asta, insa mi-am revenit repede si orice incidente am avut, am evitat eu in primul rand un deznodamant nasol.

 

@freya: ziceai de sacrificii... probabil multi dintre noi am facut sacrificii pt. sportul asta (sau modul de a trai pt altii) si nu ma refer numai la astea materiale. Eu unul nu cred ca tu nu esti facuta pt. asta, dar ca oriunde, trebuie exercitiu. Multi dintre noi am fost crispati la inceput, nu e o rusine asta. Cauta drumuri cat mai libere, fara nationale, doar judetene bune. Si ia-le usor la pas, de preferat cu cineva si o sa incepi sa iei si curbele din ce in ce mai inclinata si viteza mai mare. Totul e sa nu bruschezi si sa iei pas cu pas. Poate ca majoritatea le stii, degeaba le zic eu acum, insa imi aduc aminte ca eu si dupa primul an eram cam praf. Nici acum nu cine stie ce rossi, dar mie mi-a placut sa ies la plimbare, nu sa ma dau, de preferat eu + 1, cu stil asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine spune ca trebuie sa alegi? PowerTape pe buze amandurora!!! Sau pe degete, le place sa se dea in spectacol cu orice mijloace...

Ma, mie nu-mi place sa ma dau in spectacol, doar nu sufar muierile care se baga in seama si se vaita de-a-pulea.

 

E foarte obraznica si tare-n gura fata asta inca de anu' trecut cand a facut topicul ala penibil cu statul. Statul pasager, gen.

O alta pasagera ii spune cum sa stea si ii da sfaturi si ea o ia la misto si ii vorbeste de sus: /index.php?/topic/680940-calatorii-lungi-pe-o-sport-touring-ca-pasager/?p=3182157.

 

Hai sa fim seriosi... Ca ea habar nu are sa mearga pe moto dar in schimb se baga in seama in speranta ca se lipeste si ea pasager de vreunul.

 

Macar s-o ia careva la o tura, ca acum poate stie sa stea. Pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Am citit si eu ce s-a scris. Eu eram la Ploiesti cand ai cazut, nu stiu cum, dar e mai putin imporant acum, bine ca n-a fost mai rau.

 

 

Pe DN, nu era mare aglomeratie, noi mergeam cu 90-100 constant pe prima banda, cand primeam flash-uri o lasam si la 75, nu am depasit la limita sau pe contrasens, sau alte ''nebunii'' care le-ai scris tu mai sus. Pe PM ti-am zis ca o sa mergem cu 90-100, tu ai spus ca nu mergi mai tare de 90-120, dar nu am vazut ca ai mers nici cu 90. Am motor de 125, nu stiu ce 120 kmh zici...

 

Noi nu aveam de unde sa stim ca tu ai mai cazut de 2 ori si ca mergi cu frica, tu trebuia sa nu te bagi la o tura in care erau jumatate din totalul kilometrilor numai curbe.

 

Ziceai ca aveam fete de suparati ca ne stricai plimbarea, te-au intrebat mai multi daca vrei sa mearga cineva cu tine. Daca ziceai da, mergea cineva, fara alte discutii. Nu lua postul meu in nume de rau, am scris ce am simtit nevoia sa precizez.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma fetelor, dupa ce sunteti putine, va mai scoateti si ochii.

 

Revenind la discutie, ideal e ca intr-un grup sa se mearga in ritmul celui mai incet. Defapt intr-un grup de 15 motoare e indicat sa se mearg cu maxim, MAXIM 110 pe DN daca drumul o permitie. Deasemenea e indicat sa se mearga in coloana aranjata nu in gloata cotropitoare. Cei ce nu suporta mersul incet se pot detasa fara a pune in pericol restul coloanei prin viteza de deplasare. Asa toata lumea ramane prietena.

 

Asa ca hai dati mana si impacati-va. Sau mai bine, pupati-va :D :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...