Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Pai toate 3 imi dau de gandit... plus faza de dimineata cand cretinoidul se uita fix la mine si imi taie calea. M-a trecut un fior cand am realizat ca pe mopedistul prezentat ca vitezist de catre soferul care l-a accidentat il cunosteam, purtasem candva o discutie cu el si chiar il admiram ca la aproape 60 de ani inca iubea motociclismul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am patit-o si eu exact cum zici tu... a iesit de pe o straduta, din dreapta mea, s-a oprit, s-a uitat la mine... si a continuat miscarea. L-am evitat, dar tot l-am injurat.

 

Joia trecuta, bulevardul gol... eu primul, in spatele meu o masina. Unul cu un Passat oprit pe prima banda, ia de volan stanga si da sa intoarca, foarte usor. Am luat mana din gaz, s-a oprit o secunda, am zis ca m-a vazut... nu, a continuat sa intoarca, blocat ambele roti, umed pe jos si rece, am lasat franele si l-am evitat brusc pe dreapta, prin spate. M-am intors dupa el si omul zici ca era drogat (poate chiar era)... ba ca nu m-a vazut, ca era doar o masina, ba ca aveam eu viteza... cu 250-ul, sigur aveam 200 km/h. Aveam cam 70 km/h de fapt. Si oricum faptul ca aveam eu 70 (ceea ce nu e tocmai viteza luminii) nu insemna ca el nu trebuia sa se asigure... si tot el suparat, ca de ce il injur. Noroc ca i-a venit un prieten in ajutor, mai impaciuitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca i-a venit un prieten in ajutor, mai impaciuitor.

Zi mersi ca nu ti-ai luat-o pe neveu si omul a intervenit cu ganduri pasnice :crack: Eu eram si cu grija maimutei cu masina rosie de langa, ca deh, giratoriile nu sunt facute pt. 'ai nostri' si trebuie atentie sporita si acolo... Nu sunt frate oameni... uite si tu hal de declaratie dupa ce a omorat un om. ASTIA NU GANDESC!

 

http://www.reporterntv.ro/stire/accident-grav-la-iesirea-din-valul-lui-traian-un-barbat-pe-un-moped-a-fost-spulberat-de-o-masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu exact cum zici tu... a iesit de pe o straduta, din dreapta mea, s-a oprit, s-a uitat la mine... si a continuat miscarea. L-am evitat, dar tot l-am injurat.

 

Joia trecuta, bulevardul gol... eu primul, in spatele meu o masina. Unul cu un Passat oprit pe prima banda, ia de volan stanga si da sa intoarca, foarte usor. Am luat mana din gaz, s-a oprit o secunda, am zis ca m-a vazut... nu, a continuat sa intoarca, blocat ambele roti, umed pe jos si rece, am lasat franele si l-am evitat brusc pe dreapta, prin spate. M-am intors dupa el si omul zici ca era drogat (poate chiar era)... ba ca nu m-a vazut, ca era doar o masina, ba ca aveam eu viteza... cu 250-ul, sigur aveam 200 km/h. Aveam cam 70 km/h de fapt. Si oricum faptul ca aveam eu 70 (ceea ce nu e tocmai viteza luminii) nu insemna ca el nu trebuia sa se asigure... si tot el suparat, ca de ce il injur. Noroc ca i-a venit un prieten in ajutor, mai impaciuitor.

Pentru mine aveai viteza luminii (la un moment dat o sa-ti dai seama ca asa e) dar bineinteles ca prin asta nu zic ca ai fi vinovat

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine aveai viteza luminii

Depinde de situatie. In C-ta de exemplu sunt multe sectoare de drum unde 70 e viteza f mare, iar in alea pe unde e loc de un 70, ai loc sa degajezi in caz ca vrei sa mergi cu viteza regulamentara. Dar in bucale, sunt multe drumuri, unde daca nu mergi cu viteza traficului, nu prea ai unde sa te dai la o parte si risti mai multe mergand ca melcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect asa procedez si eu ma incadrez in trafic dar atunci si soferii sunt ceva mai atenti, dar pe udatura se merge mai incet ca si traficul e mai mare.In afara localitatilor la linie dreapta nu mi-e frica de udatura, dar am luat pre multe trante in tinerete ca sa ma mai risc sa am viteza mare atunci cand creste probabilitatea sa fac o manevra brusca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma adaptez la trafic de obicei, in seara aia era gol... eu plecasem primul de la semafor si mergeam in acelasi ritm cu masinile din spatele meu, bulevard cu 2 benzi, drept. Aveam prima masina la 10m in spate, nu eram eu "reisarul de bulivard" :) Cand e liber, asa se merge acolo, chiar si mai tare...

Nu era ud, ud, dar fiind cald ziua si seara frig, se formase umezeala... nu vizibila, dar suficienta sa alunece cauciucurile care oricum erau cam reci.

In celalalt caz, cand a iesit din drepta si s-a uitat la mine fara sa-i pese, aveam cam 40 si era zi... e importanta si viteza cu care mergem, dar sa fim seriosi, ca nu vorbesc de viteze si acceleratii fenomenale. Era suficient sa se uite in oglinda, cred ca sunt suficient de vizibil cu un far si 2 pozitii galbene pe laterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu estivizibil sau nu conteaza. Nu mai cred in vizibilitate de cand am facut poc cu un Guzzi alb cu multiple faruri. Poza e dupa poc, mobra din fundal.

post-46304-0-30366700-1413229637_thumb.jpg

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 3 zile mi-a iesit un baiat direct de pe trotuar (era pieton), pe banda a 3-a (unde ma aflam mergand cu vreo 70-80km/h) . Eram pe Splaiul Unirii (mergeam spre Eroilor de la Izvor). A iesit direct in strada! Dupa ce m-am ridicat pe roata din fata, franand la timp sa nu-l fac afis, el mi-a ridicat doar mana ranjind, gen "scuze frate". M-am uitat cateva secunde la ochii lui, erau dilatati tare. No further comments...

Editat de mikehit47
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu estivizibil sau nu conteaza. Nu mai cred in vizibilitate de cand am facut poc cu un Guzzi alb cu multiple faruri. Poza e dupa poc, mobra din fundal.

Cred ca nu contam... suntem prea mici, ei sunt mari, li se rupe.

 

Acum vreo 3 zile mi-a iesit un baiat direct de pe trotuar (era pieton), pe banda a 3-a (unde ma aflam mergand cu vreo 70-80km/h) . Eram pe Splaiul Unirii (mergeam spre Eroilor de la Izvor). A iesit direct in strada! Dupa ce m-am ridicat pe roata din fata, franand la timp sa nu-l fac afis, el mi-a ridicat doar mana ranjind, gen "scuze frate". M-am uitat cateva secunde la ochii lui, erau dilatati tare. No further comments...

Pai nu trebuie sa te mire... sunt o gramada de drogati si la volan, mai ales printre taximetristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 accidente ieri:

Se mai merita oare pe 2 roti?

Clar merita ! Ma plimbam ieri prin niste peisaje de toamna si chiar ma gandeam la un moment dat in casca cat de naspa ar fi fara mobra :)

 

Cred ca nu contam... suntem prea mici, ei sunt mari, li se rupe.

Ia o mobra mai mare. Macar sa le dai dauna calumea daca e ceva, doamne feri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar merita ! Ma plimbam ieri prin niste peisaje de toamna si chiar ma gandeam la un moment dat in casca cat de naspa ar fi fara mobra :)

 

Ia o mobra mai mare. Macar sa le dai dauna calumea daca e ceva, doamne feri :D

 

Si eu zic ca merita... cu toti nervii, cand iesi pe undeva si prinzi un drum frumos, merita si duba care a accelerat cand o depaseai, si boul care ti-a taiat fata, si ala care ti-a franat intentionat in fata...

 

Asta e telul meu pt la anu', un ceva mai mare (chopper/cruiser clar). Sa vad ce bani o sa am si daca/cu cat o sa o vand pe asta mica. Bine, nu ca sa le dau lor dauna... ci ca sa am si eu cu ce sa fac o depasire calumea. Daca nu se vinde, mai stau un sezon cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar merita ! Ma plimbam ieri prin niste peisaje de toamna si chiar ma gandeam la un moment dat in casca cat de naspa ar fi fara mobra

La mine e discutabil... as vrea sa o vand, dar nu ma lasa sufletul, intradevar e urat rau. As vrea sa le tin, dar imi dardaie chilotii :crack: In schimb, ai dreptate...peisajele de toamna, cu soarele care bate lejer, nu iti e cald, nu iti e frig, motorul merge numa' bine, la cat de boem e peisajul ma gandesc ca intr-o zi din asta o sa mor :alcy: Problema ar fi ca vreau sa o tai de aici in urmatorii ani si as vrea sa plec intreg, iar aici nu prea iti garanteaza nimeni siguranta. Iar acolo...well...cresc un pic sansele si probabil voi lua un pick-up si un enduro :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are cineva un bunic (la vreo 60 de ani) care s-a plans ca un motociclist negru si rau i-a rupt oglinda de la masina (Logan) in intersectie il rog sa ma contacteze. Eu sunt autorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar patanie, ca nu a patit nimeni nimic, dar intamplarea mi-a atras atentia.

 

Dama la 40 de ani, in asa ceva: xg_640.jpg (Jeep Wrangler Unlimited Sahara Black), incearca sa iasa dintr-o parcare de bloc. In dreapta 2 locuri libere, in stanga cam 6-7, in spate in jur de 6m. I-au trebuit 3 (trei) minute - dadea in fata si in spate cate un metru, uneori abia vira putin.

M-am cutremurat gandindu-ma ca tanti circula pe acelasi drum cu mine.

Editat de BlackSeraph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar patanie, ca nu a patit nimeni nimic, dar intamplarea mi-a atras atentia.

 

Dama la 40 de ani, in asa ceva: xg_640.jpg (Jeep Wrangler Unlimited Sahara Black), incearca sa iasa dintr-o parcare de bloc. In dreapta 2 locuri libere, in stanga cam 6-7, in spate in jur de 6m. I-au trebuit 3 (trei) minute - dadea in fata si in spate cate un metru, uneori abia vira putin.

M-am cutremurat gandindu-ma ca tanti circula pe acelasi drum cu mine.

Poate era stricat servo-ul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, imi imaginez ca are sanse sa iasa direct in fata tramvaiului de pe straduta :))

 

Din viitoarele declaratii:

 

"Tramvaiul a iesit brusc de nicaieri! M-am asigurat stanga-dreapta si iarasi stanga si a intrat in mine. Avea viteza. 200+"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...