Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

eu m-am obisnuit ca la unul din cinci giratorii sa nu-mi dea un grabit prioritate, sau sa opreasca cand eu sunt deja oprit in mijlocul sensului si ma uit dojenitor la el...

Apropo, te vazui ieri intr-un giratoriu pe la CET, aprinde farul! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La asta ma uitam si eu :crack: plus felul mult prea calm (sau crispat) de a schimba vitezele/tras de gaz. Lasa ca e bine asa insa incearca sa tii viteza traficului dar sa iti si lasi un pic loc de manevre de siguranta.

 

In alta ordine de idei, sa nu ii iubesti pe astia care te depasesc si iti pun frana in fata? Drept e ca eram cam adormit si lasasem un pic de loc, dar a cam intrat fortat pe principiul prioritatea celui mare. Era sa ma lipesc astfel de o duba. noroc ca modul de franare "fred flinstone" adaugat franarii obisnuite s-a dovedit eficient. :crack: Ieri mi-a intors in fata un micut cocalar cu o femeie urata, dar m-am abtinut si de data asta. Ah...ce frumos e mersul prin oras...

...cu noul scuter????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cu noul scuter????

Da, mai dureaza un pic pana sa ne cunoastem mai bine... kawa-ul nu il scot decat la drum lung, nu are rost sa ne chinuim in oras unul pe altul. Ma rog, astea de mai sus sunt faze obisnuite pe la noi, unde respect fata de colegii de trafic nu exista decat rar. Era sa o patesc mai rau cu alte ocazii, am zis ca ma las (de N ori) si iar am ajuns sa am 3 troace. Eh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, astea de mai sus sunt faze obisnuite pe la noi, unde respect fata de colegii de trafic nu exista decat rar. Era sa o patesc mai rau cu alte ocazii, am zis ca ma las (de N ori) si iar am ajuns sa am 3 troace. Eh...

da,e o "practica"obisnuita in Rom,din pacate,stai linistit,de vreo 16 ani nici eu nu le mai consider patanii....ci pur si simplu trafic de oras,cu "N ori"....sunt si eu...si tot cu trei troace....te-nteleg perfect...cand da boala-n om nu se mai vindeca :crack:!poate ne arati si noua....(nu aia bre!) scuterul!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi si da, incerc sa ma adaptez vitezei din trafic, dar in momentul de fata nu pot sa zic ca ma simt foarte confortabil la peste 70.

Inca lucrez la schimbatul lin al vitezelor ...

Legat de schimbarea lina a vitezelor, imi permit sa-ti dau un sfat.

Am observat, in cel de-al doilea clip pe care l-ai postat, ca strangi maneta de ambreiaj cu toata mana. Multi incepatori fac acest lucru si pierd controlul fin al ambreiajului la eliberarea manetei, rezultand bruscarea utilajului. Sfatul meu e sa incerci sa folosesti maneta cu trei degete, degetul mic sa fie in contact permanent cu mansonul. Acest punct de sprijin aparent neinsemnat iti va conferi un control surprinzator de bun asupra ambreiajului.

Succes si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de schimbarea lina a vitezelor, imi permit sa-ti dau un sfat.

Am observat, in cel de-al doilea clip pe care l-ai postat, ca strangi maneta de ambreiaj cu toata mana. Multi incepatori fac acest lucru si pierd controlul fin al ambreiajului la eliberarea manetei, rezultand bruscarea utilajului. Sfatul meu e sa incerci sa folosesti maneta cu trei degete, degetul mic sa fie in contact permanent cu mansonul. Acest punct de sprijin aparent neinsemnat iti va conferi un control surprinzator de bun asupra ambreiajului.

Succes si drumuri bune.

Asta al meu nici nu pot sa strang cu 3 degete.

La acceleratie insa ma ajuta pe mine cel putin daca tin cat un deget pe maneta de frana.

Depinde de pilot si de motocicleta, nu cred ca exista o tehnica universala.

» Post actualizat in 04 Sep 2014 11:07

Pe zi ce trece incep sa cred ca scoala a fost inutila.

Sunt destul de sigur ca nu a fost inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa cum zice pasquinel faceam si eu la inceput. Ambreiajul cu toata mana si exact aia se intampla. Dupa ce am inceput sa il folosesc cu 2 degete imi e mult mai fin controlul asupra lui, la fel cum e si la frana. Si ca sa fie totul complet, am invatat sa accelerez, ce-i drept nu foarte puternic, dar cat sa imi fie util, doar rotind un pic mana, ca sa nu trebuiasca sa indoi incheietura. Poate ai putea sa incerci sa exersezi astea cand ai timp/chef.

 

De asemenea, nu iti face griji. La inceput eram c*c*t pe mine in fiecare zi cand mergeam cu motorul. Ce m-a ajutat enorm de mult a fost sa merg la circuit sa invat mobra. Holy crap si ce diferenta e acum.

Editat de Kinkey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata, in intersectie la Razoare, doua "near misses" la distanta de 10 secunde.

Venind pe Dr. Taberei, stau la rosu (primul la semafor), se pune verde pt mine, rosu pt aia care veneau din stanga dinspre Iuliu Maniu, plec putin mai tare ca sa o iau inaintea coloanei si noroc ca ma uit in stanga cu coltul ochiului... un "Garcea" de la locala, cu telefonul la ureche, trece cu loganul mcv din dotare pe rosu, pe langa cei care oprisera, direct prin fata mea... am oprit cam la limita, injuraturi, carne multa, pe el il durea in poponeata, a oprit unde lucreaza aia la metrou, la poarta... Nici nu apuc sa termin injuraturile catre boul asta, ca ma trezesc cu o "domnita" cu un renault break ca se urca pe mine din stanga si imi da cu oglinda peste ghidon (i-am sters nitel si usa cu genunchiera). Eu circuland pe centrul benzii, in spatele altor masini (dupa ce am oprit sa nu intru in garcea, m-au depasit cei din spate), in ritmul coloanei, tot ea cu gura mare ca de ce nu ma uit...


» Post actualizat in 09 Sep 2014 16:41

Noroc ca ziua s-a terminat... la intoarcerea de la munca, imediat dupa Afi imi trage unul cu un logan brusc de volan in fata. Cam 50 km/h, frana brusc.... frana si el 10m mai incolo, ca oprea coloana la semafor... ma duc langa el sa-l iau la zor, cica... m-am uitat in oglinda, te-am vazut, si ce daca ai franat, aveai loc in dreapta (adica intre el si bordura). F&%$^#@$ m$%#ii m@#ii...

Si merg pe centrul benzii, uneori chiar mai spre banda cealalta, special ca sa nu zica ca "are loc" langa mine...

Ma las de motociclism... pe ziua de azi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa cum zice pasquinel faceam si eu la inceput. Ambreiajul cu toata mana si exact aia se intampla. Dupa ce am inceput sa il folosesc cu 2 degete imi e mult mai fin controlul asupra lui, la fel cum e si la frana.

 

Depinde de rider, nu cred ca e neaparat gresit nici cu toata mana. Eu am ambreiajul destul de tare si nu prea merge cu 2 degete, mai ales la "forta" mea... frana cu 2 degete da. Te inveti sa il dozezi cum trebe... daca trebe. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma las de motociclism... pe ziua de azi :P

Sunt asa zile..

Si eu Luni am avut 2 momente neplacute pe o bucata de 500m din str. Dreptatii in Bucuresti. Primul o masina care dadea flashuri si s-a bagat in depasirea fortat. Eu aveam 50 la ora, suficient pentru strada asta. Si un pic mai departe unu cu un Logan de la o firma de paza voia sa face stanga si a pus masina in miscare cand am ajuns aproape de el. Am claxonat, incetinit, el a oprit, am mers mai departe, iar isi a pus masina in miscare, iar am claxonat... El injura in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt riscurile "meseriei", dar ma enerveaza rau nesimtirea si tupeul... inteleg ca greseste omul, dar macar sa realizeze si sa-si ceara scuze. Am inceput sa ma minunez cand trece cate o zi fara un mic incident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am un disconfort cand vad ca face cineva stanga in fata mea si nu sta pe loc, lasa sa curge masina incet in fata / spre mine. El s-o fi gandit ca am loc, chiar daca intre el un pic pe contrasens, ce intradevar asa e, dar unde am garantie ca m-a vazut, eu nu stiu sa diferentiez intre cele 2 situatii.

Si m-am mai sensibilizat si eu un pic dupa de am intrat intr-o masina care a facut o manevra neprevibila pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mereu am un disconfort cand vad ca face cineva stanga in fata mea si nu sta pe loc, lasa sa curge masina incet in fata / spre mine. El s-o fi gandit ca am loc, chiar daca intre el un pic pe contrasens, ce intradevar asa e, dar unde am garantie ca m-a vazut, eu nu stiu sa diferentiez intre cele 2 situatii.


Si m-am mai sensibilizat si eu un pic dupa de am intrat intr-o masina care a facut o manevra neprevibila pentru mine.


- Nu ai aceasta garantie dar...cand observi situatii de genul...posibil sa faca stanga, vine din fata cu semnal stanga, vine din dreapta cu semnal stanga sau chiar dreapta, vine din stanga cu semnal stanga, te apropii de o intersectie si e trafic din fata e bine sa aprinzi faza mare odata cu micsorarea vitezei pentru a putea frana de cumva se baga cornutul. Apoi cu ochii pe ei, cand ajungi aproape de ei si esti sigur ca totul e ok treci pe faza mica. Dar atentie, am zis faza mare (bineinteles ziua) nu flash, caci atunci obtii efectul contrar !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza lunga nu folosesc, am mers si o vreme buna fara claxon... Eu cautam eye contact. Dar si asta nu e garantie 100%, odata mi-a iesit o dacie dintr-o benzinarie in fata mea, si tipul avea privirea fixata pe mine.

Daca incetinezi si omul te grabeste, te injura. Pot sa traiesc cu asta foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Faza lunga nu folosesc, am mers si o vreme buna fara claxon... Eu cautam eye contact. Dar si asta nu e garantie 100%, odata mi-a iesit o dacie dintr-o benzinarie in fata mea, si tipul avea privirea fixata pe mine.

Daca incetinezi si omul te grabeste, te injura. Pot sa traiesc cu asta foarte bine.

Nu stiu ce sa zic de altii...

a - faza lunga e Always ON. Probabil deranjez, DAR sunt vizibil.

b - da, incetinesc. si claxonez.. si mai ridic o mana gen "STOP stai acolo".. imi asum o injuratura ..

c - multumesc celor care imi fac loc la stop. LA toti. ( Azi mi-a facut loc chiar Politia, MAI34445 ..)

d - ..fara claxon..? Really ? Ce faceai, strigai mai tare ? :-)

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, strangeam de buci mai tare. Acuma merge.

La mine e cam asa, nu patesc nimic jumatate de an, si apoi intr-o saptamana sau chiar o zi dau de lucruri neaspteptate. Poate trebuie sa fiu atentionat periodic ca sa raman atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O foarte frumoasă pată de ulei la Academia Militară în vârful pantei (intersecția cu Panduri) în dreptul benzii 3 (de pe care se face stânga în general dar mai sunt unii care fac și dreapta). Am intrat încet că nu prea poți veni tare dar nu a fost suficient de încet. Fără pagube iremediabile (de spălat pantalonii, de ulei nu de c...at). Am avut noroc.

Probabil că a fost un accident acolo pentru că nu-mi explic de unde uleiul la intersecția traselor și nu au semnalizat (au curățat doar de resturi). În Germania pun granule absorbante și semnalizează cu indicatoare temporare dar nu suntem în Germania. Mama lor...

Editat de kentauros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza lunga de atentionare aproape de intersectii, benzinarii, etc. unde prevezi ,,nervozitate'' ca si cum ai tipa STAI ! Ajungi aproape in dreptul lor iei faza inainte de a trece de ei, ca si cum ai spune: Pentru voi a fost, da ! Acum va puteti baga dupa ce trec ! Repet asta pentru a intelege ca la mine funtioneaza foarte bine si doresc sa functioneze la fel de bine si la voi, caci astfel le formam niste reflexe bune, folositoare noua, impreuna, in timp. Ati auzit de Pavlov si cainii lui...reflxul conditionat Reusim asta vorbind doar pe aceasi limba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un domn la inceput de varsta a 3a a binevoit azi sa mearga inainte, de pe banda de stanga, urcandu-se peste mine. M-am obisnuit ca sunt invizibil, l-am vazut la timp (cu ochii pe rotile lui, sa vad daca vireaza), dar tot am tras o frana serioasa, fiind aproape paralel cu el... opresc la urmatorul semafor, il intreb ce face, el cica... da' m-am uitat in oglinda. Si n-ai vazut nimic interesant, asa e? Cand i-am zis ca ii rup oglinzile, daca tot nu le foloseste, a inchis geamul disperat... de parca conta cu ceva :))

p.s: nu, nu a ramas fara oglinzi, m-am oprit la a-l panica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg aproape exclusiv afara (daca Ploiesti-Bucuresti) se poate chema "afara"), zilnic...

in general nu fac timpenii mari si merg relativ linistit...

ieri, la intoarcere era sa ma sui pe un nene cu o Octavia :rusinica: ...

in Otopeni la o trecere de pietoni la care sunt in general atent se pare ca eram cu gindul la zamfirica si cu mina in acceleratie...

vad stopurile aprinse la masina din fata dar imi zic "mda, iar pun astia frina aiurea"... nu era aiurea, se traversa strada de catre niste cetateni/cetatene si vederea trecerii era blocata de niste dube care oprisera la trecere...

infig mina in frina, incepe vaca sa valseze, se ridica de spate dar ma opresc la cam o juma' de metru de Octavia (ceva numar cu DEA) ... cred ca nu stie cit de aproape a fost de service :)...

acu din 2 una: ori sunt eu un maestru motociclist ori un dobitoc sinistru neatent la trafic...

si acum ma intreb cum de n-am cazut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...