Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Si pentru a schimba putin registrul, din categoria "mai exista si oameni printre noi": ieri la prima ora eram in Cheajna pe motor si asteptam un coleg, care intarzia. Am deschis codita si am scos telefonul sa il sun, si chiar in timp ce cautam in agenda a oprit langa mine un Audi negru cu numar "B xx UBU", un tanar care a lasat geamul in jos si m-a intrebat "Esti bine? E totul ok?"

 

Sicer ma luase complet pe neasteptate, asa ca tot ce am putut sa indrug a fost un "Da da, multumesc!". Nu stiu daca s-a vazut si zambetul meu larg de sub casca.

 

Ne-am mai intalnit dupa 10 minute pe centura in zona cu o banda pe sens si...ce sa vezi, mi-a facut discret loc sa trec.

 

Asa ca daca intamplator il intalniti in trafic pe domnul UBU salutati-l, o merita pe deplin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am avut, pana acum, doar o usa deschisa in fata si o frana brusca fara stopuri functionale :)) Condusul preventiv te scapa de neplaceri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa le multumesc pe aceasta cale locuitoriilor de la caminul P18 in Regie pentru spargerea parbrizului meu cu un fotbal.

Am inteles 2 lucruri despre voi: You suck at fotbal si sunteti lasi, ati fugit ca gandaci de la lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa le multumesc pe aceasta cale locuitoriilor de la caminul P18 in Regie pentru spargerea parbrizului meu cu un fotbal.

Am inteles 2 lucruri despre voi: You suck at fotbal si sunteti lasi, ati fugit ca gandaci de la lumina.

 

ai nimerit caminu gresit, pe unde ma duceam eu sareau numai prezervative de la etaj :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare ca iti spun nu stiu de ce te miri .asa se merge in bucuresti de mult.atentie sporita ,conduita preventiva si viteza moderata.nu zic sa mergi cu 40km /h la 10 m in spatele masinii si sa stai la semafor in coloana dar daca mergi intre benzi si printre masini (cum fac si eu din pacate )o faci pe pielea ta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu e neaparat patanie, dar m-a amuzat teribil azi:

 

Am vazut in trafic una dintre motocicletele de fabricatie chinezeasca pe care le tot promoveaza un coleg aici pe forum. Pe ea, niste embleme cat toate zilele de BMW. Si aparent au si stereo incorporat motocicletele astea ca urla din ea Holograf de nu te puteai apropia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi am patit ceva nou.

Eram oprit la semafor pentru viraj la stanga la podul ciurel, cand vii dinsre Crangasi, si vrei sa faci stanga spre splai. La ora asta e cam nebunie acolo, se face coada, se bag masini in fata pentru ca e loc in intersectie.

Stau la coada, dupa 2 cicli ramas doar o singura masina in fata mea pana la semafor. Sta un pic, se gandeste mai bine, o ia pe rosu si opreste in intersectie. Avansez eu, sunt primul la semafor. Dupa ceva zeci de secunde aud un claxon. Ma uit in spate, o femeie cu copil intr-un Renault, gesticuleaza sa avansez in intersectie. Ma uit la semafor, era rosu. O arat semafor. Tot face semne sa avansez, isi pune mainile in cap, vorbeste acolo in masina agitat. Eu tot arat ca e rosu.

Se face verde, plec de pe loc, evident masina care mai devreme a trecut pe rosu inca asteapta linistit in intersectie. Dau claxon, se prinde si el, pleaca rapid.


Moral, cand esti pe mobra nu e bine sa te bagi in fata, dar nici nu e bine sa stai cuminte la semaforul rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbesti de intersectii...stateam zilele trecute (cu masina) in spatele unui incepator pe banda pt. dreapta. Galben intermitent la noi in intersectii pt. facut la dreapta (de ani de zile e asa), nu venea nimeni pe verde. Dau un 'clancxon' scurt, cat sa atentionez. Se intoarce la mine de parca i-as fi injurat mama. Ma rog, nu ma grabesc, asa ca l-am lasat. Intre timp incepe sa se agite asta din spatele meu, da-i claxoane, vizibil iritat ca asta din fata nu face dreapta. Iar se intoarce mutulica asta din fata si se uita tot la mine si incepe sa gesticuleze...Eu nimic. Se face verde si face si el dreapta. E comic traficul la noi. Asa pierzi un minut din viata si inca 2 povestind pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza minutul.

'Problema' mea este ca, in intersectie din cauza, cei care se bag in fata de obicei, odata ajuns in fata, brusc adorm la volan. Ca sa le pui in miscare, trebuie claxonat. Intre timp in spatele, cum zici si tu, apare agitatia, lumea incepe sa-si forteaza intrare in intersectie.

Mai vin si de pe banda a 2-a (care e pentru mers inainte), ca acolo nu e coada, isi forteaza loc acolo, nu sunt momente de relaxare totala in viata unui motociclist.

Bucuresteanul tot nu a inteles ca nu e bine pentru flux cand blocheaza o intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu azi dimineata, pe Virtuti... blocaj, nebunie, ma strecor si unul cu o dubita alba trage stanga de volan si se face ca da peste mine. Frana brusc, injuraturi... ala iese la mine, scandal... intre timp, din spate, vine unul dintr-un BMW X5 negru (cu nr B99TSF), da un picior in farul mobrei mele, il sparge (carcasa e puzzle) si o darama... fara motiv, fara sa fie implicat in discutie. Plus scuipat si lovit (erau 2 contra mea acum).

112, plangere penala si civila la sectie... Masina a fost gasita, e inmatriculata pe firma, astept sa vad ce urmeaza.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, a venit vara. Uruta intamplarea.

Cauta pe bmwclub la sectiune de accidente si o sa vezi ce pareri au acolo despre motociclisti care strecor prin trafic :)

Din pacate pentru toti, lumea nu se intelege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Geo.De ce nu m ai sunat? ajungeam in 2 min

 

Duminica am fost la un pas sa mi o fur si eu

Cand mergi de la itropolie catre splai,sunt 4 benzi la intersectia de deasuptra pasajului.Pe banda 1 e marcaj pentru dreapta spre cantemir,iar banda 4 marcaj pentru stanga spre magazinul unirea.Benzile 2.3 deplasarea spre splai

M am oprit pe banda 3 pentru deplasarea inainte,cum bajetii destepti obisnuiesc sa se incadreze pe banda 3 de langa marcajul pentru stanga sa nu mai stea la coada pe o singura banda dedicata

Eram somnoros si nu m am bagat printre masini sa plec din poll,am stat dupa masini

Dupa ce s au pus masinile in miscare,toti de pe banda 3 au facut stanga fara sa semnalizeze(bine ca nu am avut chef de crosetat benzile).Nu am apucat sa ma deplasez 5m ca un retard de pe banda 2 vroia sa faca stanga fara semnal pe banda 4.i am dat peste cap oglinda cu genuchiul si 10cm mai lipseau sa nu ma proiecteze in stanga

Nu e bai daca incerca sa sara 2 benzi pentru a face stanga,da nici sa semnalizeze nu i a trecut prin cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar, a venit vara. Uruta intamplarea.

Cauta pe bmwclub la sectiune de accidente si o sa vezi ce pareri au acolo despre motociclisti care strecor prin trafic :)

Din pacate pentru toti, lumea nu se intelege.

 

Efectiv masinile stateau, nu ii deranjam cu absolut nimic ca ma strecuram printre ei... idiotul nr 1, cu dubita, probabil a crezut ca-i amuzant sa se faca spre mine cu masina in cei 2m in care s-a miscat coloana. Nu turez mobra de nebun (nici n-am ce sa turez de ea), astept cuminte daca n-am loc... asta a fost deranjat ca treceam pe acolo.

Ok, cu asta n-am nimic sa zicem, a fost "parte in parte", el mi-a dat-o, eu i-am dat-o... problema mea e cu bulangiul cu X5 care a coborat din masina fara sa aiba legatura cu ceva si a dat cu piciorul (sau picioarele, ca eu am observat-o doar cand a cazut) in mobra. Deja erau 2 contra mea si nu mai aveam sanse de castig.

 

Geo.De ce nu m ai sunat? ajungeam in 2 min

 

Duminica am fost la un pas sa mi o fur si eu

Cand mergi de la itropolie catre splai,sunt 4 benzi la intersectia de deasuptra pasajului.Pe banda 1 e marcaj pentru dreapta spre cantemir,iar banda 4 marcaj pentru stanga spre magazinul unirea.Benzile 2.3 deplasarea spre splai

M am oprit pe banda 3 pentru deplasarea inainte,cum bajetii destepti obisnuiesc sa se incadreze pe banda 3 de langa marcajul pentru stanga sa nu mai stea la coada pe o singura banda dedicata

Eram somnoros si nu m am bagat printre masini sa plec din poll,am stat dupa masini

Dupa ce s au pus masinile in miscare,toti de pe banda 3 au facut stanga fara sa semnalizeze(bine ca nu am avut chef de crosetat benzile).Nu am apucat sa ma deplasez 5m ca un retard de pe banda 2 vroia sa faca stanga fara semnal pe banda 4.i am dat peste cap oglinda cu genuchiul si 10cm mai lipseau sa nu ma proiecteze in stanga

Nu e bai daca incerca sa sara 2 benzi pentru a face stanga,da nici sa semnalizeze nu i a trecut prin cap

 

Dupa ce a coborat idiotul nr 2, cu X5-ul, a mai durat 10 secunde maxim tot... s-au urcat in masini si au plecat, abia am apucat sa-i vad numarul. Am sunat la 112 si atat, sa fie inregistrata si acolo. Dupa aia a urmat vreo ora de stat la sectie si scris plangerea.

 

Mi se intampla zilnic sa dau peste idioti in trafic, dar nu mi s-a mai intamplat o faza de genul asta. Ori are probleme cu capul, ori are o mare ura pe motociclisti.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 09:57

Mi-a placut de politistul care s-a ocupat la sectie... omul mi-a propus sa merg la INML, dar nu am de ce, nu am urme pe fata de la un pumn sau palma, ce a fost... a cautat repede masina in baza de date (nu vazusem bine numarul si am dat 2 variante de numar), a si gasit-o, m-a ajutat cu plangerea, s-au facut poze la far, mi-a explicat ce se va intampla in continuare si a ramas ca ma suna de la sectie cand avanseaza dosarul. Bine, nu am martori, nu stiu daca sunt camere pe acolo... e cuvantul meu contra al idiotului nr 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ieri mi-a explicat un stimabil sofer de Logan prin gesturi ca o am mica. Ma intreb de unde stie.

 

S-a intamplat asta dupa ce am plecat de la semafor la intersectie Ion Ionescu de la Brad cu Gheorghe Ionescu Sistesti spre sos. Straulesti. Mergeam inainte si dumnealui a venit pe banda cu obligat dreapta cu intentia sa trece langa mine pe partea dreapta.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi-a explicat un stimabil sofer de Logan prin gesturi ca o am mica. Ma intreb de unde stie.

 

S-a intamplat asta dupa ce am plecat de la semafor la intersectie Ion Ionescu de la Brad cu Gheorghe Ionescu Sistesti spre sos. Straulesti. Mergeam inainte si dumnealui a venit pe banda cu obligat dreapta cu intentia sa trece langa mine pe partea dreapta.

Trebuia sa opresti si sa-l lasi sa ti-o masoare :)))))

Curios ca mie nu mi se intampla de-astea :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi-a explicat un stimabil sofer de Logan prin gesturi ca o am mica. Ma intreb de unde stie.

Trebuia sa ii zici si tu un - Aha, deci ti-a povestit nevasta'ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu stiu cum sa explic asa ceva complex prin gesturi si cu casca pe cap :)

Niciodata nu am fost priceput la pantomima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ziceai ca nu umblii cu ruleta dupa tine, mai teceam cu vederea, dar daca ai adus vorba de shubler ... atunci n-ai nicio scuza ... stii tu ce stii :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am observat si eu ca soferii astia nu au deloc rabdare cu motociclistii.

Fiind incepatoare (sub 200 km mersi pe moto) stau cuminte la semafor in spatele masinilor, nu ma strecor printre ele.

Cand ne punem in miscare, foarte multi nermernici intra pe banda mea, PESTE MINE, obligandu-ma sa ies de pe banda sau sa accelerez pana in fundu' masinii din fata ca sa ii fac loc, ca daca nu ii fac intra peste mine. Adica nu e bine nici sa te strecori printre masini, ca ii enervezi ca vezi Doamne te bagi in fata lor, da nu e bine nici sa stai cuminte. Fiind pe moto de ce ocupi banda unei masini? Cam asa gandesc astia.

Si cu toate ca am ditamai semnu' de incepator langa numar, opresc astia la 10 cm in spatele meu. E deranjant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mamaliga aia jos... mai rau faci cu ea. Am experimentat si eu vreo 2 saptamani cu semnul pus, am ajuns la concluzia ca daca te vad incepator, te iau de prost.

Stiu ca esti obligat sa porti semnul, dar mai bine fara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...