Sari la conținut

Accident grav Calea Calarasilor


Gova
 Share

Postări Recomandate

Am acordat prim ajutor. Baiatul avea 1-2 gauri in cap. a zis ca baiatul e ok.

 

cum adica ma cu 2 gauri in cap si zice ca e ok. ce fel de gauri in cap? ca ma strange in spate.

 

saptamana trecuta avea sa fie si pt mine neagra de cateva ori.

 

plec la Bucuresti. in Bacau prost cu masina de BG in intersectie se uita la mine si da sa-mi taie calea dar asa razgandit, ca sa faca stanga. in fata mea trecuse politia. fhut o frana cu stoppie. nu l-am vazut la fata ca avea geamuri fumurii. dar ii dau cu carne si masina din spatele meu ii da claxoane si il injura si el.

 

duminica duc prietena acasa, si in Suceava merg pe banda 1 incet. proasta de Bt cu Mertz A170. merge pe banda 2 si deodata o vad ca da sa vina peste mine. frana brusca, scartaie spatele, fata da sa lunece, prietena calare peste mine. ma duc la ea si ii zic ca is viu la fel ca ea. se uita :unsure: la semafor o gasesc si ii zic. sunt si eu om ca tine. as putea fi din familia ta, te rog frumos fii mai atenta ca imi iubesc viata. era rosie la fata, si speriata si isi cere scuze spunandu-mi ca nu m-a vazut si ca a dat semnal. ma enervez si ii zic: uitate in oglinda din dreapta cand schimbi banda. da si semnal ca o sa vad eu ce faci. am plecat spunandu-i: te rog frumos fii mai atenta ca sunt si eu om ca si tine.

 

e de jale. nu esti atent...mori legal.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sper sa fie bine amandoi,sa isi revina repede atat fizic cat si psihic,este foarte trist,in fiecare zi mai apare cate un nou topic,poate chiar doua,sau trei cu decese si acidente grave,toate dar toate par trase la indigo,trist,foarte trist.

Editat de nergall
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de costul benzinei ci de faptul ca nu exista nici cel mai mic respect pt moto.

Cand merg cu masina vad o gramada care fac manevre fara sa se uite in oglinda si daca esti prin preajma....depinde de tine ce faci ca sa scapi.

Eu cred ca oamenii astia care te fac sa-ti inghete sangele in tine pt cateva secunde merita sa te duci dupa ei si sa le faci ceva la oglinda aia,daca tot nu se uita in ea macar sa nu o mai tina degeaba pe masina.

Poate data viitoare dupa ce isi pune alta o sa fie mai atent.....macar de dragul banilor din buzunarul lui

 

mai bine inveti sa mergi cu mobra si sa te feresti de melteni decat sa vii cu sfaturi din astea de autobaza.

 

te duci dupa el, ii iei oglinda si ti-o bagi in coor. data viitoare cand te asezi pe mobra te doare si iti amintesti ca esti intr-un oras si ca esti pe mobra si o sa fii mai atent... macar de dragul coorului tau care te ustura.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de costul benzinei ci de faptul ca nu exista nici cel mai mic respect pt moto.

Nu e vorba de asta. E vorba de...cretinatate/prostie/idiotenie sau cum mai vrei sa ii zici. Am vazut o tipa ieri, a dat sa depaseasca un autobuz oprit in statie, semnalizare, asigurare in oglinda, intors capul etc si tot nu a vazut ditamai autobuzul (altul) care venea din spate si care intrase deja in depasire si a iesit si ea cu botul de pe banda, cum pana mea sa te vada pe tine micut, acolo, undeva in spate? mi s-a scarbit de rahatul de trafic de la noi, au mai venit si turistii - luna asta mi-am facut abonament pe transportul in comun, si pe bune daca nu sunt mai linistit de o saptamana.

 

Sanatate tipului! Jos bulgarii?!?

'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu incepem sa ne tiganim intre noi ca ala a facut si ca altu a dres etc...mai bine sa indreptam gandurile noastre bune catre cei doi motociclisti si sa le dea Dumnezeu sanatate...sa ne mai rugam si pt cel cu auto ca si noi suntem soferi si putem oricand sa avem astfel de accidente.......eu unul nu sunt de mult motociclist , dar cred ca pt fenomenul moto nu se face prea mult in Romania....voi cei care sunteti mai vechi pe doua roti haideti sa mai organizam niste parade/marsuri sau cum se mai numesc astfel de manifestari pentru a incerca sa ne facem mai VIZIBILI in traficul asta de (cuvant urat) de la noi.

Doamne ajuta-i pe cei doi sa fie bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne mai rugam si pt cel cu auto ca si noi suntem soferi si putem oricand sa avem astfel de accidente...

Aici nu sunt de acord cu tine. Baga un om in spital, in starea in care e si ...sa ne rugam pt. el? Si daca te uiti bine in jur si esti atent, nu 'putem oricand sa avem astfel de accidente'. Da-o incolo de treaba, am permis B de 6 ani (prea putin timp consider eu), mers aproape zi de zi, nu am decat un accident cu masina cu un mos cu ochelari tip 'fund de borcan' care a intrat pe rosu. De aproape 2 ani, am A-ul, fara accidente. Nu consider ca sunt deloc un sofer/pilot bun, sunt doar atent si respect colegii in trafic, nu fac depasiri deamboulea, nu intorc pe linia continua si nu am nici macar o amenda, deci se poate. Altii au cate douazeci de ani si nu au amenzi si nici un accident.

 

In rest, total de acord cu postul tau. :cheers:

 

Scuzati offtopicul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva vesti noi?degeaba facem marsuri zic eu,mai bine purtati echipamente cat mai deschise la culoare,lumini cat mai bune la motociclete,tobe cat mai galagioase,dar nu abuzati de ele si atentie sporita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica ma cu 2 gauri in cap si zice ca e ok. ce fel de gauri in cap? ca ma strange in spate.

 

saptamana trecuta avea sa fie si pt mine neagra de cateva ori.

 

 

 

Adica 2 locuri unde avea capul spart, de unde se scurgea o cantitate mare de sange. O sa incerc azi sa mai aflu ceva detalii. Detaliile furnizate despre starea lui erau de la sotia unui coleg de munca. Eu ma gandesc ca sunt destul de obiective.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a acordat prioritate janghina bulgareasca... bun. asta stim de pe vremea lu' gerula ca se intampla zilnic in toate orasele. trafic de (cuvant urat), soferi nesimtiti etc. toata lumea vede chestiile astea in loc sa vada ca este al doilea accident foarte grav datorat castii (primul fiind cel din arad, in care rider-ul a murit).

 

asta zic eu ca trebuie sa invatam din accidentele astea! daca ti-e prea cald sa porti casca, mai bine stai acasa/ia metroul!!!

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incep sa ma gandesc tot mai mult.. daca toate masurile de constientizare nu dau roade (degeaba, spoturi, promo-uri, marsuri, brosuri) poate ar fi cazul sa nu ne uitam spre alte metode..

 

ON: Multa sanatate, a mai fost cineva pe la spital sa ne spuna concret vesti? Are persoane de contact aici care au grija de el? (Ma gandesc ca are numar de DB, stiu ca nu e departe, dar na..)?

 

Cine stie mai multe detalii sa le posteze aici, poate ne strangem cativa sa facem un drum la spital sa vedem daca este nevoie de ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, vad aproapre zilnic cate un accident postat, ar putea sa le dea chiar kalasnikoave unor soferi care nu se gandesc sa se uite de 2x ori inainte de a ceda,schimba banda ca poate vine unu pe 2 roti si nu e protejat mai de nimic, inafara echipamentului de protectie.Degeaba se atentioneaza automobilistii(marsuri,stickere,promo'uri) pt ca asta este mentalitatea majoritara a soferilor din tara asta: grabiti si indeferenti fata de ceilalti participanti in trafic in special a celor cu 2 roti si a pietenilor.

 

Sanatate ktm'istului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de atitudinea generala ma mir ca nu sunt mai multe victime, toata lumea acuza soferul!

 

Daca masina mergea pe banda a 2-a si a vrut sa coteasca la stanga oare nu este vina motociclistului pentru ca poate a fost surprins intr-un moment de neatentie si nu a mai avut timp sa se incadreze corespunzator?

 

Pentru a evita victimele trebuie sa incercam pe cat posibil sa descoperim cauzele accidentelor si atunci cand este cazul sa ne recunoastem vina.

Ca motociclist NU AI CE CAUTA in stanga unei masini care este pe ultima banda, nu in localitate!

 

Intradevar este mai simplu sa ne legam de sofer pentru ca avea numere de Bulgaria si recunosc ca doar acest motiv este indeajuns pentru a-l ingropa pana la brau si ucide cu pietre insa sfatul meu este sa il iertam, poate si el este om!

 

Sper ca nu ati intels cum ca in opinia mea vina este a motociclistului, spun doar ca este posibil ca si el sa poarte o parte din vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe linia de tramvai nu este neaparat interzis. Si cand faci stanga, ai cedeaza la cam orice. Inclusiv depasiri care au fost incepute deja. Dar bineinteles, motociclist care circula intr-o situatie ca asta trebuie sa merge foarte prudent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa inteleg niciodata de ce iti mai pui casca pe cap daca nu o legi. Da-o in gatul masii de casca pt ca mori de cald cu ea, in caz de impact nu protejeaza...

Ori o pui ca lumea ori nu o porti de loc, probabilitatea sa iti cada ceva in cap in timpul mersului e redusa, de muste te apara si ochelarii de soare.

Leag-o ca de aia are prindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca o legi si mergi cu viziera deschisa, nu mori de cald.

 

O pereche de ochelari ca sa-ti protejezi ochii de muste sau praf si gata....mergi linistit fara probleme de caldura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca o legi si mergi cu viziera deschisa, nu mori de cald.

 

O pereche de ochelari ca sa-ti protejezi ochii de muste sau praf si gata....mergi linistit fara probleme de caldura

Frate, full echipat se merge. dar decat sa o porti la misto mai bine nu o porti. Eu nu am purtat casca niciodata ne legata, iar fara casca mi s-a intamplat sa merg o singura data cand aveam la mine doar o casca si mi-am luat sora pe motor.I-am dat-o ei iar eu am mers fara. Nu ii inteleg nici pe astia care poarta ei casca si pasagerul nu, pai ce vina are ala daca tu faci vreo greseala ? daca nu-i asa periculos sa mergi fara casca, de ce nu mergi tu si sa ii dai casca pasagerului ? cel putin el nu are nicio vina daca tu pui vreo frana pe nisip spre exemplu.

 

Purtati casti bai ca teasta nu-i la fel de tare ca asfaltul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, full echipat se merge. dar decat sa o porti la misto mai bine nu o porti. Eu nu am purtat casca niciodata ne legata, iar fara casca mi s-a intamplat sa merg o singura data cand aveam la mine doar o casca si mi-am luat sora pe motor.I-am dat-o ei iar eu am mers fara. Nu ii inteleg nici pe astia care poarta ei casca si pasagerul nu, pai ce vina are ala daca tu faci vreo greseala ? daca nu-i asa periculos sa mergi fara casca, de ce nu mergi tu si sa ii dai casca pasagerului ? cel putin el nu are nicio vina daca tu pui vreo frana pe nisip spre exemplu.

 

Purtati casti bai ca teasta nu-i la fel de tare ca asfaltul.

Gresit! Adevarul e undeva la mijloc!!!

Sfatul meu este ca sa nu luati pe nimeni daca aveti o singura casca....dar daca o faceti, intotdeauna cel care conduce poarta casca! Exista vant,ploaie,pietricele,insecte,crengi,praf,nisip,noroi,vrabiutse(caz real),etc care pot sa te "orbeasca"pe moment in caz ca nu ai viziera ....asa ca se poate lasa cu 2 victime.

Reversul medaliei este ca purtarea castii,iti da ceva "siguranta" ,facandu-te sa uiti ca pasagerul e neprotejat!

 

Si inca ceva: cunosc multe persoane care-si leaga casca "la misto",adica o inchid,dar o lasa mai larga. Acum vreo 7-8 ani am fost martor (eram in grup cu motociclistul respectiv),cand pentru o prostie d-asta tipul(cu un choperas de 250 cmc) a ajuns in coma la spital(tocmai iesisem de la bac,mergeam spre vama).Cred c-a evitat o groapa si a intrat intr-o baba .La impact,casca a zburat,el dand cu dibla din dotare de...asfaltul bombardat al patriei. Baba a murit pe loc. Ma rog, asta e alta poveste!

 

On-topic:

Insanatosire grabnica motociclistului si pasagerei!

Editat de Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nici macar nu cred ca nu si-a legat casca intentionat. ori a uitat, cum am patit si eu de vreo doua ori si mi-am dat seama la urmatorul semafor, ori i s-a rupt prinderea, ori, in cel mai nefericit caz mergea 500 de metri pana undeva si s-a faultat singur.

 

chiar s-ar putea ca pana la urma, singurul mod in care sa scapam de accidente e sa ne facem un regulament propriu de mers pe strada care sa inceapa cu:

 

nu treci prin stanga unei masini prin intersectie

nu mergi intre benzi cand masinile sunt in miscare

...............................................................................................

toti avem ceva personal de adaugat la lista si probabil majoritatea o sa fim de acord cu ce apare pe ea.

 

sa ne "antrenam" cat sa fim de nedaramat si neprins in situatii ca asta. utopic, stiu.

unde mai pui ca multi au mentalitatea ca tre sa faca si ceva periculos la fiecare drum, ca altfel nu sunt motociclisti, expunzandu-se la astfel de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe linia de tramvai nu este neaparat interzis. Si cand faci stanga, ai cedeaza la cam orice. Inclusiv depasiri care au fost incepute deja. Dar bineinteles, motociclist care circula intr-o situatie ca asta trebuie sa merge foarte prudent.

 

N-o fi interzis dar e cel mai tembel. No offence, si cu masina kkturile alea sunt un pericol public. Mergi intre sine insa daca ceva te jeneaza, fie un bou cu nr de BG, un caine, un copil, o baba... ai supt-o. Prinzi sina sub una dintre roti si ai pierdut si frana si directie.

 

Cat de grabit poti fi in orasul asta cat sa te sui cu mobra pe asa ceva? Ce gigantica urgenta poti avea cat sa merite sa iti risti membrele si pielea fina a fetei din spate? In afara de sine care au si span care iti rup cauciucurile, intotdeauna pe mijloc exista si petele de ulei de la tramvaie. Ba ca sa adauge un pic de adrenalina alea mai noi au si finnish de beton elicopterizat, magnific pentru cauciucurile reising de Bucuresti.

 

Nu vorbesc doar de asta, ca e unul. Sunteti carca de berbeci cu mobra pe sina de tramvai si de fiecare data ma rog pentru voi sa nu va iasa un prost in fata.

Sincer, mai ales cat ai si pasagera in spate... lasa-ne frate sa-i admiram si noi cooru in trafic. Nu te mai duce glont pe linia de tramvai. Oricare ai fi.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se face ca toti spuneti de echipament full, de reguli ca sa nu mergi printre masini sau sa nu mergi pe sina de tramvai, dar zilnic vad raceri fara echipament care fac o groaza de tampenii de imi vine mie sa le f.. una!

 

PS: ieri in pauza de masa, doi cocalari corporatisti la terasa beau si ei bere.. Au venit pe moto si au plecat la fel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de casca, ci de atitudine.Ce cauta in stanga masinii in intersectie ? Nu stia ca NICIODATA NU SE MERGE IN PARALEL CU CONSERVA SAU IN UNGHIUL MORT AL ACESTEIA, cu atat mai mult in intersectii. Un om cu instinctul de conservare intact ar fi intrat in rand cu masinile, macar pana dupa intersectie.

Nu mai vorbesc de calarasi, unde oricand i se poate scula unuia din coloana sa intoarca peste sina de tramvai

o fi boala monocilindrului ? - cand simti cuplul sub poponeata si auzi bataile motorului esti zeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut in Bucurestii Noi un baiat pe o hayabusa modelul mai nou, alba, cu echipament negru cu albastru. Echipament complet - geaca, pantaloni lungi, tot tacamul. Erau minim 35 de grade afara. Tot respectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...