Sari la conținut

Accident 13.07.2012 iesire din Harsova, judetul Constanta


amon
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

In primul rand i-mi pare bine ca va pot scrie aceste randuri.

Vineri 13.07.2012 cam la 3 km de la iesirea din Harsova catre CT am avut un accident cu motocicleta mea Suzuki GSX 1100 F soldat doar cu pagube materiale si o mica arsura la genunchi.

Accidentul s-a intamplat cam astfel:

Traficul era cam aglomerat, eu mergeam in coloana(cam cu 70-80km/h), cand la un moment dat am avut intentia sa depasesc o masina care tracta o rulota, ma uit in oglinda sa ma asigur, iar cand ma uit in fata rulota deja frana brusc. Am franat brusc si am incerc sa trag stanga dar aceasi miscare o facea si cel cu rulota. Pentru ca eram la mica distanta de rulota nu am mai putut face nimic si m-am izbit de rulota. Vreau sa mentionez ca eram complet echipat(cizme, paltaloni ci geaca cordura, manusi si casca), iar in urma cazaturii nu mai am nimic bun, totul s-a rupt in mare parte pe partea stanga. Cizma stanga s-a ros in bot atat de mult incat se vede brantul, paltalonul s-a ros in genunchi de s-a topit si mi-a ars si pielea la genunchiul stang, la geaca s-a ros inclusiv protectia de la umarul stang, manusile varza, casca zgariata rau pe partea stanga. In cazatura am dat tare cu capul de asfalt incat am ametit si nu ma mai puteam ridica de jos, cred ca mi-au luat cam 20 minute sa ma linistesc. Motocicleta s-a lovit de rulota pe care a indoit-o putin in spate, i-a spart tripla si a indoit numarul, in schimb la motocicleta s-a distrus fata: carenajul s-a crapat, farul s-a spart iar suportul farului s-a indoit, nimic la partea tehnica.

Motivul accidentului:

Un meserias care conducea un Logan a facut brusc pe un drum la dreapta, in afara localitatii, fara sa semnalizeze(toate acestea le-am aflat dupa cazatura si dupa ce mi-am revenit cat de cat) si l-a facut pe cel care conducea o Zafira cu rulota dupa el sa franeze brusc.

Vinovat in accident normal eu, nu am pastrat distanta.

Ca intrebare : Oare tampitii astia care nu semnalizeaza nu merita nici-o sanctiune?

 

Ca si concluzie, cred ca am avut mare noroc ca nu am patit nimic grav, desi echipamentul nu mai poate fi folosit eu am scapat doar cu o arsura la genunchiul stang, deci nu plecati de acasa neechipati ca nu se stie niciodata ce se poate intampla.

Urez tuturor motociclistilor cat mai multi km fara evenimente neplacute, cat mai multa atentie in trafic, si folositi tot timpul semnalizarea cand urmeaza sa se faca o schimbare de banda.

Sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat doar cu atat!

Dar concluzia trasa de tine nu cred ca este cea mai importanta pe care trebuia sa o tragi!

Ai avut noroc ca nu te-ai lipit de rulota!Si atunci echipamentul nu te ajuta prea tare!

E bun la julituri dar nu la impact(au murit multi echipati full)!Desi sunt multi care cred ca-i apara precum armura medievala!

Alta data pozitioneazate in asa fel incat sa vezi pe langa rulota(duba,camion)!

Iar distanta de siguranta este litera de lege(scrisa sau nescrisa)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta este de facut sticky ca toti cei care circula fara echipament sa-l vada si sa constientizeze pericolul la care se expun.bine ca ai scapat teafar,restul se repara/cumpara.la fel cum mi-am promis ca nu o sa conduc cu alcool la bord cand am luat B'ul,pe motor o sa-mi propun sa nu ma sui fara echipament.ce nu inteleg eu este de ce motociclistii sunt "ofticati" pe cei care circula fara...este viata lor.altfel vezi lumea acum dupa accident,asa-i?eu stiu de cand m-am lovit la "tartacuta" in timp ce coboram cu 10-15 km/h maxim.atunci am realizat cat de scurta este distanta dintre viata si moarte,dintre memorie si uitare..atunci am realizat ca leutii aia dati in plus pe o casca decenta valorau mult mai mult...

 

 

 

cu respect,

styuk

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

 

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

 

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

 

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

 

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

 

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

 

chiar nu-i bai, faceam si eu caterinca (urasc grammar nazis!), toate cele bune si ai grija de tine!

Esti balbait ???!!! Nu-i bai,feceam si eu caterinca...Toate cele bune ! Si ca sa te convingi ca nu esti atat de smecher pe cat ai vrut sa pari,citeste ce ai scris la Interests (in descrierea ta) =)))))) .Sa ai grija de tine !!!

Editat de teiu29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca pe drumul ala e trafic la greu , in special tiruri si alte utilaje de cand cu reparatiile de la drum .Am facut vineri 2 ore pana la Harsova de la Constanta , cu o pauza de masa de 20 min ( nu de alta dar cedasem nervos din cauza cretinilor de pe drum ), si inca 1 ora si ceva pana la Slobozia . La intoarcere am zis sa o iau pe autostrada si a fost la fel de horror . Cand mai veniti la mare , cascati ochii mai mult ca sunt o gramada de melteni pe drumuri . Multa bafta si reparatii ieftine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca tu esti singurul care posteaza pe aici stiri pozitive (am fost echipat, m-am lovit usor, mi s-a facut echipamentul varza dar eu si chiar motocicleta suntem OK). Banii de pe pagube poti sa ii recuperezi intr-un proces civil cu magarul care a virat fara sa semnalizeze, dar dureaza ani de zile. Daca te bagi in asta rabdare si tutun, si poate nu castigi, sau poate faci cancer la plamani de la atata tutun... Oricum felicitari ca nu ai cedat tentatiei de a te da in tricou pe arsita asta, mie imi venea azi sa arunc scutul ala de enduro in sant azi la peste 40 de grade...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa zic ca ai avut mare noroc intr-o zi de vineri, 13. Tocmai le explicam, acum cateva zile, unora ca, intradevar, exista motociclisti cumpatati: desi erau "100" de grade afara, erai echipat corect si asta ti-a salvat pielea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urarile de bine.

Luni am trecut din nou pe acel drum, de data asta cu masina. Cam la 200-300 metri de locul unde am cazut am vazut un alt accident, o masina cu rotile in sus care luase si foc..... nu stiu multe detalii.

Ca sa raspund la intrebarea legata de echipament, casca este Shoei X11.

Sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banii de pe pagube poti sa ii recuperezi intr-un proces civil cu magarul care a virat fara sa semnalizeze, dar dureaza ani de zile. Daca te bagi in asta rabdare si tutun, si poate nu castigi, sau poate faci cancer la plamani de la atata tutun...

Nu are nici o proba , poate doar pe cel cu Zafira sa-l caute si sa-l convinga sa depuna marturie , dar nici asa nu e nimic sigur . Este cuvantul celui cu Zafira impotriva cuvantului celui cu Loganul . Cel cu Zafira poate fi acuzat ca nu a fost atent si s-a trezit prea tarziu sa franeze / ocoleasca . Si daca ar fi fost accident intre Zafira si Logan era foarte greu de dovedit ca ala nu a dat semnal . Poate spune ca era soare "orbitor" si nu s-a vazut , dar nu e vina soferului de Logan .

Singura treaba : Casco la moto si asigurare de viata . Echipamentul de protectie cu putina tehnica se poate baga in CASCO . Vina a inceput cu Zafira care nu a pastrat distanta corespunzatoare ( daca el incetinea incet , indiferent de ce a facut Loganul ) nu se intampla nimic , apoi a continuat cu tine , pentru ca la fel nu ai pastrat distanta . E nasol , e trist , dar asta este adevarul . Eu nici nu ma gandesc sa-mi iau motor fara sa am bani de CASCO .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt exemplu (daca mai era nevoie) din miile de situatii cu care un motociclist se confrunta zilnic in debandada de pe strazile din Romania, numita pompos... "trafic rutier".

 

Si ca de obicei in aceste cazuri, vinovatul moral al unui eveniment rutier nu este si cel legal, acesta scapand bine mersi nepedepsit, de cele mai multe ori nefiind nici macar constient de vina sa.

 

Lasand la o parte alte comentarii sunt convins ca, pe langa faptul ca vei continua sa porti echipamentul de protectie in orice situatie, iti vei schimba un pic si stilul de condus in "paranoia"... controlata. Atentie maxima tot timpul la orice detaliu si presupunerea ca toti soferii s'au solidarizat intr'un scop unic... toti vor sa te omoare! Cam ca la sah, ca sa "castigi" trebuie sa gandesti cateva mutari inaintea "adversarului"... si bineinteles, sa ai si putin noroc. Recuperare rapida iti doresc!

 

Ride Safe!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

cand la un moment dat am avut intentia sa depasesc o masina care tracta o rulota, ma uit in oglinda sa ma asigur, iar cand ma uit in fata rulota deja frana brusc. Am franat brusc si am incerc sa trag stanga dar aceasi miscare o facea si cel cu rulota. Pentru ca eram la mica distanta de rulota nu am mai putut face nimic si m-am izbit de rulota.

 

Vinovat in accident normal eu, nu am pastrat distanta.

Ca intrebare : Oare tampitii astia care nu semnalizeaza nu merita nici-o sanctiune?

 

Ramane faptul ca tu nu ai pastrat o distanta sigura fata de cel din fata, restul nu conteaza.

Nu ai tot timpul la indemana atunci cind in fata ta se intampla ceva neprevazut, iti concentrezi atentia cum faci sa eviti accidentul care urmeaza,nu mai dai semnale!

Este exact cum fac unii idioti care dau faza mare disperati in loc sa se focuseze pe evitarea accidentului atunci cind cineva nu a calculat distanta si intra intr-o depasire scurta!

Doua exemple:

-Acum multi ani mergeam prima oara pe autostrazile nemtesti, intr-o noapte mi-a taiat brusc calea un iepure baban..am franat si l-a evitat..probabil ca am scapat dintr-un ipotetic accident daca era cineva in spatele meu la vitezele alea s-ar fi urcat peste mine!

Imi rasunau in ureche vorbele unei prietene stabilite acolo cum ca totul este safe, poti merge cu ochii inchisi noaptea, aici nu lipssc gardurile ca in Romania, sa-ti sara ceva in fata!!

-Imi amintesc mereu de vobele unui batran sofer profestionist, amic, atunci cind l-am intrebat daca la experienta lui conduce altfel, altfel cum?..mai relaxat, zic eu..nu, conduc la fel a in prima zi, pentru ca traficul iti poate rezerva surprize cu fiecare metru parcurs!

Asa incat lasa teoriile cu conservarii neatenti si casca ochii in trafic, bine ca nu ai patit nnimic grav.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...