Sari la conținut

Accident Chopper Negru DN


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

Am trecut azi pe acolo in drum spre Balotesti, e destul de periculoasa zona, multi schimba banda aiurea - nu pot sa inteleg care este motivul.

Motivul e simplu si l-a spus Ianachim mai devreme: lipsa indicatoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

GRUPA SANGUINA :cheers:

LOL ... A2 era lesne ca e grupa sanguina, de-aia nici n-am intrebat ... dar nu stiam ca se pune si GS langa.

merci.

 

E o idee buna sa pui un asa sticker pe motor, insa nu stiu cati dintre paramedici studiaza mobra cand tu esti intins pe jos ... posibil la cativa metri de ea :(

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL ... A2 era lesne ca e grupa sanguina, de-aia nici n-am intrebat ... dar nu stiam ca se pune si GS langa.

merci.

 

E o idee buna sa pui un asa sticker pe motor, insa nu stiu cati dintre paramedici studiaza mobra cand tu esti intins pe jos ... posibil la cativa metri de ea :(

 

 

TOCMAI ASTA ESTE IDEEA SI DE ACCEA AM PUS SI SEMNUL DE CRUCE ROSIE

daca se raspandeste treaba asta va fi usor pentru ei

oricum este de pus la loc vizibil ...NU sub sa!!!!!

 

avand crucea rosie va atrage atentia plus ca daca o sa le puna mai multa lume va sti si politia si echipajele de la smurd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau daca stabilim un standard al nostru, ma pot ocupa sa dam un comunicat de presa ceva, ca sa putem lansa un standard :)

 

 

asta ar ajuta mult si chiar ar fi de interes pentru comunitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee buna sa pui un asa sticker pe motor, insa nu stiu cati dintre paramedici studiaza mobra cand tu esti intins pe jos ...

 

Asta daca nu a luat foc motorul. E mai buna ideea cu cardul. As recomanda cu markerul scris un telefon de contact si grupa sanguina pe cardul european de sanatate. Se obtine din ce in ce mai greu, e valabil doar 6 luni, dar si daca ai nevoie de el si nu-l ai la tine, e nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum treaba cu grupa de sange e cam overrated pentru ca in ziua de astazi exista in orice laborator de cartier testere care iti spun grupa in cateva secunde. Mult mai important e numarul de telefon al unei perosoane apropiate capabile sa se descurce prin jungla din spitale, sa nu cumva sa fii uitat pe vreun hol sangerand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu crucea si grupa sanguina e doar aparent buna. Un caz ipotetic,ai un pasager si cazi, amandoi inconstienti, amandoi echipati/neechipati, nu se stie cine a condus sau al cui e motorul. Voi chiar credeti ca echipajul de pe salvare ia de buna o asemenea informatie scrisa pe motor? Si asta e doar cazul fericit, cand confuzia ii determina sa verifice. Multi isi imprumuta motoarele. Poti omori persoana daca ii faci transfuzie cu o grupa nepotrivita.

Dar chestia cu numarul de telefon e buna. Chiar excelenta. Daca vreti totusi sa fiti identificati rapid, utilizati metoda cu placuta de inox stantata(prinsa de gat de un lantisor) cu numele tau si telefoanele celor ce trebuie anuntati in caz de ceva. De genul celor folosite de armata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cardul daca il ai in portmoneu.......pleaca odata cu el........ mai ales in romania

 

tatuajul ....pe mana... eu am cod de bare cu CNP tatuat din "96

 

dar nr de tel nu il poti tatua.....daca schimbi "persoana", daca moare dialog/cosmote/vodafone......

 

placutele la gat...ar fi o varianta

am purtat cativa ani buni , facute artizanal pe vremea lui ceasca, dupa ce am vazut TOPGUN

dar nu m.au mai pasionat

 

oricum nimic nu este batut in cuie

iar discutiile creeaza idei marete

asa ca sa curga ideeiili":cheers:

 

Asta daca nu a luat foc motorul. E mai buna ideea cu cardul. As recomanda cu markerul scris un telefon de contact si grupa sanguina pe cardul european de sanatate. Se obtine din ce in ce mai greu, e valabil doar 6 luni, dar si daca ai nevoie de el si nu-l ai la tine, e nasol.

 

chiar sunt curios sa aflu daca a folosit cineva acel card EUROPEAN..... conditii , sume, etc

mai bine o asigurare de sanatate la fiecare iesire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: eu zic ca ar fi mai bine sa facem un topic separat pentru discutia asta pt ca este ceva ce ar trebuii sa ne preocupe pe toti si in acelasti timp sa nu facem offtopic aici.

 

ON: de rider se mai stie ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU O SA MI LIPESC ASA CEVA PE MOTOR

Ideea este buna si uneori poate fi de ajutor.

Asta pana gasesti pe unu' care se crede glumet si are si chef de bascalie... :laugh:

Stickerul asta ar merge in alta tara, nu in Romania.

Din pacate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gollum

OFF: eu zic ca ar fi mai bine sa facem un topic separat pentru discutia asta pt ca este ceva ce ar trebuii sa ne preocupe pe toti si in acelasti timp sa nu facem offtopic aici.

 

ON: de rider se mai stie ceva?

 

 

Multumesc :)

 

Il opereaza vineri la mana, am inteles ca ar trebui puse niste placute metalice. O sa vorbesc maine cu doctorul cand ajung in tara,abia astept sa-l vad......... :)

 

http://observator.a1.ro/social/Un-motociclist-a-sarit-cu-motorul-peste-o-masina-i_66114.html

 

 

Ia uitati ce spune doamna, ca i-a spart parbrizul.... o sa-i sparg eu si geamurile laterale sa fie masina fancy :angryfire:

 

Din cate vad era cam aglomerat, nu stiu ce viteza putea sa aiba, antena 1 oricum are tendinta sa exagereze.

 

Mai bine spun ca a vrut soferul masinii sa faca nu stiu ce manevra si nu s-a asigurat, ca "motociclistul avea viteza mare" am tot auzit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu vedeti ca ni-a spart parbrizu"!

 

Asta-i ca aia cu executia dupa care familia trebuie sa plateasca glontul.

 

"Am tras putin de volan si m-am pomenit cu el in spate." :angryfire:

 

Sunt nedumerit: nu stiu daca sunt idioti mai mari aia din masina sau aia din televiziune.

 

 

 

 

Sanatate si noroc in a-ti recupera pagubele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gollum

Am inteles ca exista un martor care a spus ca masina a iesit de sub pod, nu s-a asigurat si i-a pus frana in fata. Este un baiat cu Rollie in salon din Otopeni care si-a rupt piciorul aseara tot in accident moto iar un vecin de-al lui a vazut accidentul.

Pana acum atat stiu....

Oricum, doamna este simpatica, faza aia ca "ne-a spart parbrizul" pare rupta din filme cu buget redus, tare as fi vrut sa fiu acolo cand a spus prostia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, cel ce loveste-n spate e cam vinovat. :unsure: Practic, la cate camere sunt pe acolo, s-ar putea sa existe vreo captura cum ca a fost stanjenit in trafic. Daca tu nu esti in tara, incearca sa rogi un amic, ceva, care sa se duca sa se uite dupa camere (supraveghere cladiri, trafic, etc), cat inca e recent si nu se sterg inregistrarile, poate asa adunati probe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gollum

"Nu vedeti ca ni-a spart parbrizu"!

 

Asta-i ca aia cu executia dupa care familia trebuie sa plateasca glontul.

 

"Am tras putin de volan si m-am pomenit cu el in spate." :angryfire:

 

Sunt nedumerit: nu stiu daca sunt idioti mai mari aia din masina sau aia din televiziune.

 

 

 

 

Sanatate si noroc in a-ti recupera pagubele.

 

Multumesc, las' ca ne intalnim la politie cand o sa dea declaratii, sigur o sa vina si doamna sa-si sustina sotul, abia astept.

 

Teoretic, cel ce loveste-n spate e cam vinovat. :unsure: Practic, la cate camere sunt pe acolo, s-ar putea sa existe vreo captura cum ca a fost stanjenit in trafic. Daca tu nu esti in tara, incearca sa rogi un amic, ceva, care sa se duca sa se uite dupa camere (supraveghere cladiri, trafic, etc), cat inca e recent si nu se sterg inregistrarile, poate asa adunati probe...

 

Hello, multumesc pentru sfat. Maine ajung in Bucuresti. Poate reusesc sa fac rost cumva de inregistrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, las' ca ne intalnim la politie cand o sa dea declaratii, sigur o sa vina si doamna sa-si sustina sotul, abia astept.

Partea proasta e ca s-ar putea sa nu va intalniti :( Aia deja s-ar putea sa fi trecut pe la politie sa fi lasat declaratia si sa fi plecat in treaba lor. Am vazut ca aveau numere de AG, deci sunt sanse ca din partea lor sa se fi terminat "distractia"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gollum

Partea proasta e ca s-ar putea sa nu va intalniti :( Aia deja s-ar putea sa fi trecut pe la politie sa fi lasat declaratia si sa fi plecat in treaba lor. Am vazut ca aveau numere de AG, deci sunt sanse ca din partea lor sa se fi terminat "distractia"

 

 

Pacat, mare pacat... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tarfa proasta e reporterita, in reportaj se poarta ca si cum motoristul e vinovat si al sfarsit spune ca "politia va hotara cine a fost vinovat".

 

pai sa nu o iei la (cuvant urat)?

 

ce s-a-ntamplat cu prezumptia de nevinovatie?

 

stiri de (cuvant urat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"am tras putin dreapta si m-am pomenit cu el in spate" :baldy: e ca si cum ar zice "nu l-am batut eu domne, el a dat cu capul in pumnul meu". si aia plangea dupa parbriz, f'-m-as in parbrizul ei.

 

Zambiti! Putea fi mai rau de atat. Sper sa rezolvati cu niste inregistrari video. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt curios sa aflu daca a folosit cineva acel card EUROPEAN..... conditii , sume, etc

Din ce am auzit e echivalent cu asigurarea de stat in acel stat. Adica daca te accidentezi undeva unde cetatetii asigurati platesc 10% din valoarea serviciilor, si tu le vei plati. Dar in majoritatea tarilor europene sunt gratuite. Si cardul e gratuit deci nu strica sa-l iei la 6 luni. Macar vara, in perioada concediilor.

 

De asigurarile de calatorie private, Rai si Tiriac cel putin, n-am auzit deloc lucruri bune. Probabil ideal e sa le ai pe amandoua.

 

antena 1 oricum are tendinta sa exagereze.

Incorect, Antena1 nu exagereaza, ci minte de-a dreptul cand e vorba de motociclisti. In mod repetat. Vezi alt exemplu recent in care martorii zic ca nu avea viteza si totusi stirea e prezentata ca "motociclist vitezoman": http://observator.a1.ro/social/Un-pieton-a-fost-ucis-de-un-motociclist-vitezoman_64233.html

 

Teoretic, cel ce loveste-n spate e cam vinovat. :unsure: Practic, la cate camere sunt pe acolo, s-ar putea sa existe vreo captura cum ca a fost stanjenit in trafic.

Si practic e la fel ca-n teorie.

Editat de Copfucker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...