Sari la conținut

Accident Chopper Negru DN


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Incorect, Antena1 nu exagereaza, ci minte de-a dreptul cand e vorba de motociclisti. In mod repetat. Vezi alt exemplu recent in care martorii zic ca nu avea viteza si totusi stirea e prezentata ca "motociclist vitezoman":

 

 

Ia uite cine vorbea.

Nu te mai da binevoitor , nu te vom uita niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu imi vine sa cred ca fufa aia s-a putut plange ca i-a spart parbrizul... iar ala ca a schimbat banda si s-a pomenit cu el in spate... de obicei ei cand schimba banda nu se uita in oglinzi??? Frate ce oameni retarzi... Nu imi vine sa cred cat de prosti pot fi astia care scriu stirile... Nu ma mir ca toti se uita la noi ca la ciuma... Oricum ma bucur ca per total am reusit sa anuntam pe cineva care il cunoaste, chiar daca acest fel este unul mai impersonal pt persoanele respective si sper ca aceste personaje de AG cu masina lor fara luneta sa primeasca ceea ce merita. Pacat de baiat, ca vad ca nici la plimbare nu poti iesi fara sa se gandeasca vreounul sa schimbe banda fara sa se asigure...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Futacios_de_gabori, am vazut cu totii care e treaba cu tine. Tu esti singurul offtopic de aici. Tu esti offtopic pe tot site-ul asta. Practic, esti offtopic pe orice tine de motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca pe aria asta modereaza Petru Moldovan, nu? Sper ca el isi va face treaba, desi au fost blocate raportarile.

 

PS: restul, ignoratii pe lil debul, smart2cry si altii similari, sunt cateva muste care s-au plictisit de alt thread si acum isi cauta mancare noua. Pacat ca fix pe topicul asta atat de serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza naspa e ca pe dn1, de la otopeni si pana la baneasa se merge al dracu de repede. pe banda trei te bagi doar cu >120 si scade viteza putin pentru celelalte doua benzi. practic, te trezesti ingradit de conserve care merg cu 120-130 si schimba benzile dupa cum au chef. eu m-am invatat si stau cat pot de departe de ei dar te imping din spate. pe banda 1 sunt vreo 3 curti din care ies masini aiurea(pe langa benzinarie), pe doi e mereu coloana si pe banda trei trec rachete.. foarte urata zona. cat despre busitu in spate, atat timp cat ala nu i-a dat ocazia motociclistului sa incetineasca ca sa ii faca loc sa intre, e cam neasigurare la schimbarea directiei de mers.. oricum, sanatatea conteaza, ca mai departe cu recuperatul pagubelor stiti cum e.

@lil_debul baga-l frate pe capfacar in ignore ca nu are rost sa facem mizerie pe toate thread-urile, nu-l vezi ce repede sare sa raspunda la provocari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gollum

Multumesc @razvanusv pentru ca mi-ai anuntat familia. Multumesc tuturor care m-au sustinut aici, astazi am ajuns acasa iar vineri ma opereaza la antebratul stang (fractura), barbia a fost reparata de luni seara. A ajuns si logodnica mea si vrea neaparat sa o bata pe doamna care se plangea ca i-am spart parbrizul :)

A vrut sa faca dreapta spre Ikea, nu s-a asigurat si mi-a franat in fata. Si da, i-am spart parbrizul (luneta ) :bounce:

 

Sa vad ce rezolv la politie pentru ca s-ar putea sa ma scoata vinovat. Aveam 60 km la ora (viteza legala pe care chiar nu o depasesc) pentru ca dupa locul accidentului era restrictie de 50 km pe ora si reduceam viteza in momentul impactului.

Editat de gollum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man... trimite repede in zona pe cineva sa se uite dupa camere de inregistrari (cladiri, trafic, benzinarii etc). Cu cat intarzii mai mult, cu atat sunt sanse mari sa se stearga inregistrarile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc @razvanusv pentru ca mi-ai anuntat familia. Multumesc tuturor care m-au sustinut aici, astazi am ajuns acasa iar vineri ma opereaza la antebratul stang (fractura), barbia a fost reparata de luni seara. A ajuns si logodnica mea si vrea neaparat sa o bata pe doamna care se plangea ca i-am spart parbrizul :)

A vrut sa faca dreapta spre Ikea, nu s-a asigurat si mi-a franat in fata. Si da, i-am spart parbrizul (luneta ) :bounce:

 

Sa vad ce rezolv la politie pentru ca s-ar putea sa ma scoata vinovat. Aveam 60 km la ora (viteza legala pe care chiar nu o depasesc) pentru ca dupa locul accidentului era restrictie de 50 km pe ora si reduceam viteza in momentul impactului.

Daca ai lovit autoturismul in spate 100% tu esti vinovat pentru ca nu ai pastrat distanta corespunzatoare evitarii oricarui pericol.Fufa de la volan are perfecta dreptate,chiar daca a franat brusc si tu ai intrat in spatele autoturismului ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai lovit autoturismul in spate 100% tu esti vinovat pentru ca nu ai pastrat distanta corespunzatoare evitarii oricarui pericol.Fufa de la volan are perfecta dreptate,chiar daca a franat brusc si tu ai intrat in spatele autoturismului ei.

 

Ce imi plac mie astia cu 100%. O fi bine oare sa fi tot timpul asa de sigur despre chestii pe care de fapt nu le cunosti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si astia care au citit legea doar partial si au inteles ce vor ei imi plac la fel de mult.

3 puncte de penalizare : nepastrarea distantei corespunzatoare fata de vehiculul din fata, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale

Politistul o sa zica ca moral fufa este vinovata dar daca a apucat sa se incadreze corespunzator pentru a vira si a dat semnal si a fost lovita din spate legea o exonereaza.

Editat de Kostin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 puncte de penalizare : nepastrarea distantei corespunzatoare fata de vehiculul din fata, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale

 

Cum ziceam...citit partial. Ia citeste si aliniatul anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam...citit partial. Ia citeste si aliniatul anterior.

Art.51. - Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia are obligația de a păstra o distanță suficientă față de acesta, pentru evitarea coliziunii.

Pai atat ma intereseaza in momentul de fata...crezi ca pe politist il va interesa altceva ? daca moto a lovit din spate autoturismul ii va zice exact ce am scris mai sus. Nu a pastrat distanca corespunzatoare...in lege nu spune care este aceasta distanta. Daca motociclistul era mai in spate avea timp de franare sau evitare. Sper sa ma insel si sa aibe dreptate motociclistul.

Editat de Kostin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kostin, sustii o greseala. Ti-au explicat cei de mai sus, au dreptate. Omul a tras de volan cu intentia de a schimba banda de mers, nu s-a asigurat din spate si a fost surprins si tamponat de catre motociclist. Accidente de natura asta se intampla zilnic in trafic. Este logic, fizic ca impactul sa fi avut loc prin tamponare -spate, dar asta nu inseamna ca vinovat de producerea accidentului este motociclistul. Ca exemplu, esti pe autostrada, pe bada 2, circuli regulamentar cu 130 km/h, ai drum liber in fata, iar de pe banda 1, un alt conducator, intra intr-o depasire cu o viteza inferioara tie, pe banda ta. Il tamponezi in spate, dar vinovatia apartine celui care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de deplasare, astfel incat manevrea lui sa nu puna in pericol siguranta traficului. Pana si declaratia soferului data presei, poate constitui proba in instanta, alaturi de probele adunate la procedura de cercetarea la fata locului(CFL).

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"La schimbarea directie de mers, conducatorul auto are obligatia de a se asigura...". In lege mai este pedepsita si manevra de franare in mod subit fara un motiv concret (de tipul iti sare cineva in fata). Faptul ca i-a sarit in fata magazinul Ikea nu o scuteste cu nimic. Desi nimic nu ma mira la legea din Romania. Ar fi chiar o cretinitate sa il scoata pe el vinovat. Ce distanta sa tii? In lege spune ceva de genul: o distanta sigura, de la care se pot evita eventualele pericole (nu e cu ghilimele). Distanta pe sectorul ala de drum nu poate fi foarte mare deoarece este intens circulat, acum daca vacile din masina nu se asigura inseamna ca ies vinovati tot cei accidentati.

Tipa poate declara in felul urmator: ma deplasam pe strada x si mi-a sarit un caine in fata si am actionat pedala de frana si motociclistul din spatele meu care nu pastra o distanta corespunzatoare mi-a avariat autoturismul in partea din spate si bla bla bal poate declara orice ca sa se scoata nevinovata. mai ales daca era si cu cineva in masina sa il puna martor. La noi legile sunt facute in bataie de joc.

 

@kostin, sustii o greseala. Ti-au explicat cei de mai sus, au dreptate. Omul a tras de volan cu intentia de a schimba banda de mers, nu s-a asigurat din spate si a fost surprins si tamponat de catre motociclist. Accidente de natura asta se intampla zilnic in trafic. Este logic, fizic ca impactul sa fi avut loc prin tamponare -spate, dar asta nu inseamna ca vinovat de producerea accidentului este motociclistul. Ca exemplu, esti pe autostrada, pe bada 2, circuli regulamentar cu 130 km/h, ai drum liber in fata, iar de pe banda 1, un alt conducator, intra intr-o depasire cu o viteza inferioara tie, pe banda ta. Il tamponezi in spate, dar vinovatia apartine celui care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de deplasare, astfel incat manevrea lui sa nu puna in pericol siguranta traficului. Pana si declaratia soferului data presei, poate constitui proba in instanta, alaturi de probele adunate la procedura de cercetarea la fata locului(CFL).

in primul rand pe autostrada nu am ce cauta pe banda 2 daca nu depasesc. Eu ce am scris mai sus se intampla frecvent...soferita poate declara orice iar daca mai are si un martor...

Editat de Kostin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad ce rezolv la politie pentru ca s-ar putea sa ma scoata vinovat. Aveam 60 km la ora (viteza legala pe care chiar nu o depasesc) pentru ca dupa locul accidentului era restrictie de 50 km pe ora si reduceam viteza in momentul impactului.

 

MA bucur ca nu esti avariat foarte grav asa ca ai grija ce declari la politie.

Oricum copiaza pe un CD filmul de la accident. In caz ca politia are dubii in privinta vinovatului le arati filmul.

Acolo si prostul si proasta spun raspicat ca au schimbat directia de mers.

Se vede clar din film ca masina e lovita in coltul din dreapta spate. Din declaratia ta reiese clar ca tu te aflai in lateral pe banda ta iar ei au intrat peste tine pe banda. Tu ai franat cat ai putut dar tot te-au acrosat cu spatele. Se pare ca e clar da?

A fost cu atat mai dificil deoarece ei nu numai ca au intrat peste tine pe banda dar au si franat violent. Si acest lucru reiese tot din declaratia ta.

Din film se mai observa ca masina nu este foarte avariata si deci nu puteai avea viteza mare.

In principiu datorita declaratiei ar trebui sa ai castig de cauza.

Si daca iese asa, aia merita frecati grav. Orice om poate gresi dar aia avea si gura mare.

 

Succes in actiune si recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, asta cu lovirea din spate este cu dus-intors... eu am patit o faza asemanatoare pe barbu vacarascu cand mergeam pe banda de langa sina de tramvai si m-am uitat in oglinda st sa vad daca ma pot baga exact pe banda de tramvai. A venit de pe banda de langa bordura o fufa cu un megan si dupa ce a intrat pe banda mea a pus frana. eu cand am luat ochii din oglinda asi m-am uitat in fata nu am vazut decat rosu(lumina stopurilor) dupa care am intrat fix in ea ca nu am mai avut timp sa schitez nimic ca deja eram prea aproape... pe vremea respectiva nu existau camere asa ca logic a fost lovitura din spate si eu a trebuit sa platesc pt inconstienta fufei si eu am fost vinovat. Asa ca acum noroc cu camerele ca poate se uita si aia de la politie pe ele si vad exact cum s-a intamplat. oricum ma bucur ca nu e mai grav. insanatosire grabnica iti urez si o zi placuta tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunoaste cineva un singur caz de lovire din spate in care cel din fata e scos vinovat sau se face teorie din lipsa de experienta? Da, cu inregistrarile camerelor din zona (daca au existat, daca mai exista, daca ti le da cineva) si un avocat bun merita incercata varianta asta pentru ca e vorba de autovatamare deci dosar penal, dar sansele de castig mi se par foarte mici. E una din multe situatiile de rahat in care nu esti vinovat moral dar esti scos vinovat legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede clar din film ca masina e lovita in coltul din dreapta spate. Din declaratia ta reiese clar ca tu te aflai in lateral pe banda ta iar ei au intrat peste tine pe banda. Tu ai franat cat ai putut dar tot te-au acrosat cu spatele.

Daca-l acrosau, masina era lovita lateral spate, adica pe aripa dreapta spate, nu portbagaj. Cei cu masina pot declara urmatorul lucru: "m-am asigurat, am efectuat manevra de schimbare a benzii cu semnal, m-am incadrat pe banda si imediat a venit o motocicleta din spate si a intrat in mine"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...