Sari la conținut

Usor de vara pe ploaie


silencer
 Share

Postări Recomandate

veneam din fundeni, pe la morarilor incepe ploaia aia cacacioasa. merg incet pe lucretiu patrascanu, ajung la intersectia cu grigorescu. eram ciciulete si eu si pasagera, mergeam incet.

se pune verde, plec de pe banda 1, ma pun pe banda doi pana sa trec intersectia si sa intru pe constantin brancusi merg in continuare incet. aveam vreo 30-40 la ora ca aproape nu mai vedeam nimic din cauza apei pe viziera.

in fata mea, un megane din scurt se baga pe banda mea, franez sa-i fac loc si se opreste. l-a lovit pe unu din fata lui care era pe banda 1 si care franase ca la randu lui ii franase careva in fatza.

asta cu megane-ul era deja in diagonala pe banda doi, eu am apucat doar sa evit sa-i intru direct in poponeata si m-am oprit in laterala lui stanga. din ce am simtit apucasem sa iau o traiectorie prin care sa-l evit dar am senzatia ca a mai tras stanga de volan si mai avea putin si ma scotea pe contrasens. el a zis pe urma ca a "ricosat" din masina aluilalt. la 30 la ora nu prea ai ce sa ricosezi.

 

i-am zis ca o sa ramana fara permis si ca ma duc sa declar accidentul dar el nu si nu, sustine ca e vina mea ca l-am lovit in spate. recunoaste ca l-am lovit in laterala si nu in spate dar zice ca tot eu sunt vinovat. ii explic iar ca a intrat peste banda mea cand a incercat sa-l evite pe ala dar el nu, eu sunt de vina ca l-am lovit in spate.

 

la halu in care ploua afara si faza ca nu ma intelegeam cu asta si genunchiul drept la care m-am lovit nu ma durea prea tare am zis bine amice, eu merg la politie sa-l declar. el nu si nu ca el nu vine, nu il intereseaza ca nu e vinovat si ca eu l-am lovit in spate.

 

eu de fiecare data cand am mai avut un accident am mers pe premiza ca suntem toti oameni cu creier functional si cu o cunoastere macar minimala a legii care s-a intamplat sa fim intr-o situatie din care a iesit un accident. dobitocul asta m-a convins ca poti sa ai accident cu oameni care nu stiu nimic si nu prea inteleg cum se foloseste masina pe drumurile publice.

 

bucuria mea mare e ca nu m-am oprit in poponeata lui, si nu din cauza ca as fi fost vinovat ci din cauza ca probabil paguba ar fi fost mai mare si as fi trantit si mobra. asa, am carena dreapta si partea de sub far crapate si semnalul dreapta rupt. si ma doare putin genunchiul. pasagera e ok, n-a patit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit si mie randul sa-ti urez insanatosire grabnica ( la genunchi ) . Ai vazut ce usor se poate intampla ?

Bine ca n-a fost mai grav .

Cum mi-ai spus si tu mie "fierul si plasticele se repara" .

:cheers: Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si banuiesc ca ai fost la politie pana la urma, nu?

 

Tare retard trebuie sa fie ala, sa nu vrea sa mearga, mai ales in conditiile in care isi sustine nevinovatia. Daca zicea "da frate, am gresit, hai sa nu mai mergem" il intelegeam, dar sa spui "sunt nevinovat, nu merg la politie" e pur si simplu... :baldy:

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine te duci la politie si declari ce s-a intamplat. Te sfatuiesc pe viitor sa nu mai mergi pe premisa unei functionalitati locomotorii aproape normala a participantilor la trafic pentru ca la peste 80% dintre ei nu exista si nu functioneaza asa.

 

Sanatate si numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...asa ai dovada...

 

...Ca nu ai adaptat viteza la conditiile de drum.

 

Învață de la fotbaliÂşti,suni la 112 apoi te tăvăleÂşti pe jos că te doare nuÂştiuce,aÂşa-l înveți să conducă.

 

Poate n-ati inteles, dar omul nostru, motociclistul, a cam intrat in spatele aluia. S-ar putea ca, dupa ce face Politia cercetarile la fata locului, domnul cu masina sa se tavaleasca el pe jos, dar de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate n-am descris bine situatia, eram inca bulversat si ud pana la oo.

eu mergeam cam cu 30 la ora si m-am trezit cu bou ca se pune in diagonala pe banda 2, plecand de pe banda 1. ziceam ca ma bucur ca nu l-am busit in poponeata pentru ca asta s-ar fi intamplat daca mergeam mai aproape de banda 1.

ca update, am fost la vitan la politie si mi-au zis ca daca ma doare genunchiul ar trebui sa merg la spital si o sa cheme ei politia.

ajung la spital, radiografie la genunchi, nu am nimic.

apare politistu si incepe sa noteze numere de telefon, datele mele. nicio intrebare despre accident. ii zic ca ala in care am intrat a zis ca nu vrea sa mearga la politie, imi zice ca nu-l intereseaza astea. cam dubios, omu cam procedural asa, nu vroia sa zica nimic offtopic sau subiectiv.

mergem la mobra ii face poza, pune mana pe telefon si-i cheama pe ceilalti doi implicati la fata locului.

mergem acolo, ajung si ei, le ia si lor datele, ii da drumul aluia cu yaris-ul(cel mai neimplicat) si ramanem noi doi. ala cu yaris are lovita bara spate in partea stanga si stearsa putin laterala, ala cu megane-ul are lovita bara fata in dreapta si aripa spate stanga(de mine). avea si o zgarietura pe bara din spate si i-am zis politistului ca as vrea sa mentioneze ca nu io i-am facut-o si ca daca vrea, pun mobra langa masina sa vada ca nu aveam cum sa o sterg eu(in zona aia fiind motoru si crashbar-urile.

bulache cu meganu zice ca m-am dus la politie ca nu a vrut sa-mi dea bani, ca i-am cerut bani. i-am zis sa scrie in declaratie ca i-am cerut bani.

ne punem pe masuratori si surpriza, jegu zice ca s-a intamplat pe banda 1 eu zic ca s-a intamplat pe banda doi. politistu mut, face poza si nu zice nimic.

jegu zice ca veneam tare, de-aia l-am lovit ca n-am putut sa opresc. ii arat ca suntem la 100 de metri de semafor si ii reamintesc ca ploua ca dracu. trage concluzia ca nu vedeam din cauza ploii. i-am zis ca-l plimb cu mobra si merg cu ce viteze vrea el ca sa se lamureasca.

nush ce sa va mai scriu, a ramas ca merg la 7juma la udriste unde o sa dau declaratie.

nu mai tin minte ce am scris in primul post dar declaratia mea e urmatoarea. mergeam pe banda doi, asta sare de pe banda 1 fara semnal si se opreste in diagonala. exact asta s-a intamplat. cum ziceam cred ca si dupa ce l-am atins de fapt el inca mergea incet si a tras si mai mult de volan.

 

@razvan mersi, stiu ca ne-am poolit pe alt thread, apreciez atitudinea.

@hd daca nu erai pe codita mobrei sau in spatele meu, poti sa taci si mai mult sa nu faci presupuneri aiurea, am si zis ca mergeam incet si ca a fost foarte din scurt faza, eu am apucat doar sa vad ca asta intra pe banda mea si intentionam sa incetinesc ca sa ma departez de el dar pana sa fac asta s-a si oprit. eu nu l-am vazut pe ala cu yaris-ul din fata ca e oprit si nu mi-am dat seama exact de ce a sarit megane-ul pe banda mea. oricum mergeam incet dar faza a fost foarte din scurt, abia am apucat sa ma opresc.

 

mai departe, vedem noi ce se intampla, eu sunt pregatit sa fiu scos si vinovat, nu ma intereseaza. cand faci o greseala tre sa fii barbat si sa-ti asumi si pedeapsa.

damage-ul la carene e minim, m-am dus la politie din cauza ca rahatu ala a zis ca el nu merge ca nu e vinovat si nu-l intereseaza. si cand a venit a2a oara a zis ca-s capsoman si exagerez situatia ca ne puteam intelege samd. dupa care a inceput iar sa minta. sper ca va dati seama cu ce specimen avem de a face.

 

sper doar ca si politistii sa vada faza cum trebuie si sa-si dea seama ca ala nu avea cum sa faca accidentul asta decat parasind banda 1.

 

mersi tuturor care ati postat.

 

va zic mai multe cand ma intorc de la udriste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il prinzi pe Dl. Ivan Ion la udriste (par portocaliu si pistruiat) este cam tzeapa nu prea sufera motociclistii tace mut si face te pune sa scrii in declaratie ce vrea el ca sa nu iti faca dosar penal...

Din ce stiu eu daca lovitura este mai in spate de stalpul masinii (stalpul de la usa este considerat jumatea masinii ) esti de vina acum conteaAZA UN PIC SI CUM SA INTAMPLAT dar sper sa nu il prinzi pe cel mentionat mai sus!

Insanatosire grabnica.!

P.S. de acum incolo tavalestete si cheama smurd ca sa faca masuratori mai bine...

Editat de hashu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asta e bine sa ai o camera mereu cu tine ;) numai de nesimtit dai zilnic in trafic si daca intr-o zi nu o sa reusesti sa ii eviti ....ghici ce...tu esti de vina ...asa ai dovada...

 

 

D-asta mergi tu mereu cu camera pe casca ? te-am vazut si azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@HD,vrei un pumn în nas "over I.P."??????? :cheers:

Nu e clar ca lovitura a fost pe laterală?

 

Lovitura a fost pe laterala, dar mi se pare ca exista o circumstanta in care conteaza daca lovitura este inainte sau dupa stalpul masinii.

Din proprie experienta iti spun ca s-ar putea sa nu iasa invingator in "lupta asta".

...

Si n-am inteles amenintarea asta a ta, total gratuita. O ardem ca hackerii sau ce vrei sa spui?

...

Daca, din proprie experienta, poti sa te bati in argumente, fa-o, altfel... Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sunt curios cum evolueaza cazu'. Daca se magaresc militienii si incearca sa te scoata pe tine vinovat ii faci aluia care ti-a taiat fata plangere penala. Evident ca asta nu o sa rezolve nimic dar ii baga pe aia in priza si vor reevalua situatia iar tu vei avea ocazia sa aduci niste martori - pasagera si noi vreo cativa, care culmea, eram prin zona si am vazut toata tarasenia. Odata cu plangerea te mai constitui si parte civila cu pagubele motorului.

Editat de fatih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata baieti, s-a finalizat partea cu declaratiile. a iesit vinovat ala cu megane-ul si punct.

m-a sunat cand eram acolo sa-mi ceara cateva date, nume, mobra, astea si am ajuns sa purtam o discutie foarte lunga in care sa ne etalam talentele in conversatie si sa vedem care e superior cui. pana la urma, el era foarte suparat ca am procedat asa si ca am implicat politia cand puteam sa ne intelegem amiabil. i-am zis ca a plecat de la accident zicand ca nu e vinovat si ca nu-l intereseaza drept urmare am actionat cum trebuie, nu tre sa ma pun in genunchi si sa ma rog de el sa imi repare mobra desi e vinovat!

ca nu trebuia sa inteleg ca nu a fost intentionat, ca a fost o situatie, nu avea ce sa faca si nu e chiar atat de vinovat. i-am zis ca daca ala din fatza iti pune frana, pui si tu frana si te tii bine, nu sari pe banda de langa fara sa te uiti.

a incercat omu sa ma ia cu karma negativa, ca sunt un om rau ca am procedat asa samd. m-a luat cu relatiile dintre oameni si ca nu am prieteni si sunt plin de ura si astea... ma rog, un adevarat caracter, i-am zis ca purtam discutia asta doar pentru ca stie ca e vinovat si ca altfel ar fi scapat fara sa i se ridice permisu.

pot sa dau un zece politiei rutiere, mai mult agentului respectiv pentru ca a fost constant serios si la obiect, fara speculatii si tras de sireturi, fara aere de superioritate.

 

momentan ma plimb cu mobra cu semnalu dreapta atarnand.

partea buna, omu are asigurare la astra, astia parca erau in categoria ok. sfaturi?

doi, unde recomandati sa-mi duc mobra? tre comandate carenele si semnalul. elf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am interpretat eu gresit. Scuze!

:cheers:

Unii-s încordați,altora le arde de glume,e normal sa nu înțelegem din prima dar vorbim Âşi clarificăm.

ON: Reiterez ca motociclistul e sfânt iar dacă tu conservar turbat ai greÂşit Âşi l-ai trântit trebuie musai sa vină ambulanța Âşi polițistu` cu ruleta. Mulți motocicliÂşti s-au culcat bine-mersi după o trântă Âşi dimineața s-au trezit morți pe motiv de rupere de splină.

Alt motiv ar fi că mulți cocalari consideră că dacă eÂşti pe doo roți eÂşti un sărac Âşi nu meriți respect sau prioritate.

 

@silencer mă bucur că se rezolvă,problema pe la noi e că nu-s conÂştienți conservarii ca motociclistul e un om,că e fragil,că impactul înseamnă de regula dosar penal. După ce ți-a fost pusă viața în pericol el încearcă să te fraiereasca .... După ce aude expresia "dosar penal" începe subit să arate compasiune pentru oasele tale rupte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea buna, omu are asigurare la astra, astia parca erau in categoria ok. sfaturi?

 

Din cate stiu Kawamotors are decontare directa cu Astra. Sau avea in noiembrie anul trecut cind am avut si eu o clenci cu astra.

Un birou de constatare Astra este pe straduta din spatele blocului Xerox de la Armeneasca.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul sa te tavalesti pe jos daca doar ti-ai atins un genunchi. Mai ales daca esti cu femeia dupa tine. Eu am mers pe varianta tipat la sofer pana mi-a zis ca e destul. M-am simtit putin penibil la spital da acolo m-au trimis de la vitan.@k1000 sper ca esti doar o exceptie.@penetru asta nici nu era de acord ca a gresit, nici ca o sa iasa vinovat i-am zis ca inca nu-si da seama dar daca nu mergeam la politie imi dadea cu flit. Ma luase cu spiritul legii, cu situatia neprevazuta si i-am zis clar ca trebuie sa inteleaga ca nu e ok sa eviti un accident si sa faci altul si pe urma sa zici ca mergeam prea repede pe ploaie si ca trebuia sa pastrez eu distanta dupa ce el l-a pocnit pe ala din fata fix din cauza asta. Distanta fata de ce? Masinile de pe banda unu, de pe contrasens? L-am si facut sa recunoasca ca nu s-a gandit ca sunt acolo si nu s-a asigurat si zice ca instinctul a actionat, a vrut sa evite accidentul. I-am zis sa invete sa franeze si sa dea in ala din fata data viitoare, fieru e fier, are airbag-uri. Acu ma gandeam ca din alea doua secunde care el zice ca au trecut de cand l-a lovit pe ala 1,5 le-am pierdut dandu-mi seama ce se intampla. Si in restu probabil am franat, virat si lovit masina. Au fost destul de lungi da am simtit de la inceput ca n-am ce face decat sa strang din buci. Asta in timp ce eram pe frane. Asta a fost foarte foarte naspa. Si toate astea de la un om care vorbea ok, nu e gospodar sau cocalar. Nu-mi imaginez cum e cu unu d'asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai scris pe un topic, merita sa repet: la accidente soldate cu raniri de persoane este OBLIGATORIE anuntarea politiei si imobilizarea vehiculelor implicate pana la sosirea acesteia (politiei).

nu conteaza ca cei accidentati au impresia ca se simt bine sau nu, cel sau cei care conduceau vehiculele implicate nu au voie sa parasiti locul accidentului. este infractiune, pedeapsa este penala! e suficient sa informezi soferul ca te-ai lovit si anunti polita. daca pleaca e treaba lui. si tu, cel lovit, daca pleci in alta parte decat la spital, intri sub incidenta aceluiasi articol:

 

 

Art.89. - (1) Parasirea locului accidentului de catre conducatorul vehiculului sau de catre instructorul auto aflat în procesul de instruire sau de examinatorul autoritatii competente aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni, fara încuviintarea politiei care efectueaza cercetarea locului faptei, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

(2) Cu pedeapsa prevazuta la alin.(1) se sanctioneaza si fapta oricarei persoane de a modifica starea locului sau de a sterge urmele accidentului de circulatie din care a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, fara acordul echipei de cercetare la fata locului.

(3) Nu constituie infractiune fapta conducatorului de vehicul care, în lipsa altor mijloace de transport, el însusi transporta persoanele ranite la cea mai apropiata unitate sanitara în masura sa acorde asistenta medicala necesara si la care a declarat datele personale de identitate si numarul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, daca se înapoiaza imediat la locul accidentului.

(4) Nu constituie infractiunea de parasire a locului accidentului fapta conducatorului autovehiculului cu regim de circulatie prioritara, daca acesta anunta de îndata politia si dupa terminarea misiunii se prezinta la sediul unitatii de politie pe a carei raza de competenta s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare.

(5) Nu constituie infractiune parasirea locului accidentului, daca victima paraseste locul faptei, iar conducatorul de vehicul anunta imediat evenimentul la cea mai apropiata unitate de politie.

Editat de big_bro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...