Sari la conținut

LIL vs. biciclist.


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Azi , in jurul orei 10 dimineata ma indreptam catre un service , sa fac ITP-u' la mobra , venind dinspre Mihailesti. Soare , frumos , benzina in rezervor , totul ok cind un biciclist trece soseaua PE bicicleta , eu aflindu-ma pe banda 2 , drept spre mine. Eu , disperat , ca a fost din scurt , dau claxon , cred ca am apucat sa si frinez , oricum degeaba , boul se uita IN DREAPTA (nu ma vede venind) si intru in el. Noroc ca am apucat sa fac eschiva , am tras stinga de ghidon si l-am lovit doar in roata fata. In momentul impactului mobra a inceput un dans nebun si am ajuns pe contrasens , fix in fata unei masini. Din nou am noroc si nu intru in ala , se duce mobra inapoi spre dreapta si ajung pe banda mea. Dau sa frinez din nou sau in continuare , ca nu mai stiu si surpriza , maneta de frina lipsa. Si uite cum ma duc ca nebunu' si ma opresc la dreacu in praznic , pe dreapta , cu ajutorul frinei de picior.

Ce a urmat ? Sa ma omoare baiatu' lu' mosu de pe bicicleta , alte rude au sarit pentru mine , tiganie , caci erau tigani. Pe urma salvare , politie , singe la municipal , dus la IML , INSPECTIE TEHNICA LA MOBRA , CU POLITIA , LA SERVICE (accident cu victime). Victima externata din spital , vertebra 5 rupta sau ceva de genu' , da' l-au externat.

Am avut noroc ca NU AM CAZUT , ca ajungeam grav. Mobra e bine , doar carena sparta pe dreapta , in fata.

Aduc multumiri maxime BARDAK MOTORS care mi-au gasit urgent o maneta frina second hand la un pret bun , ca sa fac constatarea aia , ca-mi retinea garda mobra.

Aduc multumiri firmei HONDA ca au facut un model de mobra fooooarte stabil. Recomand.

Politistii , niste finuti , mi-am schimbat parerea despre politisti , caterinca maxima si foarte profesionali.

In fine , beliti ochii , ca la orice viteza se gaseste unu' sa-ti faca ceva.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca fost doar atat!.., baga si tu neste tobe d-alea aftermarket.., sa vezi la mine acu.., cand ma apropii se uita toata lumea pe cer, crezand ca tuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, ce bafta ai si tu....asta iti lipsea.

Vezi ca garoii o sa incerce sa traga bani de pe tine.

Politaii ce au scris in PV? Cine e de vina?

Sa tii absolut toate chitantele, ca trebuie sa te despagubesca mosotecul cu bicla, desi cred ca slabe sperante...

Hai noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Dau sa frinez din nou..si surpriza , maneta de frina lipsa. Si uite cum ma duc ca nebunu' si ma opresc la dreacu in praznic , pe dreapta , cu ajutorul frinei de picior..

 

EPIC :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneta de frina s-a rupt , nici eu nu stiu cum , a se vedea topicul cu CIP-ul din cheie disparut , am parte numai de X fails.

Fratele lu' victima a sarit pentru mine , vedeti , ma faceati cocalar , da' uite ca a strigat vocea singelui.

Cheltuielile cu mobra sint minime , daca o face moa , mai mari daca iau carena de pe E Bay. Deci , o face moa.

Ce s-a mai cheltuit :

1. Una maneta frina second hand BARDAK MOTORS RULZ = 500 mii.

2. Constatare la service ca am frine bune = 1bulion

3. La IML 1.3 bulioane analiza la singele meu din vena.

Egal 2.8 bulioane , la scurt. Biciclistu' nu stiu ce a cheltuit , mi-e lene sa-l dau in judecata , chiar nu am timp.

Ce trebuie inteles din asta? ACCIDENT CU VICTIME , sa aveti mobra ok. la maxim pe frine , sa fie ITP valabil si in rest , daca nu sinteti vinovati sa stati calmi.

Ce sa zic , nu-mi pare bine de biciclistu' ala , un biet taranus tiganus care mai are si o virsta , pacat de el ca nu a fost atent. Da' , era sa ma lichideze el pe mine , daca analizez mai atent faptele , ca daca intram frontal in masina aia , eram varza si mobra la fel.

Vreau sa aud si pareri legate de potentiala mea viteza , ca m-a si intrebat un fraer de pe margine " Aveai viteza ? " " Da , vre' o 200" , da el de colo " AVEAI VITEZA" , ce phula mea sa-i mai zic , ca eram suparat.

Am uitat sa zic , sint fara pata , carnetu' e la mine , miine deabia astept sa-i dau bice la mobra. Gaborii , niste finuti pina la capat , profesionalism.

MANETA DE FRINA am gasit-o pe sosea , o fac breloc , sa mor io.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-au masurat urmele de frinare , caci ele nu se ezista. Ba , sa fie posibil sa nu fi apucat sa frinez ?

Sa nu uit , poimiine (ca miine ma duc la ITP) , mai dau niste gauri in toba.

ITP facut la Auto Mondo Sotirescu , in Mihailesti , baiatu' de acolo super ok , ca nu mai aveam bani la mine , da' i-am dat ce mai aveam si miine ii duc restu' , m-a lasat pe datorie.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea 14 ani , mai avea 14 pina la cele sfinte. Cred ca avea 60. Da in felu' in care o ardea , chiar ca nu avea voie pe drumurile publice.

Da' nu-i asa ca bikeru' avea viteza , cauciucuri nasoale si era incepator ?

Ba' , atentie cu alcoolu' , ca daca ciupeam o bere mica , era nasol acuma.

 

pfuai...ce dracu tu trebuie sa platesti si IML-ul ? . ce aiurea

 

 

Sa mor ca-i aiurea , phutut si cu banii luati. Cu 1.3 bulioane faceam un schimb de ulei (aproximativ) sau luam semeringuri de furca , ca unu e dus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu 0.00 alcool , ala 0.00 alcool. Problema LUI a fost doar neatentia si prostia , atit.

S-au intilnit 2 oameni si unu' nu a cascat ochii , zici ca-i accident de munca. 2 oameni cu intentii bune , la care nu au coincis intentiile si traseul.

Pentru incepatori :

1. ORICE viteza e prea mare.

2. Atentie cind e cu victime , actele mobrei sa fie beton.

3. Sincer , daca sareau toti aia pe mine , o cam furam , desi ma vindeam scump. Sa ai un topor la tine ? Nu stiu , da' daca se inventa toporu' cu buton.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca a iesit totul cu bine.

Adevarul este ca si la 40 km pe ora tot trebuie sa fi atent sa nu sara unu,una pe strada....

Eu am patit-o saptamana trecuta.....mi-a sarit una in fata si nu am mai avut ce face....si nu stiu daca aveam 40 de km la ora,abia am apucat sa bag in a 2-a.

Si eu am ramas cu carena dr si semnal dr spart....daca dai in judecata mai mult cheltui si stai si o gramada si nici nu sti cu ce te alegi...

Multa bafta si astfalt uscat si fara pieteni sau biciclisti.....:04Biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-o dracu de treaba, bine ca nu a fost mai rau! Trage-ti niste beri in freza in seara asta, si maine esti ca nou, o iei de la capat. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duceai sa faci ITP-ul?

nu aveai itp?

:) asta e buna .. tu il faci dupa ce iti expira si mergi cu mobra " ilegal " . Lil se ducea sa isi faca itp ul probabil pentru ca ii expira in cateva zile . Vai si amar de el daca avea itp ul expirat in accidentul asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ lil :

 

Ai scapat ieftin,bine ca ai reusit sa eviti masina de pe contrasens,ca nu ai cazut si ca nu l-ai omorat pe duda ala.

Morala pe care as trage-o eu?Tobele tre sa se auda.Chestia cu tobele galagioase functioneaza foarte bine,testata si probata.Indiferent ce zic tot felul de sfinti/virgini de pe forum,in viata reala cand pe marginea drumului sunt caini,oi,copii de tiganusi,iata moshi,etc,etc,etc,niste tobe mai "duduitoare" ii fac atenti instant.

 

E adevarat,poate intr-o alta tara civilizata gen Uk,etc,sa-ti pui niste tobe loud pe motor ar fi un semn de tzaranie,de tzoparlanie,pt ca ai deranja linistea oraselelor adormite,etc.Dar aici la noi la Romanica,la Marlanica cum zice Badea,unde autostrazi oha si drumurile europene trec prin toate satele si satuletzele unde tot felul de exemplare o ard pe marginea strazii cu catel cu purcel si trateaza drumul ca pe curtea lor din spatele casei,aici sunt neaparat necesare,pt constientizarea populatiei de culoare si nu numai.

E o zicala de cand lumea : te adaptezi sau mori.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns pe contrasens , fix in fata unei masini. Din nou am noroc si nu intru in ala Dau sa frinez din nou sau in continuare , ca nu mai stiu si surpriza , maneta de frina lipsa. Si uite cum ma duc ca nebunu' si ma opresc la dreacu in praznic , pe dreapta , cu ajutorul frinei de picior.

Imi pare rau sa te vad pe la rubrica asta, dar bai, bine c-a fost atit si esti sanatos si ala-i intreg. Dupa cite probabil ai constatat personal, cind situatia devine interesanta, se cam reduce la cit de mult te iubeste baiatul de la etaj..Si pe tine aparent destul de mult. Cu masina pe contrasens si alea..Sanatate si bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lil, da' cum se face ca nu le-ai remodelat mufele la cocalari?

Si sfat: eu n-as fi intrat pe contrasens neam! Mai bine tinut calumea ghidonu', ascuns dupa carene/parbriz cu burta pe rezervor si luat idiotu' drept. Pe contrasens numai norocu' te-a salvat.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...