Sari la conținut

BENZINA IN ULEI ?


CBROSU
 Share

Postări Recomandate

nicelul uleiului este foarte simplu de masurat daca respecti niste reguli simple. la motoarele fara baie uscata se merge cu motorul vreo 10 km, il opresti, stai 10 minute si, pe teren drept te uiti la geam. si il masori tot timpul asa. la rece evident va fi mai mic. la unele motoare (foarte rar, ce-i drept) cand motorul e rece nici nu vezi uleiul prin gemulet desi el e la nivel atunci cand e cald. si aici nu ma refer la minim. miroase uleiul si vezi daca pute a benzina. daca nu e doar un caz de masurat nivelul cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt răspunsuri .

dacă mobra are vreo defectiune care sa facă benzina sa ajungă in baie probabil ca s-ar cunoaște la mers . Am o Honda cbr 929 din 2001 cu 30k km .

Mâine ajung acasă si o sa testez uleiul cu nasu' si cu focu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o să mă repet...

 

dacă ai asemenea dubii de ce nu mergi la un mecanic să se uite? mai bine o "alarmă falsă" decât cineÂştie ce reparație costisitoare. o părere calificată nu ar fi mai ok?

 

nu zic că nu poți afla de pe un forum ceva. dar ai fi mult mai sigur, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine părerea unui mecanic este cea mai avizata ........ totuși sunt lucruri simple pe care le putem face singuri .....sa mirosi uleiul sa vezi dacă miroase a benzina nu cred ca e ceva f greu si nu cred ca mecanicul ar face altfel . dacă simt cel mai mic iz o sa o duc la service . Apropos știți unul bun ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine părerea unui mecanic este cea mai avizata ........ totuși sunt lucruri simple pe care le putem face singuri .....sa mirosi uleiul sa vezi dacă miroase a benzina nu cred ca e ceva f greu si nu cred ca mecanicul ar face altfel . dacă simt cel mai mic iz o sa o duc la service . Apropos știți unul bun ?

unde?

ca nu ai profilul completat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motorul functioneaza bine,nu are cum sa ajunga benzina acolo.

929 este pe injectie ,daca ar fi carburatie..da

Sunt cateva defecte care poate duce la acest fenomen,dar toate sunt insotite de un mers neregulat al motorului gen :In 3 cilindri..

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garantat nu e benzina in ulei. Nivelul n-a crescut, sunt doar diferente intre conditiile in care s-a facut masurarea nivelului. temperatura, inclinare, etc.

Bafta!

 

salutare.

 

vezi ca nenea ala e Bogdan ( padure) , nu george. pesemen doar ai scris repede dar sa nu se confuzeze lumea

si eu sunt de pararea ta ( care e mult mai pertinenta decat a mea prin prisma experientei )- la "mine" la honde ( eu fiind paranoic cu intretinerea) sa verific un pic eronat si sa am senzatia ca nu e la " semn" . de fapt erau erori de citire , la toate pe care le-am condus nu papauu gram de ulei ( de la crb f2 pana la varadero ).

 

in cazul asta , injectie si tot ce a zis, sansele sunt mici sa fie altceva decat o eroare de masurare

 

respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am citit pe forumurile de afara ; daca se sparge membrana reglatorului de presiune a benznei poate face ca benzina sa ajunga in baie .......

si intr-adevar sunt si alte simptome benzina ajunge si pe evacuare mobra nu prea mai merge in apele ei .......

Editat de CBROSU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am citit pe forumurile de afara ; daca se sparge membrana reglatorului de presiune a benznei poate face ca benzina sa ajunga in baie .......

si intr-adevar sunt si alte simptome benzina ajunge si pe evacuare mobra nu prea mai merge in apele ei .......

Daca se sparge membrana,pistonul care ofera vacum pentru ea... nu merge ok motorul!

Deci mers in 3 cilindri!

Daca se merge in 3, trebuie sa te chinui nitel (zeci de km) sa speli cilindru cu benzina ne-arsa si sa ajunga si in baie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de membrana de la regulatorul de presiune. La mine initial mirosea a benzina esapamentul, mergea din ce in ce mai prost si scadea relantiul cand mergeam incet cu ea, isi revenea dupa cativa km de forja.

Cand s-a spart de tot mi-a consumat 15 l in 60km si mi-a crescut nivelul uleiului cu 1l. Mergea foarte prost si mirosea rau a benzina.

 

Se poate verifica simplu daca sunt probleme la regulator. Se verifica daca e benzina pe furtunasele de vacuum de la regulator, care merg la cilindri 2 si 3 la f4i si parca la 1 si 4 la alte modele, sub clapetele de acceleratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul nu miroase a benzina si nici nu arde ; mobra merge fara sincope pe toata plaja de turatii

am verificat si reglatorul de presiune ...pt liniste ;

se pare ca totul este ok , multumesc tuturor pt ajutor

Geo da-mi si mie un PM ; cand pot trece pe la tine , sa ne cunoastem sa te uiti un pic la mobra vreau sa te fac medicul ei de familie ..... :-) :-)

 

multam inca odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu tine , sunt tot felul de ciudati pe aici dar faza cu focul am auzit-o la un mecanic ce-i drept auto " ulei cu benzina in el se aprinde f repede" pare logic ... nu este cea mai ortodoxa metoda dar functioneaza ( si sa fim intelesi e vb de cativa ml de ulei din baie )

Editat de CBROSU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul cu benzina pute. punct. imi dau seama ce fel de mecanic mai e si ala. sau poate n-are miros. iar de ars arde cand e multa benzina in el, nu doar asa, la "inceput de sfarsit". se intelege ca e vorba doar de putin, doar nu te apucai sa scoti tot uleiul intr-un lighean sau ceva si sa-i dai foc :)))))) asta chiar ar fi fost hilar de-a dreptul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai benzina in ulei, primul pas este sa-i schimbi bujiile.

In cazul in care este antigel, ii schimbi garnitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...