Sari la conținut

Accident intre Piata Iancului si Vatra Luminoasa


Dan.Andrei
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca singura concluzie este ca in Romania nu se poate cu vorba buna, cu educat sau cu amenzi. Marea majoritate a romanilor sunt nascuti ca sa fie condusi cu bata. Masurile luate trebuie sa fie drastice, cum a vazut un proiect aplicat tot intr-o tara cu probleme asemanatoare ... la semafor, cand se face rosu se ridicau stalpi de beton din asfalt. Scurt si la obiect, poti sa ai si Rolls de platina ca tot nu conteaza ... NU TRECI! ... am vazut un filmulet cu unul care a incercat sa forteze semaforul si a fost efectiv dat peste cap de stalpul care a iesit de sub el, bineinteles, innainte sa poate patrunde in intersectie unde putea rani pe cineva. Serviciile de interventie au telecomenzi pentru a cobora stalpii la nevoie ... si cam asta-r fi, nu-ti convine, muta-te in alta tara. Probabil ca sistemul s-ar putea adapta si la zonele de mare risc lasand ''portita'' pentru ambulante sau pompieri, dar, cat timp nu se poate imbogatii nici un ''ales'' sau interlop de pe seama lui ... nu-l aduce nimeni in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 285
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

FALS!

 

Casca se poate scoate din cap si se scoate din cap de catre o persoana care are instruirea necesara. Sa nu crezi ca il baga cineva in spital cu casca pe cap. Nu, nicidecum. Casca este scoasa in ambulanta, daca nu chiar inainte de catre cei de la SMURD.

 

Daca ati merge la cursuri de prim ajutor poate ati invata, ca majoritatea stiti doar mituri urbane.

 

Si ca sa nu vina sa ma contrazica unul si altul va dau un link la pozele de la ultimul training facut de Asociatia React in colaborare cu SMURD:

 

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.476026279082089.111708.108675005817220&type=1

 

Chiar in primele poze puteti vedea tehnica de scoatere a castii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are fractura de coloana cum sa ii miste capul...

la cum au tras de el sa-l rostogoleasca pe targa aia (sau cum se numeste aia de metal), cred ca fractura era ultima lor grija.

eu personal nu am vazut nici o miscare de profesionisti acolo, decat cand a venit a doua masina si si-a pus nenea manusile....si cam atat.

in rest au tras de el sa-l urce pe targa, fara sa ii evalueze starea la fata locului, fara sa incerce sa-l stabilizeze, ba din contra, mai preocupati mise pareau unu sau doi trecatori care incercau sa vada daca respira, daca poate schimba o vorba.

in rest fufa aia, vorba cuiva de mai sus, mai degraba poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NICIODATA nu te apuci sa scoti casca unui motociclist accidentat grav.

Casca se va scoate dupa..ce gatul e imobilizat cu guler, coloana....daca are fractura cervicala, toracala...il omori cu zile.

Oricum e strigator la cer ce ajutor i s-a dat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NICIODATA nu te apuci sa scoti casca unui motociclist accidentat grav.

 

D-zeu sa-l odihneasca-n pace, pacat de tineretea lui...

 

The risks to safe management of the airway are considerable in a patient wearing a full-face helmet. Cervical spine injuries are reasonably rare in motorcyclists. It is important to remove the helmet quickly

and safely. Supervised self-removal by the conscious patient is probably best. In the unconscious patient removal with stabilization of the C-spine (preferably by two people) is safest. Evidence is conflicting, but practical experience suggests that the low chance of inflicting or exacerbating a cervical cord injury in an unstable neck is far out-weighed by the risks to the airway in an injured motorcyclist who's full-face helmet is left on.

Citat de Aici. Canada , amigo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FALS!

 

Casca se poate scoate din cap si se scoate din cap de catre o persoana care are instruirea necesara. Sa nu crezi ca il baga cineva in spital cu casca pe cap. Nu, nicidecum. Casca este scoasa in ambulanta, daca nu chiar inainte de catre cei de la SMURD.

 

Daca ati merge la cursuri de prim ajutor poate ati invata, ca majoritatea stiti doar mituri urbane.

 

Si ca sa nu vina sa ma contrazica unul si altul va dau un link la pozele de la ultimul training facut de Asociatia React in colaborare cu SMURD:

 

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.476026279082089.111708.108675005817220&type=1

 

Chiar in primele poze puteti vedea tehnica de scoatere a castii.

 

Logica: cel care stie CUM se scoate si in ce conditii se scoate, are acele studii de prim-ajutor (care insa daca se complica si greseste si tocma i-a rupt gatul, fix-pix valoreaza) si nu intreaba pe forumuri "da' de ce nu i-a scos-o" Cei din ambulanta cel mai probabil nu stiau cum se face, si decat sa traga (cum s-a mai intamplat in alte cazuri) au lasat-o asa, pentru a fi scoasa la spital. Protocolul gulerului cervical in schimb...

 

@Guzuman : poate nu am fost clar - nu trebuie sa inceapa sa traga oricine de pe strada de casca sa i-o dea jos. De aceea e de preferat sa stea casca pe cap pana soseste SMURD (in cel mai fericit caz) pentru intreg protocolul.

 

P.S. Corect, discutam pe PM daca e ceva.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica: cel care stie CUM se scoate si in ce conditii se scoate, are acele studii de prim-ajutor (care insa daca se complica si greseste si tocma i-a rupt gatul, fix-pix valoreaza) si nu intreaba pe forumuri "da' de ce nu i-a scos-o" Cei din ambulanta cel mai probabil nu stiau cum se face, si decat sa traga (cum s-a mai intamplat in alte cazuri) au lasat-o asa, pentru a fi scoasa la spital. Protocolul gulerului cervical in schimb...

 

Cum ma sa-i scoti casca la spital ? si cum stabilizezi tu pacientul purtand casca pentru a putea pleca cu el ?

P.S si eu am facut cursuri de prim ajutor pentru toate situatiile. Asa ca intrebarea mea a fost fireasca

L.E Oricum , n-ar trebui se ne mai contrazicem aici .

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa nu apuc ziua in care sa scriu aceste lucruri….Ma pot mandrii cu faptul ca il cunosc Georgica de vreo 6 ani…de pe vremea cand era mandru posesor de Piaggio Typhoon 125…parca-l vad…era unul rosu…La scurt timp dupa aceea si-a luat, la sfaturile noastre, cei de la Scuter Centre , un Piaggio Beverly 200cc…tipla…A fost pana la Mures dupa el…La cativa ani dupa aia si-a luat prima motocicleta…Honda Hornet 600cc de la un bun prieten de-al nostru… La un an dupa Honda si – a luat tot Honda…CBR 954…tocmai din Constanta…TIPLA…Asa cum ii placea lui….In pararel cu ea…la un an si-a cumparat ultima sip e cea din urma Honda 1000RR Repsol, de la alt prieten de-al nostru….

Ieri, in jurul orei 15:00 m-am intalnit cu el la semafor la Baba Novac…ma duceam sa-mi fac discurile de frana…A tras pe dreapta , m-a pupat si m-a felicitat pt implinirea varstei de 25 de ani…S-a rugat la Dumnezeu sa-mi dea minte, maturitate, putere de munca, vointa si sanatate….Acum ma rog eu!Dumnezeu sa-L odihneasca….Stau si ma gandesc la cate gratare am tras impreuna, la cate petreceri, la cate nebunii si distractii am tras ….Ultima bauta am tras-o sambata seara, in cinstea mea, in cinstea zilei de nastere…Ce paradox…pe 28 am facut 25 de ani iar pe 29 imi moare unul dintre cei mai dragi prieteni…Dumnezeu sa-L Odihneasca in pace si in imparatia cerului.

Stau si le pun pe foaie si ma tot gandesc DE CE EL?DE CE GEORGICA?El care nu a facut nici un rau nimanui…NICIODATA! Era un baiat atat de prudent, era un baiat atat de bun, de calm, de sufletist…Era primul OM pe care trebuia sa-l suni cand aveai nevoie de ceva…Era un inger…Acum e cu ingerii…De ce Doamne el, si nu eu…Duminica ne-am dat pe Cheia, am stat cu totii la masa, la glume si poante…Ieri ne-am pupat si azi….azi ce….azi il plang pe cel ce a fost ION GEORGE!

Prieten drag, fratiorul meu, DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA IN IMPARATIA CERULUI SI SA-TI POARTE SUFLETUL SPRE PACEA ETERNA…Vegheaza-ti prietenii din Cer pana in clipa cand ne-om revedea din nou…Cel ce te-a UCIS nu va ramane nepedepsit!

A fost o onoare pentru mine sa cunosc un astfel de om, sa beau , sa ma distrez sis a chefuiesc alaturi de tine…Te iubesc si iti multumesc pentru ca ai existat in vietile noastre

La Dulce Revedere …Fratiorul mai mic Portokala!

 

B -64 - TAA E masina care l-a omorat...TARTEA ALEXANDRU e cel care l-a omorat...Sta in Str Negoiu nr 4 , in spate la Piata Alba Iulia...Ei bine cacatule, daca citesti forumul, si sigur o faci...nu uita un lucru : PENTRU FAPTA TA ITI VEI LUA MAXIM 3 ANI CU SUSPENDARE SI SUSPENDAREA PERMISULUI AUTO....DAR OARE CATI ANI IMI VOI LUA EU PT FAPTELE CE TE ASTEAPTA????LEGEA TALIONULUI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B -64 - TAA E masina care l-a omorat...TARTEA ALEXANDRU e cel care l-a omorat...Sta in Str Negoiu nr 4 , in spate la Piata Alba Iulia...Ei bine cacatule, daca citesti forumul, si sigur o faci...nu uita un lucru : PENTRU FAPTA TA ITI VEI LUA MAXIM 3 ANI CU SUSPENDARE SI SUSPENDAREA PERMISULUI AUTO....DAR OARE CATI ANI IMI VOI LUA EU PT FAPTELE CE TE ASTEAPTA????LEGEA TALIONULUI!

:nono:

Inteleg ca esti suparat, dar una este un accident si alta ceea ce faci tu, e instigare si premeditare la vatamare corporala distrugere tentativa de omor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TM: Cine ce face ma? E un user pe un forum, poate s-a suit pisica pe tastatura si a scris aia. Treaba lui ce face si cu cine. IMHO ala merita jupuit de viu si atarnat in piata Alba Iulia.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.realitate...video.html#view

 

Dupa producerea accidentului cineva a filmat de sus si a trimis filmuletul la Realitatea.

 

D-zeu sa-l ierte!

 

M-am abtinut sa scriu pana acum, am 32 de ani si mi-au dat lacrimile cand am vazut filmul, desi nu l-am cunoscut pe baiat.

 

Suntem o tara de (cuvant urat), cu oameni de (cuvant urat), cu un sistem de (cuvant urat). Imi asum cele spuse din urmatoarele motive, cerandu-mi scuze putinilor oameni care mai au un strop de omenie (smart2cry stie ce si de ce spun):

 

1. CRIMINALUL ala in loc sa acorde minimul de prim ajutor, asa cum scrie si in legea pe care trebuia sa o invete cand a luat permisul, a inceput sa dea telefoane cel mai probabil sa pregateasca "interventiile". Om de (cuvant urat) care in loc sa intarzie unde se ducea cu 3 minute cat iti ia pana la intersectie si inapoi pe celalalt sens, a provocat accidentul in care a murit un om.

2. Oamenii de (cuvant urat) care stransi in locul cu pricina, se holbau la un om in agonie ca la cinema, in loc sa dea, repet, minimul de prim ajutor. Mai mult, au si incurcat tentativa de interventie a salvarii. Asta am trait-o si personal, cand masina alor mei a fost lovita, iar salvarea nu putea interveni pentru ca mama plina de sange avea "spectatori". Astia suntem, ne place sa privim ...

3. Personalul "medical", ce actioneaza intr-un sistem de (cuvant urat) nu de urgenta, ar trebui judecati impreuna cu CRIMINALUL de sofer. Nu poti sa stai minute bune sa te uiti la omul ala cum se scurge viata din el, apoi sa faci exercitii de manevrat targa.

 

Despre motociclist nu pot spune nimic. Daca intr-adevar a avut partea lui de vina, a platit prea scump, in timp ce ceilalti de la sofer, ambulanta sau la audienta (de ce nu), o sa aiba grija sistemul de (cuvant urat) sa se faca uitata repede intamplarea.Ne vor da altceva la care sa privim ... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul avea vreo 40la ora!!!! imi era ca un frate si il porecleam melcul....tocmai pt ca era fffff prudent si lent, atat pe oras cat si afara....el cand vroia viteza,iesea pe a1...atat!!!!in rest circula cat se poate de bine si civilizat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TM06 UFO....AI SA FII SURPRINS....DAR CE CREZ....MI SE RUPE !

 

Stiu cat de suparat, frustrat, nervos esti. Prietenul tau si-a pierdut viata din cauza unui nenorocit care ar merita foarte multe lucruri CLAR.

 

Ai spus foarte multe lucruri frumoase despre Georgica si asa o sa ramana in amintirea tuturor prietenilor lui cat si a celor care l-au salutat in trafic si a celor care citesc acest forum.

 

Nu face ceva pe care il vei regreta mai tarziu.

 

Sincerele mele condoleanterose.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci le-au luat aproape 8 minute sa aduca o targa si sa il suie pe ea..dao in curea masi de treaba....aveau o viteza de parca omul ala de jos si-ar fi rupt glezna si ATAT, parerea mea e ca ar trebuii luati la bani marunti si muistii aia 2...fiecare minut conteaza in situatiile astea, iar la cum se miscau aia....omul ala putea sa moara de 2 ori deja... :angryfire:

 

Iar cu facutul ceva impotriva asta...Niste campanii bine organizate in toate judetele tarii?

 

Hai toate orasele mari sa facem campania Atentie la motociclisti..toti pe aceeasi data si ora sa iesim in strada

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar campanii? N-au niciun rost, bre. Oricate campanii s-ar face, undeva, candva, tot o sa dam de vreun sofer neatent sau durutor in p...a.

 

Mai bine am face, printre motociclisti, campania Atentie la automobilisti!

 

Si mereu vad pe cate un indignat cu "ar trebui sa...". Du-te, nene si ia-i tu de piept p-aia de la ambulanta, nu "ar trebui sa..." pe forum.

 

In fine, ar trebui sa-mi vad de ale mele.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar campanii? N-au niciun rost, bre. Oricate campanii s-ar face, undeva, candva, tot o sa dam de vreun sofer neatent sau durutor in p...a.

 

Mai bine am face, printre motociclisti, campania Atentie la automobilisti!

 

Si mereu vad pe cate un indignat cu "ar trebui sa...". Du-te, nene si ia-i tu de piept p-aia de la ambulanta, nu "ar trebui sa..." pe forum.

 

In fine, ar trebui sa-mi vad de ale mele.

 

Sanatate!

 

da frate mereu o sa fie unu neatent....nu ai cum sa ii educi pe toti, dar poti micsora numarul lor...sunt si soferi cum trebuie in trafic...care iti fac loc sa treci tu..care is atenti..

 

 

Fiecare copac are uscaturi, aia nu inseamna ca nu trebuie sa nu il mai uzi!!!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu obisnuiesc sa postez aici, dar citind printre randuri, la ce aberatii scoateti la minut, nu ma pot abtine.

VA ROG EU MULT, daca ma vedeti intins pe jos vreodata, NU imi scoateti nici casca nici protectia de coloana, pana nu mi se fac radiografiile aferente. Atat casca cat si protectia de coloana sunt facute din materiale ce permit trecerea razelor X.

 

R.I.P. George !!! :( Super baiat! Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...