Sari la conținut

Accident moto Pantera


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

Tu clona cui esti de-i stii asa bine activitatea lui Belbadea, in cele doo luni de cind ai cont aici? :D

Ah, dar stai, stiu. Doar abia acu doo luni te-ai decis sa-ti faci cont, insa tu citesti de foarte mult timp forumul. :wacko:

O fi Stress L&P Resurected.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 942
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce ciudat, am fost cu voi la Rasnov in 2008. Era primul meu drum lung, plecam cu Chopper Academy si v-am rugat sa ma lasati sa stau in spatele lui Larry. Tot drumul tu si fratiorul tau nu ati facut decat sa va bagati in fata mea. De ce, voi stiti. Poate asa ati inteles ca trebuie sa ma invatati pe mine, incepatoare, sa merg cu motorul.Sau asa se practica motociclismul ? Sau asa faceti cand vedeti femei pe motor ? Oare cine ar fi trebuit sa te traga atunci pe tine si pe al tau frate de urechii ? Se rezolva acum daca vrei. A, si te rog, nu te lua cu mine la cearta pe forum. Nu postam dar chiar esti enervat cu morala asta de doi bani, tu care mergi ca o cizma pe motor.

 

 

Nu stiu cine esti dar ma bucur ca imi aduci aminte de zilele cand eram in Chopper Academy si mergeam intr-adevar ca o cizma, pt ca eram incepator. Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva si accept urecheala. De atunci am facut 75.000 km pe motor, dar nu intre barurile de motociclisti din Bucuresti sau pana la glorioasa intalnire de la Lehliu. Aici nu discutam despre mine, totusi. Indiferent cine sunt si cum merg eu, tu trebuie sa te gandesti daca am dreptate sau nu in ceea ce zic. Iar daca afirmatiile mele se aplica si in cazul meu, si al altora, cu atat mai bine, inseamna ca multi vor invata ceva de aici. Eu nu am nimic personal cu prietana ta accidentata, putea fi oricare, la fel as fi scris. Si te mai intreb ceva: oare nu cumva tu si altii ca tine, prin felul in care o admirati, ati contribuit la atitudinea ei pe motor? Si ti se pare corect ca pe topicul in care ea a facut un accident stupid voi sa o tratati ca pe un erou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si te mai intreb ceva: oare nu cumva tu si altii ca tine, prin felul in care o admirati, ati contribuit la atitudinea ei pe motor?

 

Asta chiar e o chestiune pertinenta.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gollum

Nu stiu cine esti dar ma bucur ca imi aduci aminte de zilele cand eram in Chopper Academy si mergeam intr-adevar ca o cizma, pt ca eram incepator. Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva si accept urecheala. De atunci am facut 75.000 km pe motor, dar nu intre barurile de motociclisti din Bucuresti sau pana la glorioasa intalnire de la Lehliu. Aici nu discutam despre mine, totusi. Indiferent cine sunt si cum merg eu, tu trebuie sa te gandesti daca am dreptate sau nu in ceea ce zic. Iar daca afirmatiile mele se aplica si in cazul meu, si al altora, cu atat mai bine, inseamna ca multi vor invata ceva de aici. Eu nu am nimic personal cu prietana ta accidentata, putea fi oricare, la fel as fi scris. Si te mai intreb ceva: oare nu cumva tu si altii ca tine, prin felul in care o admirati, ati contribuit la atitudinea ei pe motor? Si ti se pare corect ca pe topicul in care ea a facut un accident stupid voi sa o tratati ca pe un erou?

 

 

Merci, m-ai luminat,promit ca de azi tu esti eroul meu. :wink:

Editat de gollum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si te mai intreb ceva: oare nu cumva tu si altii ca tine, prin felul in care o admirati, ati contribuit la atitudinea ei pe motor? Si ti se pare corect ca pe topicul in care ea a facut un accident stupid voi sa o tratati ca pe un erou?

pai am inteles ca are o Busa si e nemaritata. deci orice ar face, tot un erou este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai criticati si nu va mai dati cu parerea, atata timp cat ea e pe un pat de spital, cu dureri , chinuri cumplite. Cred ca nimeni nu isi poate imagina prin ce trece ea, decat cine a trecut prin asa ceva. E cumplit fratilor, va spun din experienta. Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trece, care vor fi traumele pe viitor. Eu am cunoscut-o stiu cand sa licitat pentru mine! Fata draga sa te faci bine.Dumnezu sa te vegheze sa treci cu bine prin acesta incercare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, tuturor ne plac fetele pe motoare, e normal ca oamenii sa se manifeste mai "dulce". In plus fata are si multi prieteni. Pe mine alt gen de afirmatii ma enerveaza:

 

1. Are experienta, clasa si cum merge ea cu motorul ar vrea multi sa mearga. Scuze, dar dupa accidentul asta penibil, de care s-ar rusina si un incepator, despre ce experienta si clasa mai e vorba?

2. Toti gresim, nu trebuie sa facem pe moralistii. E adevarat ca toti mai taiem linia continua, etc dar nu toti ne infingem de-an pluea in taxiuri. Ce naiba! Aici nu e vorba de o greseala oarecare, ca sa inchidem ochii

3. A facut nu stiu cate pentru comunitate. Pai dupa cum s-a comportat ea ca motociclist inaintea accidentului, conform martorilor, si cum statea imprastiata cu gura-casca in jurul ei, eu zic ca a facut un si mai mare deserviciu comunitatii, in caz ca exista asa ceva.

 

Eu cred ca pe langa recuperarea fizica mai are de tras si la reabilitarea de imagine, in caz ca o intereseaza: a gresit grav si acum suporta consecintele, asa e corect. Ar trebui ca prietenii sa o traga de urechi la momentul potrivit si sa o determine sa se gandeasca serios pe mai depaarte: accidentul asta arata ca ceva nu e in regula la felul cum practica ea motociclismul. Sanatate!

1. experienta are. si cei experimentati cad, chiar si cei cu peste 75k km. si in general, cand ai experienta, accidentele sunt penibile, ptr ca esti mai putin concentrat si f sigur pe tine (asta..ma gaqndesc, inca nu stiu personal)

 

2. daca ar fi un taxi atunci cand taiem linia continua, toti ne-am infige in el. daca nu vrei sa inchizi ochii, propun sa faci un complet de judecata si sa nu-i mai dati voi voie sa mai iasa din casa, ptr ca a facut de ras comunitatea moto

 

3. cum s-a comportat ea ca motociclist (potrivit martorilor - daca te referi ca tura motorul la stop si facea slalom), vezi zilnic pe strada, cred ca oriunde in tara (a nu se intelege sa sustin asta). Cum statea imprastiata, statea exact cum picase in urma accidentului, poate chiar mai adunata decat chopperistul ala care nu a vazut refugiul ptr pietoni din statia de tramvai de pe bd timisoara si l-a dotat cu o cruce, sau ca nu stiu cine care nu a vazut niste magari parca si asa mai departe.Daca tu crezi ca in urma unei cazaturi te-ai putea aduna mai bine incat sa iasa fotografiile artistice, am mari dubii si nu-ti doresc sa testezi asta. am dat aceste doua exemple, pentru ca aici intuiesc ca de fapt vrei sa ataci ideea de motoare de viteza si sa sustii tema intalnita aici peste tot...de vitezane vs choppere sau alte natii. Nu am ss, dar cred ca asta tine de om si din ce stiu eu, nu facea excese pe drumurile publice (ma rfefer prin comparatie cu ce vedem zilnic pe strazi). Nu neg ca poate a facut de data asta, dar ca stil general nu era asa de agresiva incat sa te simti tu rusinat, ca brav exponent al motociclismului romanesc. Nici accidentul asta nu a fost facut la viteza mare, stiu asta din declaratia taximetristului, nu din parerile mele dupa ce ma uit pe niste foto, care, apropos de asta,trebuiau cenzurate si nu stiu de ce au fost puse asa. Deserviciile ptr marea comunitate moto se fac zilnic, peste tot, si nu e nevoie de pozitia intins pe asfalt ptr asta.

 

La partea cu trasul de urechi, sunt de acord cu tine. Dar tre sa se lipeasca clavicula ca sa nu ramai cu capu-n mana cand o tragi de urechi, deci mai ai putintica rabdare stimabile.

 

N-o trateaza nimeni ca pe erou. cred ca exagerezi. nimeni nu a dat-o de exemplu in legatura cu intratul in benzinarii. Unii o compatimesc ptr ca putea sa aiba mai mult noroc si sa scape mai usor, altii se gandesc ca putea sa fie mai rau si altii (ca tine sau ca frustratel) considera ca nu e suficient ce-a patit si ar fi vrut probabil sa lase si vreun picior pe acolo, in scopul educarii prin exemplu a tinerei generatii de motociclisti, viitorul comunitatii moto.

 

Ptr Dra @gollum: ceea ce ai patit tu, nu e dovada ca mergea prost, ci doar ca facea parte din acea categorie care a facut cunoscuta o vorba printre motociclisti " de cate ori e o femeie intr-un grup, mereu se va gasi cel putin 1 care sa graviteze in jurul ei si va produce haos in acel grup". Am simtit asta pe pielea mea, pe la inceputuri, cand la un drum cu parteneri adunati pe prietenii, eu necunoscand decat pe frate-meu acolo, un disperat cu o paraitoare care nu stiu cum scapase de transformarea in oale la topitorie, a mers ca toti dracii ptr ca in grup era o dra frumusica..bine. Cum eram incepator si era cred primul drum pe siriu,eu incercand sa nu incetinesc prea tare grupul, m-a enervat ingrozitor nerespectand nici o regula. Acum m-as amuza de asa ceva, dar atunci ma incurca f tare sa ma uit dupa zmeu cum aparea de peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. experienta are. si cei experimentati cad, chiar si cei cu peste 75k km. si in general, cand ai experienta, accidentele sunt penibile, ptr ca esti mai putin concentrat si f sigur pe tine (asta..ma gaqndesc, inca nu stiu personal)

 

2. daca ar fi un taxi atunci cand taiem linia continua, toti ne-am infige in el. daca nu vrei sa inchizi ochii, propun sa faci un complet de judecata si sa nu-i mai dati voi voie sa mai iasa din casa, ptr ca a facut de ras comunitatea moto

 

3. cum s-a comportat ea ca motociclist (potrivit martorilor - daca te referi ca tura motorul la stop si facea slalom), vezi zilnic pe strada, cred ca oriunde in tara (a nu se intelege sa sustin asta). Cum statea imprastiata, statea exact cum picase in urma accidentului, poate chiar mai adunata decat chopperistul ala care nu a vazut refugiul ptr pietoni din statia de tramvai de pe bd timisoara si l-a dotat cu o cruce, sau ca nu stiu cine care nu a vazut niste magari parca si asa mai departe.Daca tu crezi ca in urma unei cazaturi te-ai putea aduna mai bine incat sa iasa fotografiile artistice, am mari dubii si nu-ti doresc sa testezi asta. am dat aceste doua exemple, pentru ca aici intuiesc ca de fapt vrei sa ataci ideea de motoare de viteza si sa sustii tema intalnita aici peste tot...de vitezane vs choppere sau alte natii. Nu am ss, dar cred ca asta tine de om si din ce stiu eu, nu facea excese pe drumurile publice (ma rfefer prin comparatie cu ce vedem zilnic pe strazi). Nu neg ca poate a facut de data asta, dar ca stil general nu era asa de agresiva incat sa te simti tu rusinat, ca brav exponent al motociclismului romanesc. Nici accidentul asta nu a fost facut la viteza mare, stiu asta din declaratia taximetristului, nu din parerile mele dupa ce ma uit pe niste foto, care, apropos de asta,trebuiau cenzurate si nu stiu de ce au fost puse asa. Deserviciile ptr marea comunitate moto se fac zilnic, peste tot, si nu e nevoie de pozitia intins pe asfalt ptr asta.

 

La partea cu trasul de urechi, sunt de acord cu tine. Dar tre sa se lipeasca clavicula ca sa nu ramai cu capu-n mana cand o tragi de urechi, deci mai ai putintica rabdare stimabile.

 

N-o trateaza nimeni ca pe erou. cred ca exagerezi. nimeni nu a dat-o de exemplu in legatura cu intratul in benzinarii. Unii o compatimesc ptr ca putea sa aiba mai mult noroc si sa scape mai usor, altii se gandesc ca putea sa fie mai rau si altii (ca tine sau ca frustratel) considera ca nu e suficient ce-a patit si ar fi vrut probabil sa lase si vreun picior pe acolo, in scopul educarii prin exemplu a tinerei generatii de motociclisti, viitorul comunitatii moto.

 

Ptr Dra @gollum: ceea ce ai patit tu, nu e dovada ca mergea prost, ci doar ca facea parte din acea categorie care a facut cunoscuta o vorba printre motociclisti " de cate ori e o femeie intr-un grup, mereu se va gasi cel putin 1 care sa graviteze in jurul ei si va produce haos in acel grup". Am simtit asta pe pielea mea, pe la inceputuri, cand la un drum cu parteneri adunati pe prietenii, eu necunoscand decat pe frate-meu acolo, un disperat cu o paraitoare care nu stiu cum scapase de transformarea in oale la topitorie, a mers ca toti dracii ptr ca in grup era o dra frumusica..bine. Cum eram incepator si era cred primul drum pe siriu,eu incercand sa nu incetinesc prea tare grupul, m-a enervat ingrozitor nerespectand nici o regula. Acum m-as amuza de asa ceva, dar atunci ma incurca f tare sa ma uit dupa zmeu cum aparea de peste tot.

 

La Rasnov eram cu prietena in spate, ca de obicei, nu imi ardea de avansuri chiar daca as fi vrut :))))) Oricum nu stiu cine e persoana. Si nu as vrea sa luati interventia mea ca pe un atac. Eu mi-am spus parearea, altii si-o spun pe a lor, cat timp se discuta civilizat e ok. Acu se poate spune si asa: fata are motor puternic, a trait la maxim cum eu si altii cu harburi nu vom trai niciodata, si senzatiile alea merita riscul de a ajunge la spital. Calitatea bate cantitatea. Mi se pare ok. Fiecare cu stilul lui. Pt mine eroi sunt aia din Easy Rider, cu partaitoarele lor, nu ma atrage viteza. Totusi sunt multi pe aici care prind la mitul asta, isi iau motoare de viteza, fac accidente si apoi sunt sigur ca regreta. A fi erou nu e pentru oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa prostie pe lumea asta...

 

Ma fishior, nu-mi pasa daca are un picior sau un ochi in minus. Ma doare la bashcheti daca pe tine te doare durerea ei. Mi-e perfect indiferent daca tu esti suparat sau nu ca eu iti spun ca prietena ta pe care o adori si suferi pentru ea alaturi de ea a facut o prostie cat ea+motorul ei de mare. Nu e o greseala sa intri pe contrasens, sa franezi cu spatele si apoi sa bruschezi fata, e o prostie. Mare.

 

Si nu nerespectatul legii e problema mea, nici macar ca n-a stiut sa-si dozeze franele. Astea-s chestii pe care le comit si eu si recunosc ca-si prostii. Ce ma calca pe icre e prostia voastra (a unora). Care au impresia ca daca fac pe white knitzii pe internet domnita o sa le acorde favoruri. Si a alora care cred sincer ca domnita n-a facut o prostie. Cu astia am o problema si daca ar durea prostia, voi ati suferi mai tare ca accidentata. Ca nu e prost mai mare decat prostul care vede un prost si-i zice om destept.

 

Da, e nasol ca-i in spital, da nu pot sa empatizez cu ea. Pur si simplu si-a facut-o cu mana ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Preacuviosul_Mihail

Bai, ideea generala care deranjeaza pe acest topic e una simpla si ti-o explic eu daca tu te faci ca nu pricepi:

***oricine altcineva ar fi fost, persoana necunoscuta pe forum, toti ar fi comentat ceva de genul: uite de cata lipsa de experienta, imaturitate si lucididate a dat dovata si a avut un accident stupid.

Dar, fiind vorba de o persoana cunoscuta printre forumisti toti ii iau apararea NEJUSTIFICAT.

Asta enerveaza.

 

Intre ce depasea ea acolo si taxiul respectiv era o INTREAGA BANDA desenata cu marcaj pe care era loc sa depasesti pana iti venea acru. Ea a venit tare pe acel marcaj, a franat brusc acolo sa intre in benzinarie, i-a fugit fata si s-a dus taras lovindu-se de acel taxi care trecea intamplator pe acolo. De ce a fost nevoita sa franeze tare? Pentru ca venea tare.

Din dinamica acestui accident rezulta asa:

1 - nu avea nici mama experientei despre care este tot laudata aici;

2 - conduce o motocicleta NEPOTRIVITA pentru oras si pentru facut slalom printre benzi in oras, grea, masiva, lunga..

 

Din aceasta intamplare nefericita, facand cu totul abstractie de persoana in cauza, se poate trage urmatoarea concluzie: "persoana imatura cu motocicleta mare + forja in oras = not good".

Asta e toata morala acestui accident, si cu asta basta.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar, fiind vorba de o persoana cunoscuta printre forumisti toti ii iau apararea NEJUSTIFICAT.

Asta enerveaza.

 

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Daca era vreun anonim, comentariile ar fi fost clasice:

 

Incepator pe Busa care s-a imprastiat.

Teribilist care o arde reising prin oras s-a imprastiat.

[...]

 

Normal, incepator pe Busa, forjator de strada, fara echipament..

[...]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu clona cui esti de-i stii asa bine activitatea lui Belbadea, in cele doo luni de cind ai cont aici? :D

Ah, dar stai, stiu. Doar abia acu doo luni te-ai decis sa-ti faci cont, insa tu citesti de foarte mult timp forumul. :wacko:

 

Nu sunt nici o clona (pe cuvant de cercetas), dar din putinul timp care il am pe forum posturile lui mi s-au parut "funny" (in sensul bun bineinteles :laugh:)

 

Da intr-adevar citesc forumul de mai mult timp insa o perioada nu mi-am putut face cont dar am reusit in cele din urma sa imi fac acum 2 luni dupa cum precizezi tu.

 

Daca am deranjat pe cineva prin posturile mele imi cer scuze :(

 

P.S: scuze de off-topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intre ce depasea ea acolo si taxiul respectiv era o INTREAGA BANDA desenata cu marcaj pe care era loc sa depasesti pana iti venea acru. Ea a venit tare pe acel marcaj, a franat brusc acolo sa intre in benzinarie, i-a fugit fata si s-a dus taras lovindu-se de acel taxi care trecea intamplator pe acolo. De ce a fost nevoita sa franeze tare? Pentru ca venea tare.

 

 

dupa aproape 40 de pagini am priceput si eu de fapt ce s-a intamplat acolo. de fapt ea a cazut nu ca taxiul ar fi izbit-o.

gata...am priceput :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Preacuviosul_Mihail

Bai, ideea generala care deranjeaza pe acest topic e una simpla si ti-o explic eu daca tu te faci ca nu pricepi:

***oricine altcineva ar fi fost, persoana necunoscuta pe forum, toti ar fi comentat ceva de genul: uite de cata lipsa de experienta, imaturitate si lucididate a dat dovata si a avut un accident stupid.

Dar, fiind vorba de o persoana cunoscuta printre forumisti toti ii iau apararea NEJUSTIFICAT.

Asta enerveaza.

 

Intre ce depasea ea acolo si taxiul respectiv era o INTREAGA BANDA desenata cu marcaj pe care era loc sa depasesti pana iti venea acru. Ea a venit tare pe acel marcaj, a franat brusc acolo sa intre in benzinarie, i-a fugit fata si s-a dus taras lovindu-se de acel taxi care trecea intamplator pe acolo. De ce a fost nevoita sa franeze tare? Pentru ca venea tare.

Din dinamica acestui accident rezulta asa:

1 - nu avea nici mama experientei despre care este tot laudata aici;

2 - conduce o motocicleta NEPOTRIVITA pentru oras si pentru facut slalom printre benzi in oras, grea, masiva, lunga..

 

Din aceasta intamplare nefericita, facand cu totul abstractie de persoana in cauza, se poate trage urmatoarea concluzie: "persoana imatura cu motocicleta mare + forja in oras = not good".

Asta e toata morala acestui accident, si cu asta basta.

chiar am priceput din prima, dar nu sunt de acord.

nu stiu si nu analizez dinamica accidentului. poate ca ai dreptate. poate ca nu l-a vazut la timp. chiar nu conteaza asta. Daca era vb de cineva care-si cumparase ieri o busa si astazi o comitea asa, ai dreptate, s-ar fi scris ce spui tu justificat. in cazul ei, are de multa vreme motociclete puternice, merge pe ele inclusiv in oras, nu le duce pe platforma pana la margine si eu cel putin, nu stiu de vreun accident al ei. Poate au fost si atunci gresesc eu.

In concluzie, sunt de acord fara discutie cu ceea ce sustine majoritatea, anume faptul ca e numai greseala ei, dar cu parerile despre lipsa de experienta, ca trebuia eventual sa-si ia un cbr125 sau mai stiu eu ce si ca daca statea la cratita nu patea accidentul, nu sunt de acord. fiecare merge si in oras si afara cu ce are. sunt putini cei care au cateva motociclete, ca sa le schimbe in functie de traseu. Si a mea se incinge de-o ia draq printre masini in trafic, consuma 8-9 in bucuresti, cred ca un scuter de 200 e ideal in bucuresti, dar pe asta o am, cu asta merg. Asta e ceea ce contest eu. vad ca toata lumea o trimite la cratita si nu cred ca e cazul. Ca sa fiu pe logica voastra, merge de 3(parca) ani pe busa, inainte tot pe ss-uri de 1000 si a fost matura. Acum ca a facut o boacana mare e dintr-o data imatura? Daca s-ar fi deschis un topic despre femeile pe motociclete puternice, cu o zi inainte de accident, fac pariu ca 99% din cei care acum sariti la beregata, ati fi spus ca "nu sunt indicate si ca pantera e exceptia care confirma regula". Nu cumva judecati cu masuri diferite?

 

@bogdan192

inteligentule...te uiti te rog la warn-ul meu? crezi ca a fost primit pentru ca am pus fotografii cu motocicletele tari de la salon? Iti spun eu ca nu. A fost facut ptr ca de-a lungul timpului niste inteligenti ca tine m-au jignit si nu m-am putut abtine sa le raspund. Asta in timp ce un moderator ar trebui sa vada ca tu in loc sa-ti sustii o parere, cu care pot sau nu sa fiu de acord, spui ca sunt prost pentru ca nu am parerea ta (ma rog vorbesti la plural, dar intrucat warn-ul se ia individual, prefer sa ti-o spun in nume personal). Daca zmeul ala de Petru care tot ameninta pe aici,ti-ar fi dat (tie si celor ca tine) un pic de timp de gandire fara sa poti posta, incat sa realizezi ca a avea alta parere decat a ta nu e nimic grav, probabil ca acum as fi fost in grupul motociclistilor care planteaza panselutze si scriu potrivit educatiei primita la curtea regala. O sa incerc sa te ignor. Vedem cat rezist, dar avand in vedere ca pana la accidentul asta nu prea am mai intrat in ultimii 2 ani pe aici(deci nu ma (mai)intereseaza prea tare forumul - ca sa intelegi ideea), nu cred ca prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de pareri e vorba. Eu iti zic de fapte. Tu-mi zici de pareri. Ramai cu parerile tale, nu ma deranjeaza. Ma deranjeaza ca nu stunteti capabili, multi, sa ganditi. Pentru ca indolenta voastra ma afecteaza pe mine direct, pe strada, in portofel, acasa si la munca. De asta va numesc in fata prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de priceput ca o persoana cunoscuta are accident, e normal sa-i doresti binele? A gresit sau nu, acum plateste poate prea scump! S-au trezit judecatorii forumului... Sper sa stearga sau sa inchida careva topicul, ca deja se abereaza grav. Un om sufera pe un pat de spital si voi faceti pe desteptii. Ma asteptam la putin respect din partea voastra, dar se pare ca mahalageala e boala contagioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu "faceam pe desteptii pe forum" suferea mai putin? Omule, gandeste ca d-aia ai creier, sa faci conexiuni logice. D-aia ai gura/maini, ca sa-i faci si pe altii atenti de pericole.

 

Degeaba ii doresc binele, nu exista o forta misterioasa care s-o faca bine doar pentru ca-i doresc eu binele. NU FUNCTIONEAZA ASA!

 

N-a gresit, a prostit. Daca ar exista verbul in sensul asta. A facut o prostie. O prostie nu e o greseala. Nu o mai dati dupa cires cu greseala. A fost grabita si prostia a fost multiplicata de lipsa de skill cu motorul ala. Daca era riderul pe care il adulati voi 1: nu s-ar fi pus in situatia aia 2: s-ar fi extras cu mult mai putine avarii de acolo. Dar n-a fost. Si va lipseste curajul moral sa acceptati ca aveti un prieten/cunoscut care a facut o prostie. De aia o dati inainte cu greseala. Nu-i greseala, e prostie. Banuiala mea e ca fiecare dintre astia care o numiti greseala, ati face oricand aceeasi prostie. Sau ati facut-o deja. Dar nu vreti sa-i ziceti prostie. E mult mai bine pentru ego-ul vostru sa-i ziceti greseala.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar am priceput din prima, dar nu sunt de acord.

nu stiu si nu analizez dinamica accidentului. poate ca ai dreptate. poate ca nu l-a vazut la timp. chiar nu conteaza asta. Daca era vb de cineva care-si cumparase ieri o busa si astazi o comitea asa, ai dreptate, s-ar fi scris ce spui tu justificat. in cazul ei, are de multa vreme motociclete puternice, merge pe ele inclusiv in oras, nu le duce pe platforma pana la margine si eu cel putin, nu stiu de vreun accident al ei. Poate au fost si atunci gresesc eu.

In concluzie, sunt de acord fara discutie cu ceea ce sustine majoritatea, anume faptul ca e numai greseala ei, dar cu parerile despre lipsa de experienta, ca trebuia eventual sa-si ia un cbr125 sau mai stiu eu ce si ca daca statea la cratita nu patea accidentul, nu sunt de acord. fiecare merge si in oras si afara cu ce are. sunt putini cei care au cateva motociclete, ca sa le schimbe in functie de traseu. Si a mea se incinge de-o ia draq printre masini in trafic, consuma 8-9 in bucuresti, cred ca un scuter de 200 e ideal in bucuresti, dar pe asta o am, cu asta merg. Asta e ceea ce contest eu. vad ca toata lumea o trimite la cratita si nu cred ca e cazul. Ca sa fiu pe logica voastra, merge de 3(parca) ani pe busa, inainte tot pe ss-uri de 1000 si a fost matura. Acum ca a facut o boacana mare e dintr-o data imatura? Daca s-ar fi deschis un topic despre femeile pe motociclete puternice, cu o zi inainte de accident, fac pariu ca 99% din cei care acum sariti la beregata, ati fi spus ca "nu sunt indicate si ca pantera e exceptia care confirma regula". Nu cumva judecati cu masuri diferite?

 

 

Ca sa-ti spun parerea mea sincera: nu cred ca o persoana e matura (in acceptiunea reala a cuvantului) daca dupa 2-3 ani de motociclit is cumpara hayabusa. :ok:

Acuma stiu ce zic cei care nu sunt de acord cu asta: ca nu te caci in gustu omului. Asa e, dar vaca aia de motocicleta nu e potrivita nimanui.

Motocicleta aia e potrivita celor cu prea mult ego si care vor mereu sa arate/demonstreze ceva. (lor, celor din jur, naiba stie)

 

Pai uite ca tocmai se confirma regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu "faceam pe desteptii pe forum" suferea mai putin? Omule, gandeste ca d-aia ai creier, sa faci conexiuni logice. D-aia ai gura/maini, ca sa-i faci si pe altii atenti de pericole.

 

Degeaba ii doresc binele, nu exista o forta misterioasa care s-o faca bine doar pentru ca-i doresc eu binele. NU FUNCTIONEAZA ASA!

 

N-a gresit, a prostit. Daca ar exista verbul in sensul asta. A facut o prostie. O prostie nu e o greseala. Nu o mai dati dupa cires cu greseala. A fost grabita si prostia a fost multiplicata de lipsa de skill cu motorul ala. Daca era riderul pe care il adulati voi 1: nu s-ar fi pus in situatia aia 2: s-ar fi extras cu mult mai putine avarii de acolo. Dar n-a fost. Si va lipseste curajul moral sa acceptati ca aveti un prieten/cunoscut care a facut o prostie. De aia o dati inainte cu greseala. Nu-i greseala, e prostie. Banuiala mea e ca fiecare dintre astia care o numiti greseala, ati face oricand aceeasi prostie. Sau ati facut-o deja. Dar nu vreti sa-i ziceti prostie. E mult mai bine pentru ego-ul vostru sa-i ziceti greseala.

Ma chinui sa pastrez un ton civilizat... Te-ai gandit ca citeste forumul si in clipe de genul chiar nu ai nevoie de crtiticile si balivernele atotstiutorilor? Sunteti toti mari si tari pe aici, dar in trafic vad doar birjari pe mobre, care nu prea-s in stare sa mearga corect. Si-a facut-o cu mana ei, fiecare merge pe ce vrea, cum vrea si cum poate/stie! Pe ea, spre deosebire de voi, am vazut-o si stiu ca merge bine, nu risca aiurea, ba chiar certa colegii pe doua roti care o comiteau intr-un fel sau altul cand mergeau in coloana, impreuna. Vedeti-va de tastele voastre si lasati kilometrii, accidentele si calatoriile pe doua roti pentru cei care chiar le fac. Asa, informativ... De cat timp ai permisul, cati km ai facut pana in prezent si catea accidente si cazaturi? Si nu doar tie-ti pun intrebarea asta, ci tuturor cunoscatorilor de pe aici. Si nu in ultimul rand, pe ce motocicleta ati facut km?

Editat de Pupila Dilatata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...