Sari la conținut

Discutii despre SMAEB 2013


rzv1977
 Share

Postări Recomandate

Am auzit acum cateva minute la radio (Magic FM):

 

Salon auto-moto in perioada 3-7 aprilie, piata constitutiei... cel mai probabil bucuresti... n-am auzit tot, dar auto-moto si data sigur le-am prins.

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am auzit acum cateva minute la radio:

 

Salon auto-moto in perioada 3-7 aprilie, piata constitutiei... cel mai probabil bucuresti... n-am auzit tot.

probabil celalalt. a mai fost si anul trecut unu pe langa casa poporului...

 

http://www.siamb.ro/Pentru-Vizitatori

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit acum cateva minute la radio (Magic FM):

 

Salon auto-moto in perioada 3-7 aprilie, piata constitutiei... cel mai probabil bucuresti... n-am auzit tot, dar auto-moto si data sigur le-am prins.

nu are legatura cu smaebul. am impresia ca este cel organizat de tiriac. am fost la editiile salonului astuia in anii trecuti, de exemplu la prima, dpdv al motocicletelor, erau doar importatorii ducati si triumph + unii cu motoare SH/tunarite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la vanzarile de mobre noi se pare ca nici ei nu prea cauta sa ajute cumparatorul. Situatia economica actuala nu prea te mai ajuta sa dai banul gramada iar daca intrebi de finantare te cam arzi :)) un exemplu 30% avans, perioada 3 ani si venit obligatoriu de 10 ori rata, ori la o rata de 200 euro (cat iese la un motor decent) salariul ar trebui sa fie 2000 euro.

Daca la masini te roaga cu oferte de finantare, la mobre parca iti pun bete in roate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram k va fi un timp bun,. daca va fi pe 1 apr..e cam devreme.

Pe langa faptul ca ala care-a dat-o cu intai aprilie facea o gluma (nereusita dealtfel), anul asta 1 Aprilie e intr-o luni :plsdie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la vanzarile de mobre noi se pare ca nici ei nu prea cauta sa ajute cumparatorul. Situatia economica actuala nu prea te mai ajuta sa dai banul gramada iar daca intrebi de finantare te cam arzi :)) un exemplu 30% avans, perioada 3 ani si venit obligatoriu de 10 ori rata, ori la o rata de 200 euro (cat iese la un motor decent) salariul ar trebui sa fie 2000 euro.

Daca la masini te roaga cu oferte de finantare, la mobre parca iti pun bete in roate.

nu ai dreptate. astea sunt norme BNR care trebuie sa le respecte orice societate de leasing indiferent de faptul ca se achizitioneaza mobra sau auto.

pentru o persoana fizica acesta e gradul de indatorare, 10% din venit.

pentru persoana juridica este altceva si doar analiza de risc iti spune daca te incadrezi sau nu.

EX: daca ai rulaj mare, profit reinvestit, poti sa fi si pe minus ca e posibil sa ti se aprobe dosarul; daca ai rulaj mic, firma este in castig, dar profitul e mic, ai toate sansele sa te respinga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

COObra nu prea ai dreptate, sau mai bine zis mai deloc.

Este adevarat ca sunt niste norme impuse de BNR, insa nici pe aproape de 10 % din venit!

Gradul de indatorare se poate ridica pana la 75 % din venit, bineinteles in urma unui " scoring" efectuat de banca, societ. de leasing, etc.

Cu cat venitul lunar este mai mare cu atat poate creste si nivelul de indatorare!

Pana si la salariul minim pe economie gradul de indatorare depaseste 50 %.

 

de unde rezulta ca dealerii de moto care activeaza cel putin pe piata romaneasca sunt niste " bulangii", practica metode de marketing preferentiale si neperformante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firmele de leasing trebuie sa-si respecte doar regulamentul lor intern si sa-l comunice BNR. Nu le impune BNR.

Daca o firma (IFN SA daca face financiar si SRL daca face operational) isi stabileste 10%, e treaba ei...

 

Tyr, ce metode de marketing preferentiale si neperformante practica dealerii moto bulangii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform unui dealer auto Ford gradul de indatorare pentru leasing a fost redus la 35 %, iar pentru credit poate merge pana la 50%.

Si asta in urma restrictiilor impuse de BNR pe piata de creditare. De unde tragem concluzia ca unele firme de leasing incearca sa iti dea in cap de la inceput sa nu faci leasing.

Este adevarat ca au parcurile pline de masini recuperate, dar sunt masini nu motociclete.

Am cautat si eu de curiozitate motocilete recuperate din leasing si nu am gasit nici una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia vedeti in pagina asta, in diverse articole, cine face legea creditarii:
http://www.ziare.com/bnr/norme-bancare-stiri/
evident ca bancile si ifn-urile au si regulamente interne care pot fi mai permisive sau nu, dar in general bnr reglementeaza cam tot ce se intampla.

Conform unui dealer auto Ford gradul de indatorare pentru leasing a fost redus la 35 %, iar pentru credit poate merge pana la 50%


afirmatia este ambigua. daca vorbim de persoane fizice, leasing cu grad de indatorare 35%....nu cred ca se poate din 2011 incoace. evident ca se poate daca cunosti pe cineva care cunoaste pe cineva, dar asta e alta discutie. la persoane juridice, in anumite conditii se poate da leasing si daca firma e pe pierdere in cifre. ca o completare sa se inteleaga ca nu vorbesc din vant, vand vehicule de vreo 6-7 ani. Editat de COObra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform unui dealer auto Ford gradul de indatorare pentru leasing a fost redus la 35 %, iar pentru credit poate merge pana la 50%.

Spune prostii sau minte. BNR nu impune IFNurilor (firmelor de leasing) plafoane de acest tip, ci numai bancilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu de curiozitate motocilete recuperate din leasing si nu am gasit nici una.

 

Nu ai cautat suficient. Eu m-am uitat din curiozitate pe o oferta de la NBG odata si erau 3-4 motocilete. OK, nu sunt multe, dar sunt cateva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ia vedeti in pagina asta, in diverse articole, cine face legea creditarii:

http://www.ziare.com/bnr/norme-bancare-stiri/

evident ca bancile si ifn-urile au si regulamente interne care pot fi mai permisive sau nu, dar in general bnr reglementeaza cam tot ce se intampla.

afirmatia este ambigua. daca vorbim de persoane fizice, leasing cu grad de indatorare 35%....nu cred ca se poate din 2011 incoace. evident ca se poate daca cunosti pe cineva care cunoaste pe cineva, dar asta e alta discutie. la persoane juridice, in anumite conditii se poate da leasing si daca firma e pe pierdere in cifre. ca o completare sa se inteleaga ca nu vorbesc din vant, vand vehicule de vreo 6-7 ani.

Probabil le vinzi în Vitan pt că nu știi ce vorbești. Gradul de îndatorare max este 30-35 % la creditele negarantate și 45-50 % la cele garantate mergând spre 60 % la Prima Casă. Normele de creditare le face Banca sau IFN ul urmând a fi aprobate de BNR. Treaba cu "pilele" pe care o invoci este tot o minciună, toate băncile având sisteme unitare centralizate de gestiunea riscului - gradul de îndatorare este calculat în funcție de mulți parametri iar modul de calcul nu este cunoscut pt a nu-l putea influența. În principiu orice angajat bancar se va strădui să-ți dea credit (cât mai mare) pt că în funcție de asta e plătit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a ma jigni pe mine, tu ai citit ceva din linkul pus?

oricum, avand in vedere modul in care ai raspuns...nu ma intereseaza sa continui discutia, pentru ca nu este una constructiva.

toate băncile având sisteme unitare centralizate de gestiunea riscului - gradul de îndatorare este calculat în funcție de mulți parametri iar modul de calcul nu este cunoscut pt a nu-l putea influența

zau?

atunci cum iti explici ca gigel poate fi refuzat de o banca/soc. leasing si aprobat la alta cu aceleasi cifre?

dar ma rog. nu imi raspunde ca nu ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna dimineata! Din pacate anul acesta am ratat SMAEBUL, desi voiam sa cumpar cate ceva. Asa ca va intreb pe dumneavoastra daca as fi gasit ceea ce cautam (la un pret bun).

1. Casti Shark (in afara de modelele S) la un pret rezonabil.

2. Echipamente RS-Taichi

3. Manusi sport sub 100 de euro (Alpinestars, Berik, etc.) - ma intereseaza sa fie foarte lungi (datorita dimensiunilor mele atipice manecile la costum sunt un pic scurte).

4. Un tankbag "de neam prost" - cat mai mare

 

Daca cineva dintre dumneavoastra isi aminteste ca a vazut la vreun stand ceea ce caut il rog sa posteze aici numele comerciantului ca sa pot vedea produsele direct in showroom.

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O prioritate era sa-mi mai cumpar inca o casca , de aceea cred ca m-am uitat destul de bine pe segmentul asta si Shark chiar nu am vazut ( sper sa nu-mi fi scapat mie standul ).

Iar daca erau , sigur nu gaseai marimea /modelul . Asa am patit eu la casti , geci , cizme . Replica era "s-au dat" si am fost sambata pe la 14 . Asa am ajuns de la Ct . Am fost si duminica , dar nici atat n-am mai gasit ( logic ) .

Ca si preturi , la unele standuri am negociat un pic , dar in rest erau preturile de pe siteuri , adica nu gaseai chilipiruri .

Asta e parerea mea , nu inseamna si sa fie corecta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...