Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce am filmat Transraraul:

 

 

 

Am editat filmul cu GoPro studio si l-am exportat in format .MP4 (calitatea sursa), pe PC filmuletul se vede bine insa dupa ce il urc pe youtube in acelasi format...ii strica calitatea. L-am urcat cu 47 fps dar nu se reflecta asta pe youtube.

Ce nu fac bine?

Editat de Marc87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trage foarte bine, ma refer la reactiile cand treci prin umbre/soare, nu stiu ce ai facut de ai scos 720P/48FPS.

 

Pai, intotdeauna Goproul a avut trecerile pe lumina cele mai ok. La polul opus e SJ-ul. De-aia ziceam eu ca ma intereseaza o imagine buna in primul rand.

 

min 16.10 -> 16:50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Youtube distruge tot ce e peste 20mbit la bitrate parca. Nu conteaza cat de buna e filmarea pe care o pui. Mie unul mi le compreseaza in asa hal incat mi-e sila sa ma uit la ele :)

 

Atunci care e secretul? tinand cont ca altii pot uploada la calitatea initiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai, intotdeauna Goproul a avut trecerile pe lumina cele mai ok. La polul opus e SJ-ul. De-aia ziceam eu ca ma intereseaza o imagine buna in primul rand.

 

 

Depinde de SJ, a mea e un pic mai lenta decat Gopro, dar nu dezastruoasa ca SJCAM.

» Post actualizat in 27 Jul 2015 16:25

Vad ca :

1080p 8 Mbps

 

E foarte putin. GoPro trage standard cu 30mbps. Cam de 4 ori mai putin, de-aia ies asa distruse :)

La 8 Mbps poti scoate o imagine brici cu un soft bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 8 Mbps poti scoate o imagine brici cu un soft bun.

 

 

Nu neg, desi tot se vede diferenta.

Naiba, 8Mbps = 1 MBps. Adica trebuie sa-ti incapa 30 de Jpeg-uri intr-un MB la rezolutie FullHD. Deci.. la 30kb un frame la marime 1080... oricat ai vrea n-ai ce sa scoti din ele.. tot se vad aproape mizerabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu neg, desi tot se vede diferenta.

Naiba, 8Mbps = 1 MBps. Adica trebuie sa-ti incapa 30 de Jpeg-uri intr-un MB la rezolutie FullHD. Deci.. la 30kb un frame la marime 1080... oricat ai vrea n-ai ce sa scoti din ele.. tot se vad aproape mizerabil.

Porcesare e mai complexa, nu sunt simple jpeg-uri, se tine cont de cadrul anterior si se codeaza doar diferentele de exemplu daca ai o imagine statica si aceasta se deplaseaza sa zicem de la stanga la dreapta se codeaza ce ai in plus, algoritmi complicati care cer putere de calcul.

1Mbytes aveau DVD-urile si de la 4,7G le faceai 700M fara probleme, am intalnit primele Divx-uri trase dupa DVD-uri si de 400m cu o imagine super.

Apropo 34Kbytes/cadru

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mi-a venit Sj4000-ul, defapt a venit cadoul de la prietena :) . Vinde cineva un monopod? Sau o alternativa la el? Plec in vacanta curand.


Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Porcesare e mai complexa, nu sunt simple jpeg-uri, se tine cont de cadrul anterior si se codeaza doar diferentele de exemplu daca ai o imagine statica si aceasta se deplaseaza sa zicem de la stanga la dreapta se codeaza ce ai in plus, algoritmi complicati care cer putere de calcul.

1Mbytes aveau DVD-urile si de la 4,7G le faceai 700M fara probleme, am intalnit primele Divx-uri trase dupa DVD-uri si de 400m cu o imagine super.

Apropo 34Kbytes/cadru

 

Atunci e de caut ceva soft ce stie comprima imaginea care by default e deja comprimata...am pus iar de test un filmulet full HD, direct de pe camera pe youtube si face drop la frameuri si downgrade la calitate...incredibil.

 

Aplicatia de la GoPro face exact ce face si youtube...daca alegi comprimarea specifica pt youtube...din 30 Mb o face in 8 Mb...

 

Deci care e softul minune? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca exista mai curbate de atat. Stiu ca oarecum curbura e universala, cel putin e la SJ si la GoPro. Eu am prins-o pe mandibula castii in dreptul tamplei. Asa am vazut in toate videourile cu camerele prinse pe casti, asa am prins-o si eu :D Sus in crestet nu-mi place cum se vede, nu pare asa immersive point of view. De altfel in crestet e mult mai curbata casca, evident depinde si de casca. Eu la shoei merge sa o prind doar de mandibula.

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipiciul ala 3M de la prindere, e F bun. Parca si la SJ e foarte ok. La mine e prinsa de anul trecut asa si la viteze de 200 n-a cazut si nu am simtit vreodata ca s-a miscat. Pur si simplu am dat suprafata un pic cu spirt, apoi am lipit ala direct de casca dupa ce s-a uscat. Acolo moare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se dezlipeste destul de usor. Daca aplici forta ca lumea constant timp de 10-15 sec incepe sa se dezlipeasca cate un colt. Si tragi de ea asa usor usor si se dezlipeste singura, fara sa lase urme. Imi ia cam 1 minut sa dezlipesc o prindere din asta. Trebuie sa tragi de ea continuu de te doare mana :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...