Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Si daca am ajuns sa luam replici de GoPro la pret super bun, acum luam si replici de SJC? Ai citit specificatiile modelului respectiv?

Nu exista replici de SJCAM, exista replici de GoPro, da am citit specificatiile si se pare ca e cu Novatek ca si SJCAM care trage cica 720P/60 dar de fapt dubleaza fiecare frame. Sunplus nu se lauda cu 60, trage cu 30 si face economie. Sincer a mea care e cu DSP Sunplus, cam dupa ce am vazut eu pe yotube trage mult mai bine, aici ma refer la nivelul de albastru, la reactia trecerii de la umbre la soare, la felul cum gestioneaza contrastele puternice.

Cineva a spus ca totul la SJCAM ar fi din setari, merci, eu nu trebuie sa-i fac niciuna, e pe auto.

Crede-ma SJCAM nu pun decat interfata si brand-ul pe ele in rest se produc la gramada, cam ca firmele romanesti care cica fac laptop-uri, tablete, telefoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prea tare vibreaza... Eu zic ca cea mai buna modalitate sa filmezi cu o casca entry level este sa o pui pe piept. Exista suport http://www.aliexpress.com/item/GoPro-Hero3-Hero3-Accessories-adjustable-Elastic-Head-Strap-Mount-For-Go-pro-Hero2-Hero-3-2/2039511503.html

Dar pana la urma suntem romani , trebuie sa improvizam :))

 

Nu cred ca o sa vibreze atat de tare + o sa capteze mai bine sunetul motocicletei + un camp vizual bun. Parere personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Intr-adevar vibreaza. De obicei filmez de pe casca (Nolan n103) dar acum am vrut sa incerc filmarea de pe paravant. Daca ar fi mai rigid nu ar mai vibra. Este interesant hamul pentru piept. A filmat cineva cu asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa comprim filmarea din gopro cu aplicatia Handbrake, asta dupa ce l-am editat.

In general ajung cu fisierul la jumate din marimea initiala...apoi uploadez pe youtube.

 

Ceva de genu iese:

 

 

 

E clar mai bine dar tot nu sunt multumit, tinand cont ca filmarea initiala e de o calitate superba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar mai bine dar tot nu sunt multumit, tinand cont ca filmarea initiala e de o calitate superba.

Tu faci misto? Arata ok, acum normal daca faci compartia cu originalul exista o diferenta dar daca zici ca l-ai redus la 1/2 sa nu fii subiectiv pentru ca nu-i cine stie ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci misto? Arata ok, acum normal daca faci compartia cu originalul exista o diferenta dar daca zici ca l-ai redus la 1/2 sa nu fii subiectiv pentru ca nu-i cine stie ce.

 

Intentia mea e sa reusesc sa uploadez la calitate cat mai buna, dar asta insemna sa comprim mult incercand sa pastrez calitatea.

Spun ca sunt partial multumit tinand cont ca sunt filmulete pe youtube care arta mai bine din pct. de vedere al calitatii imaginii.

 

Mai experimentez si revin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca cu sony vegas... joaca-te putin la render (recomand mp4) si filmeaza 720p la 60 fps (daca permite 1080p la 60 fps , cu atat mai bine). Cel mai important e sa fie 60 fps...

Uita-te pe youtube la tutoriale... Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anuntul suna asa:

 

Cameră video sport SJ4000 - 300 roni

 

Cameră video sport Wi-Fi SJ5000W - 400 roni

 

Ma informez mai bine si daca sunt amatori, va tin la curent (cica ar fi noi, sigilate, cu garantie )....daca nu sunt amatori, atunci scapati necurentati :)

Nu am pus anuntul la sectia vanzari, pt ca momentan nu sunt de vanzare....e prea bun pretul, trebuie sa mai sap un pic pt detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil e vorba de fake-urile de la Eboda, care sunt la 200 respectiv 300 lei. (le gasiti pe site)

 

Se gasesc si in Carrefour, nu le cumpara nimeni.

 

 

Anuntul suna asa:

 

Cameră video sport SJ4000 - 300 roni

 

Cameră video sport Wi-Fi SJ5000W - 400 roni

 

Ma informez mai bine si daca sunt amatori, va tin la curent (cica ar fi noi, sigilate, cu garantie )....daca nu sunt amatori, atunci scapati necurentati :)

Nu am pus anuntul la sectia vanzari, pt ca momentan nu sunt de vanzare....e prea bun pretul, trebuie sa mai sap un pic pt detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pret e "prea" bun? Un SJ4000 (simplu) pe ebay.co.uk este sub 50 lire...

-la care pui transportul, la care pui lipsa garantiei

 

Probabil e vorba de fake-urile de la Eboda, care sunt la 200 respectiv 300 lei. (le gasiti pe site)

 

Se gasesc si in Carrefour, nu le cumpara nimeni.

-aoleu...pai sunt de unica folosinta? :)

In alta ordine de idei, hai, inteleg sa vanda fake-uri nea pandele...dar totusi, eboda este firma totusi destul de mare...carrefour la fel.....chiar sa fie fake-uri? Ma gandesc ca daca chiar sunt fake atunci risca foarte mult atat eboda cat si carrefourul...e ca si cum ar vinde, de exemplu, parfumuri contrafacute....e posibil sa fie importate piesele si asamblate la noi, deci sa fie sj-uri bune, dar nebranduite?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1-la care pui transportul, la care pui lipsa garantiei

 

2-aoleu...pai sunt de unica folosinta? :)

In alta ordine de idei, hai, inteleg sa vanda fake-uri nea pandele...dar totusi, eboda este firma totusi destul de mare...carrefour la fel.....chiar sa fie fake-uri? Ma gandesc ca daca chiar sunt fake atunci risca foarte mult atat eboda cat si carrefourul...e ca si cum ar vinde, de exemplu, parfumuri contrafacute....e posibil sa fie importate piesele si asamblate la noi, deci sa fie sj-uri bune, dar nebranduite?!?!

1.Daca alegi bine, ca mine nu ai probleme, adica vanzator 99,9% calificative pozitive (ala 0,1 nu se referea la produsul cumparat ) plus transport gratuit, de pe ebay.com o iei cu aproximativ 58 euro varianta wifi, (atat am dat) taxe vamale nexam ca ei trec "gift", dureaza cam 2 saptamani, vine la posta.

2. Stai linistit ca "originalii" adica SJCAM si altii fac la fel, comanda la gramada si specifica cum sa fie branduite.

Partea nasoala la cele Eboda e ca au luat cea mai ieftina configuratie ca sj4000, aia de doar 720p,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele de la Eboda nu au nimic de a face cu SJCAM

Sunt ca si clonele de Iphone chinezesti.

Nu seamana nici macar la carcasa/butoane. Chipsetul si senzorul sunt probabil de webcam.

Ei au doua camere, una cu Wifi si alta fara, altfel identice. Cea fara Wifi se cheama SJ4000, cea cu Wifi se cheama SJ5000W.

Deci e doar o "coincidenta" de nume :)

Deci nu sunt "fakeuri", nu scrie nicaieri ca sunt SJCAM, e doar inducere in eroare folosind acelasi nume.

 

Dupa ce SJCAM au facut clone de Gopro si Eboda clone de SJCAM, astept sa apara clone de Eboda facute de Allview ...

Apropos, nu exista configuratie de sj4000 cu 720, toate au 1080.

 

De pe ebay ai grija, nu ai garantia ca e originala, sunt mii de fakeuri. Mai bine iei de pe un site cu renume, eu am luat sj4000-ul de pe foxoffer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg de ce va complicati viata atat. Exista variante in jurul sumei de 400ron care sunt ani lumina peste Sj4000. De ce atata debate pentru o chinezarie nu pricep. Chiar zilele trecute i s-a dezlipit de pe casca unei colege SJ-ul si s-a facut praf. PRAF. carcasa s-a spart zici ca era de sticla (la ce i-o mai zice protective case nu inteleg), camera a iesit prin carcasa si s-a facut si ea praf. De ce luati chinezarii? Ca pana la urma tot procesul asta e asa : ... iau SJ ca vine cu multe prinderi la banii astia(deci castig la prinderi), dar sarcrific imaginea.
"dar vezi ca mai bine iti iei prinderi de GoPro, ca cele de SJ sunt niste mizerii" ..."dar vezi ca mai vine iti iei talpici de gopro ca cei de SJ se dezlipesc" .... Deci ai sacrificat imaginea, pentru niste prinderi in plus care oricum se rup, prin urmare va trebui sa-ti iei alte prinderi tepene cu alti bani... si in final ajungi sa ai niste prinderi bune de care legi o camera care filmeaza prost. Niciodata n-am inteles logica asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce SJCAM au facut clone de Gopro

Aici te inseli SJ4000 a aparut ca si clona de GoPro, fara brand, doar cu titulatura generica, fara nicio legatura cu SJCAM, probabil le-a fost frica ca nu reusesc sa patrunda datorita copyright-ului.

SJCAM au decis ca e o vacuta de muls si au branduit-o ca si altii la care nu le retin numele, de atunci se bat intre ei ce a fost prima data gaina sau oul.

 

@LimpTA, depinde la ce pret le iei ca astia sub aceeasi forma aparenta au jdemii de configuratii si materiale folosite. Sincer cand te-am auzit ce ai achizitionat, mai ales specificatiile, m-am ofticat ca nu am mai asteptat 6 luni, dar nici camera ta nu m-a dat pe spate, fiecare cu gustul lui. Sa investesc o caruta de bani intr-un GoPro nu pre am chef ca si asa nu am folosit camera doar de vreo patru ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, apropo de ce ziceai, am luat la puricat si materiale de gopro black si in conditii similare face exact la fel. Masinile sunt blurred in conditii de umbra sau lumina slaba. Deci asa face la toate camerele. Eu consider ca cei aproximativ 100E merita din plin. Camera n-a dat rateu niciodata pana acum, o folosesc zilnic si la 2,5k 30mbit filmeaza lacrima de-mi curg ochii :)) . Nici daca fac pixel peeping n-am ce sa vreau mai mult de la ea ca doar nu trag la hollywood. Faptul ca a venit fara prinderi m-a silit sa-i iau talpici si prinderi solide si n-am avut niciun fel de problema pana acum. Ca imagine e clar peste tot ce e pe piata in afara de gopro. Se situeaza cam in balanta cu 3 black. Partea tare e ca avand procesor foarte puternic s-au jucat baietii cu firmware-ul cum au vrut. 720p 240fps ... 2.5k etc. Mai mult de 2.5k nu poate ca exista risk de supraincalzire, desi vad ca nu si-a explodat niciunul camera pana acum.

Strict pe wide angle, trage mai bine ca DSLR-ul meu canon la unghuri asemanatoare.

PS: gusturile ca gusturi, dar imaginea de SJ e mult prea albastra si over-contrastat si over-sharpened din soft. Vad exact efectul ala care e folosit pe camerele de telefoane, Sharp blana din soft ca sa ai impresia ca e imaginea clara. Sharpen-ul nu e detaliu... ci doar ascute imaginea si contururile. Mie unul nu-mi place deloc efectul ala de "handycam anii 90" si m-am uitat cred ca la mii de filmuelte cu SJ. Intr-adevar 5000+ ul e ceva mai bine dar tot nu se atinge nici de xiaomi nici e gopro. Si chiar si asa... daca n-ai camera si vrei o camera... iti iei Sj ca sa ce? ... ca daca dai la o parte camera(care are problemele ei)... prinderile, carcasa, talpicii sunt de tot rasul. Dar asa se intampla cand vrei sa primest f multe pt bani putini, primesti prostii, apoi daca se desprinde, cade, sparge.. iti pare rau de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: gusturile ca gusturi, dar imaginea de SJ e mult prea albastra si over-contrastat si over-sharpened din soft. Vad exact efectul ala care e folosit pe camerele de telefoane, Sharp blana din soft ca sa ai impresia ca e imaginea clara. Sharpen-ul nu e detaliu... ci doar ascute imaginea si contururile. Mie unul nu-mi place deloc efectul ala de "handycam anii 90" si m-am uitat cred ca la mii de filmuelte cu SJ. Intr-adevar 5000+ ul e ceva mai bine dar tot nu se atinge nici de xiaomi nici e gopro. Si chiar si asa... daca n-ai camera si vrei o camera... iti iei Sj ca sa ce? ... ca daca dai la o parte camera(care are problemele ei)... prinderile, carcasa, talpicii sunt de tot rasul. Dar asa se intampla cand vrei sa primest f multe pt bani putini, primesti prostii, apoi daca se desprinde, cade, sparge.. iti pare rau de bani.

Eu nu am varianta novatek care face ce spui tu, am varianta sunplus cu wifi, comprima probabil ceva mai putin (4.1 in loc de 4.2) , culorile sunt cam cele reale, rectioneaza bine la trecerile de la intuneric la lumina, iar daca ai pe jumatate strada soare si jumatate umbra, se disting si in partea insorita detaliile nu cum am vazut numai o pata alba in multe clip-uri trase cu SJCAM. Cum am mai spus sunt multumit. Impotriva desprinderii accidentale am legat-o :P. M-a costat in total 70 euro camera cu accesoriile sale plus un pachet ce continea un suport ventuza (foarte bun), incarcator de la bricheta, o baterie rezerva, un suport sa poti incarca bateria.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, poate. Dar gandeste-te, tu esti o exceptie. 98% dintre oamenii care vor cumpara un sj4000 vor nimeri modelul ala care filmeaza cum zic eu. Altfel n-am mai fi mii de filmulete pe net cu aceeasi imagine & senzor de toata jena. Iar sa iei o exceptie sa o aduci la rang de regula... nu e ok.
Sj4000 NU e o camera ok... pt simplu fapt ca statistic 1 din 50 e ok. Iar totul tine de noroc... n-ai cum sa verifici lotul sau ce are in ea, etc etc etc... mai ales ca torice seller se jura ca e originala si ca "e aia buna" .. si dupa ce o cumperi si o testezi vezi de fapt ca filmeaza ca celelalte mii de SJ4000 de care e plin youtube-ul. Statistic e o camera proasta. Daca n-ai fi tu sa zici ca exista prin minune si o varianta buna... as fi zis clar ca 100% din sj-uri filmeaza mizer. Ca la toti ceilalti am intalnit fix imaginea aia pentru care eu am scapat de sj-ul meu dupa maxim o saptamana :D

Oricum... urmarind discutiile observ ca chiar si acum in 2015, in romania nu exista o dorinta pentru termenul de 'fiabil'. Ok nu zice nimeni sa-ti dai 2200ron pe-un gopro black... dar ai destule variante. De ce sa te risti sa mergi la noroc cumparand o camera pe care ai 98% sanse s-o nimeresti varianta proasta ? (pur statistic vorbesc, te exclud pe tine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici te inseli SJ4000 a aparut ca si clona de GoPro, fara brand, doar cu titulatura generica, fara nicio legatura cu SJCAM, probabil le-a fost frica ca nu reusesc sa patrunda datorita copyright-ului.

SJCAM au decis ca e o vacuta de muls si au branduit-o ca si altii la care nu le retin numele, de atunci se bat intre ei ce a fost prima data gaina sau oul.

 

Probabil ai dreptate, pe a mea nu scrie SJCAM, am luat-o anul trecut prin primavara.

Pe de alta parte, eu zic ca este o camera ok, daca nu ai un rinichi de donat pentru un gopro. Nu toata lumea isi permite camere high end, asta nu inseamna ca trebuie sa stea cu buza umflata.

Eu am prins un gopro 3 black la black friday dar tot mi-am luat si sj4000, de curiozitate. Pot spune ca am mers cu ambele in paralel si nu am putut spune ca e una mai buna decat alta, in limita caracteristiciolor SJ-ului, adica nu la 4k de care nu stie.

Iar ca sa o montez pe casca nu m-am increzut nici in lipiciul gopro si nici in cel chinezesc asa ca am prins talpa cu doua surubele de casca, ca doar nu am de gand sa vand vreodata casca sau sa o tin bibelou.

Oricum, momentan goproul se umple de praf intr-un sertar in timp ce sj-ul e folosit zilnic pe post de dashcam in parbriz :) - facilitate pe care gopro nu o are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...