Sari la conținut

A murit Detlev Louis proprietarul - Motorrad & Freizeit GmbH


SorinSenior
 Share

Postări Recomandate

La data de 13.10.2012 a murit Detlev Louis in varsta de 93 ani. A deschis primul magazin de accesoriii moto in 1938 in Hamburg. In 1967 a aparut primul catalog Louis cu comanda prin posta. Din 1938 pana in 1990 firma a vandut motociclete si accesorii. Din 1990 a ramas numai la vanzarea de accesorii, avand in momentul de fatza peste 60 de magazine in Germania si Austria.

Afacerea a fost preluata de Stephan Günther Albrecht Louis (fiul lui).

 

Odihneasca-se in pace !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La data de 13.10.2012 a murit Detlev Louis in varsta de 93 ani. A deschis primul magazin de accesoriii moto in 1938 in Hamburg. In 1967 a aparut primul catalog Louis cu comanda prin posta. Din 1938 pana in 1990 firma a vandut motociclete si accesorii. Din 1990 a ramas numai la vanzarea de accesorii, avand in momentul de fatza peste 60 de magazine in Germania si Austria.

Afacerea a fost preluata de Stephan Günther Albrecht Louis (fiul lui).

 

Odihneasca-se in pace !

Presupun ca si fiul are o vasta de peste 60.

Editat de MALASORTE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca si fiul are o vasta de peste 60.

A murit in 2011 in urma unui atac de cord la varsta de 57 de ani. La Acest moment compania este prelutata de asociati. Scuze la: "afacerea a fost preluata de fiul lui" am uitat sa adaug: din 1980 pana in 2011.

Editat de SorinSenior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti un taran

 

Urat...stii ceva despre mine ca sa zici asa ceva? Pur si simplu asta a fost. A facut ceva remarcabil? A inventat ceva? A conceput vreun echipament de protectie? Nu. Ce a facut el se numeste retailing. Adica cumpara echipamentele cu o anumita suma de la producator, pune un adaos considerabil dupa care ajunge la noi. Si totusi Mirciulica, de ce m-ai numit taran ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu asta a fost. A facut ceva remarcabil? A inventat ceva? A conceput vreun echipament de protectie? Nu. Ce a facut el se numeste retailing. Adica cumpara echipamentele cu o anumita suma de la producator, pune un adaos considerabil dupa care ajunge la noi.

Ai fost putin cam deplasat in afirmatia de "bisnitar" !

A facut ce fac toti revanzatorii din lumea asta.

Nimeni nu te obliga sa cumperi,daca nu iti convine pretul si modalitatea de comert.

Si mancarea din ziua de azi trece prin mai multe maini comerciale inainte sa ajunga in farfuria ta,poti cumpara sau poti cultiva si creste animale singur.

 

Bravo lui pentru continuitatea afacerii sa sa speram ca cei care au preluat vor tine afacerea in viata .

Oricum preturile din Louis sunt pt.toate buzunarele,bine ca avem de unde alege si mai ales totul intr-un singur loc.

 

Dumnezeu sa il odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti un taran

cumpara echipamentele cu o anumita suma de la producator, pune un adaos considerabil dupa care ajunge la noi. Si totusi Mirciulica, de ce m-ai numit taran ?

 

Si eu sunt curios. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curios. :)

 

a explicat cu foarte mult bun simt alexcruiser (ceea ce nu e cazul lui lostinsnow)

daca aveti nevoie de mai multe expicatii... imi pare rau, trebuie sa va deseneze cineva?

in aceeasi logica cine e angajat e un sclav, nu? voi presupun ca sunteti patroni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi Mirciulica, de ce m-ai numit taran ?

Si eu sunt curios. :)

 

Nu stiu de ce imi pierd vremea sa raspund la niste intrebari fara sens... dar hai sa iti zic eu "amice" de ce esti un "tzaran" (cuvant care de fapt jigneste acea categorie de oameni care merita de multe ori respectul nostru):

 

Cand cineva moare si nu a gresit cu nimic serios fata de nimeni ar fi normal sa arati un minim respect. Acel cineva in cazul asta a fost o persoana respectabila macar prin varsta sa inaintata. Mai pune acum la socoteala ca firma lui a dat si da de munca la sute de oamenii (? banuiesc) direct si indirect la alte sute sau mii (retele de distributie, producatori de echipamente etc). De asemenea nu stiu cati dintre noi nu au luat macar o data ceva de la "Louis"... e un nume extrem de popular iar el a fost omul din spatele numelui. Concluzionand, ai fost facut "taran" pentru ignoranta ta si lipsa de respect de care ai dat dovada, gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand cineva moare si nu a gresit cu nimic serios fata de nimeni ar fi normal sa arati un minim respect. Acel cineva in cazul asta a fost o persoana respectabila macar prin varsta sa inaintata.

 

Aici ai dreptate, am fost taran.

 

In rest sustin ce am scris in posturile anterioare. A fost un simplu bisnitar, nu a adus nici o contributie pentru dezvoltarea echipamentelor moto. Pur si simplu a avut succes fiind primul (sau ma rog, printre primii) care a facut asa ceva, in rest nimic special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest sustin ce am scris in posturile anterioare. A fost un simplu bisnitar, nu a adus nici o contributie pentru dezvoltarea echipamentelor moto. Pur si simplu a avut succes fiind primul (sau ma rog, printre primii) care a facut asa ceva, in rest nimic special.

 

Vorbesti prostii. Are o gramada de ateliere de confectii si face import/export pentru europa din china sau cei care vor sa munceasca, in toata europa. MAgazinele lui sunt destinate unor altfel de buzunare ale motociclistilor si pentru faptul ca inca mai da si unora de pe forum sansa de apune ceva pe masa sau in rezervor, merita respectat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un simplu bisnitar, nu a adus nici o contributie pentru dezvoltarea echipamentelor moto.

 

Nu prea ai dreptate, anumite marci care se vand pe Louis sunt ale lor... Vanucci, Probiker, Moto-Detail, Procycle, Streetfighter sunt doar cateva exemple. Ca nu or fi premium, inovatie si alte alea... conteaza mai putin.

 

Poate confunzi operatiunea din Germania cu cei care "aduc" in Romania ca sa zic asa...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest sustin ce am scris in posturile anterioare. A fost un simplu bisnitar

BÍȘNIȚĂ, bișnițe, s. f. (Fam.) Afacere necinstită, măruntă; găinărie2; gheșeft.

daca era necinstita....doar fiscul din tarile in care avea afacerile poate sti, dar ca era afacere marunta....sa fim seriosi.

chiar vorbeam cu un coleg azi, cum s-ar caracteriza bisnita. primul lui raspuns a fost "la negru". dupa care a zis ca iei mai ieftin si vinzi mai scump....dar eu asta zic ca ar fi definitia comertului. altfel ar fi doar un sport neplatit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Louis este magazinul care ne-a imbracat si aprovizionat pe o mana mai mare sau mai mica de oameni acum 10 ani.

Este afacerea care ne-a permis sa visam la costume moto din piele sau cordura, la cizme si manusi exclusiv moto, la casti noi si multe alte lucruri.

In prezent oferta este mult diversificata si multi ne permitem lucruri mult mai bune, implicit mai scumpe, dar in tineretea noastra motociclistica, Louis era reperul.

Pentru speranta si bucuria adusa unor motociclisti cu venituri mult sub media europeana si "sprijinul" acordat in perpetuarea acestei pasiuni, omul si fondatorul acestei afaceri merita din partea mea macar un "Sa se odihneasca in pace acolo unde este acum!".

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ...si intradevar a reusit sa domine piata de motocilisti de mijloc ca sa zic asa prin echipamente decente la preturi rezonabile binetele avand si cateva marci de top...si app de asta alpinestars nu este la louis sau lau bagat de curand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...