Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

What about street bikes ???

This piston is from a 650 Honda Hawk. The brown discoloration that extends up into the piston pin bore is burnt oil from the extreme heat leaking past all 3 rings !!

 

The uneven heat leakage was so bad, that it caused the cylinder to distort and become out of round, causing piston to cylinder scuffing in the tight part of the "oval" cylinder.

 

When I showed the customer his

pistons, he said:

 

" I don't understand how that happened, I followed the owner's manual break-in instructions 100% !! "

 

Why would Honda recommend a break in method which will prevent the

rings from sealing as well as possible ??

 

This is a good question ...

 

1BreakInHawk.jpg

 

Pistonul oricarui motor modern nu este perfect cilindric in sectiune orizontala.....are putzina ovalitate care e menita compenseze fortza exercitata de presiunea gazelor pe boltz(si anume la 90 grade fatza de axa boltzului), adica exact in zona unde se vede uzura aceea pronuntzata.Respunsabila de aceasta uzura este incalzirea excesiva a motorului(a fost fiert cum se mai zice) a mers o perioada patratzos(si asta il poate si fierbe) sau a mers "pe uscat"; iar un motor il poti fierbe din destul de multe motive independente de constructia si intrtinerea acestuia; de ex: pori in chiulasa care au dus la pierderea lich de racire, coroborat cu disfunctionalitati ale indicatorului de temperatura(bulbul sau ceasul din bord); supraincalzire din cauza folosirii unui carburant de calitate slaba(am intalnit cazuri in care de la acesta s-a rupt AC-ul de la vibratii)mersul uscat putea fi din cauza ca a ramas benzina nearsa in cilindru care a spalat uleiul de pe piston si segmenti(problema mare la moto pe inj); .....astfel eu cred ca vina este impartita, mai mult pe utilizator decat pe constructor;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonul oricarui motor modern nu este perfect cilindric in sectiune orizontala.....are putzina ovalitate care e menita compenseze fortza exercitata de presiunea gazelor pe boltz(si anume la 90 grade fatza de axa boltzului), adica exact in zona unde se vede uzura aceea pronuntzata.Respunsabila de aceasta uzura este incalzirea excesiva a motorului(a fost fiert cum se mai zice) a mers o perioada patratzos(si asta il poate si fierbe) sau a mers "pe uscat"; iar un motor il poti fierbe din destul de multe motive independente de constructia si intrtinerea acestuia; de ex: pori in chiulasa care au dus la pierderea lich de racire, coroborat cu disfunctionalitati ale indicatorului de temperatura(bulbul sau ceasul din bord); supraincalzire din cauza folosirii unui carburant de calitate slaba(am intalnit cazuri in care de la acesta s-a rupt AC-ul de la vibratii)mersul uscat putea fi din cauza ca a ramas benzina nearsa in cilindru care a spalat uleiul de pe piston si segmenti(problema mare la moto pe inj); .....astfel eu cred ca vina este impartita, mai mult pe utilizator decat pe constructor;)

nici pistonul de cz din '60 nu e perfect cilindric,are caracteristicile de tine descrise,deci nu mi se par a fi o noutate.

bafta si numa' bine! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici pistonul de cz din '60 nu e perfect cilindric,are caracteristicile de tine descrise,deci nu mi se par a fi o noutate.

bafta si numa' bine! :D

 

Motorul de la BMW R71 din '38 si cel de simson de 250 din 60-62 are aceleasi caracteristici :D

Ma gandeam, da ma gandeam si la mobra si carpati la primele modele care stiu ca nu aveau asa ceva, cauza din care se cam gripau des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul de la BMW R71 din '38 si cel de simson de 250 din 60-62 are aceleasi caracteristici :D

Ma gandeam, da ma gandeam si la mobra si carpati la primele modele care stiu ca nu aveau asa ceva, cauza din care se cam gripau des.

d'acord! poate sti/ai vazut.. la ij 49 -56- planeta 4-5,si nu in ultimul rand tata' lor dkw 350,au pe langa cele mentionate de tine o fanta longitudinala dispusa in partea dinspre evacuare tocmai pentru a evita pe cat posibil calarea,insa pistoanele facute in ukraina oricum se caleaza din varii motive.

:D

 

ps.uite unul de ij fabricat in rusia 1981

Editat de kraz-trial
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

honda-i honda.. da' ce-o fi la celelalte 3..

Mesaj completat

 

la posesori de japoneze nu le dau,sau le bag apa in ea,[le fac posharca]

lupule.. ti-e iti dam sa alegi din care damingeana vrei,faci exceptie de la regula :D

 

Deja esti jenibil, adica jenant de penibil. Am avut Nipru si e de toata jena iar daca un posesor de japoneza e frustrat, tu, pseudo-posesorule de bavareza ce esti? :)

 

Cate japoneze ai condus(km) si cate europene? O mizerie de japoneza m-a dus 22000 km intr-un an in conditiile in care ea avea 9 ani cand am cumparat-o eu si era si din clasa pt "sinucigasi" :) ,RR dom'le, partea funny frustratule este ca merge si o sa mearga in continuare. Vezi ca o orezarie din ce an vrei tu se p'isa pe jafu ala pe care-l ai tu acasa :P pa pa pa pa pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja esti jenibil, adica jenant de penibil. Am avut Nipru si e de toata jena iar daca un posesor de japoneza e frustrat, tu, pseudo-posesorule de bavareza ce esti?

 

Cate japoneze ai condus(km) si cate europene? O mizerie de japoneza m-a dus 22000 km intr-un an in conditiile in care ea avea 9 ani cand am cumparat-o eu si era si din clasa pt "sinucigasi" ,RR dom'le, partea funny frustratule este ca merge si o sa mearga in continuare. Vezi ca o orezarie din ce an vrei tu se p'isa pe jafu ala pe care-l ai tu acasa pa pa pa pa pa

:) cate si ce motoare aveai in 95? mai are rost sa spun cati kilometri am facut si cu ce? primi 7 ani fara permis.. mai are rost sa continui.. de cate ori ai tecut garnita cu gxxx ala care stie numa' sa se pishe in contra vantului?

no... care-i mai penibil :D

n-am nimic cu nici un posesor de japoneze,unii insa au ce au cu mine..

lupule... imi pare rau de el.. nu se incadreaza la damingenele noastre! :D

 

ps.

nipru => ucraina,motocicleta ok si faina in felul ei numai daca esti cat de cat mecanic si ai cat de cat habar de functionalitatea acelei motociclete,altfel ... slabe shanse! deci,nu te incadrezi tu in categoria ei,nicidecum ea in categoria ta.. :)

pps.

faza cu posarca nu era in serios,se pare,insa ca tu ai muscat-o.. :P

Editat de kraz-trial
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D cate si ce motoare aveai in 95? mai are rost sa spun cati kilometri am facut si cu ce? primi 7 ani fara permis.. mai are rost sa continui.. de cate ori ai tecut garnita cu gxxx ala care stie numa' sa se pishe in contra vantului?

no... care-i mai penibil

n-am nimic cu nici un posesor de japoneze,unii insa au ce au cu mine..

lupule... imi pare rau de el.. nu se incadreaza la damingenele noastre!

 

ps.

nipru => ucraina,motocicleta ok si faina in felul ei numai daca esti cat de cat mecanic si ai cat de cat habar de functionalitatea acelei motociclete,altfel ... slabe shanse! deci,nu te incadrezi tu in categoria ei,nicidecum ea in categoria ta.. :)

pps.

faza cu posarca nu era in serios,se pare,insa ca tu ai muscat-o.. :P

 

Cu postu asta m-ai pus la colt, deja daca am ajuns sa o dam pe aia cu "am mers n-spe ani fara permis" si am trecut si granita eu nu mai am argumente. Sunt frustrat ca n-am avut ocazia sa ma dau nici cu orezariile nici cu macaronara asta peste mari si tari fara a avea acest drept. I'm not cool.. :)

 

:D Aldea Teodorovici ar fi mandru de tine, tovarase !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lupule... imi pare rau de el.. nu se incadreaza la damingenele noastre!

 

N-are nimic, ramane mai mult pentru noi! :D :D

 

nipru => ucraina,motocicleta ok si faina in felul ei numai daca esti cat de cat mecanic si ai cat de cat habar de functionalitatea acelei motociclete,

 

Asta asa este - Niprul e o motocicleta unica, asa cum e ea "de toata jena" care nu e destinata oricui. Cu Niprul trebuie sa ai rabdare ca sa aiba si ea cu tine si chiar nu e pretentioasa daca o folosesti in stil "rusesc" si nu "reising".

 

Gixxx-ule, fostul tau Nipru merge bine merci acu' la Cristina si nici cand l-a luat de la tine nu era rau dpdv al motorizarii [de Nipru]. :P :)

 

Dar hai ca la atata vorbaraie se cere o litra de tzuiculitza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nimic, ramane mai mult pentru noi!

 

 

 

Asta asa este - Niprul e o motocicleta unica, asa cum e ea "de toata jena" care nu e destinata oricui. Cu Niprul trebuie sa ai rabdare ca sa aiba si ea cu tine si chiar nu e pretentioasa daca o folosesti in stil "rusesc" si nu "reising".

 

Gixxx-ule, fostul tau Nipru merge bine merci acu' la Cristina si nici cand l-a luat de la tine nu era rau dpdv al motorizarii [de Nipru]. :) :D

 

Dar hai ca la atata vorbaraie se cere o litra de tzuiculitza. :D

 

Am vazut Nepra acum cateva luni la Ursu,nici acum n-am uitat mirosul de oloi. Inca isi marcheaza teritoriul, iar contrar imaginii generale cei cativa km pe care i-am facut cu Nepra au fost "la relanti" :) Niprul e un motor pt surubarelu sef. N-o spun cu rautate dar un Nipru poate sa coste uneori mai mult decat o japoneza , traiasca intretinerea si piesele de calitate superioara.

 

Daca tot suntem la capitolul amintiri, hai sa pun cateva poze(singurele) pe care le am cu ea, dupa accident...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nimic, ramane mai mult pentru noi! :friends

 

 

 

Asta asa este - Niprul e o motocicleta unica, asa cum e ea "de toata jena" care nu e destinata oricui. Cu Niprul trebuie sa ai rabdare ca sa aiba si ea cu tine si chiar nu e pretentioasa daca o folosesti in stil "rusesc" si nu "reising".

 

Gixxx-ule, fostul tau Nipru merge bine merci acu' la Cristina si nici cand l-a luat de la tine nu era rau dpdv al motorizarii [de Nipru]. :)

 

Dar hai ca la atata vorbaraie se cere o litra de tzuiculitza. :D

 

ramane pentru toata lumea,avem din belsug,asadar .. trimit prin FAN? :P :)

cineva mi-a scris ' pa pa pa pa ' asta insemnand ca nu mai da p'aci,insa iar' a dat buzna fara sa bata la usa,ce sa mai comentez.. mai are rost... noi sa fim sanatosi! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d'acord! poate sti/ai vazut.. la ij 49 -56- planeta 4-5,si nu in ultimul rand tata' lor dkw 350,au pe langa cele mentionate de tine o fanta longitudinala dispusa in partea dinspre evacuare tocmai pentru a evita pe cat posibil calarea,insa pistoanele facute in ukraina oricum se caleaza din varii motive.

:D

 

ps.uite unul de ij fabricat in rusia 1981

 

Faine pozele :D .....ma gandeam eu ca pt a preveni griparea e fanta aia cand am vazut prima data piston d-asta, dar nu eram sigur....ma gandeam ca si pt ungere mai rapida a segmentilor ar mai putea fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut frumos calut... cel din poza esti tu?

As vrea eu :crack: ,ala e prea frumusel :( .

Mesaj completat

Frumos...

Cati km, ce bani?

L-am cumparat in luna AUGUST,am platit 4300euro+vreo 200 releu de semnal[nu avea asa ceva] si alte cele,avea 51000km,acum are 58000 :D

Mesaj completat

Din ce an e motorul si ce part number ai la semnalizator?

Iti caut pe Ebay si vorbim dupa aia!

ai gasit plasticele albe pt semnal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea eu :crack: ,ala e prea frumusel :( .

Mesaj completat

 

L-am cumparat in luna AUGUST,am platit 4300euro+vreo 200 releu de semnal[nu avea asa ceva] si alte cele,avea 51000km,acum are 58000 :)

Mesaj completat

 

ai gasit plasticele albe pt semnal?

:D releul ala e $116.22 nou nout la dealer bmw....

 

plastice transparente pt semnale is 12 eur perechea, e plin ebay-ul de ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( releul ala e $116.22 nou nout la dealer bmw....

 

plastice transparente pt semnale is 12 eur perechea, e plin ebay-ul de ele...

am scris:plus alte cele :D ,cum fac sa cumpar plasticele?cine ma ajuta?ca nu prea ma pricep :crack:

Editat de florinbarbone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum imi dau seama ca RT si RS au semnalele la un loc cu stopul, spre deosebire de GS.

 

Totusi, tin minte ca am vazut si pt al tau sticle clare, numai nu mai stiu unde... :crack:

 

O sa mai caut, poate gasesc :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum imi dau seama ca RT si RS au semnalele la un loc cu stopul, spre deosebire de GS.

 

Totusi, tin minte ca am vazut si pt al tau sticle clare, numai nu mai stiu unde... :(

 

O sa mai caut, poate gasesc :D

ok,astept,multumesc. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbiti de lucruri diferite..unul spune de semnale spate, altul de fata..

Semnalele spate vin cu tot cu lampa stop si nu se pot schimba separat.

Cele din oglinzi(de fata) se gasesc pe ebay.de sau pe wunderlich.de.

La varianta ta(argintiu)ele dau chiar bine, mult mai misto decit portocaliul de fabrica.

Vezi ca pentru astea noi iti trebuiesc si becuri galbene..

Ca sa ti le aduca vorbeste cu ROMI3, aici pe forum, este un baiat super..

Bafta.

Mesaj completat

http://www.wunderlich.de/Online-Shop/R850-...weisse-Blinker/

Editat de maicarossia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbiti de lucruri diferite..unul spune de semnale spate, altul de fata..

Semnalele spate vin cu tot cu lampa stop si nu se pot schimba separat.

Cele din oglinzi(de fata) se gasesc pe ebay.de sau pe wunderlich.de.

La varianta ta(argintiu)ele dau chiar bine, mult mai misto decit portocaliul de fabrica.

Vezi ca pentru astea noi iti trebuiesc si becuri galbene..

Ca sa ti le aduca vorbeste cu ROMI3, aici pe forum, este un baiat super..

Bafta.

Mesaj completat

http://www.wunderlich.de/Online-Shop/R850-...weisse-Blinker/

am gasit,multam,raman dator cu o berica,sau doua. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...