Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un raspuns ieftin, ba chiar gratuit si care nu are legatura cu intrebarea.

 

UNDE am spus / scris eu ca nu pot vedea mai departe de Suzuki? CAND am ridicat eu in slavi vreo MARCA?

 

Mie mi se rupe de marci. Daca e un model care imi place si face ceea ce imi trebuie mie poate sa se numeasca si Tohan, e o pura intamplare ca acum am Suzuki. La fel de bine putea sa fie si... Yamaha (cum a fost pana acum dealtfel).

 

Bun, deci topicul nu e facut la betie. Atunci e mai grav decat credeam. :D

 

:)

 

P.S.:

recunosti ca ai idei preconcepute? macar asa un pic... (la modul general vorbesc) :)

;) da' nu mult.. :)

Mesaj completat

declar acest topic inutil.

da' pe tine cum te declari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu deschid topicuri pro sau contra BMW.

Fair. OK, lasam brandurile si sa vedem un meci intre BMW K1200/1300 GT - Kawasaki GTR1400 - Yamaha FJR1300 - Honda ST1300/Honda VFR. As cumpara oricare din astea. Mi se par de valori sensibil egale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presimt ca o sa se lase cu "cartonase' galbene ;)

 

Fiecare marca cu atuurile si dezavantajele ei...Pt ceea ce avem noi nevoie in momentul asta japonezii au solutia cea mai corecta,ieftin si bun.

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

declar acest topic inutil.

 

Partea cu "declar" nu prea o inteleg... dar sunt total de acord ca este UN TOPIC INUTIL; sau cel putin la ce discutii (previzibile) s-a ajuns... ;)

 

Mesaj completat

pana atunci iti doresc sa mai inveti un pic germana, ca sa fi sigur ca vei comanda piesele bune

 

Pana sa dai altora sfaturi cu limbile straine mai bine vezi tu cum e cu limba materna, cu gramatica... :)

(nu am vrut sa fiu rautacios dar mi-a sarit in ochi)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea cu "declar" nu prea o inteleg... dar sunt total de acord ca este UN TOPIC INUTIL; sau cel putin la ce discutii (previzibile) s-a ajuns... ;)

e doar un fel de gluma.

cu toate ca glumele n-ar trebui explicate: e un ton ironic-superior la adresa lui kraz-trial, pentru ca la modul la care e pusa problema de domnia sa cu altceva decit ironie nu-i poti raspunde. in general la topicuri gen "[completati spatiul] vs. restul lumii" nu poti raspunde decit cu ironie. orice om trecut de 5 ani ar trebui sa-si dea seama ca notiunea de "cel mai bun/cea mai buna" e imposibil de definit, deci inutila pentru orice scop practic. eu de exemplu nu am spus niciodata ca masinile/motocicletele nemtesti sint proaste. chiar sint convins ca sint extrem de bune si ca nu te lasa balta. in schimb din motive subiective nu-mi plac, dar nu deschid topicuri in care incerc sa-mi impun parerea.

daca s-ar veni cu exemple concrete gen "s-au luat 10 motociclete BMW si 10 motociclete japoneze. ambele au fost rulate in conditii similare (turatii, viteze, tip de drum etc) si dupa 100 de mii de km 8 din japoneze erau varza in timp ce doar un BMW a avut mici probleme" topicul ar fi chiar interesant. asa e doar o labareala. se arunca cu "weasel words" (vezi definitia: http://en.wikipedia.org/wiki/Weasel_word) in stinga si-n dreapta dar cantitatea de informatie concreta si verificabila e nula. nici macar ca pierdere de timp nu e interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costul reparatiei ? 500,00 ron ( Oare ce pret are unul de la AB !? )

 

Mesaj completat

la bmw unul nou e 370$

sau.. 189$

 

Am inteles eu gresit? sa-l repari pe cel vechi costa cca 120 euro si nou (cu garantie banuiesc) e 189?? mai e o afacere, adica merita reparat?

si apropos de "cat costa la Bavaria", nu se poate afla simplu la telefon?

Eu inainte de orice reparatie sau achizitie a unei piese din alta parte as intreba si cat costa la Bavaria... pt ca nu intotdeauna piesele originale sunt mai scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

 

 

Am inteles eu gresit? sa-l repari pe cel vechi costa cca 120 euro si nou (cu garantie banuiesc) e 189?? mai e o afacere, adica merita reparat?

si apropos de "cat costa la Bavaria", nu se poate afla simplu la telefon?

Eu inainte de orice reparatie sau achizitie a unei piese din alta parte as intreba si cat costa la Bavaria... pt ca nu intotdeauna piesele originale sunt mai scumpe.

electromotorul e mai scump ;)

 

bobina de inductie e mai ieftina la bmw ca la bosch romania de ex :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e doar un fel de gluma.

cu toate ca glumele n-ar trebui explicate: e un ton ironic-superior la adresa lui kraz-trial, pentru ca la modul la care e pusa problema de domnia sa cu altceva decit ironie nu-i poti raspunde. in general la topicuri gen "[completati spatiul] vs. restul lumii" nu poti raspunde decit cu ironie. orice om trecut de 5 ani ar trebui sa-si dea seama ca notiunea de "cel mai bun/cea mai buna" e imposibil de definit, deci inutila pentru orice scop practic. eu de exemplu nu am spus niciodata ca masinile/motocicletele nemtesti sint proaste. chiar sint convins ca sint extrem de bune si ca nu te lasa balta. in schimb din motive subiective nu-mi plac, dar nu deschid topicuri in care incerc sa-mi impun parerea.

daca s-ar veni cu exemple concrete gen "s-au luat 10 motociclete BMW si 10 motociclete japoneze. ambele au fost rulate in conditii similare (turatii, viteze, tip de drum etc) si dupa 100 de mii de km 8 din japoneze erau varza in timp ce doar un BMW a avut mici probleme" topicul ar fi chiar interesant. asa e doar o labareala. se arunca cu "weasel words" (vezi definitia: http://en.wikipedia.org/wiki/Weasel_word) in stinga si-n dreapta dar cantitatea de informatie concreta si verificabila e nula. nici macar ca pierdere de timp nu e interesant.

nici eu nu deschid topicuri pro si contra semicursiera turist,ok? ti-am spus eu ca bmw e cea mai buna? nu-mi amintesc..

poate triumph o fi mai ok decat bmw,dar e europeanca nah.. unde voiam eu sa 'bat' si majestatea SA calind [fara majuscule!] nu s-a prins.. japonezele au exces de reclama,cand defapt realitatea e cu totul alta.

MAISTORE.. CAND O AVEA JAPONEZA TA 200 DE MI PUNE-O PE BIKESHOP SI PENTRU FIECARE APEL PRIMIT ITI DAU 100 E!

HAI... SA TE AUD ;)

 

si daca ti se pare inutil topicu' asta... te invit fain frumos sa-l ocolesti! n-are rost sa faci riduri din pricina unui topic inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine e simplu. Atat timp cat anul asta am facut 25.000km in care nu m-am imprastiat niciodata pe asfalt, am facut o mutare din doua drumuri jumate, pot pune pe mobra fata + cumparaturi pentru o saptamana, pot cara oua fara sa sparg niciunul, pot face 1000km pe zi in ploaie si tari straine, fara sa pun roata pe vreo autostrada, iar intretinerea si benzina ma costa atat de putin, BMW chiar a facut motocicleta perfecta pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da domle, europenele is de chacat. totusi, am un ducati, ma dau si cu un bmw si, daca o sa imi mai permit o motoreta, cu siguranta va fi tot o europeana.
lasa-i fratica,cu japonezele lor cu tot,ca ti-or sari si tie'n grumaz,o sa-ti dea adminii si tie warn ca te impotrivesti majoritatii! PROMIT CA-MI IAU YAMAHA! [ca s'o dezmembrez :) ]

 

Mesaj completat

Pentru mine e simplu. Atat timp cat anul asta am facut 25.000km in care nu m-am imprastiat niciodata pe asfalt, am facut o mutare din doua drumuri jumate, pot pune pe mobra fata + cumparaturi pentru o saptamana, pot cara oua fara sa sparg niciunul, pot face 1000km pe zi in ploaie si tari straine, fara sa pun roata pe vreo autostrada, iar intretinerea si benzina ma costa atat de putin, BMW chiar a facut motocicleta perfecta pentru mine.

pentru mine nu.. e prea scumpa :) .. da' cresc io mare.. ;)

Editat de kraz-trial
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu deschid topicuri pro si contra semicursiera turist,ok? ti-am spus eu ca bmw e cea mai buna? nu-mi amintesc..

poate triumph o fi mai ok decat bmw,dar e europeanca nah.. unde voiam eu sa 'bat' si majestatea SA calind [fara majuscule!] nu s-a prins.. japonezele au exces de reclama,cand defapt realitatea e cu totul alta.

MAISTORE.. CAND O AVEA JAPONEZA TA 200 DE MI PUNE-O PE BIKESHOP SI PENTRU FIECARE APEL PRIMIT ITI DAU 100 E!

HAI... SA TE AUD ;)

 

si daca ti se pare inutil topicu' asta... te invit fain frumos sa-l ocolesti! n-are rost sa faci riduri din pricina unui topic inutil.

daca topicul asta vrea sa fie altceva decit "BMW rulz, orice altceva sucks" sa stii ca ai fost foarte, foarte, foarte subtil.

japonezele au exces de reclama? realitatea e cu totul alta? care e realitatea? zi-ne si noua, cei care traim in "THE MATRIX" si avem creierele spalate. care e realitatea?

iti urez bani cit mai multi ca sa iei BMW-ul ala si iarna cit mai scurta ca sa nu mai deschizi topicuri previzibile si fara continut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca topicul asta vrea sa fie altceva decit "BMW rulz, orice altceva sucks" sa stii ca ai fost foarte, foarte, foarte subtil.

japonezele au exces de reclama? realitatea e cu totul alta? care e realitatea? zi-ne si noua, cei care traim in "THE MATRIX" si avem creierele spalate. care e realitatea?

iti urez bani cit mai multi ca sa iei BMW-ul ala si iarna cit mai scurta ca sa nu mai deschizi topicuri previzibile si fara continut :)

deci tu ai inteles.. bmw rulz,orice altceva sucks' interesant.. eu credeam ca e destul de clar faptul ca ma refer la bmw vs japo, ori si celelalte branduri europene,tot japoneze or' fi? ori tu nu ai inteles ori eu nu stiu sa ma fac cat decat inteles..

da promit ca nu-ti mai raspund la provocari,poate v'oadata vei avea nevoie de piese ieftine [de japo :) ] si ma vei ocoli tocmai datorita disputei create cu sau fara rost pe topicu' asta inutil cum l-ai numit tu.bafta si numai bine! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe probleme cu topicul asta. Multe dintre ele au fost discutate. Una insa imi atrage atentia in mod special: concluzie pe care a tras-o moderatorul cum ca cei cu japoneze au facut aceasta alegere pentru ca nu au bani. Nu spun ca poate sa fie si asa in anumite cazuri.

 

In cazul meu insa, alegerea nu a fost dictata de bani in special. Imi pot permite ce motocicleta vreau. Am ales cu capul si am ales motocicleta care imi este cea mai potrivita, avand in vedere ca sunt incepator. Dupa 10.000 de km in acest sezon si dupa ce am incercat cateva alte motociclete (inclusiv 2 BMW - F 800 ST si F 800 GS), sunt in continuare foarte multumit de alegerea mea. Cele doua BMW pe care am mers, nu sunt de mine. Desi unul dintre el a fost ales la recomandarea mea expresa. Era pur si simplu cea mai buna motocicleta pentru persoana respectiva. Dar nu si pentru mine.

 

Pentru viitor, nu stiu ce se va intampla. In acest moment imi place VFR800. Echivalentul de la BMW cam este F 800 ST, dar nu ma coafeaza. Preturile sunt sensibil egale. Voi alege ce imi place mai mult. Si nu din cauza badge-ului care il are pe ea. De multe ori, obsesia fata de marca te face sa alegi motocicleta (sau masina) mai putin potrivita pentru tine. Si asta este o prostie.

 

Daca ti crezi ca un BMW este cea mai potrivita motocicleta pentru tine, foarte bine. Nu pot decat sa-ti urez ca intr-o zi, peferabil cat mai aproape, sa poti sa-ti permiti motocicleta pe care ti-o doresti. Si probabil, daca ti-o doresti cu adevarat, o vei avea. Dar nu face judecati de valoare cu privire la toti posesorii de orezarii, pentru ca nu ai dreptate. Generalizarea este o greseala. Cu este si obsesia fata de o anumita marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu ai inteles.. bmw rulz,orice altceva sucks' interesant.. eu credeam ca e destul de clar faptul ca ma refer la bmw vs japo, ori si celelalte branduri europene,tot japoneze or' fi? ori tu nu ai inteles ori eu nu stiu sa ma fac cat decat inteles..

da promit ca nu-ti mai raspund la provocari,poate v'oadata vei avea nevoie de piese ieftine [de japo :) ] si ma vei ocoli tocmai datorita disputei create cu sau fara rost pe topicu' asta inutil cum l-ai numit tu.bafta si numai bine! ;)

cred ca din cind in cind e bine sa ne amintim ca:

arguingontheinternet.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kraz-trial esti ca un copil mic care acuma a descoperit o jucarie, si gata...aia ii ce mai tare si cea mai adevarata din lume. Altceva nu exista.

 

iti doresc sa-ti cumperi odata un BMW, si sa termini odata cu toata povestea asta...dar la entuziasmu asta al tau sigur o sa te dezamageasca puternic si vei plange ca un copil prost care a descoperit ca nu exista mos craciun.

 

pana atunci iti doresc sa mai inveti un pic germana, ca sa fi sigur ca vei comanda piesele bune

si tu... ca un copil destept care este.. nu vrei sa ma inveti germana? hmm? trebuia sa apelez la tine anul trecut cand am adus cateva masini [second si ietine] din germania. fratzica... nu m-am dat roman decat atunci cand am fost nevoit sa ma legitimez! si asa fac de fiecare data cand ies p'afara! :)

spre deosebire de tine cred c'am schimbat mai multe jucarii,si nici l-a prima pe care am avut-o n-am venit cu laude la adresa ei! nu le merita! ce daca era a mea?!

si inca ceva ... copilu destept care este ... io' am cam prins vremea lu impuscatu' asa ca mos craciun mai greu p'atunci,mai ales ca nu mi-a dat mama nici tata vreodata bani pentru jucarii cu motor,ca le-am mai ciordit eu cat'un pic asta-i altceva!

apropo: daca ai nevoie vreodata de ceva pentru banditul tau [si ieftin] gasesti la mine,promit ca fac discount generos de dragul complimentelor cuki vs kraz ;)

Editat de kraz-trial
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment imi place VFR800. Echivalentul de la BMW cam este F 800 ST, dar nu ma coafeaza. Preturile sunt sensibil egale. Voi alege ce imi place mai mult. Si nu din cauza badge-ului care il are pe ea. De multe ori, obsesia fata de marca te face sa alegi motocicleta (sau masina) mai putin potrivita pentru tine. Si asta este o prostie.

Cu tot respectul, dar un BMW adevarat e un R sau un K. Intre un F ST si un VFR as alege Honda in orice zi a saptamanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din cind in cind e bine sa ne amintim ca:

arguingontheinternet.jpg

cat anume te reprezinta si pe tine imaginea atasata? hai fa un procentaj,si daca se poate sa fi si echidistant ti-as fi oarecum recunoscator. ;)

Mesaj completat

Cu tot respectul, dar un BMW adevarat e un R sau un K. Intre un F ST si un VFR as alege Honda in orice zi a saptamanii.

poi f mi-as permite, da' nu vreau,am un rotax si nu prea ma incanta. R sau K,daca nu se poate asta e,nu facem compromisuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu... ca un copil destept care este.. nu vrei sa ma inveti germana? hmm? trebuia sa apelez la tine anul trecut cand am adus cateva masini [second si ietine] din germania. fratzica... nu m-am dat roman decat atunci cand am fost nevoit sa ma legitimez! si asa fac de fiecare data cand ies p'afara! :)

spre deosebire de tine cred c'am schimbat mai multe jucarii,si nici l-a prima pe care am avut-o n-am venit cu laude la adresa ei! nu le merita! ce daca era a mea?!

si inca ceva ... copilu destept care este ... io' am cam prins vremea lu impuscatu' asa ca mos craciun mai greu p'atunci,mai ales ca nu mi-a dat mama nici tata vreodata bani pentru jucarii cu motor,ca le-am mai ciordit eu cat'un pic asta-i altceva!

apropo: daca ai nevoie vreodata de ceva pentru banditul tau [si ieftin] gasesti la mine,promit ca fac discount generos de dragul complimentelor cuki vs kraz ;)

deja m-am edificat ce fel de om esti... uite cu cine imi bat capul aici, cu un samsar de 2 lei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca adevarata ta problema este ca ai detinut doar harburi de motociclete...de unde sa-ti faci tu o idee cand ai umblat numai cu comuniste uleioase pe care l-ai schimbat probabil cu niste harburi de japoneze aruncate de altii la fier vechi. Poate ar fi timpu sa-ti schimbi materialu tehnic in ceva mai bun...

:)

Aici presimt ca miroase a adevar. :) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...