Sari la conținut

Postări Recomandate

Cu multumiri lui BMW RIDER, am nimerit si eu pe forumul fratilor bemveisti.

K12RS merge superb. Intrebari am insa multe:

 

Prima: are cineva un manual pt. motoru asta? Ca cel pe care l-am primit are si pozele in limba germana si ma depaseste rau!

A doua: (care de altfel a tot aparut) de unde facem rost de coburi originali si de top case?

A treia: cind ne vedem, unde?

post-7797-1157606840_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu multumiri lui BMW RIDER, am nimerit si eu pe forumul fratilor bemveisti.

K12RS merge superb. Intrebari am insa multe:

 

Prima: are cineva un manual pt. motoru asta? Ca cel pe care l-am primit are si pozele in limba germana si ma depaseste rau!

A doua: (care de altfel a tot aparut) de unde facem rost de coburi originali si de top case?

A treia: cind ne vedem, unde?

 

 

Bine ai venit VOIKUNEN! :baldy:

 

1.Incearca pe Manualclub.ro poate gasesti ceva pe limba engleza

2. Coburi originale noi de la reprezentanta (aprox. 500 de euroi), second mai greu, si eu caut. Eventual e-bay.de sau cunostinte in Germania.

3. Daca treci prin Oradea. Unde? Stabilim atunci. Sau la intruniri. O sa te ajuta baietii din zona. Probabil ca ei s-e intalnesc periodic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua: (care de altfel a tot aparut) de unde facem rost de coburi originali si de top case?

 

 

Nu mai cautati atita coburi originali ca nu sint chiar cea mai buna solutie.

Gasiti la alti producatori mai ieftini si in majoritatea cazurilor mai bine facuti.

Eu am de la Hepco & Becker, cumparati din Ro.

Si Givi are produse bune,nu stiu unde gasiti in Ro.

Bafta

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la H&B nu este mai ieftin decat originalul BMW si asa mai bine prefer originalul.

Si imi vine greu sa cred ca originalul este mai prost facut, eu prefer coburile originale. Pe astea nu le simti nici la viteze mari.

 

Asta e parerea mea, pote bobita este de alta parere ,si asa este bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la H&B nu este mai ieftin decat originalul BMW si asa mai bine prefer originalul.

 

H&B junior e 322euro

plus suportul ptr 1100r inca 120euro.

Si au un sistem de prindere mult mai sigur si mai bine facut decit BMW,si un volum util mai mare, am impresia.Si nici pe astea nu le simti la viteze mari.

 

Si imi vine greu sa cred ca originalul este mai prost facut, eu prefer coburile originale. Pe astea nu le simti nici la viteze mari.

 

Am discutat cu multi posesori de bmw si majoritatea erau nemultumiti de sist de valize original.Spre ex la 1150adv sint numeroase cazuri de cutii cazute in timpul mersului,ma ales topcase.Plus ca sint tot felul de plastice care se rup si costa o gramada sa le inlocuiesti.

 

Ma rog, eu nu incerc sa conving pe nimeni de ceva, ideea era sa adunati cit mai multe informatii despre asta inainte de a da banii.Vedeti pe forumiri, etc.Eu ,de ex, nu am facut asta atunci cind am luat motocicleta, adica nu m-au int si accesoriile, gindindu-ma si eu ca alea originale sint perfecte.Si asa am ajuns sa-mi schimb barele de protectie originale care nu erau bune de nimic.Si am mai scos 240euro din buzunar...Noroc ca nu am gasit atunci si cutiile originale montate, ca luam si cu alea teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu zic ca nu ai dreptate. Dar 322 euro+120 mi se pare mult la momentul de fata. Eu caut ceva second hand. Sa zicem ca suportul 120 euro e ok dar valizele sunt cam scumpe acuma pt mine.

Iar daca am noroc perechea de valize original second o cumpar la 150 ,max 200 de euro. De suport nu am nevoie fiindca e deja montata.

Si chiar asa de proaste nu pot fi. Ca cele de la H&b sunt mai bune? Se poate, nu zic ca nu.

 

P.S.

Acuma m-am uitat Suport H&B= 197.95 euro

Coburi Junior set 42L= 299.95 euro

Total = 497.9 euro pt. r1100r

Editat de BMW RIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de pe Montauk, forumistilor dintr-o sectiune tirziu descoperita. Cruiserul de la BMW, in varianta lui de virf (Montaukul, (: , evident) e o supermoto. Putini sint cei care stiu ce-i poate pielea, dar e un bidiviu pe cinste. ABS 3 pe frine servo integrate, supercomoda, superdesign, superbine echilibrata, supermanevrabila, surprinzator de versatila ,adaptata atit conditiilor de trafic reale din Bucuresti, cit si buna ptr plimbari lungi prin batrina Europa, superlativele ma coplesesc cind ma gindesc la minunea de sub fundul meu (: (:....

Ar fi frumos sa ne vedem toti motociclistii alb-albastrii (brandu' dicteaza heraldica (:baldy: la un suc, plimbarica , etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare frati motociclisti!!! ma numar si eu printre fericiti posesori de caramizi, k100LT mi la adus un prieten din Germania anul trecut la 65000 km,arata si merge dumnezeieste ,dar am avut o mica problema,alimentam cu super 100 omv pusca in toba de inebuneam (in frina de motor) alimentam cu premium 95 torcea ca o pisica asa ca alimentez cu 95 si merge foarte bine ,ce parere aveti poate afecta injectia,supape etc???? asfalt uscat si numai bine :baldy: :cheers:

 

si eu am observat asta...cu benzina 100 omv...da rateuri pe toba la frana de motor....si parca mai creste un pic relantiul cand se incalzeste mai mult motorul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Utile informatiile despre coburi. Ma gindesc totusi sa cumpar originali BMW intrucit pe RSul meu sunt deja montati suportii originali. Cit priveste topcase, mai vedem.

 

Si BTW, dintre toti BMWistii de prin Bucuresti, care merge miine o fuga pina la Tirgoviste? Io as face o dusa si-o venita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Utile informatiile despre coburi. Ma gindesc totusi sa cumpar originali BMW intrucit pe RSul meu sunt deja montati suportii originali. Cit priveste topcase, mai vedem.

 

Si BTW, dintre toti BMWistii de prin Bucuresti, care merge miine o fuga pina la Tirgoviste? Io as face o dusa si-o venita...

nu vii la Galati? cu retur tot sambata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate n-am vazut mesajul tau la timp! Am fost la Tirgoviste...

Cind mai ai initiative laudabile, da si tu un telefon...

well... data viitoare... la mine cred ca asta a fost ultima plimbare consistenta pe anul asta, daca nu cumva va fi soare si frumos prin octombrie/noiembrie. A fost incununata de un drum frumos la intoarcere, singurul lucru care a facut ca excursia sa nu fie ratata in totalitate: la dus a batut vantul de mergeam inclinati cu 10 grade fata de verticala, la Galati am ajuns tocmai cand se intamplase celebrul accident si care mi-a stricat instantaneu orice dispozitie, dupa care am mancat niste mici care doar ca nu latrau... In rest, am apucat sa-l vad pe Brandu', si el intr-o dispozitie nemaipomenita...

 

A propos, stie cineva ce se poate face cu un amortizor spate care plange de sare camesa de pe dansul? Pot sa merg cu el o perioada, sau ar fi mai bine sa ma abtin? Domnu' Hellryder sugera, ca inlocuitor, ceva Ohlins - stie cineva de unde pot lua, cam la cati banuti, etc? Alternative?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni ati inebunit ? Ultima plimbare ptr un BMW-ist in septembrie ?!!!! Ne facem de rusine domnilor, motocicletele noastre se pot calari in orice anotimp (nu si cind e zapada pe jos (: ) iar motociclistii cu BMW-uri sint recunoscuti in general ptr faptul ca nu-si folosesc masinariile ca jucarii de duminica. Io zic sa ne mai gindim (: ...

Ptr amortizoare poti incerca Wilbers, pe care le poti comanda de la Wunderlich (www.wunderlich.de).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima plimbare ptr un BMW-ist in septembrie ?!!!!

:angryfire: treaba e mai complexa... dar cu putin noroc nu o sa fie asa :angryfire:

 

Anyway, merci frumos pentru site, o sa ma uit prin el in ideea ca vad vreo poza semnificativa, ca altfel germana e o limba total necunoscuta mie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut..

Ma bate un gind de schimbare,in sensul ca ma gindesc din ce in ce mai mult la un R 1150 RT.Voi fiind cunoscatori ce-mi puteti spune despre modelul asta?

Cam citi km duce un motoras din asta,etc?

Multumesc anticipat..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..

Ma bate un gind de schimbare,in sensul ca ma gindesc din ce in ce mai mult la un R 1150 RT.Voi fiind cunoscatori ce-mi puteti spune despre modelul asta?

Cam citi km duce un motoras din asta,etc?

Multumesc anticipat..

Luigi Vicol

 

Nu am rt, am gs da tot r1150.

Motoru merge fara probleme multi km, se intretine usor (revizie la 10kkm) si relativ ieftin.

Nu e foarte puternic dar,surprinzator, nu prea te faci de ris, trage bine si frumos de jos.Eu m-am tinut mai mult decit onorabil dupa un fjr1300!

Troncane si cloncane ca orice BMW, mai putin astea noi.A facut cineva o comparatie buna aici pe forum: BMW ul merge ca un tractor!Chiar asa e !

Daca iti iei, cauta cu doua bujii pe cilindru, e diferenta mare.

Luminile, daca sint tot ca cele de la gs, sint proaste.

Importatorul e de kakao,service-ul prost, recomandabil sa o repari macar la Budapesta.

Bafta

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am rt, am gs da tot r1150.

Motoru merge fara probleme multi km, se intretine usor (revizie la 10kkm) si relativ ieftin.

Nu e foarte puternic dar,surprinzator, nu prea te faci de ris, trage bine si frumos de jos.Eu m-am tinut mai mult decit onorabil dupa un fjr1300!

Troncane si cloncane ca orice BMW, mai putin astea noi.A facut cineva o comparatie buna aici pe forum: BMW ul merge ca un tractor!Chiar asa e !

Daca iti iei, cauta cu doua bujii pe cilindru, e diferenta mare.

Luminile, daca sint tot ca cele de la gs, sint proaste.

Importatorul e de kakao,service-ul prost, recomandabil sa o repari macar la Budapesta.

Bafta

Bob

Sunt perfect de accord cu tot ce a zis bobita si mai vreau sa mentionez ca RT-ul are 95 CP(GS-85CP) si un cuplu de 100 Nm care dupa parerea mea este mai mult decat suficient. Este un motor touring excelent. Circulatia in oras mai greu datorita greutati si dimensiunilor.

 

P.S. De azi dimineata nu cupleaza ABS-ul. Poate sa ma ajute cineva?

Marti inca mergea iar miercuri a stata toate ziua in garaj. Nu-mi dau seama ce poate fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. De azi dimineata nu cupleaza ABS-ul. Poate sa ma ajute cineva?

Parca ai mai avut o data probleme, atunci ai rezolvat sau e de atunci?

Data trecuta ramanea cuplata ABS-ul numai pe spate . Acuma nu merge deloc si arde in continuu becurile rosii de la ABS :crack: . De obicei becurile s-e sting dupa catva metri dar astazi ardea in continuu de acasa pana la lucru. Mentionez ca a stat in garaj si nu-mi dau seama cum a putut strica stand intr-un loc. :crack:

Editat de BMW RIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...