Sari la conținut

Daca in Rai se circula pe doua roti,atunci rotile sunt Triumph


EssadBey
 Share

Postări Recomandate

Nu ma supar deloc. Intamplarea face ca sunt chiar eu, la Ikea. Spun asta pentru ca stiu sigur ca mai e una in Bucuresti. Dupa spusele unui prieten bun de-al meu, cica ar mai fi si o a treia pentru ca-mi relata ca l-a fugarit pe unul inalt ca si mine ca sa descopere ca s-a-nselat. Cum mobrele nu se-mprumuta si dupa descrierea amanuntita facuta tinarului (fine gentleman, asa cum suntem cu totii cei pe doua roti..:)))) deduc c-ar mai exista una.

Cat despre aia mica, vad ca-si face de cap si socializeaza din plin in absenta mea..:)...cat despre partenera de joaca, nu pot spune decat ca are gusturi impecabile. Detectez cumva un fin aer de cafe la dansa?

Da-mi un semn si ne vedem in oras

 

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma alatur grupului care te "uraste" pentru motocicleta ta . Bine ai venit , felicitari si drum intins fara evenimente .

 

+1

 

Sa aveti parte numai de kilometri frumosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati repetitia din postarea de mai devreme insa ea este o consecinta a zabovitului pana spre dimineata pe la atelier.

Azi e o zi frumoasa, numa' buna de iesit la o plimbare.

 

Safe ride

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinara motocicleta! Era cat pe ce sa-mi iau si eu ceva din familia Triumph, un Thruxton mai exact, dar am ales altceva..tot un retro. Felicitari pentru motocicleta! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit doua poze facute dupa ce-am primit-o. Eram in extaz! Sper sa pot posta si altele pe luni.

Intre timp i-am luat o sa dubla si i-am atasat si un grill pe far ca sa nu-l sparga pietrele aruncate de masinile din fata (am ceva experienta)... :)

 

Heya,

 

Ce zambet ai in pozele astea, se vede clar ca e ceva acolo,

 

Sa o satapanesti sanatos fara incidente si multi km;

Daca reusesc sa-mi iau mobra dorita o sa-mi fac poze exact atunci cand o primesc, cred, ca o sa fiu la fel de fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca esti foarte incantat de noua achizitie si de noul start in viata de motociclist.La cati mai multi KM fara incidente, e o motocicleta pe care o calaresti pentru placerea de a te plimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proiect cafe racer ? Sa inteleg ca se pregateste ceva. Ce sa fie? Club, custom, motor bar?

 

Salutare, E un CB750KZ din 1979 pe care l-am desfacut bucatele, bucatele, pentru a-l transforma intr-un custom cafe. All the way, Frate! Singurul meu of sunt rotile Comstar in cinci spite din tabla, nituite. Caut in draci doua roti spitate pentru cafe-ul meu si nu le gasesc neam...

Am sa postez in curand poze cu evolutia proiectului....inca putin

 

Safe ride!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un mare admirator al "vechiturilor" de orice fel si ma numar printre invidiosi de pe acest forum... dar asta nu e o motocicleta... e o legenda pe roti :10: Sa ai parte de prea multi kilometri cu ea! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proiect cafe racer ? Sa inteleg ca se pregateste ceva. Ce sa fie? Club, custom, motor bar?

 

Salutare, E un CB750KZ din 1979 pe care l-am desfacut bucatele, bucatele, pentru a-l transforma intr-un custom cafe. All the way, Frate! Singurul meu of sunt rotile Comstar in cinci spite din tabla, nituite. Caut in draci doua roti spitate pentru cafe-ul meu si nu le gasesc neam...

Am sa postez in curand poze cu evolutia proiectului....inca putin

 

Safe ride!

 

N-ai cum sa adaptezi niste roti de enduro/supermoto? Noro avea pe CB-ul lui roti de KTM cu spite. Era intr-un mare fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cum sa adaptezi niste roti de enduro/supermoto? Noro avea pe CB-ul lui roti de KTM cu spite. Era intr-un mare fel!

 

Salutare,

 

Wow! Enduro, zici? Nu m-am gandit la asta! Sunt nou in chestia asta si ca de obicei (in tot ceea ce mi-am propus in viata) m-am cam aruncat in groapa cu lei fara sa cuget prea mult inainte. Ma rog, asta e stilul meu. Acum ca m-am bagat "la joc", dantuiesc pana-mi gauresc incaltarile. Buna sugestie. Problema mea e ca in lipsa de experienta si cu bugetul deja intins ca ciunga mi-e teama de erori asa eu caut solutii sigure si cai batatorite. Buna sugestia! Sunt curios cine are roti de KTM pe stoc pentru a le masura cu cele pe care le am deja... marfa!...Hai ca mi-ai dat aripi de vultur. Mersi mult Frate. Azi ridic tancurile si incerc sa-mi sudez "loop"-ul de la coada motorului ca sa pot demara modelarea seii. Dupa ce o modelez, tot frame-ul pleaca la vopsit cu tot cu bascula si abia din clipa aia pot spune ca miroase a Cafe la ibric...:)

 

Asfalt uscat

 

Si eu ma gandeam la cele de SM, poate si rotile de chopper ar fi o solutie. O sa urmaresc cu interes constructia, cred ca se vor gasi persoane cu sfaturi si solutii la eventualele probleme. Spor la mesterit!

 

Fratilor, m-ati dat gata cu sugestiile astea. Sunt super! Acu mi-a mai revenit inima la loc. Va dati sper seama ca abordez problema destul de "safe" pentru ca inca n-am prins tupeul preparatorului cu experienta insa odata cu cele spuse de voi parca s-a aprins un bec deasupra capului, nene. Pot jura ca am auzit si un cor angelic undeva mai in spate, dar nu bag mana-n foc :))))... Ia sa trec in teren la intrebari. Super! SM sau KTM. Check!. Sunt curios daca gasesc cumva o solutie tip "ceai la plic", genul dau-jos-roata-pun-sus-roata fara sa-mi mai bat capul cu diverse adaptari. Hmm. Aceste noi perspective m-au invigorat! Merci mult pentru sugestii!

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt inspiratie:

http://www.bikeexif....riumph-thruxton

http://www.bikeexif....umph-bonneville

http://www.bikeexif....umph-bonneville

 

Is prea multe variante de customizare faine la modelul asta. cafe racer, tracker, SM, scrambler, classic dirtbike.... of cat de mult pot saliva la astea.

 

altele:

http://www.bikeexif.com/triumph-scrambler-jvb-moto

http://www.bikeexif.com/custom-bonneville-crd

lipseste doar steve mcqueen din poze...

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, cauta-l pe flacaul asta si intreaba-l...

 

N-ai cum sa adaptezi niste roti de enduro/supermoto? Noro avea pe CB-ul lui roti de KTM cu spite. Era intr-un mare fel!

.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Brotherhood,

 

Am postat poze in threadul cu cafe racer...:)

Sper sa va placa

Vina iarna...F@#k it!

 

Numa bine...

 

 

Is prea multe variante de customizare faine la modelul asta. cafe racer, tracker, SM, scrambler, classic dirtbike.... of cat de mult pot saliva la astea.

 

lipseste doar steve mcqueen din poze...

 

Salut,

 

Superbe motoare, ce sa zic... Asa cum am si sustinut, daca in Rai se circula pe doua roti, in mod cert Sf Petru face opturi pe un Triumph. Chiar daca o mai fi avand cateva prin garajul Sau (n-am de unde sa stiu sigur) favorita in mod cert e Bonneville. Frumoasa istorie, minunate masinarii. Cand spui cafe racer te gandesti automat la Triumph, Norton, BSA, Vincent sau Royal Enfield si nu fara motiv, nene. Fara inspiratia generatiei nebune de atunci n-am fi avut motocicletele supersport de strada pe care le avem in prezent din simplul motiv ca fara sa constientizeze pe deplin, TonUp Boys cu ale lor toate modificari de garaj (cu bugete sleite daca nu chiar pe zero) au inspirat marii producatori de dupa. Cultura Cafe insa si-a pastrat prospetimea si iata cum la o distanta de peste 60 de ani aceasta izbuteste sa provoace pasiuni la fel de mistuitoare noilor generatii. Cafe-ul e chic, e cool, e pur, e dezbracat de nonsens, e direct, el mulandu-se poate mai mult ca oricand pe gustul tinerilor zilelor noastre care in opinia mea abordeaza viata la fel de abrupt...Daca stau stramb si cuget drept, dupa numai o secunda de gandire ajung la concluzia ca ma-nsel cand sustin ca "acum mai mult ca oricand" Cultura Cafe si-a gasit un loc in inimile tinerilor; brusc mi-am amintit de romanul lui Salinger "De veghe in lanul de secara" si de cel scris de J. Kerouac "On the road" si parca n-as mai fi atat de categoric. In romanele acelea am regasit acelasi spirit de fronda, aceeasi "furie", aceleasi nelinisti legate de Viata ca si la tinerii de azi asa ca voi inceta cu afirmatiile categorice...Pentru ei, cei de atunci sau noi, cei de acum, tot ceea ce a contat si conteaza sunt panglica de asfalt, vantul, zgomotul motorului, vibratiile din brate si gandurile care galopeaza alaturi de tine tinandu-ti tovarasie.

Ca o concluzie, Cafe-ul e tot atat de nemuritor pe cat de nemuritoare sunt pasiunea si dragostea de libertate.

 

Pentru Deceneu,

 

postez a rugamintea ta poze cu roata in cauza...

 

Numa' bine!

post-70651-0-38276900-1353752167_thumb.jpg

post-70651-0-30597100-1353752176_thumb.jpg

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am neglijat threadul asta pentru ca-mi petrec timpul mai mult pe la atelier. In fiecare zi-mi vad motorul parcat si mi se pune un nod in gat cand ma gandesc la cat de mult am de asteptat pana ma urc din nou pe el. Poate pentru prima oara-mi doresc cu adevarat ca lunile sa treaca mai repede odata; acum poate mai mult ca-n armata cand satisfaceam stagiul militar. Anul urmator mi-am propus ca alaturi de cativa prieteni sa fac o excursie pe mobra pana la capatul Continentului, adica pana la Marea Balta Atlantic, apa in care sa facem un pipi scurt apoi sa ne intoarcem acasa pe un alt drum. Cu corturi, cu buget, cu mancare la conserva si cu un dusulet la cateva zile. E un proiect demn de "IRON BUTT CONTEST" insa numai asa ne-am justifica titulatura de bikers, nu? :) Sotiile noastre zambesc deocamdata si ne lasa sa visam dar parca vad ca in ziua in care totul devine serios o sa ne trezim c-un "ausweis" de la dansele doar pan' pe la Giurgiu sau Pitesti... Pana in Normandia sunt ceva km de parcurs, circa 2888km folosind autostrazile (!) iar cum noi dorim sa rulam doar pe "judetenele" lor, ca s-o ispravim in numai doua saptamani ar insemna ca noi sa reinventam arta sezutului pe cururi. E un plan destul de indraznet insa cand ai 40 de ani parca simti ca nu ti-ai oferit indeajuns de multe provocari, n'est pas?

 

Ne mai auzim. Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iron Butt pe B roads in Europa e cam greu spre imposibil, chiar si pe autostrazi scoti o medie de ~100 daca mergi ~150km/h constant

 

cel mai mic Iron Butt e 1600km in 24h.

 

va sugerez un Tomtom rider(pus pe winding roads iti gaseste rute super tari) si intecomuri, scala G9 sau interphone F5 sa nu va pierdeti si ajuta si la plictiseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iron Butt pe B roads in Europa e cam greu spre imposibil, chiar si pe autostrazi scoti o medie de ~100 daca mergi ~150km/h constant

 

cel mai mic Iron Butt e 1600km in 24h.

 

va sugerez un Tomtom rider(pus pe winding roads iti gaseste rute super tari) si intecomuri, scala G9 sau interphone F5 sa nu va pierdeti si ajuta si la plictiseala.

 

Salut,

 

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ... Supertare comment!. Amu' aflu ca exista un "iron butt" challenge pe bune. Eu faceam un spirit gandindu-ma la "poponeata-de-fier" ca la o expresie piperata, amuzandu-ma la ideea ca unul dintre prietenii mei se tot ingrozeste de fiecare data cand vede subtirimea seii de pe Cafe racer-ul pe care-l construiesc acum. Ti-am citit postarea intrigat nitel, am verificat si apoi m-am pus prosteste pe ras amuzandu-ma la cum ar arata geaca de piele de bad boy biker ornata c-un badge "Iron Butt" Forever... cam ca la Rahova-n dormitoare... Apoi, unde mai pui ca asta vine la fix dupa o discutie incredibil de hilara pe care am avut-o chiar ieri tot cu el, discutie in care-mi relata aventura lui la Baile Herculane, loc unde s-a dus pentru prima data din curiozitate si unde la un moment dat a solicitat un masaj. Dupa intalnirea cu masseur-ul sef, ala a facut un semn altuia si i-a transmis urmatoarele: "unul dur, cu talc"....Am murit de ras! Stiu ca e o prostie insa trebuie sa recunosti ca e tare rau! Acum, initiativa alora e cat se poate de nobila iar eu ma comport ca un infantil...am sa caut sa vad mai in detaliu ce-nseamna chestia asta. Sugestia cu Tom Tom nu-i rea deloc. De fapt, nu plec nicaieri la drum fara prietenul meu de suflet Mr. TomTom, gadget de care nu ma despart indiferent ce-o fi. Garmin nu-i "my thing" iar de restul ce sa mai zic. N-am insa un TomTom Rider pentru motocicleta asa ca la anu' o sa ma rog de Easter Bunny sa se puna pe ouat unul pronto padimex altminteri se duc la padure si plecarea si eu odata cu dansa, la propriu... Una peste alta, commentul tau m-a mobilizat in sensul plecarii mai mult ca oricand pentru ca mi-a dat de inteles ca se poate, cu o planificare nemteasca e drept, insa se poate. Doamne Ajuta!.

 

Numa' bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ce-i cu prostia asta cu circulatul pe doua roti in Rai, sa te duci de unde unde? Hop pe T100 ca sa te duci la predica de ora 8, gata predica hop pe ea sa te duci sa-ti iei un shake si dupa iara hop ca sa te duci sa mai plangi de emotie cum rasare soarele? Nu e bro asa, ti-ai vandut sufletul diavolului, get used to it :grinbandit:. Welcome!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...