Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

azi am reusit sa citesc topicul cam in intregime

cred ca e bine ca e inca iarna si am motoru in garaj

pt ca am trecut de la condus in slapi * avand doar o casca la mana a doua fara viziera)

si aveam exact conceptia de incepator daca conduc cu 60 ce pot sa patesc,

dar apo am picat cu bicicleta la 10 la ora si mam belit pe coate, asa ca nu vreau sa ma gandesc ce as fi putut pati la 60

morala mi am cumparat echipament de la louis nici cel mi scump nici cel mai ieftin

sper sa nu ii testez calitatile

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 838
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

acu mai nou ar trebui sa purtam si vesta reflectorizanta pe noi si pe timp de zi nu numa noaptea cum fac eu

ca daca stau sa ma gandesc echipamentu protejaza la cazaturi dartrebi si ceva sa protejeze cat de cat de accidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am procurat pliantele cu imaginile de la inceputul topicului:utile,realiste,demne de luat in consideratie.

Am avut situatii in care unii mai,mai ca s-ar lasa de moto.

Sper din tot sufletul ca din tot ce s-a citit aici sa avem numai de invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sunt incepator si deja pozele m-au cam trezit o leaca la realitate 1 scoala , 2 cumpar motor cu ajutoru unui prieten ,3 il sui intrun papuc si il duc pe un circuit , 4 invatz sa rulez usor si bine , 5 cu timpu capat experientza , 6 ar fii pacat sa mor la 18 ani :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine ma trantit scuterasul in vara :D ...abea atunci mi`am dat seama cat de importanta a fost casca....si am simtit pe pielea mea cum e sa ai mainile bandajate vreo cateva saptamani bune...si de atunci...m`am jurat k fara geaca nu ma mai urc pe motor.si chiar m`am tinut de cuvant...acum k am reusit si in curand voi fi posesoarea unui cbr de 125.....nici nu ma gandesc sa nu imi iau un echipament mai bun si mai complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, foarte bun topicul, vreau si eu sa achizitionez un motor anul asta sau la anul, nu stiu sigur, dar oricum, am zis ca pana nu fac rost de echipament nu ma sui pe nimic, oricat m-ar costa... am vazut nist poze cu un tip despicat in 2 bucati cu jumatate de cap inca in casca, acum nu stiu daca l-a mai vazut cineva... si am mai vazut si filmul de pe google(de vreo 10 ori) cu accidentul de la brasov, ingrozitor. echipament si grija mare ca incepator... asta sa inteles!:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca pe voi va atinge la fel de mult,dar pe mine ma sensibilizeaza in mod deosebit indicatoarele alea unde scrie:"familia ta te asteapta cu drag acasa".Daca nu tii cont de cei dragi-protejandu-te pe tine,atunci poti muri linistit,ca un prost in egoismul tau mediocru!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt incepator si deja pozele m-au cam trezit o leaca la realitate 1 scoala , 2 cumpar motor cu ajutoru unui prieten ,3 il sui intrun papuc si il duc pe un circuit , 4 invatz sa rulez usor si bine , 5 cu timpu capat experientza , 6 ar fii pacat sa mor la 18 ani :|

 

 

Daca Te Duci La BRNO Vin Si Eu :baldy: :baldy: :wave: sa fim seriosi...primul lucru pe care o sa-l faci knd iti iei motoru e sa-i dai gaz pe magheru` :baldy: :baldy: am sau nu dreptate ? :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

Super tare frate !!!

 

... ma ingrozesc pozele astea... cred ca asta e si scopul...

Dupa cum s-a mai spus, cred ca din pacate doar cei care vor sa previna urmaresc topingul acesta.

:lol:

 

 

 

nu chiar.... citesc aici de dimineata :kick:

 

 

conservarii dau jdemii de euro pt infrumusetare (doar merg incojurati de otel), iar bikerilor le e rusine cu echipament full... :crack: nu inteleg! :lol:

 

 

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Apropo de protectie,am vazut pe un site geci are se umfla in momentul cand cazi de pe moto.Or fi bune? Ma gandesc ca daca te tavalesti pe asfalt geaca aia se sparge si nu prea faci nimic.Are cineva asa ceva ? Care ar fi un echipament bun pt corp si picoare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Apropo de protectie,am vazut pe un site geci are se umfla in momentul cand cazi de pe moto.Or fi bune? Ma gandesc ca daca te tavalesti pe asfalt geaca aia se sparge si nu prea faci nimic.Are cineva asa ceva ? Care ar fi un echipament bun pt corp si picoare ?

 

sunt airbag-uri pentru motociclisti

http://www.mashgate.com/?gclid=CM3I6KHQrIsCFSU5XgodEy20Nw

 

acolo ai detalii, si sunt dintr-un material foarte dur deci nu se sparg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt airbag-uri pentru motociclisti

http://www.mashgate.com/?gclid=CM3I6KHQrIsCFSU5XgodEy20Nw

 

acolo ai detalii, si sunt dintr-un material foarte dur deci nu se sparg

 

Salut,

sa intesat cineva cat costa o geaca, cum se pot aduce..... ca eu as fi tentat sa incerc asa ceva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit ca prin posturi si mesaje sunt mai greu de convins unii incepatori de importanta purtarii echipamentului. aici putem lasa imaginile sa vorbeasca de la sine:

 

1. lipsa manusilor:

IOIIIIIII :( ....NAM cuvinte.....infiorator de-a dreptu....ASTA CHIAR MA FACE SA-MI IAU ECHIPAMENT!!!

MERSII :cheers:

 

Io sunt maritat :lol: cu o doctoritza.... chirurgitza.... shi mai imi fac veacu' pe la ea pe la spital cand e de garda.... pozele sunt subtzirele :( ... sa vedetzi accidentatzi de mashina :peace: .... (pe dinafara sau dinauntrul mashinii)

Pe Mobra umblu shi eu cu casca, da' chiar in piele, pe Mobra, ma rad shi kurcile :moto: :D .... Cand oi upgrada, mai vedem :D

dA AI DREPTATE, DAR SI PE MOBRA POTI FI ASA ACCIDENTAT :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de mult echipament porti si oricat de bun este el... Singura treaba in masura sa te scoata (in sensul de a nu ajunge) din cacao este reflexul si prevenirea miscarilor ce le pot face ceilalti participanti la trafic sau obstacolele intalnite.

 

Imagineaza-ti doar atat:

-ai cca. 50Km/h

-esti usor inclinat pe curba evident

-ai masini parcate frumos aliniate pe partea pe care virezi

-undeva la mijlocul lungimii virajului esti cel mai aproape de masini...

'Ete cum iese de sub masini o f'tuta de sticla de plastic de-o jumate, din adierea vantului, cu capacul bine strans si se rostogoleste domol sub roata ta fata. Sau era un caine speriat de ale lui? ...poate erai un pic obosit si te gandeai la altceva. Ce mai conteza, la cusut oricum doare al dracu si nici fufitzele nu se mai dau in vant dupa taieturi cusute... Asadar prietene, beleste bine ochii ca altfel...

 

Apropo, te-ai gandit vreodata la ce ai putea face sa scapi macar mai ieftin dintr-un impact frontal cu o conserva la volanul careia se afla un idiot cu mustatile imbibate de alcool sau atzipit de oboseala? Te ridici in picioare pe rezervor si treci peste conserva urmand doar rostogolitea pe protectii dupa cat de tare mergeai? Dar ai tu prezenta de spirit si nervul de a face asta? Te tine oare catarama de la jaka te de pele?

 

Sunt chestii de care nu te poti proteja, dar te poti feri de ele intr-o masura oarecare.

 

Toata "smecheria" e un fel de calcul al probabilitatilor, iar atunci cand permiti prea multe necunoscute devine evident si inevitabil UN RISC ASUMAT... :cheers:

 

Ontopic: Am vazut 5 morti din accidete de la mai putin de 20cm, 3 dintre ei i-am dus pe brate.. E groaznic. Nu vreau sa mai fiu pus in astfel de situatii. :ok:

 

Offtopic: La cervical nici Robocop n-avea protectii, insa el procesa al dracu de repede probabilitatile in functie de informatiile din jurul sau...

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma bag shi io ca musca .... dar apropo de accidente in general , hai sa fim serioshi sunt "doar 2 tipuri de shoferi" cei care au facut accidente shi cei care vor face, shi cu mashina potzi faci una mai urata decat cu motorul asa ca inconshtientza are shi urmarile sale....zic asta pt ca am impresia ca prea se dramatizeaza numai pe subiectul "motor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu mai vreau smecherii si vitezana . .vreau ceva enduro / soft enduro . mi s-a acrit de vitezana ..parca nu e pt Bucuresti asa ceva . .(adica pt oras) ce dracu mi-a trebuit mie 600 cand nici nu il exploatez la maxim motorul. . cred ca pt oras e bunicel un NX250 iar pt afara . una de street . ..ceva naked .. Protectile oricum nu sunt mai tari decat fierul ..care si ala se indoaie in caz de ...necaz. Sooo protectiile tb sa fie sfante .. te duci la paine .. (vba vine) ia o jaca pe tine si un pui de casca in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Apropo de protectie,am vazut pe un site geci are se umfla in momentul cand cazi de pe moto.Or fi bune? Ma gandesc ca daca te tavalesti pe asfalt geaca aia se sparge si nu prea faci nimic.Are cineva asa ceva ? Care ar fi un echipament bun pt corp si picoare ?

uitate pe www.motoairbag.com

sunt italiene

au reprezentanta in timisoara,

costa 300 euro, din ce am inteles eu acolo sunt bune cand esti aruncat de pe motor pt ca declansarea se face mecanic prin tr un cablu legat de motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru smecherii care primesc de la taticu/fura (a se citi "shmenuiesc" ) 1000 de euro de si-si iau bike de viteza nu prea are rost sa va agitati, ca nu aveti cu cine. Primul lucru ce-i trece prin cap unuia de genul asta e "ala era bou... asa pateste daca nu are habar de condus motoru'.... da in schimb eu sunt un mare meserias si n-o sa patesc niciodata asa ceva".

Pentru copii care-si iau acum motor/carnet, ideea cu pliantele e excelenta.

 

Si o ultima idee: credeti ca ar tine o camasa de zale la frecatul pe asfalt? Nu de alta, da eu mi-am facut una pentru festivalul medieval si mai pot face si altele. Pe net am vazut povestea unuia care purta asa ceva si nu prea a avut cum sa-i ajunga asfaltul la piele, ca deh... geaca e una si otelul e alta. Plus ca ar arata beton purtata pe chopper. Parerea mea!

19541shirt_2.jpg

 

Asta e din sarma neagra (rugineste si e moale), da in ultima vreme am inceput sa lucrez inox.

 

P.S.: Eram nedormit si prea frumos nu-s eu de felul meu... Poza e pentru camasa, nu sa ma laud cu fizicul :wave:

 

Cat m-ar costa o astfel de camasa? Daca vrei sa detaliem ID meu e oqdrapt iar nr de tel 0726/273 573

 

 

Eu citesc forumul de vreo 2-3 luni... de curand mi-am facut si cont. Abia pe 26 iulie am examenul, dar echipamentul e aproape complet. Tre sa-mi vina in 2 saptamani geaca, ca prima pe care am comandat-o era mare... asa ca am vandut-o. Acum am ghete+pantaloni+manusi+casca+[geaca si o protectie la vant pentru gat - trebuie sa vina curand... de la Louis] = numai piele... asa am primit sfaturile... e mai greu echipamentul dar e mai "sanatos" decat textilul.

 

Sper sa nu am incidente sau daca sunt sa fie cat mai usoare.

 

Initial si eu vroiam sa-i cumpar prietenei doar casca (geaca are...), dar acum o sa o imbrac din cap pana in picioare :clap:

:drums:

 

Cam cat ar costa o casca de la Arai? Sa fie una intre mediu si buna. Dar o pereche de cizme bune? A! Si de unde as putea sa mi le comand?

 

Merci mult. Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok! adevarul e k ori voi va speriati prea usor ori sunt eu prea inconstienta. pana la urma daca ti-e scris sa mori pai da mori nene si in baie

 

si da...imi pare rau d oamenii aia si nu voi sti cand si daca mi se va intampla si mie, dar nu mi s-a facut parul maciuca in cap...da ok, mai moare omu si pana la urma c isi face omu cu mana lui LUCRU MANUAL se numeste.

 

Daca vrei sa vezi poze grotesti cauta pe net, exista destule site-uri care se ocupa cu asta (ogrish.com, daca tot apare in titlu). Si accidente de moto si de masini. Dar in masina mai ai uneori si un airbag, mai ai si o "conserva" in jur. Eu am avut accident cu masina la aprox 40 km/h (tamponare aprox usor, s-ar zice, ambele masini au plecat de la locul accidentului, a mea un pic mai sifonata), totusi m-a durut gatul toata ziua.

Da, poti sa mori si-n baie dar sansele sa o faci cand mergi pe moto cu 100km/h si fara casca sunt mult mai mari decat sa o mierlesti in baie...si orcium, o sa te adune cu farasul. Zilele trecute am citit despre accidentul lui Zahey, poate ar fi bine sa-l citesti si tu, omul avea full protection si tot a suferit un an dupa accident (sau mai bine citeste rubrica accidente).

Eu pana una alta nu am curajul sa sar prea mult de 100 km/h cu moto, chiar si-n afara orasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelenta idee cu pozele....sunt incepator...si dupa primele cateva anunturi m`ati convins...ma gandeam ca ar merge si fara...cu niste manusi din piele,cu o geaca fara protectii,casca de 2 lei....asa ..doar sa fie !

clar NU !!!!! IMI IAU ECHIPAMENT !

10X 2 all :scratch:

Editat de nrgabi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna si eu sunt incepator tocmai mi-am luat motor de echipament am optat de la inceput pe cel mai bun si mai scump cu toate ca nu am acasa gasca cu oua de aur da am zis ca in caz de doamne fereste sa raman intreg cat de cat la fel si pentru prietena am optat la echipament ff bun cu toate ca e doar pasagera. si in le gatura cu pozele eram inainte "cu frica in oase" daca pot sa spun asa dupa ce am citit un topic despre un tip de 26 de ani care a murit la o ora jumate dupa ce a primit un motor de 600 care la randul lui avea numai 1 ora de sofat cu motorul :) din cauza lipsei de experienta dar si de echipament :moron: nu purta nimic nici casca nici manusi geaca si restu nici nu mai vb :peace: :smoke: odihneascase in pace si sa avem grija cu toti cum mergem, dar dupa ce am vazut si pozele astea :) ; un sfat de la mine cu toate ca is incepator: multi mi-au spus ca is prost ca imi iau echipament de milioane ...... dar putini realizeaza diferenta intre un echipaemnt ieftin si unu scump , o diferenta care te poate costa viatza, asa ca nu va uitati cat de pline sau goale is buzunarele cand ii vorba de echipament de protectie :) sa ne auzim cu bine si asfalt uscat :scratch:

Editat de HellRaiser1st
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...