Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

ok... sper ca am inteles... :D (oridinea e cea scrisa de tine )

 

eu incerc sa imi iau ceva de calitate, si in principiu voi cumpara de la louis :ok: ... dar nu cred ca imi voi permite sa dau mai mult de 60-80 euro pe unul dintre cele mentionate... doar pe ghete ca nu prea sunt mai ieftine si bune...

 

multumesc mult penrtu raspuns :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:ok: Mamaaaa..., desi stiu ca se pot intampla chestii nasoale pe motor in caz de accidente, pozele de la inceput vb de la sine, nu prea trebuiau puse toate ca sperie incepatorii si pierdem membri.

Asa ca pentru voi ce ce incepeti cu motoarele nu va lasati intimidati de poze ci doar ganditi-va la ce vi se poate intampla fara un echipament corespunzator !!!

Asfalt uscat tuturor :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Stiam cum arata ranile, stiu cum te dor fisurile, fracturile, si dislocarile dar... i-mi vine sa plang cand vad pozele...

 

 

"nu prea trebuiau puse toate ca sperie incepatorii si pierdem membri."

mai bine sa pierdem catziva si sa invatam restul din poze,pliante, filmulete, povesti decat sa invatam din propria experienta cat de grave pot fii fractiunile de secunda de neatentie combinate cu viteza si lipsa experientei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cati cititori a avut tema asta eu cred ca a fost foarte buna. BRAVOS!

Nici mie nu-mi mai pare rau de banii dati pe echipament.

Cine nu are echipament sa probeze de la colegi sa vada ca se simt mult mai bine intr-o geaca. Iti da chiar un sentiment de siguranta mai mult decat necesar. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as avea o propunere: decat sa spunem "PURTATI ECHIPAMENTUL" - un indemn ce se adreseaza tuturor celor care citesc teme in aceasta directie - si totusi, sa ramana la latitudinea fiecarui cititor daca il poarta sau nu, sa spunem "Nu ma urc cu tine pe motor ca nu ai echipament", sau "Nu te iau in spate ca nu ai echipament", sau "Nu merg cu tine la drum (fiecare pe motorul sau) cu nu ai echipament". Adica.. sa spunem "POARTA ECHIPAMENTUL" celui de langa noi, prietenului, iubitei (bine, in cazul asta trebuie sa faci unele sacrificii... materiale). In orice caz, sa spunem asta celui pe care-l putem influenta direct! Si care, chiar daca nu prima data, dar a doua oara sau a treia oara il va purta!

 

Prefer sa ma cert cu un prieten batandu-l la cap sa poarte echipament, decat sa cheltui banii pe portocale si banane, pentru spital (ca sa nu zic mai rau!).

Editat de Raducu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu zice nimeni sa nu mergeti ca nebunii, sa meri pana la 250 km/H , dar sa fie in conditii de siguranta, bineinteles cu echipamentul de protectie pe tine. In oras eu zic ca 40-50km/h e o viteza normala. in plus ca in bucuresti nici nu prea ai unde sa mergi mai tare, in plus ca e si mai periculos in oras. Majoritatea automobilistilor nu se asigura , sa nu mai vb de aia incepatori care de-abia sunt atenti in fata masinii lor, apai sa se mai uite si in oglinzile laterale. eu zic ca merita toti banii un echipament complet. Motoru'l mai faci ca se repara dar noi.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mah oamenilor ascultati bine sfaturile ce se spun aici ca eu nu prea am facut-o si am patzit-o :eek: !!!!

Inca eu nu am motoreta mea abia ma inscriu la scoala si acum 2 saptamani am fost cu un prieten de-al meu sa ne plimbam cu motorul lui ..... eu fiindca am vrut sa ma dau mare (ca prostu) i-am zis sa ma lase sa merg singur oleak` :yikes: .... m-o pus dreq am facut weelie ( de cateva ori bine ) si apoi am vrut sa fac stoopie si am picat ca prostu , motoru s-o rostogolit peste cap si mi-o picat roata din spate peste umar ...... :yikes: :yikes: . Acuma din cauza unei prostii inca mai am umaru in ghips fiindca nu stiu cum naiba m-o lovit roata si am fisura la clavicula :eek: :eek: -----------------> NU FACETI PE SMECHERII CA O PATITI .... NU ZIC DIN RAUTATE CI DIN PROPRIE EXPERIENTZA ........ acuma tre sa imi fac o poza sa o pun aci pe site sa vedeti ce puteti patzi ... Dupa ce am vazut pozele alea m`am cam shocat :moto: dar acum mi-o trecut dar nu mai fac in urmatoru an cel putin stoopie :moto: :moto: . PURTATI ECIPAMENT DE PROTECTIE TOT TIMPUL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRATZILOOOOOOOOOOR E DE AJUNS K E PLIN DE BOI IN TRAFIC SI K NOI SUNTEM ULTIMII DUPA CARE SE UITA ....MACAR ATAT CAT PUTEM SA FACEM NU ? PROTECTZII SI ATENTIE TOTI INCEPATORII AR TREBUI SA DEA FOARTE MARE ATENTIE KESTIILOR ASTEA .....DAR ....DAR .... IN RITMU ASTA NU-SI MAI YA NIMENI MOTOR .....PE MINE TOTI PRIETENII AU INCERCAT SA MA SPERIE NUMA SA NU-MI IAU ....PAI CE FACEM AICI? KIAR VA ROG MAI PUNETI POZE LUATI DE PE OGRISH :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este o idee buna sa postezi pozele astea! Motorul inseamna nu numai gagici si viteza si fff cai putere,inseamna in primul rand PERICOL ! Pe care il stapanesti din pasiune cu EXPERIENTA !

Eu am cazut la o sapt dupa ce am luat A-ul si mi-a fost invatatura de minte 14 ani !

:yikes:

P.S. am mai cazut odata dar de pe loc .... :eek: :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee cu pozele,am observat chiar multi motociclisti purtand vara tricou si pantaloni scurti,de manusi ce sa mai zic,dupa ce o patesc sa vezi cum se echipeaza!Asa ca decat sa o patesti tu,mai bine privesti pozele si vezi ce a patit altul si inveti din asta! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare topiucul, poate in felul asta uni dintre noi isi mai baga mintile-n cap, isi pun cizme si genunchere, eventual o geaca cu protectii si nu mai umbla cu casca pe varful capului ci o trac bine pe urechi si o si inchid cu chinga aia pe care niste ingineri au puso acolo nu de dizain ci pt a fi folosita pt ca in momentul impactului casca iti sare din cap daca nu e legata bine(garantez prin experienta proprie treaba asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am motor,dar cand imi cumpar unul,nici nu ma gandesc sa nu port echipament de protectie!Prea mare riscul,NU MERITA :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt inca biciclist dar nu plec fara manusi si genunchiere , care au fost foarte folositoare atunci cand a dat o idioata cu masina peste mine.

Luna asta imi iau si casca full(de cross) + ochelari + armura.

 

Safer is better !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo nu m-am speriat, dar stiu ce inseamna sa te dai cu roatele in sus, si cand imi voi lua motor (daca nu da vre-o masina peste mine intre timp) o sa port echipament, pentru ca nu toata lumea are noroc ca tata. Vechea fraza "nu l-am vazut" a sarit cu aro in fata lui... tata cu capu de aro si apoi a sarit peste masina si a cazut in cap. Urmari mana si picior drept fracturate si 4 copci pe testicolul stang... dureros.

 

Yo ma intreb cum merg unii fara casca....

Editat de shtupy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

poate e aiurea dar eu am cazut pe gheata cu un motor aproape nou, dar cu mare mare noroc nu am fost prins sub el si nici aruncat pe contrasens...geaca sfasiata, motor zgariat si directie indoita...de atunci sunt super atent si nici pe asfalt bun nu mai ii dau gaz asa de usor :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va spun si eu ceva :cand am devenit motociclist cu acte -acu vreo 6 ani nu aveam ca echipament decat o geaca(pe care o luasesem cam de fite)dar dupa prima(si ultima din fericire)cazatura mai serioasa in pantaloni scurti si sandale cand mi-am lasat ceva piele pe asfalt , prima investitie pe care am facut-o a fost echipament complet care, la ora aia m-a costat mai mult decat motorul-batranul ivan dar va spun eu ca merita si de atunci indiferent cat e de cald afara sau cum se uita la semafor labagiul din mertan port echipamentul complet chiar dc am de facut un drum de 1 km-in rest

ASFALT USCAT SI :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am experienta(3 ani), da am patit-o de cateva ori.Anul trecut inca nu am avut inca echipament de protectie :angryfire: , dar din fericire nu am cazut numai de 2 ori, si o data am intrat intr-un politist da nimic prea violent... echipamentul chiar ajuta fff mult!, desi iti fierbe capul in casca, da ma bine porti!!! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...