Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru cine a dat traseul..cum e prin oras? sunt mai putini exigenti examinatorii decat la cat. B? nu am probleme sa scap motorul sau chestii de genu (conduc motocicleta de la 13ani..pe camp :) ) dar imi e frica totusi sa nu fac ceva greseli din cauza emotiilor....la scoala am facut 2 ore prin oras..instructorul a zis ca nu mai are rost sa facem ca ma descurc..dar totusi n-am chef sa mai astept ca oricum am pierdut toata vara :( ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor .

 

Astazi am fost la o anumita scoala auto din Pitesti si am intrebat despre A2 si A . Mai exact daca se poate lua A-ul dupa o experienta de minim 2 ani pe A2 . Mi s-a spus ca sunt prost si ca ma contrazic cu el ... . Pe tot internetul scrie ca poti lua A-ul cu experienta de minim 2 ani pe A2 si el zice ca nu.

 

Cum este mai exact ? Se poate sau nu ?

 

Multumesc anticipat :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Art.20. (Codul Rutier)

(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;
B) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
c) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;

 

:rtfm:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar legislatia curenta trebuia sa o citesti....atat.

 

Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.

(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.

(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.

(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;

B) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;

c) 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;

d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;

e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv.

 

 

atasat textul complet Ordonanta_de_urgenta_a_Guvernului_nr_195_din_2002_privind_circulatia_pe_drumurile_publice_republicata_cu_modificarile_si_completarile_ulterioare.doc

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu il iei automat daca faci dovada ca ai vechimea minima necesara pe categoria inferioara, ci trebuie sa dai examen pentru a obtine categoria superioara.

Adica e o conditie necesara, dar nu suficienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca te contraziceai aiurea. Instructorul se referea ca poti sa iei categoria A daca ai 24 de ani impliniti fara 2 ani de experienta in A2. Faza cu 2 ani de experienta in A2 este pentru cei care fac 18 ani,dobandesc A2 ul si la 20 de ani dau pentru A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, eu i-am zis exact asa : "Daca iau acum A2 , peste 2 ani de experienta pe aceasta subcategorie pot da examenul pentru categoria A ?" . Si mi-a zis exact asa : "Tu esti prost ? A se ia doar la 24 de ani , nu te mai contrazice aiurea cu mine." .

Eu i-am zis clar ce vreau sa fac si el a spus ca A-ul se ia doar la 24 de ani, fara nici o posibilitate sa-l iau mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca te contraziceai aiurea. Instructorul se referea ca poti sa iei categoria A daca ai 24 de ani impliniti fara 2 ani de experienta in A2. Faza cu 2 ani de experienta in A2 este pentru cei care fac 18 ani,dobandesc A2 ul si la 20 de ani dau pentru A.

 

nu, tu spui prostii... trebuie sa ai minim 20 de ani ca varsta si cel putin 2 ani A2. astfel poti19-21, 20-22 s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...