Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Acum o saptaman (02-Sep) se faceau programari pentru 02-Oct - poligonul Ilioara.

La ala din Baneasa zile libere in agenda erau abia dupa jumatatea lunii Octombrie.

 

Poti sa mai incerci, poate se anuleaza vreo programare .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum o saptaman (02-Sep) se faceau programari pentru 02-Oct - poligonul Ilioara.

La ala din Baneasa zile libere in agenda erau abia dupa jumatatea lunii Octombrie.

 

Poti sa mai incerci, poate se anuleaza vreo programare .......

multumesc pentru informatii. credeam ca tipa de la ghiseu si-a batut joc de mine, dar de fapt toata politia isi bate joc de noi toti :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost cineva zilele astea sa se programeze pentru proba practica? cand si unde ati fost programati? eu am dat azi examenul de legislatie si m-au programat abia pe 23 OCTOMBRIE.

 

 

Ce aglomeratie pe la voi prin capitala... La noi in Gorj e ceva mai bine, am dat sala pe 9/09 si mi-au programat traseul pe 24/09. Initial mi s-a parut foarte mare perioada pe care o am de asteptat, dar cand am vazut ce programari aveti voi :eek:

 

Multa bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor !!!
Anul trecut adik in 2012 inainte de a intra in vigoare noua legislatie adica acea cu permisul A1 A2 A de la 24 de ani A2 de la 18 si inca cateva chestii am facut scoala pentru a lua permis categoria A1 deoarece aveam 16 ani :D . In timpul scolii , mai multi instructori dar si unii politisti mi-au spus ca voi avea cva avantaje fata de cei care nu au permis deloc si au varsta de 18 ani si ar dori sa detina permis de motocicleta . La inceput auzisem ca am posibilitatea de a da direct de A la 18 ani pentru ca am deja doi ani experienta dupa care am auzit ca as fi beneficiat de luarea categoriei A2 fara sa mai dau examen dupa care am auzit ca as da doar traseu si nu as mai da sala porma am auzit inver si tot asa si sunt intr-o ceata totala :))))) am cautat pe net dar nu am gasit nimic :(

Intrebarea mea este ur atoarea : Daca detine permis de conducere categoria A1 din anl 2012 adica inainte de a intra noua lege in vigoare si tinand cont ca la data in care voi implini varsta de 18 ani in cazul in care as vrea sa optez pentru o categorie mai mare am vre un beneficiu fata de ceilalti ? ( adik pana mea am deja 2 ani experienta si am permisul din intrarea in vigoare a noii legi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. indiferent la ce proba pici (sala, poligon, traseu in oras), dai din nou toate probele la reexaminare.

Pai nu a intrat in vigoare legea ca in caz ai picat traseu nu mai esti nevoit sa repeti sala. cand am luat B in august politistu a spus cei picati dupa 9 nu mai sunt nevoiti sa repete sala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu a intrat in vigoare legea ca in caz ai picat traseu nu mai esti nevoit sa repeti sala. cand am luat B in august politistu a spus cei picati dupa 9 nu mai sunt nevoiti sa repete sala...

Ba da. Doar ca legea se referea la 'cursul de pregatire teoretica' (aka 'scoala'), nu la examen (aka 'sala'). Mii de multumiri presei din Romanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da. Doar ca legea se referea la 'cursul de pregatire teoretica' (aka 'scoala'), nu la examen (aka 'sala'). Mii de multumiri presei din Romanica.

Da cam asa a zis si politistu in legatura cu presa..... mda ajunsa presa sa manipuleze lumea la greu.. nustiu ce sa fac sa ma mai inscriu pentru traseu la A2 ca am inteles ca inceput cu luna noiembrie inscrierile sa nu vina vreo ploaie sau mai rau ninsoare :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Eu am citit vreo 10 pagini din astea 71, dar nu am gasit noua lege propriuzisa.

Stie careva vreun link din care sa inteleg si eu cum e cu permisul, restrictiile si examinarea.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu am citit vreo 10 pagini din astea 71, dar nu am gasit noua lege propriuzisa.

Stie careva vreun link din care sa inteleg si eu cum e cu permisul, restrictiile si examinarea.

 

Mersi.

Deja s-au tiparit carti cu noua lege! Daca te referi la valabilitatea examenului de la sala... nu a aparut nimic. Daca pici oricare dintre probe tre' sa dai sala dupa minim 15 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca citeai ultimile 10-15 pagini poate gaseai raspunsul... se da sala imediat dupa ce depui dosarul, dupa te programezi la poligon si traseu. poligonul e cel clasic, traseul dureaza minim 25 min in oras, cu instructorul in spate si politistul in masina, dandu-ti indicatii prin statie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut frate pe 2 roti te anunt ca sunt in aceeasi situatie ca si tine m-am interesat la politie si la scoala unde am facut orele si mi-au spus ca nu pot trece la a din 2 ani de excperienta p A1 mi-au spus ca trebuie sa reiau orele ptr A2 si dupa doi ani de exp pe A2 apoi trebuie sa reiei iar si sa dai de A ..... cam asa sta treaba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce nu s-ar face ?

Scolile tot timpul au interesul de a atrage / strange cursanti, chiar daca examenul pentru A (de ex), cine se inscrie acum, probabil il va da la primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja s-au tiparit carti cu noua lege! Daca te referi la valabilitatea examenului de la sala... nu a aparut nimic. Daca pici oricare dintre probe tre' sa dai sala dupa minim 15 zile

 

 

daca citeai ultimile 10-15 pagini poate gaseai raspunsul... se da sala imediat dupa ce depui dosarul, dupa te programezi la poligon si traseu. poligonul e cel clasic, traseul dureaza minim 25 min in oras, cu instructorul in spate si politistul in masina, dandu-ti indicatii prin statie.

 

Mersi, dar eu am carnet de anul trecut.

Mai mult vreau sa stiu cum e pentru nevastamea. Parca ar vrea un scuter si vroiam sa fiu sigur cum e.

Acum are B-ul, deci cred ca poate conduce unul de sub 50 cmc, dar ce e Am, A1, A2 si ce restrictii au? Ea are peste 24 de ani, asa ca probabil ca daca va face ceva, va face A direct.

Scuze ca nu am citit multe pagini, dar in mare s-a vorbit despre examen, desi pe mine nu ma intereseaza cum se da, oricum daca examenul nu e in stare cineva sa si-l ia, mai bine sa nu mearga in trafic cu motorul, indiferent de cat de "greu" a devenit examenul.

Ideea era ca prin presa am citit multe articole, dar nu imi inspira incredere. Sa cred ce scrie aici?

As fi vrut chiar legea, sa o interpretez eu.

 

Pentru cei ce care inca is stresati pentru examen...stati lejer, stresul adevarat incepe cand iesi in trafic cu motorul propriu, in traficul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr cei ce urmeaza sa dea proba practica, ii sfatuiesc sa nu se grabeasca,

La poligon nu primesti nici o medalie ptr cel mai bun timp, deci nu-i graba. La examenul de astazi au fost candidati respinsi pentru cazut cu mobra la opturi/opturi prea multe.

 

In trafic s-au respins din cauza neacordarii de prioritate - pietoni si masini.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poimaine am si eu examen, :), am fost surprins, am facut poligonul ieri in 2 min 56 sec.

Nu pot sa zic ca m-am grabit, am accelerat doar in linie dreapta dupa opturi, in rest in treapta 1 la relati.

bafta multa si sa ne spui cum a fost, mai ales traseul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am iesit cu instructorul in oras, Brasov.

A fost super aglomerat, cel putin asa mi se parea. Am mers incordat.

 

Siii.... n-am acordat prioritate la pietoni de 2 ori :)

Se pare ca nu stiam corect acordarea prioritati la pietoni.

 

In rest am intrat prin giratorii, vreo 8, a fost solicitant.

 

Maine inca o tura prin oras si vineri examen.



Gata s-a luat A-ul. :)

 

Examenul nu a fost greu, asta pentru ca am facut pregatirea bine, cea fost mai greu au fost primele iesiri in oras.

Dar traseul cu politistul a fost mult mai ok.

 

Nu a picat nimeni. Am fost vreo 14 baieti si o fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...