Sari la conținut

Accident Otopeni


Antistress
 Share

Postări Recomandate

Este si vina parintilor ca le permit copiilor sa-si cumpere bolizi,dai pe mina unui copil de 20 de ani o motocicleta sport,la ce te poti astepta? Pericole sunt peste tot pe sosea din cauza proastei educatii,pietoni needucati,soferi nesimtiti,pustani prea incapatinati sa inteleaga ca viteza ii omoara isi cumpara motociclete mult peste puterile lor de control,rezultatul il vedem zilnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 431
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

R.I.P...pt motocicleta...si pt gasgulita pasagera..n-au avut nicio vina..

ABERANT!!!!!!!! gandesti

 

e grav cu SS la noi. toti tinerii numai SS viseaza.

 

Romania ar trebui sa fie pina de Enduro , choppere. se intampla si cu astea accidente fatale, dar destul de rar.

 

in fine, daca nu ai experienta, si cu scuterul poti sa ti rupi gatul!

 

m au intrebat niste tineri pe SS cu cat merg ...cu cat sa merg? 50 in localitati, 90 in afara! m au luat la mistouri si se spargeau in pene ce smecheri sunt ei...

 

probabil nu este vina celori decedati, caci nu avea ce cauta crimminalul ala pe acolo, dar se intampla destul de des sa traverseze animale aiurea...

 

RIP celor doi

ERA UN SS IMPLICAT??????........,.,,,,

 

asa imi vine sa ma las de motociclism...... Incredibil cat de multe se pot intampla...

M-a impresionat (in mod negativ) teribil de mult accidentul...

Saracii copii...... saracele familii disperate.....

cand te ai "apucat" trebuia inainte sa te uiti la ACCIDENTE.........

 

Este si vina parintilor ca le permit copiilor sa-si cumpere bolizi,dai pe mina unui copil de 20 de ani o motocicleta sport,la ce te poti astepta? Pericole sunt peste tot pe sosea din cauza proastei educatii,pietoni needucati,soferi nesimtiti,pustani prea incapatinati sa inteleaga ca viteza ii omoara isi cumpara motociclete mult peste puterile lor de control,rezultatul il vedem zilnic.

propun sa le ia TRICICLETE

 

IN CAZUL DE FATA NU PUTEREA MOTOCICLETEI I A OMORAT.........

 

ceea ce NU INTELEGETI foarte multi ...din pacate ......

 

MURIM DIN CAUZA ......INDIFERENTEI..... semenilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ERA UN SS IMPLICAT??????........,.,,,,

 

 

SPORT TURING / SS / RR care e diferenta ? daca ai carnet de un an si hormonii peste cap?

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt mr. Chivu! eu inteleg sa fiu decent in ceea ce postez.insa era doar un raspuns la o ofensa adusa unui om care nu mai poate raspunde! desigur, sunt incredintat ca si lui i-ai trimis un avertisment pentru mizeria din postul lui! sau poate...nu! cine stie?! si totusi...doua roti sunt misto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca are atat de mare importanta tipul motocicletei.

 

putea sa cada si cu un NTV, Intruder, DR.... viteza si lipsa de reactie(tipic incepatorilor) si-au spus cuvantul. si nu in ultimul rand pietonul prost.

 

mai pe romaneste, au murit legal. bineinteles ca daca aveau 50Km/h sau 70Km/h cat e pe DN (din ce stiu) ar fi avut sanse. dar.... asta nu mai conteaza acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traverseaza o groaza de sateni si pe sectiunile unde sunt parapeti de piatra intre sensuri... incaleca acei parapeti de piatra si apoi raman asa pe mijlocul sensului, lipiti de "pietrele" alea pana au posibilitatea sa treaca. Cand vad masini maresc pasul insa cand vad ca vii pe 2 roti, fie motor, fie bicicleta, nu se sinchisesc sa se miste caci mizeaza ca vor fi ocoliti.

 

Sau mai grav, se blocheaza precum

fix in ultimul moment, desi tu estimezi ca apuca sa traverseze.

 

Apropo, analiza accidentelor in Ilfov:

 

Cauzele producerii accidentelor 2004 2005

Indisciplina pietonilor 87 79

Viteza excesiva sau neadaptarea la conditiile de drum 37 53

 

Apropo, la "neadaptarea la conditiile de drum" sunt bagati si cei care mergeau legal dar picau intr-o groapa.

 

Cate radare sunt in Ilfov si cati soferi amendati pentru viteza? Fara numar.

Cati pietoni sunt amendati, oriunde in tara, pentru traversarea neregulamentara? OZN-uri s-au mai vazut.

 

PS: a nu se intelege ca simpatizez cu tinerelul pe supersport, dar daca vita aia folosea pasarela facuta din banii nostri publici tocmai pentru siguranta lui si a celorlalti, acum 2 tineri traiau.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveau sanse pe dreaq...

La 60 - 70 pe ora, daca intrii in stalpisorii aia metalici te faci șvaițer ... cred ca si la 40 iti imbogatesti corpul cu ceva metal...

 

Cand iti sare pietonu' din scurt, sau il vezi tarziu mascat fiind de intuneric ... nici mama lu' rossi nu-l mai poate evita...

Nu mai fiti zmei... viata bate filmu'

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: a nu se intelege ca simpatizez cu tinerelul pe supersport, dar daca vita aia folosea pasarela facuta din banii nostri publici tocmai pentru siguranta lui si a celorlalti, acum 2 tineri traiau.

 

asa uniti sunt motociclistii? Poate copilul chiar nu avea mai mult de 70... ti se pare imposibil? Chiar si daca ar fi murit vinovat... tot as fi empatizat cu el...

Ai fi empatizat (nu simpatizat) daca ti-ar fi fost rude sau prieteni....

 

Asa suntem noi oamenii... analizam si zicem doamne fereste... daca nu ne nimereste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde dumnezeu iti vin ideile astea? auzi tu sa desfiintezi niste stalpi ca reisarii sa poate merge...ia-o mai usor tati si nu patesti nimic/.

 

eu zic sa fie niste stalpi pusi pe mijlocul strazii

in acest fel , nu putem merge repede pentru ca trebuie sa ii ocolim , si cu acest prilej eliminam si cea mai mica sansa de a adormi la volan .

 

 

sta e un accident care s-ar putea intampla oricaruia dintre noi.Un motociclist cu o moto normala,cu echipament normal circuland cu o viteza normala si murind "legal" cum se spune.EXACT din cauza asta multi se chinuie sa dea vina pe morti si sa zica : SS,vitezane,huo,facea pe nebunu cu aia in spate,etc.

Pt ca astfel gasesc o explicatie : DE AIA I S-A INTAMPLAT,ca merea pe ss,si facea pe nebunu cu fata in spate.MIE NU MI SE POATE INTAMPLA,ca eu nu am ss si nu merg ca nebunii astia.Aham,da,da

Eh,uite aici nici nu e ss nici nu e viteza,nici nu e slalom printre masini si totusi murira 2 rapid.Treaba asta ni se poate intampla la toti.

 

man , ce naiba ..aveam impresia ca esti mai mare de ani (nu tanar , ca mine ) , si deci mai obisnuit cu oameni mai putin deschisi la minte

astea sunt niste aberatii , ce posteaza unii pe aici , se incurajeaza niste unii cu choppere , ca lor nu li se poate intampla asa ceva .. dar macar sa tina pentru ei , sa nu mai enerveze si pe altii pe forumuri ..

 

2 tineri au murit intr-un mod groaznic , si voi mancati rahat despre cu totul de altceva ..

 

v-ati gandit ca daca aveau viteza , sansele sa ajunga amandoi unul langa altul erau de 0,0000000001% ?

 

alde lupii moralisti , va rog sa ii gasiti pe parintii tinerilor si sa le explicati cum si de ce s-a intamplat treaba

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa uniti sunt motociclistii? Poate copilul chiar nu avea mai mult de 70... ti se pare imposibil? Chiar si daca ar fi murit vinovat... tot as fi empatizat cu el...

Ai fi empatizat (nu simpatizat) daca ti-ar fi fost rude sau prieteni....

 

Asa suntem noi oamenii... analizam si zicem doamne fereste... daca nu ne nimereste...

 

Cuvântul «empatiza» nu a fost găsit, dar am găsit următoarele 2 cuvinte apropiate: simpatiza | emfatiza.

 

Nu simpatizez pentru ca nu cunosc situatia exacta, nu stiu ce viteza aveau, nu pot sa deduc viteza doar dupa tipul motorului avut. Am mai spus-o si cu alte ocazii, viteza o consider de luat in seama in cazul in care pierde controlul aparent din senin si zboara pe trotuar, se face poster pe un stalp de pod, etc. Dar aici e evident ca traversarea neregulamentara e singura cauza a accidentului. Pe DN1, noaptea, la viteza legala de 70Km/h, eventual orbit de pe contrasens, daca-ti trece o vita d'aia prin fata motorului il faci praf. Deci cu viteza legala sau nu, accidentul tot se intampla. Stiu ca unii zmei zic ca la 70Km/h poti sa eviti orice. Probabil au aproape zero experienta stradala, cu pietoni care o tulesc fara sa se asigure.

 

Daca depasea viteza regulamentara, daca nu purta centura, daca nu avea RCA si orice alte contraventii ce pot fi descoperite de organele statului, sunt doar niste simple contraventii, care nu au nici o legatura directa cu cauza accidentului.

 

M-am cam saturat de stereotipul asta, "avea viteza...". Si? RCA avea? De ce nu considera nimeni lipsa RCA-ului o cauza a accidentelor cand pietonii traverseaza ca vitele? Ca oricum tot soferii si pilotii sunt cei acuzati. Macar sa ne mai lase in pace cu melodia "avea viteza" daca tot nu vrea nimeni sa recunosca faptul ca traversarea neregulamentara a fost, este si va ramane mereu o cauza mult mai frecventa a accidentelor grave decat depasirea limitei de viteza.

 

Nu zic sa isi ia radarele si sa plece, dar macar sa amendezi cel putin la fel de multi pietoni pentru traversare neregulamentara, pe cati soferi pentru depasirea vitezei. Sa se ascunda in boscheti si sa supravegheze DN-uri si bulevarde la fel cum o fac cu radarele. N-o fac? Atunci ciocu mic capete de creta proaste si ipocrite, incapabile sa vedeti cauzele EVIDENTE ale accidentelor.

 

PS: da, stiu, exista politisti si printre noi. Pentru cativa dintre ei, si pentru destui care nici nu stiu de forumul asta, am un respect deosebit. Dar asta nu inseamna ca absolut toti trebuie respectati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.realitatea.net/barbatul-lovit-de-motocicleta-in-accidentul-de-pe-dn-1-a-murit-la-spital_1158271.html

 

A murit pietonul lovit. FOARTE BINE !

 

Sa le intre cretinilor in cap ca o motocicleta e ca un TIR: calca, nu fute ! Fara RIP pentru pieton, poate doar o injuratura: din cauza lui au murit 2 oameni. Sa-l ia dracu !

 

Iar primarul din Otopeni sa le puna lifturi la pasarela in plua mea ... puturosii dreacu !

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.realitatea.net/barbatul-lovit-de-motocicleta-in-accidentul-de-pe-dn-1-a-murit-la-spital_1158271.html

 

A murit pietonul lovit. FOARTE BINE !

 

Sa le intre cretinilor in cap ca o motocicleta e ca un TIR: calca, nu fute ! Fara RIP pentru pieton, poate doar o injuratura: din cauza lui au murit 2 oameni. Sa-l ia dracu !

 

Iar primarul din Otopeni sa le puna lifturi la pasarela in plua mea ... puturosii dreacu !

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comentariu de (cuvant urat)

 

"cu motocicleta in viteza......."

 

 

prostul asta de la stiri stie oare ca acolo legal ...este 70 km la ora

 

l as arunca si pe el dintr o masina care merge cu 70 de km /h sa se izbeasca de un stalp

sa l vad cum arata dupa.....

 

in rest ..... totul tine de SOARTA ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de educatie si de infrastructura a dus la nenorocire pt cei 3. Daca ar fi existat o pasarela subterana cu tot ce trebuie, poate lucrurile ar fi stat altfel, Noile victime ale pasarelelor supraterane (Basculanta pasarela Tancabesti remember) ar trebui sa dea de gandit spagarilor ce administreaza drumurile si sa mai faca si altceva decat sa si umple buzunarele sparte. Personal am vazut cum niste copii idioti aruncau cu bete in masinile ce treceau pe dedesupt. O tara in care aproape totul este indreptat impotriva cetateanului de rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar acum la Antena 1 " motociclistii circulau cu o viteza uluitoare"... iar "martori" cunoscatori ... imi pare rau pentru cei doi ... condoleante familiilor indoliate... iar pe "jurnalisti" ii rog sa nu mai scoata stiri "bomba" doar pentru a avea un impact mai mare asupra telespectatorilor... impactul este tot asupra noastra, cei care mergem pe sosele si suntem perceputi din ce in ce mai "nenorociti"... pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de educatie si de infrastructura a dus la nenorocire pt cei 3. Daca ar fi existat o pasarela subterana cu tot ce trebuie, poate lucrurile ar fi stat altfel, Noile victime ale pasarelelor supraterane (Basculanta pasarela Tancabesti remember) ar trebui sa dea de gandit spagarilor ce administreaza drumurile si sa mai faca si altceva decat sa si umple buzunarele sparte. Personal am vazut cum niste copii idioti aruncau cu bete in masinile ce treceau pe dedesupt. O tara in care aproape totul este indreptat impotriva cetateanului de rand.

 

Nu cred ... romanu e puturos ... nu se chinuie el sa urce sau sa coboare scari. Mai e si nesimtit: "ce daca ii incurc pe altii, au frane". Cand iese din carciumi sau se duce sa-si cumpere bere la pet, seminte sau shaorma, il doare drept la basca de ceilalti, traverseaza pe unde e mai drept, nu cumva sa scada grasimea de pe burtoi sau sa faca miscare pe scari.

 

Zid de 2 metri intre sensuri, asta am ajuns sa ne dorim dupa toate evenimentele astea. Daca s-ar realiza, parca vad ca ar gasi o solutie sa-l escaladeze si pe ala.

 

Cat despre copiii aia de aruncau cu bete de pe pasarela ... no comment. Este jenant ca parintii lor au avut voie sa-i conceapa, iar si mai jenant este faptul ca vor avea drept de vot.

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa inteleg cum de s-a produs accidentul asta groaznic.

 

Ca pietonul a traversat aiurea am inteles. Dar a fost ninja? Nu a putut fi vazut? El nu o fi vazut motocicleta, mai ales daca ziceti ca motorul nu ave viteza? Un om si o motocicleta nu ocupa mult spatiu pe sosea, s-ar fi putut feri.

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de educatie si de infrastructura a dus la nenorocire pt cei 3. Daca ar fi existat o pasarela subterana cu tot ce trebuie, poate lucrurile ar fi stat altfel, Noile victime ale pasarelelor supraterane (Basculanta pasarela Tancabesti remember) ar trebui sa dea de gandit spagarilor ce administreaza drumurile si sa mai faca si altceva decat sa si umple buzunarele sparte. Personal am vazut cum niste copii idioti aruncau cu bete in masinile ce treceau pe dedesupt. O tara in care aproape totul este indreptat impotriva cetateanului de rand.

ZILNIC LA PODUL GRAND STATIE DE TRAMVAI CU PASAJ SUBTERAN PIETONAL CHIAR SI CU PAZA...... ZECI DE CRETINI SAR PESTE GARDUL DE LANGA LINII DREPT IN FATA SAU PRINTRE MASINI..... EXISTA "INFRASTRUCTURA" dar degeaba.....

 

indiferenta e prea mare...daca sunt cu masina si mi sare in fata ...de ce m as obosi sa franez.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine ce acident nasol...

 

[...] de vina fiind stalpii ce delimiteaza mijlocului drumului.

 

 

Nu avem ce sa facem decat sa deschidem ochii bine de tot si sa fim atenti la tot ce se intampla deoarece altfel nu ne salveaza nimic...

 

 

 

Lipsa de educatie si de infrastructura a dus la nenorocire pt cei 3. [...] O tara in care aproape totul este indreptat impotriva cetateanului de rand.

Intotdeauna trebuie sa fie ceva: animale, pietoni, gropi, drumuri valurite, tembeli si vaci care intorc pe linia continua sau care se baga fara sa se asigure si tot asa. Sunt si accidente care se intampla din cauza rider-ului, insa dupa parerea mea si din aducere aminte, in mintea mea astea par un 15-20%. Dupa ce am vazut si pe siteul lui cabral, m-a cam apucat asa un sentiment nasol... Dupa 2 ani juma, tot incepator ma consider si dupa cate faze am intalnit in timpul asta scurt (probabil paranoia mea m-a salvat pana acum), ma cam gandesc cu oroare la cum baiatul asta s-a simtit cand i-a aparut in fata tembelul ala de pieton si a vazut ca nu mai are ce sa faca. Zicea cineva pe aici ca se lasa...sincer m-am gandit de multe ori daca merita eforturile facute pt. pasiunea asta, care ofera lucruri frumoase in schimb, dar si pericolul e cu tine cam peste tot... Sa le fie tarana usoara tinerilor...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasarele SUBterane zice cineva? "Si care plm e diferanta?!" Zic eu care - pasarela subterana = spatiu de viol si pishare. Solutia aste inchisoare cu executare pentru cine arunca chiar si cu apa plata din pistolul de jucarie de pe poduri peste drumuri. Nu amenzi si "educatie" Educatie= parnaie la noi. Dar cand spargi geamul masinii cu bolovanul, furi casetofonul, te prinde politia si procurorul da "nup" ce dracu sa mai zici?
Cat despre "basculanta vs pod" e vina exclusiva a soferului basculantei, podul ala (pasarela, whatever) era facut cum trebuie. NU trebuie sa fie gandit sa reziste la o magaoaie de 15 tone care o agata.
Iertati-ma pt offtopic.

Probabil ca va trebui sa ajungem intr-o lume cvasi-Orwelliana in care numai dupa fatza in camera esti identificat si amendat pentru o hartie aruncata pe jos sau o traversare aiurea.

Si pentru ca tot avem atatia cititori aici din care sigur sunt si cativa ne-motoclisti, as vrea sa le subliniez si lor ca SUNT ARHISUFICIENTI SI 15km/h ca sa intri intr-un stalp d-ala si sa mori "original". Caderea de pe motor nu e ca cea de pe role, sau a copilului mic de pe bicileta in parc. Cazi la 50kmh si corpul tau se tot duce. Iar o bordura o incaleci si sari chiar si la viteze mult mai mici fara absolut nici un control. Nu exista "o vezi ca vine si te-apuci", nu exista "daca mergea legal" nu exista alte prostii de gen. Ia intrebati-l pe baiatul pe care l-a darmat pur si simplu o masina in dreptul pieteii Constipatiei din Bucuresti acum ceva vreme si s-a suit pe bordura si s-a oprit intr-un ghiveci d-ala amplasat - ce ironie!- pe spatiul verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...