Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Cum ? Nu stiu ...

Doar daca scrie pe cilindru 200cc.

In orice caz, eu nu m-as baga la afaceri de astea dubioase.

Nu e afacere dubioasa, e un atelaj modificat, cu ceva banuti seriosi daca e facut cum trebuie. Singura chestie de care mi-ar fi frica - daca a fost facut cum trebuie, o lucrare de genul presupune ceva piese, care noi costa o carca de bani, chiar daca rabla in cauza are initial doar 125cc. Daca cilindrul nu e modificat si e schimbat cu totul, trebuie verificat daca scrie pe el capacitatea cilindrica, la astia de modificau scuterele japoneze stiu ca pe unele scria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

exista in dotarea rar un insrument, simlar cu cel care se verifica compresia, cu ajutorul caruia se determina capacitatea cilindrica. cunosc caz de scuter adus din it. cu motorul trucat care a fost depistat la rar. a primit omologare, carte, itp dar s-a mentionat capacitatea cilindrica reala in acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ATENTIE! Good news everyone! :rock:

 

La achizitionarea unui autovehicul SH care a fost deja inmatriculat in Romania (implicit a primit Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român), nu mai este necesara verificarea acestuia printr o programare la RAR, in urma careia se obtinea certificatul de autenticitate care mai tarziu se depunea impreuna cu toate actele la Inmatriculari Auto.


"Mai pe scurt": dupa ce primiti toate documentele necesare de la vanzator, mergeti direct sa platiti taxele si pe urma la inmatriculari auto (un functie de judetul de care apartineti).

In continuare este necesar RCA valid pe numele noului posesor, valabilitate minim 6 luni.

Puteti confirma aceste informatii la Inmatriculari Auto (in functie de judetul de care apartineti) - 021.232.48.28 pentru Bucuresti.

 

Mai multe informatii despre documentele necesare, AICI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar este o veste buna, dar esti sigur ca e real? In linkul furnizat de tine inca apare certificatul.

 

Fiti isteti si confirmati la Inmatriculari Auto daca aveti dubii, ca sunt sigur ca dureaza cateva decenii pana isi actualizeaza toti informatiile furnizate pe site urile oficiale.

In urma multiplelor telefoane pe care le vor primi, poate se vor sesiza sa actualizeze mai rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost cu niste prieteni la rar. unul avea motor care a mai fost inmatriculat in ro, si i-au facut autentificare. nu mai inteleg nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost cu niste prieteni la rar. unul avea motor care a mai fost inmatriculat in ro, si i-au facut autentificare. nu mai inteleg nimic

Pai, de făcut cred că pot face chiar dacă n-o mai fi necesar.

Pentru liniște sufleteasca și pentru bani. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am convins si eu.

litera b din art. 13, alin 4, din ordonanta 78/2000 a fost abrogata.

 

Multumesc de informatie, chiar trebuia sa ma duc cu motocicleta unui prieten la RAR si nu aveam absolut niciun chef.

 

 

unde scrie ca art respectiv a fost abrogat?

 

La RAR Targoviste au facut azi autentificare si la inmatriculari nu a mai ajuns un prieten sa vada daca mai e nevoie, dar la birourile de copiat acte vorbeau ca au auzit si ei de asta, dar nu sutn siguri ca operatorii de la inmatriculari au fost informati !

 

O sa vedem luni probabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: atasasem fisierul scos din softul Lege5, dar cred ca licenta nu imi permite sa public documentele scoase de acolo, asa ca am dilit.

 

 

nu reusesc sa deschid, dar daca tu zici ca asa e e super bine :)

 

 

ne au scutit de drum, timp pierdut, bani pierduti. In cazul moto mai plateai si platforma.

 

 

Probabil ca acum or sa faca asta doar cei care vor sa fie siguri ca masina are seriile ok, nu au fost schimbate diferite piese si/sau nu e furata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde scrie ca art respectiv a fost abrogat?

 

La RAR Targoviste au facut azi autentificare si la inmatriculari nu a mai ajuns un prieten sa vada daca mai e nevoie, dar la birourile de copiat acte vorbeau ca au auzit si ei de asta, dar nu sutn siguri ca operatorii de la inmatriculari au fost informati !

 

O sa vedem luni probabil

 

 

 

pana la urma prietenul meu a ajuns ieri la inmatriculari Targoviste si oamenii de la ghiseu au cerut si certificatul de autenticitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in CJ vineri nu -sa cerut certificatul de autenticitate la inmatriculari !

caz concret!

 

tara pwulii cu legi interpretate in fiecare judet altfel.....

 

 

eu i-am zis ca nu se mai cere, dar avand certificatul scos nu s-a mai "certat" cu ei. Mai mult decat atat nu au vrut sa-i accepte fisa de inmatriculare (sau fiscalul) pe motiv ca nu scrie ca nu are datorii vanzatorul...

 

Motorul a fost cumparat anul trecut in Mai si inregistrat la primaria TGV tot atunci. Prietenul meu a platit impozit si aia de la Primaria nu au comentat nimic de fiscal.

 

 

Astia de la inmatriculari nu au vrut sa-l accepte... Cica sa ceara alt fiscal luna asta... De unde sa ceara nu stim ca vanzatorul a parasit tara de atunci si prietenul meu o are deja inregistrata la primaie si plateste impozite.

 

 

A solicitat o intalnire cu comandantul sa vedem ce rezolva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare - se aplica treba noua cu RAR-ul si daca vehicolul a fost cumparat in urma cu 6 luni ?

Am stampila de la fisc (pusa in urma cu mai putin de 30 zile), asigurare valabila facuta in vederea inmatricularii (tot cu mai putin de 30 zile), dar CVC a fost facut undeva prin decembrie anul trecut (la fisc a fost bagata imediat ce a fost cumparata).

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

apoi atunci imprumuta un ABS de la un coleg care are mobra ca si a ta!

dpdv al RARului, mobra ta nu corespunde tehnic, nu prea ai multe optiuni...., ori incerci ceva cu un ''plic'', ori ii pui ABS

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

Anul trecut am cumparat cu Kawasaki Er6n si cand am ajuns cu el la RAR, mi s-a spus ca motocicleta in acte figureaza cu ABS si in realitate nu il are. Motocicleta a fost adusa din Germania de baiatul care mi-a vandut'o, aceasta nefiind inmatriculata in Romania. Ce pot sa fac pentru a reusi sa inmatriculez motocicleta?

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Va multumesc,

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Iasi si am incercat la Vaslui, cei de acolo mi-au zis ca ma trec, dar sa fac o petitie la Bucuresti in care sa le explic situatia. Cei de la Bucuresti mi-au spus ca nu pot sa ma prezint la o alta reprezentanta RAR.

Seriile corespund si cei de la RAR au luat legatura cu cei de la Kawasaki, acestia confirmandu-le ca motocicleta a avut ABS.

Editat de Vlad_yzf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...