Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

înseamnă că e furăciune...

:crack:

 

sau a fost daună totală și reparată în spatele blocului...

Nu neaparat. Poate o fi fost reparata doar ... 'bine'. :crack: Crezi ca tiganii intalnesti numai la noi? Probabil ca a reparat-o cat mai ieftin cu gandul sa o dea mai departe, ca probabil la urmatorul TUV si-o lua in dinti :) La kawa nu am avut surpriza sa incerc sa o opresc din buton si...canci? Legase idiotu' ala firele intre ele? Din fericire ala a fost singurul defect si s-a reparat f lejer, insa sa nu fii tu in stare sa lipesti cu letconu 2 fire? :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu sunt din Iasi si am incercat la Vaslui, cei de acolo mi-au zis ca ma trec, dar sa fac o petitie la Bucuresti in care sa le explic situatia. Cei de la Bucuresti mi-au spus ca nu pot sa ma prezint la o alta reprezentanta RAR.

Seriile corespund si cei de la RAR au luat legatura cu cei de la Kawasaki, acestia confirmandu-le ca motocicleta a avut ABS.

 

Ma indoiesc ca au luat legatura cu cei de la Kawasaki. Pune aici seria de sasiu si anul de fabricatie si iti spun eu daca avut ABS sau nu.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seria: JKAER650ABDA03395

An: 2007

 

Din pacate nu-mi recunoaste seria (probabil eroare server) dar pe modelul din 2007 nu gasesc nici o referinta despre ABS. Nici calculator, nici senzori, nimic...

 

Am cautat in catalogul de piese de pe siteul www.kawasaki.com.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa cauti pe kawasaki.eu

In 2007 existau ER-6n-uri cu ABS, ma plimb eu pe unul.

Aici de daca vei cauta VINul vei vedea ca e ER-6N, model 2008 (se pare ca in anul respectiv portocaliu nu era o optiune, deci sigur nu e cadrul original).

De curiozitate, cum e trecut modelul in acte? Pe certificatul romanesc de inmatriculare, la D3.3, ar fi "ER-6N ABS" si presupun ca si actele nemtilor ar trebui sa aiba asa ceva.

Editat de Razen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa o fi, dar eu am controlat in catalog toti anii de fabricatie: 2006/2007/2008. Pe nici o microfisa nu apar piese de ABS (unitate ABS, senzor, coroana senzor).


» Post actualizat in 09 Oct 2016 18:41


Gata, am reusit pe catalogul de Europa, motocicleta cu seria mentionata mai sus a fost fabricata cu ABS. In microfise apar piesele de ABS.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici se gaseste si o pompa de ABS, pentru model 2007. Codul este 16082.
Aici se gasesc discuri de frana fata cu coroana pt. senzorul ABS, 41080C.

 

Discutia asta nu prea are sens, pentru ca sunt sigur ca initiatorul topicului nu intentioneaza sa monteze ABS pe motocicleta ca sa treaca RAR-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici se gaseste si o pompa de ABS, pentru model 2007. Codul este 16082.

Aici se gasesc discuri de frana fata cu coroana pt. senzorul ABS, 41080C.

 

Discutia asta nu prea are sens, pentru ca sunt sigur ca initiatorul topicului nu intentioneaza sa monteze ABS pe motocicleta ca sa treaca RAR-ul.

Daca as gasit ceva la un pret bun, as pune ABS pentru a trece RAR-ul.

» Post actualizat in 10 Oct 2016 07:12

As putea sa il dau in judecata pe cel care mi-a vandut motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa il dau in judecata pe cel care mi-a vandut motocicleta?

 

Cea mai simpla solutie (pe care nu o agreez) este sa "rezolvi" la RAR. Poti sa-l dai in judecata dar numai daca se dovedeste ca el stia ce probleme are motocicleta poti castiga ceva (returnarea banilor).

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati spaga si dupa aia plangeti-va ca sunt aia bulangii si vor spaga...

Rezolvarea este sa gasesti un posesor de er6n care sa fie dispus sa-ti imprumute pentru o zi ansamblul fata (furca+roata+frana) Dureaza doua ore sa le schimbi intre ele. Te duci si si faci ce-ai de facut si apoi le schimbi la loc.

Si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cei daca cunoaste motocicleta? Ai facut rost de piese si ai montat pe ea.

Decat sa dai in judecata pe vanzator... :))) , mai bine strage bani si cumpara piesele lipsa.si nu numai pt RAR ci si ca vei ramane cu piese.o sa ai ABS pe ea cum a venit din fabrica.

Editat de lessy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este unul din motivele pentru care tot insist in orice discutie ca autentificarea trebuie facuta de vanzator inainte sa-si ia banii pe mobra.

Chiar, ala de ti-a vandut mobra ce parere are?! Eu m-as duce si i-as pune-o in brate si mi-as lua banii inapoi.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu piese și manopera cred că ajunge la un cost comparabil cu o altă motocicletă SH. In plus nu cred că are șanse prea mari să găsească piese din dezmembrări.

Mai există și posibilitatea de a găsi un cadru cu acte, fără abs. Muți tot pe "noul" cadru și eventual îl vinzi pe cel curent. Din nou, cred că e prea scump.

Din punctul meu de vedere cel mai ieftin ar fi să dezmembrezi/vinzi pentru piese motocicleta. Pierzi banii dați pe ea dar măcar nu mai faci găuri noi în buget și în plus ai șansa să mai recuperezi ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dornic, nedornic sa-i dea, ca omu' nu poate sa inmatriculeze mobreta. Sau sa o rezolve el. Io eram peste el pana sa ma apuc sa fac topic pe forum.

Da', ma rog... fara fraieri nu ar putea strai smenarii.

si cum il obligi tu sa-ti returneze banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum il obligi tu sa-ti returneze banii?

Depinde. Orice bulangiu are un puct sensibil.

Bine, eu n-=am cumparat niciodata vreo masina sau mobra fara sa vad certificatul de autenticitate valabil. Ca urmare nu mi-am luat teapa niciodata. Si nici n-am de gand.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...