Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

aveam impresia ca te pot retin in trafic pana vine echipaj RAR, dar au un interval de timp in care sa isi faca aparitia, gen o ora or smth. din auzite, posibil sa spun prostii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intreb aici pentru ca am cautat pe topic si nu am vazut nimic de genul asta.

 

Asadar, asta scrie pe site la Motorteam: "Intruder C1500BT - touring cruiser de capacitate cilindrică mare.

ANUNT ! DATORITA INTRODUCERII NORMEI DE POLUARE EURO 4 DE LA 1.01.2017 ACEASTA MOTOCICLETA NU VA MAI FI IMPORTATA DE SUZUKI IN EUROPA. MAI EXISTA POSIBILITATEA ACHIZITIONARII EI DE LA DEALER IN CAZUL IN CARE A FOST INSCRISA PE LISTA LA RAR IN DECEMBRIE 2016 STOCUL FIIND EXTREM DE LIMITAT.
PENTRU INFORMATII SUPLIMENTARE VA ROG CONTATATI-NE PE MAIL SAU TELEFONIC !"

Va rog sa ma corectati daca nu am inteles bine: Dealerii nu mai aduc in tara motociclete care nu respecta norma de poluare Euro4, pentru ca nu mai pot fi duse la RAR. Presupun ca acelasi lucru se aplica si pentru moatare SH aduse de afara. Deci, practic, nu mai ai cum sa-ti aduci un motor de afara daca nu e Euro 4, pentru ca nu il poti inmatricula.

 

Nedumerirea mea este: In conditiile in care toata lumea se plange de traficul infernal din marile orase, cum mama dreaq, "alesii" elimina taxa de poluare pentru masini, iar motoarele nu mai pot fi inmatriculate daca nu au Euro 4?

 

Adica, eu dau "mana libera" la inmatricularea de masini si implicit la o aglomerare si mai mare a traficului.


» Post actualizat in 28 Apr 2017 08:51

Intreb aici pentru ca am cautat pe topic si nu am vazut nimic de genul asta.

 

Asadar, asta scrie pe site la Motorteam: "Intruder C1500BT - touring cruiser de capacitate cilindrică mare.

ANUNT ! DATORITA INTRODUCERII NORMEI DE POLUARE EURO 4 DE LA 1.01.2017 ACEASTA MOTOCICLETA NU VA MAI FI IMPORTATA DE SUZUKI IN EUROPA. MAI EXISTA POSIBILITATEA ACHIZITIONARII EI DE LA DEALER IN CAZUL IN CARE A FOST INSCRISA PE LISTA LA RAR IN DECEMBRIE 2016 STOCUL FIIND EXTREM DE LIMITAT.
PENTRU INFORMATII SUPLIMENTARE VA ROG CONTATATI-NE PE MAIL SAU TELEFONIC !"

Va rog sa ma corectati daca nu am inteles bine: Dealerii nu mai aduc in tara motociclete care nu respecta norma de poluare Euro4, pentru ca nu mai pot fi duse la RAR. Presupun ca acelasi lucru se aplica si pentru moatare SH aduse de afara. Deci, practic, nu mai ai cum sa-ti aduci un motor de afara daca nu e Euro 4, pentru ca nu il poti inmatricula.

 

Nedumerirea mea este: In conditiile in care toata lumea se plange de traficul infernal din marile orase, cum mama dreaq, "alesii" elimina taxa de poluare pentru masini, iar motoarele nu mai pot fi inmatriculate daca nu au Euro 4?

 

Adica, eu dau "mana libera" la inmatricularea de masini si implicit la o aglomerare si mai mare a traficului.

ei dau mana libera, nu eu.

 

scuze de eroare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vb de inmatricularea motocicletelor NOI! Scrie prin mai multe locuri pe forum. Sh poti inmatricula si auto si moto non euro.

parca doar din UE. legea e un fel de "nu au voie sa mai intre in UE mobre non-euro 4". noi sau SH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat la RAR si bineinteles ca nu a stiut sa-mi spuna daca reglementarea se aplica doar motocicletelor noi sau si celor SH care nu sunt Euro 4.

 

Mi-a dat un nr de telefon: 021/2027000 - centrala

Si de aici sa cer la "Consultanta tehnica" sa intreb. Bineinteles ca nu mi-a raspuns nimeni acolo. :(

 

O sa mai insist, pentru ca daca se aplica si celor SH aduse din strainatate, atunci e groasa treaba. Ori ne luam mobre SH deja inmatriculate in Ro, ori ne luam din afara mobre SH din 2016 sau mai recent, adica aproape noi.

 

Intrebarea mea e simpla: mi se mai face autentificare RAR si ITP la o motocicleta sh din 2005 (de exemplu), care nu e Euro 4, sau nu? Poate vreau sa-mi iau un HD adus din America, de exemplu, sau un Goldwing din Germania... :)

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai comercializeaza prin retelele de dealeri motociclete NOI care nu au euro4. Second, la liber!

Nu se mai face identificare la RAR pentru motocicletele care au fost deja inmatriculate in Ro, la revanzare ulterioara. Daca o aduci acum din strainatate, se face identificare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut, vreau sa imi fac o programare la RAR pentru motocicleta.

Am intrat la RAR pe site si am vazut ca se fac si programari online, am intrat, am ales Judetul iar acolo am mai multe variante (cum se vede in poza)

CIV (pt vehicul care a fost inmatriculat in strainatate), de asta as avea eu nevoie.

Dar chiar ultima e "MOTO- orice categorie", asta se refera la motocicleta? Pt CIV ma programeaza abia in Decembrie, iar la categoria MOTO pot sa ma programez de Luni. Dar nu sunt sigur la ce se refera..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt motocicleta, ultimul buton trebuie apasat, moto - orice activitate. ori ca vrei sa-i faci itp, ori ca vrei sa-i scoti civ ro (moto adus din afara), acolo trebuie apasat. e normal sa fie de pe o zi pe alta la motociclete pt ca nu-s multe. la masini e blocat pe 3 luni, s-a scos taxa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Azi am avut programare la RAR. A fost facuta telefonic in urma cu exact o saptamana. Pentru autoturisme programarile se fac si peste 2 luni (cel putin asa este in judetul unde locuiesc eu) Asadar te sfatuiesc sa faci la fel. Dai un telefon (exista numar unic valabil in toata tara) spui care-i situatia ta si cei de acolo stiu exact ce au de facut.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si la telefon, dar e valabila si programarea de pe site. dupa preferinte. la finalul programarii de pe site o sa ai un nr de inregistrare, data si interval orar in care sa te prezinti la rar. notezi numarul de inregistrare si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telefonul,da telefon,ca inca nu suntem in UE din punctul asta de vedere.La RAR sunt madame de 45 de ani care se ocupa cu programarile,isi cam prind urechile in net,dar la tel stiu sa raspunda.

Trust me ca sunt patit,da un tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

deci cam da. ar trebui sa coincida cu ce scrie in brief (sau ce act ai tu din tara de origine)

 

P.S. posibil sa apara probleme si la ITP ulterior, depinde cat chef au aia sa verifice si partea asta

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Numele meu este Alin si am achizitonat o motocicleta second hand din Italia. As vrea sa va intreb cam cat ar costa R.A.R-ul motocicletei? Daca e cine care si-a facut rar-ul recent la cati banuti la ajuns, sau se merita sa paltesc pe cineva sa faca asta pentru mine cam ce comision au?

 

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU am dat vreo 500 de lei unei firme sa faca identificarea si ITP pentru un scuter adus din italia. Cred ca vreo 120 de lei a fost comisionul dar altfel aveam nevoie de numere rosii, luat lmiber sa stau la poolitie si la RAR.

Deci la mine cu tot cu înmatriculare cred ca sare de 1300 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numere si talon au fost 100 de lei, 510 lei a fost identificare si CIV cu tot cu spaga aia inclusa. deci 620 de lei

Ok mulțumesc mult!

» Post actualizat in 05 Oct 2017 13:25

Am vorbit cu cineva câte se ocupa se înmatriculari si rar Si mi-a spus ca e mai scump rar-ul la motocicleta decât la mașina si mi-a cerut 1300 RON + asigurare adică vreo 1600 pe tot procesul de înmatriculare. E mult puțin? Mie mi se pare cam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta am facut RAR-ul tot la o motocicleta adusa din Italia. Programarea merge rapid. Luni am sunat, marti eram programat.

Motocicleta a mai fost inmatriculata in italia si a costat 356 lei in total la RAR. Daca motocicleta nu a mai fost inmatriculata intr-o tara din Europa, mai trebuia ceva omologare europeana sau nu mai stiu sigur care costa cam 150lei in plus (a patit un prieten cu o moto adusa din alta tara din afara Europei)

Numarul costa vreo 40lei, talonul 37, asigurarea la motocicleta mea e 145lei pe 6luni. Asigurarile s-au ieftinit acum recent, acum vreo luna cand am verificat cat e la motocicleta mea era 290 lei pe 6luni, acum cand am mers sa o fac, in vederea inmatricularii a costat 140lei.

Editat de LaurAlex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta am facut RAR-ul tot la o motocicleta adusa din Italia. Programarea merge rapid. Luni am sunat, marti eram programat.

Motocicleta a mai fost inmatriculata in italia si a costat 356 lei in total la RAR. Daca motocicleta nu a mai fost inmatriculata intr-o tara din Europa, mai trebuia ceva omologare europeana sau nu mai stiu sigur care costa cam 150lei in plus (a patit un prieten cu o moto adusa din alta tara din afara Europei)

Numarul costa vreo 40lei, talonul 37, asigurarea la motocicleta mea e 145lei pe 6luni. Asigurarile s-au ieftinit acum recent, acum vreo luna cand am verificat cat e la motocicleta mea era 290 lei pe 6luni, acum cand am mers sa o fac, in vederea inmatricularii a costat 140lei.

 

Multumesc mult pentru info, unde ti-ai facut asigurarea?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai observat cumva ce bonus malus ai ? din septembrie se preia BM de la celalalte auto si la astea inmatriculate recent ... Poate asta e motivul pt care e mai ieftina fata de luna trecuta

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...