Jump to content
Sign in to follow this  
ros46

HJC - Discutii generale

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

65 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut, unde pot gasi un interior pentru RPHA 10 plus?

Multumesc!

incearca la shop4moto.ro. Este fostul scorpio az de pe lizeanu

Edited by mad.alin

Acum 22 ore, mad.alin a spus:

incearca la shop4moto.ro. Este fostul scorpio az de pe lizeanu

Merci, dar nu au ...

Salut,

Am ocazia sa cumpar HJC RPHA 70 cu 900 ron, noua.

Se merita?

Cum este aceasta casca?

Calitate?

Ventilatie?

Zgomot?

Etc.

Multumesc.

Doresc sa cumpăr o casca si vad ca sunt ceva reduceri pe fc moto. Înca nu m-am decia intre c3 pro si rpha 90( si exo 3000 daca decis să fiu chitros). Treaba este ca despre rpha 90 citesc foarte multe review -uri negative cum ca ar fi extrem de zgomotoasă....EXTREM de zgomotoasă.  Poate are cineva si ma lămurește in privinta asta.

Posted (edited)
Acum 4 ore, Sabin_gabriel a spus:

Doresc sa cumpăr o casca si vad ca sunt ceva reduceri pe fc moto. Înca nu m-am decia intre c3 pro si rpha 90( si exo 3000 daca decis să fiu chitros). Treaba este ca despre rpha 90 citesc foarte multe review -uri negative cum ca ar fi extrem de zgomotoasă....EXTREM de zgomotoasă.  Poate are cineva si ma lămurește in privinta asta.

Salut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

P.S. Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

P.P.S. Am avut o experienta extrem de neplacuta cu Nolan N104-Evo, care e considerata o referinta pentru modelele flip. Asa ca nu regret optiunea RPHA-90.

Edited by pierrotlefou

Posted (edited)
Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

Salut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

Fiind o casca flip, RPHA-90 este mai zgomotoasa decat RPHA-70 (care este full). Acum depinde cu ce faci comparatie. Si mai ales, care va fi utilizarea. In oras, nu ma pot plange. In afara, daca folosesc RPHA-90 pe scuter e OK. Pe motocicleta e alta situatie, dar atunci folosesc RPHA-70.

In comparatie cu HJC-IS-MAX2 (casca pe care am folosit-o 3 ani), RPHA-90 este mult mai silentioasa. Calitatea a crescut.

Singurul punct negativ este legat de sensibilitatea la zgariat a vizierelor (atat cea transparenta, cat si cea de soare): trebuie curatate cu atentie, recomand doar lavetele de microfibra, altfel foarte repede apar urme.

P.S. Review-urile RPHA-90 pe care le-am vazut eu (pe site-urile frantuzesti) sunt echilibrate si nu se plang ca ar fi "extrem de zgomotoasa". HJC a devenit un actor important pe piata.

P.P.S. Am avut o experienta extrem de neplacuta cu Nolan N104-Evo, care e considerata o referinta pentru modelele flip. Asa ca nu regret optiunea RPHA-90.

Am observat ca nemtii se plâng foarte mult de ele si americanii la capitolul zgomot. Sunt constient ca flip up este mai zgomotos. De folosit o voi folosi pe varadero 1000, care din punctul meu de vedere ofera cam aceeasi protecție la vânt ( cel putin in partea superioara) ca un maxi scuter.  O problemă ar mai fi ca nu am unde sa probez una, nici un magazin in orasul meu si nimic in orasul cel mai apropiat, asa ca sper ca tabelul lor de fitting este bun si asemănător cu shark sau scorpion , xl chiar sa fie 60/61....

Referitor la n104, fara sa supăr pe nimeni, mi s-a parut o mizerie, idem 100-5. Le-am probat pe amândouă si am mers cate 20 min cu fiecare si inca nu am inteles prețul ridicat.

Edited by Sabin_gabriel

Acum 8 ore, Sabin_gabriel a spus:

O problemă ar mai fi ca nu am unde sa probez una, nici un magazin in orasul meu si nimic in orasul cel mai apropiat, asa ca sper ca tabelul lor de fitting este bun si asemănător cu shark sau scorpion , xl chiar sa fie 60/61....

Aici este problema de care m-am izbit si eu.
La HJC-IS-MAX2 aveam marimea L, acum la cele doua RPHA a trebuit sa iau XL. La Nolan N104 a trebuit sa iau tot XL.

Avand in vedere conformatia capului, singurele care imi sunt confortabile sunt HJC (pana acum).

Exista doua magazine in Bucuresti unde ai putea sa testezi HJC, pentru a evita sa le cumperi fara testare.

Acum 4 ore, pierrotlefou a spus:

La HJC-IS-MAX2 aveam marimea L, acum la cele doua RPHA a trebuit sa iau XL. La Nolan N104 a trebuit sa iau tot XL.

Avand in vedere conformatia capului, singurele care imi sunt confortabile sunt HJC (pana acum).

Exista doua magazine in Bucuresti unde ai putea sa testezi HJC, pentru a evita sa le cumperi fara testare.

Dacă aș avea timp de un drum de 500km dus intors ar fi fain. Poate gasesc pe cineva in braila sau galati cu rpha 90.  In orice caz mulțumesc pentru păreri. Sunt binevenite!

Acum 3 ore, Sabin_gabriel a spus:

Dacă aș avea timp de un drum de 500km dus intors ar fi fain. Poate gasesc pe cineva in braila sau galati cu rpha 90.  In orice caz mulțumesc pentru păreri. Sunt binevenite!

A votre service...

Care sunt cele două magazine in București care vând HJC?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motodiscount și Scorpio AZ. 

Acum 8 ore, Doctor X a spus:

Motodiscount și Scorpio AZ. 

Eu stiam de Motodiscount (aveau RPHA-90) si Shop4moto (aveau RPHA-70 si RPHA-11).

Acum 18 minute, pierrotlefou a spus:

Eu stiam de Motodiscount (aveau RPHA-90) si Shop4moto (aveau RPHA-70 si RPHA-11).

Shop4moto = Scorpio AZ. 

Acum 2 ore, Doctor X a spus:

Shop4moto = Scorpio AZ. 

On apprend tous les jours :)

Acum 7 ore, pierrotlefou a spus:

On apprend tous les jours :)

Il cunoașteți pe Joey din serialul Friends? La un moment dat încerca să învețe franceză, fac si eu ca el.... E pu pu est lu lu. Ave lu. Patu!