Sari la conținut

.....


Black_wolf
 Share

Postări Recomandate

Tipic....numai tigani si cocalari in trafic :) I-as injura atat pe ei cat si pe cei care le-au dat permisul...insanatosire grabnica riderului,am impresia ca l-am si vazut azi prin trafic. Stie cineva mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred.....ca tipica problema ....."neacordare de prioritate" dar nu vad urma de frana insanatosire grabnica riderului,speram sa nu fie grav cat despre conservar :finger: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred.....ca tipica problema ....."neacordare de prioritate" dar nu vad urma de frana insanatosire grabnica riderului,speram sa nu fie grav cat despre conservar :finger: :finger:

 

uita-te intre liniile de creta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum s-a petrecut accidentul, am ajuns la 1-2 minute dupa; un martor spunea ca motociclistul a franat (se vedeau urme), a vazut ca nu se opreste la timp a impins moto in lateral si s-a aruncat. A ajuns cumva sub masina oamenii de acolo au ridicat usor imediat si riderul s-a tras sigur de sub.

 

Cand am ajuns eu era deja card de oameni in jurul lui, au aparut rapid si cei de la politie si s-a facut putina ordine.

Ambulanta a venit cam in 6 minute.. poate a fost mai rapid dar mi s-a parut lung.

 

Baiatul parea bine, sa speram ca nu a patit nimic grav.

 

Am stat langa motocicleta sa nu o miste oamenii binevoitori.

Au venit rapid prieteni de-ai lui si tatal, nu am mai stat sa incurc, cred ca locuia in zona.

 

Conservarul a fortat semaforul, abia se pusese rosu (am vazut de la trecerea de pietoni spre ilioara).. cel putin eu asta cred..

 

Nefiind acolo chiar in momentul accidentului sper ca n-am denaturat prea mult natura evenimentelor.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ori una ori alta, ori el a venit tare in intersectie si a fortat ori soferul. Care aveti o moneda?

E logic, soferul a fortat galbenul si probabil s-a facut si rosu. Motociclistul era primul la semafor, mai ales ca fiind din zona probabil stia si semaforul cum se schimba si a plecat rapid la verde intrand in cel cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce dar mie mi se pare logic ca motociclistul a dat goarna cand a vazut semaforul ca e galben, a vazut ca ies masini in fata lui si a mai franat un pic, se vede dupa urma cat stia sa franeze, si "a culcat-o" ca sa nu faca buba.

 

Ar mai fi varianta naspa pentru sofer, moto avea verde si soferul a facut stanga in intersectie. In poza se vad masinile de pe contrasens si cele care fac stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deschideti ochii! aia nu e intersectie sa intri cu peste 50km/h nici pe verde. e prea mare aglomeratia si nesimtirea din bucuresti: taxiuri parcate aiurea, pietoni batuti in cap (de soare), caini vagabonzi, copii in vacanta, si multe altele.

dupa urmele de frana, eu cred ca a intrat foarte tare, nu conteaza culoarea semaforului, conteaza sa ramai in viata cat mai mult. cu aere de racer pe drumuri publice, mai ales in oras, ai toate sansele sa sfarsesti prost. uneori cu dreptatea in brate, si cu o galerie vulcanica pe forum. din pacate, nu vei mai avea ochi sa citesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ori una ori alta, ori el a venit tare in intersectie si a fortat ori soferul. Care aveti o moneda?

 

 

Aici stau eu si sincer va spun, am patit-o acum 2 zile, am vrut sa traversez pe la trecere,aveam verde, a oprit unul pe banda 1, si vroia sa faca dreapta sa intre pe trapezului, a asteptat sa trec eu, se uita si foarte insistent la mine, dupa care a trecut fara nici o problema pe rosu, eu am ramas pe trecere pe banda 2 si ma uitam la el, ramasesem fara cuvinte.

 

Foarte multi care vin dinspre sectia 13 si fac stanga spre autostrada soarelui, nu acorda prioritate, foarte multi, am patit-o de nenumarate ori fiind la volan, iar cu motocicleta o singura data pana acum.

 

Stiti cine era cu motocicleta? sta pe langa trapezului? mie unul nu-mi zice nimic numarul de imnatriculare sau motocicleta. Cum se simte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te intre liniile de creta...

 

Eu nu cred ca e nicio urma de creta. Cred ca sunt urmele de scrijeleala de la motocicleta. Sunt si urme verzulii de la vopsea.

 

Vad ca in multe accidente motociclistii culca motocicleta cu mult timp inainte de impact si pe urma se duc sanie. Nu imi dau seama, e un gest reflex sau chiar au impresia ca e mai bine asa? De fapt asta e cel mai rau lucru pe care il pot face.

Pe toata distanta aia cat s-a dus motocicleta taras, daca riderul ar fi ramas in sa si s-ar fi straduit sa franeze, poate ar fi reusit sa opreasca fara sa se mai pocneasca de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deschideti ochii! aia nu e intersectie sa intri cu peste 50km/h nici pe verde. e prea mare aglomeratia si nesimtirea din bucuresti: taxiuri parcate aiurea, pietoni batuti in cap (de soare), caini vagabonzi, copii in vacanta, si multe altele.

dupa urmele de frana, eu cred ca a intrat foarte tare, nu conteaza culoarea semaforului, conteaza sa ramai in viata cat mai mult. cu aere de racer pe drumuri publice, mai ales in oras, ai toate sansele sa sfarsesti prost. uneori cu dreptatea in brate, si cu o galerie vulcanica pe forum. din pacate, nu vei mai avea ochi sa citesti.

A franat, moto nu a intrat in intersectie cu peste 50km/h ca era ocupata cu alunecarea pe carena si scarite. Ai textul asta standard la orice accident?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe toata distanta aia cat s-a dus motocicleta taras, daca riderul ar fi ramas in sa si s-ar fi straduit sa franeze, poate ar fi reusit sa opreasca fara sa se mai pocneasca de masina.

numai ca de cele mai multe ori omul intra in panica,franeaza cu fata...brusc si...ai ghicit,cade.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai ca de cele mai multe ori omul intra in panica,franeaza cu fata...brusc si...ai ghicit,cade.

 

Blocheaza fata poate....cu fata oricum franezi :) Insanatosire grabnica, motociclistului, poate ne va povesti el, cum s-a intamplat accidentul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai textul asta standard la orice accident?

Incerc sa pastrez permanent ideile astea in minte. Se cheama spirit de conservare. E uman. La fel si nevoia de adrenalina, de epatare, de teama, etc. Balanta lor favorabila tie, ca individ, se numeste BUN SIMT. Daca nu tii cont de el, ai sanse marite sa te arzi. Nu doar pe motocicleta.

 

Nici legal nu e bine sa conduci:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deschideti ochii! aia nu e intersectie sa intri cu peste 50km/h nici pe verde. e prea mare aglomeratia si nesimtirea din bucuresti: taxiuri parcate aiurea, pietoni batuti in cap (de soare), caini vagabonzi, copii in vacanta, si multe altele.

dupa urmele de frana, eu cred ca a intrat foarte tare, nu conteaza culoarea semaforului, conteaza sa ramai in viata cat mai mult. cu aere de racer pe drumuri publice, mai ales in oras, ai toate sansele sa sfarsesti prost. uneori cu dreptatea in brate, si cu o galerie vulcanica pe forum. din pacate, nu vei mai avea ochi sa citesti.

 

:10:

Snatate amicului cu motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca e nicio urma de creta. Cred ca sunt urmele de scrijeleala de la motocicleta. Sunt si urme verzulii de la vopsea.

 

Vad ca in multe accidente motociclistii culca motocicleta cu mult timp inainte de impact si pe urma se duc sanie. Nu imi dau seama, e un gest reflex sau chiar au impresia ca e mai bine asa? De fapt asta e cel mai rau lucru pe care il pot face.

Pe toata distanta aia cat s-a dus motocicleta taras, daca riderul ar fi ramas in sa si s-ar fi straduit sa franeze, poate ar fi reusit sa opreasca fara sa se mai pocneasca de masina.

In anumite situatii, crede-ma, e cel mai bun lucru pe care il poti face, sa culci moto si sa te duci taras, decat sa ai un impact frontal. Personal am avut un astfel de accident (mi-a virat in fata, o duba care venea din sens contrar). Daca nu o culcam, luam in piept ditamai duba. Asa, eu nu am patit nimic. Motorul insa, s-a dus sub duba si...a fost cam dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...